Database error: [Unknown column 'comment_ID' in 'field list']
SELECT ID, COUNT( comment_ID ) AS ccount FROM wp_posts LEFT JOIN wp_comments ON ( comment_post_ID = ID AND comment_approved = '1') WHERE post_status = 'publish' AND ID IN (3541,3540,3539,3538,3536,3535,3531,3530,3529,3526,3501,3524,3523,3521,3517,3499,3507,3506,3503,3502,3498,3476,3493,3490,3456,3488,3446,3483,3482,3479,3475,3470,3472,3458,3466,3469,3467,3462,3463,3461,3460,3441,3431,3451,3377,3450,3442,3447,3445,1456,3439,3438,3437,3434,3433,3432,3428,3419,3420,3415,3413,3412,3409,3406,3405,3403,3401,883,3400,3399,2694,3397,3394,3385,3384,3383,3382,3381,3380,3379,2208,3376,3375,3372,3371,3369,3367,3365,3364,3363,3361,3360,3355,3354,3350,3347,3345,3344,3342,3341,3340,3332,3324,3321,3320,2984,3312,3311,3306,3305,3303,3301,3280,3278,3275,3272,3269,3265,3263,3261,3256,3255,3253,3250,3244,3237,3236,3243,3242,3241,3223,3228,1924,3221,3209,3210,3202,3192,3185,3167,3165,3153,3146,3145,3139,3134,3133,3131,3121,3119,3118,3116,3102,3103,3098,3095,3094,3084,3082,3073,3066,3062,3052,3050,3048,3043,3040,3037,3034,3031,3029,3019,3022,3014,3000,2948,2997,2995,2992,2986,2985,2983,2982,2981,2979,2977,2975,2973,2969,2968,2967,2958,2954,2941,2940,2938,2935,2934,2926,2925,2923,2922,2918,2906,2907,2908,2904,2901,2896,2888,2887,2885,2876,2875,2872,2871,2868,2867,2862,2858,2852,2851,2849,2846,2834,2827,2821,2808,2815,2811,2807,2805,2804,2802,2801,2800,2769,2794,2788,2785,2780,2778,2775,2772,2770,2766,2767,2762,2746,2754,2753,2742,2744,2738,2740,2733,2730,2728,2727,2724,2722,2719,2716,2713,2712,2711,2706,2705,2704,2701,2699,2692,2686,2682,2681,2680,2679,2678,2676,2675,2674,2673,2667,2666,2665,2662,2660,2656,2630,2654,2648,2645,2642,2632,2626,2620,2619,2616,2615,2608,2602,2596,2594,2589,2584,2572,2569,2566,2563,2562,2558,2557,2553,2552,2534,2533,2531,2516,2515,2492,2498,2493,2488,2480,2478,2474,2468,2462,2453,2449,2442,2439,2429,2428,2426,2423,2420,2406,2403,2402,2398,2396,2395,2390,2388,2368,2364,2357,2356,2349,2348,2347,2341,2339,2337,2748,2324,2314,2309,2295,2291,2260,2257,2255,2233,2225,2221,2209,2205,2198,2184,2174,2170,2159,2158,2144,2135,2118,2113,2108,2102,2080,2061,2037,1972,1970,1965,1949,1931,1928,1927,1923,1916,1906,1903,1901,1886,1885,1883,1881,1869,1836,1830,1814,1804,1803,1802,1785,1783,1781,1778,1774,1757,1755,1745,1737,1727,1723,1713,1708,1696,1692,1687,1681,1677,1670,1669,1663,1661,1655,1649,1631,1628,1573,1617,1616,1601,1592,1583,1572,1571,1568,1569,1545,1543,1518,1511,1493,1482,1473,1467,1466,1463,1454,1447,1446,1415,1409,1363,1348,1345,1316,73,1278,1277,1271,1215,1214,1207,1154,1141,1139,1129,1122,1097,1089,1054,1031,1017,1004,994,969,954,944,931,926,900,875,874,867,864,859,847,844,839,837,826,824,814,810,806,804,793,785,765,750,733,732,721,720,665,610,576,571,562,550,531,527,510,507,506,496,484,469,468,466,460,417,403,392,342,339,337,330,318,294,289,280,275,271,267,227,218,189,161,72,66,37,33,25,19) GROUP BY ID

www.albania.de

4/18/2014

Erfolg der Anti Drogen Polizei bei der Festnahme einer Heroin Schmuggler Truppe

Filed under: — BuckZiesMutter @ 8:13 am

Ein echter Erfolg der Anti Drogen Polizei war diese Operation, wo noch vor der Griechischen Grenze ein Gruppe von Drogen Schmugglern festgenommen wurde, welche nach Griechenland mit dem Taxi unterwegs war.

Ein echtes Zeichen, über die neue Polizei!

Keine Operationen sind bekannt, über den NATO Drogen Schmuggel von Afghanistan nach Europa! Die NATO konnte die Drogen Produktion um 7.000 % in Afghanistan steigern, wobei der Mitte Mai 2002 eliminierte US Botschafter Josef Limprecht, aktiv Drogen im Hafen von Durres vor über 10 Jahren abholte, im Terroristen Camp bei Peskopje verteilte, ebenso Waffen verkaufte. Der damalige US Botschafter Josef Limprecht, baute in Pakistan die Heroin Labors auf, zur Finanzierung des Afghanstan Krieges mit aktiver Hilfe von Salih Berisha beim Waffen und Drogen Handel zwischen Kabul und Tirana. Josef Limprecht, erhielt weder ein Ehren Begräbniss in den USA, seine in der Botschaft gefunden Geld Profite, erhielt eine Albaner Stiftung. Identisch die Vorgängerin Marizo Lino, wo die Mutter nach Albanien einreiste, um 2 Geldkoffer in der Botschaft abzuholen, aus Waffen Geschäften vor allem im Auftrage der Madeleien Allbright.

17 Prill 2014 - 21:41
Trafiku i heroinës drejt Greqisë si fshihet droga nga trafikantët
Të tjera rreth shkrimit
VIDEO
16 prill/ Trafiku i drogës, në pranga të policisë 6 persona
TIRANË - Mënyra të ndryshme për të trafikuar drogën pa u vënë re. A1 Report dhe Shqiptarja.com kanë siguruar fotot e mënyrës së maskimit në trup të 2.5 kilogramë heroinë, e destinuar të trafikohej nga Shqipëria në Greqi. Pesë pakot e drogës janë ngjitur në trupin e Ardian Shurdhës, i cili ishte dhe korrieri i drogës.

Për të shmangur kontrollet e policisë, Shurdha përdorte mjetet e transportit publik. 42-vjeçari ka hipur në Elbasan si pasagjer në një furgon taksi 8+1 që bënte linjën Elbasan-Kapshticë. Pjesetarët e tjerë të grupit janë, Dritan Qesja, 35 vjeç, Shyqyri Sallaçi, 53 vjeç, Ervis Hasankolli, 30 vjeç, Aleks (Klodian) Kreçi, 36 vjeç që e ndiqnin dhe shoqëronin furgonin me një autoveturë.

Shurdha do të vijonte udhëtimin me mjetet e transportit publik edhe për të kaluar kufirin dhe vijuar udhëtimin brenda territorit grek nëse nuk do të ishte ndalur nga policia. Operacioni i përbashkët i Drejtorisë së Forcës së Posaçme Operacionale dhe Policisë së Korçës u finalizua në aksin Bilisht-Kapshticë, në afërsi të Pikës së Kalimit Kufitar me Greqinë.

Operacioni që çoi në pranga krejt rrjetin e trafikut është koduar “Fallxhorja” pasi vetëm një fallxhore mund të zbulonte se në furgonin e pasagjerëve, njëri prej udhëtarëve ishte një korrier droge i maskuar me heroinën e fshehur rreth trupit

Grupi i trafikantëve të drogës u arrestuan mesditën e të mërkurës. Heroina e sekuestruar në tregun e shumicës së trafikantëve të drogës në Shqipëri vlente 200 mijë euro, ndërsa pas kalimit të kufirit, në territorin grek shitej po më shumicë 500 mijë euro - See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/trafiku-i-heroin-s-drejt-greqis–si-fshihet-droga-nga-trafikant-t-210306.html#sthash.dDMGWP9V.dpuf

Mit Franz Josef Strauss begann das Desaster im Balkan, denn Entwicklunghilfe + Luxus Mercedes, gab es damals und die Ramiz Aliu Regierung, begann über den Famir Haklaj Clan aus Tropoje Waffen in den Kosovo zuliefern.

Die illegalen Waffenlieferungen der Deutschen in den Balkan ab 1987

Bei Diebesbanden, gibt es ohne Zweifel ebenso Erfolge, denn zuvor waren es die Berisha Polizei Banditen, aus Tropoje und Kukes, welche Verwandte überall illegal ansiedelten und erneut als Spionage Apparat für Diebstahl Touren dienten.

202 illegale Bauten auch in Antiken Stätten und die Grundstücks Direktoren von Durres: Andi Lila und Erjon Jakov

Filed under: — BuckZiesMutter @ 7:39 am

Die Richterin Dhurato Bilo, hat die Grundstücke im Antiken Theater von Durres vergeben, ohne jede Rechts Grundlage, was es seit 100 Jahren nicht mehr in Europa gab. G’rundstücks Direktoren und das Ministerium in Tirana (bis September 2013) sind gerade in Durres, ein Magnet der Inkompetenz, krimnieller Idiotie und immer vollkommen korrupt. In Sarande ein identisches Bild, wie in Vlore, Elbasan, Berat usw.. Die Sokol Olldashi Mafia, mit Deutschen Partner eine Legende.
Idioten Mafia von Durres: Bedri Luka und 2 Bau Inspektoren wurden verhaftet

Gestern wurde ein Fahrzeug, eines Mafiosi in die Luft gesprengt, der bei dem Aragosta parkte und illegale dort auch Lokale betrieb.
4/17/2014
Dem Mafiosi Eduart Xhepa, hat man sein Fahrzeug vor dem “Aragosta” Restaurant in Durres - Currila in die Luft gesprengt

Die Ex-Grundstücks Direktoren von Durres: Andi Lila und Erjon Jakova, will man anklagen, wie die hohe Staatsaufsicht emphielt. Das gehört auch zum Show Spiel, denn warum wurden diese Ortsfremden Berisha und Sokol Olldashi Verbrecher noch nicht angeklagt?

Alle Grundstücks Direktoren seit 15 Jahren, wurden sehr schnell abgesetzt, teilweise wie im Vasil Hila Skandal des Ilir Meta - des Bürgermeisters Miri Hoti, bis zu einer Haft Strafe von 15 Jahren verurteilt. Gegen alle 4 Bürgermeister der letzten 18 Jahre, liegen nun die fertigen Anklage Schriften vor und Nichts geschieht in Durres, wie bei den etlichen Abriss Aktionen des Staates, gegen illegale Bauten an der Küste. Es dient nur dem Kassieren von Bestechungsgeld und ist teilweise sehr preiswert. Kleine Sachen ausserhalb der Stadt reisst man ab wie in Shkozet.

17 Prill 2014 - 15:58
Legalizuan 202 ndërtime në zona të ndaluara, në akuzë 7 ish-zyrtarë
Të tjera rreth shkrimit
VIDEO
DURRËS - Legalizimet në zonat arkeologjike, në bregdet, në kanale kulluese, pranë hekurudhës si dhe shkaktimi i një dëmi prej 520 mijë eurosh ndaj shtetit ka çuar në ndjekje penale, dy ish-drejtorë Andi Lila dhe Erjon Jakova dhe pesë ish-përgjegjësa sektori të ALUIZNI-t Durrës.

Ka qenë Kontrolli i Lartë i Shtetit, që pas kontrolleve ka arritur në përfundimet që ka dërguar në Prokurori. Sipas KLSH-së, 7 të denoncuarit “kanë kryer legalizime të jashtëligjshme për 202 subjekte në zonat arkeologjike, pranë vijës bregdetare, brenda brezit mbrojtës të hekurudhave, si dhe brenda ose pranë vijës së ndërtimit të strukturës së rrugës dhe kanaleve kullues, me një dëm ekonomik ndaj Buxhetit të Shtetit në vlerën 78,7 milionë lekë, ose 560 mijë euro”.

Kontrolli i Lartë i Shtetit, ka bërë të ditur se, ka audituar Agjencinë Rajonale të Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të Zonave/Ndërtimeve Informale (ALUIZNI) Durrës, për periudhën Janar 2011- Shtator 2013.

KLSH-ja ka bërë të ditur se, nga ky auditim, u konstatuan një sërë shkeljesh te dispozitave ligjore, për të cilat KLSH ka kryer kallëzim penal në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për ish-drejtorët e këtij institucioni, Andi Lila dhe Erjon Jakova, si dhe për ish-përgjegjësit e sektorëve K. S., A. L., P. I., G. D., dhe F. Ç., për konsumim të elementëve të veprës penale të “shpërdorimit të detyrës”, për rastet e:

Legalizimin e 202 ndërtimeve informale, nga të cilat 22 ndërtime mbi monumentet arkeologjike, duke cënuar integritetin e Monumenteve të Kulturës (Zonat Arkeologjike “A” dhe “B” të Bashkisë Durrës), 157 ndërtime informale pranë vijës bregdetare, Studimin Urbanistik të Zonës së Plazhit Durrës (rrugët, lartësitë dhe distancat midis objekteve), 4 raste brenda brezit mbrojtës të hekurudhave, 19 raste brenda ose pranë vijës së ndërtimit të strukturës së rrugës dhe kanaleve kullues;

Shkaktimin e dëmit ekonomik në Buxhetin e Shtetit, në vlerë 72.5 milionë lekë dhe mungesës së të ardhurave për fondin e kompensimit monetar ndaj ish-pronarëve, në vlerë 6,2 milionë lekë;

Moskryerjen e procedurave ligjore gjatë procesit të legalizimit.

RASTET E HETUARA DHE TË DENONCUARA NGA KLSH-ja
Me konkretisht, për ish-Drejtorin Andi Lila të Drejtorisë Rajonale të ALUIZNI-t Durrës, KLSH konstatoi:
- See more at: http://www.shqiptarja.com/

Die einzige Institution, welche in Durres funktioniert ist der Präfekt, der mangels Geldmittel, vollkommen überfordert ist im Sumpf von Durres. Der Alte Präfekt Genc Alizoti, wechselte zur LSI Partie, brachte die vielen Bau Verbrechen der PD und SP Mafia zur Anzeige, mit einer jungen Juristin und seines Stabes, bevor er Ausschied. Nun erfolgen erst nach 2 Jahren die Anklagen, weil die Staatsanwalt ebenso korrupt und inkompetend ist.

Typische Mafiöse EBRD Finanzierungen, zerstörten Albanien: Zement Fabrik Finanierung Nr. 10, was sowieso sinnlos ist.

Die “TITAN” Zement Gruppe, will auch noch Hafen Lizensen n Durres

Der Präfekt von Durres Roland Xhelili, versucht im Chaos und ohne Geldmittel den Tourismus zuretten

Capo der Tirana Mafia: Aurel Bylykbashi - Schutzherr für Geldwäsche und Zerstörung der “Touristik Zone” in Albanien

Chaos Grundstücks Agentur: Das Rathaus von Durres, will nun ab Anfang Januar mit einem Abriss illegaler Bauten beginnen

1/31/2014

Durres Mafia Stadt, ohne Justiz, was die dümmste Mafia sogar kritisiert

Kein Abriss erneut, nicht einmal die vielen Lokale, welche die neuen Parks im Stadt Zentrum besetzten, an der Rruga e Deshmoreve: Der Durres Bürgermeister Vangjush Dako, ein Dumm Mafiosi, der schon in 2000 als Bau Inspektor die Stadt verwüstete, für die Ilir Meta Verbrecher Bande, versteckt sich. Die komplette Stadt ist im Steuer Streik, bei so einer dummen Rathaus Mafia.
Der Bezirk Durres, ist Lieblings Stätte der kriminellen Politik Clans, für Grundstücks Raub und gefälschte Dokumente. In Durres demontrarien die Tabak Anbauer und Verarbeiter, weil es ebenso ein Mafiösen Monopol gibt.

Tirana - Durres: Selbst gemalte Landkarten, dienten den Grundstücks Agenturen ALUIZI, ZRPP als Grundlage der Arbeit
Bildung unerwünscht, denn man lebt gut, mit den Mafia Univeristäten, welche niemand kontrolliert.

Das Desaster der Weltbank finanzierten Coastal Management Plan Projekte und die Abriss Aktionen in 2007-08 wird deutlich, geleitet vom Schwiegersohn des Salih Berisha: Jamarber Malltezi, was allein schon ein Skandal ist, wie Millionen verschwanden, inklusive Laptops. Schon damals sagte man, das nur die Berisha Mafia, diese Grundstücke stehlen will und an Klientel gibt. Bei soviel krimineller Energie, kann es nicht verwundern, das die Tochter Dashura Malltezi, praktisch ein Analphabet ist, trotz Privat Lehrer und kaum einen Satz schreiben kann. Die Küsten Zerstörung ist Weltbank finanziert, wie auch bekannte Journalisten schnell heraus fanden, denn 30 Millionen erhielten die Grundstücks Mafia Gestalten, der AKKP, des Berisha.

22.000 illegale Grundstuecks Urkunden in Verbots Zonen, durch die Berisha Mafia und neue Tourismus PR

Im Lande der Null Justiz: Tirana, Durres, Vlore das illegale Bauen, gefakte Dokumente und Justiz

Die Regierung, will illegale bebaute Tausend Hektar Land im Golf von Laze, durch die Berisha Banden enteignen und zerstören
12/27/2012
Tabilan Stadt Durres: im Rausch der Beton Zerstörung der Antiken Innenstadt und Kueste

4/17/2014

Der Richter und Poet: Dhimiter Pojanaku in Pogradec und Albanische Kick Box Landesmeister: Arbis Vjerdha wurden verhaftet

Filed under: — Sarah_HrNje @ 6:38 pm

Erneut wurde ein korrupter Richter ertappt. Das HCJ erteilte die Genehmigung zur Verhaftung desr Richter Dhimitër Pojanaku (Mitglied der Kultur Mafia und von Beruf Poet), in Pogradec. Für Geld wurde ein Verfahren nicht eröffnet, was Standard ist in dieser Art von Justiz. Details des Verhaftungs Grund auf Albanisch

Dhimiter Pojanaku, Ehrenbürger von Pogradec - “Qytetar nderi i Pogradecit", als Poet kaufte er sich ein Jura Diplome und wurde dann Richter, ohne jede Gesetzes Kenntniss und Erfahrung.

Pogradec judge arrested
16/04/2014

Pogradec judge arrested

The Korce Police has arrested the Pogradec Judge, Dhimiter Pojanaku, accused of corruption.

Official sources say that Pojanaku has been arrested after accepting 500.000 ALL for not starting a trial against a defendant.

Same sources say that Pojanaku has been arrested in the act, and in this case there is no need for an approval from the High Council of Justice.

The Korce police is working for a full investigation of the case.

Arrestimi i gjyqtarit, mblidhet KLD-ja
Publikuar më 17.04.2014 | 17:50
0 0

Këshilli i Lartë i Drejtësisë është mbledhur jashtë radhe për të diskutuar dhënien e lejes për hetimin e gjyqtarit Dhimitër Pojanaku, i arrestuar mbrëmjen e djeshme në Pogradec.

Gjatë mbledhjes, KLD-ja nën drejtimin e Presidenti Bujar Nishani, do të vendosë që Prokuroria të vazhdojë hetimet edhe për rastet të tjera, apo vetëm për këtë rast. Këshilli i Lartë i Drejtësisë u njoh nga Prokuroria e Përgjithshme për arrestimin e gjyqtarit të Korçës, Dhimitër Pojanaku.

Policia e qytetit jug-lindor ka arrestuar gjyqtarin e Gjykatës së Pogradecit, Dhimitër Pojanakun, nën akuzën e korrupsionit pasiv. Nga hetimet e prokurorisë është arritur të dokumentohet se një shtetase i ka dhënë një shumë prej 500 mijë lekë të reja gjyqtarit Pojanaku, që ai të hiqte dorë nga një çështje, në të cilën ajo ishte e interesuar.

Arrestimi i tij mësohet se është kryer në flagrancë, vetëm pak momente pas marrjes së shumës së parave.

Prangoset gjyqtari i Pogradecit, Dhimitër Pojanaku

Wie die Justiz funktioniert: Die EU finanzierten Autobahnen sind sowieso Bau Schrott und die Leit Planken werden oft gestohlen, wie die Eisenbahn Schienen.

Der Albanische Kick Box Landesmeister: Arbis Vjerdha wurde in Italien verhaftet, welcher direkt Wahlkampf für Edi Rama in Tirana machte.

Arrestohet Arbis Vjerdha, kampion kombëtar në kickboxing dhe mik i Ramës

Itali, 16 prill 2014 - Arbis Vjerdha, ish kampion i Shqipërisë në kickboxing, ka goditur me levë hekuri Gaetano Reinan, komandant të Rojes së financës në qytetin e Cisternas, jo larg Gjirit të Anzios. Financieri italian, ndonëse 60 vjeçar, me disa goditje artesh marciale e ka çarmatosur kampionin shqiptar. Arbisi ia ka mbathur me shpejtësi me një makinë Mercedes Ml. Financierët duke u nisur nga targa e makinës kanë gjetur edhe agresorin e financierit, që ishte Arbisi. Pikërisht komandant Gaetano, disa vjet më parë e kishte hetuar Vjerdhën për krime financiare po në qytetin e Cisternas.

Të martën në mbrëmje policia portuale e Barit e arrestoi Arbis Vjerdhën, ndërsa po imbarkohej në një traget me destinacion Tivarin në Mal të Zi. Arbisi ende mbante të veshura rrobat, me të cilat ishte filmuar nga telekamera e një dyqani, ndërsa hipte në Merceds Ml për t’u larguar nga vendi i ngjarjes, ku goditi financierin italian.

Bashkë me Vjerdhën u arrestua edhe një miku i tij Elson Ivanaj (ne foton poshtë), që kishte hyrë në Itali në datën 13 prill. Po kërkohet bashkëpunimi me kolegët shqiptarë për të hedhur më shumë dritë mbi të dy personat, që aktualisht gjenden në Burgun e Barit. Bashkëpunimi duket i vështirë, sepse në Shqipëri Arbis Vjerdha është mik publik i deputetit sportdashës Fidel Ylli dhe i Kryeministrit shqiptar Rama, në fushatën elektorale të së cilit (Qershor 2013) ka kontribuar aktivisht, si anëtar i konferencës kombëtare të partisë së z. Rama për programin për Rilindjen e Sportit në vendin e shqiponjave.

/gje. th. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

- See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/arrestohet-arbis-vjerdha-kampion-komb%C3%ABtar-n%C3%AB-kickboxing-dhe-mik-i-ram%C3%ABs#sthash.a8yibBQH.dpuf

Dem Mafiosi Eduart Xhepa, hat man sein Fahrzeug vor dem “Aragosta” Restaurant in Durres - Currila in die Luft gesprengt

Filed under: — Sarah_HrNje @ 1:50 pm

Das “Aragosta” wollte man schon seit Jahren abreissen und alle illegale Bauten in der Currila, ab diesem Lokal. Es wurde vor 12 Jahren verhindert und Nichts geschah, in 2007 aber auch schon in 2000. Um 7:52 wurde gesprengt, obwohl um diese Uhrzeit Wächter und Tankstellen Personal, sowie die Stadt Reinigung jeden Morgen unterwegs ist, und die Universität ebenso nur 50 Meter entfernt liegt. Die Nähe des Hafens, der unter Kontrolle der Albaner Mafia erneut ist, zieht seit 20 Jahren alle kriminellen Clans in Rruga Taulantia, wo das “Aragosta” immer schon eine Schlüsselrolle spielt. Will man die “Grossen” sehen, ist man um diese Zeit, oft auf der Richtigen Seite, denn die “Sacra Corona Unita” hatte immer schon die besten Lokale auch in Süd Italien. Eduart Xhepa, ist Eigentümer des Aragosta! Es lässt sich schlecht leben, wenn man nur noch Feinde im Umfeld hat, geschützt durch höhere Kräfte der dunklen Seite. Er stahl Grundstücke und bebaute Selbige, was bis zum höchsten Gericht anhängig ist. Er war Vorsitzender des Durres Touristik Verbande, wo er von der Super kriminellen Kosovo Mord Familie Kapiti abgelöst wurde. Natürlich sind diese Touristik Verbandes Vertreter wie Wirtschafts Verbände, Partner des Korruptions Bestechungs Motores, des Deutschen Wirtschafts Vereines DAW, was man auch bei Gjoke Uledaj sah, der seine Schmuggler Tank Anlagen in der Öko Zone an der Küste von Shengin illegal errichtete. Sowas finanziert der Deutsche Steuerzahler bekanntlich.

Dort haben sich nur die extrem Kriminellen Albaner angesiedelt, auch aus dem Kosovo, um auch Albanische Pässe zuerhalten und auch die Super Gangster wie Xhavit Halili, oder Politiker wie Polizei Chefs waren dort Gast in 1996, 1999, 2002 oder auch heute noch. ab 2010 ist es eher eine Mafia Absteige geworden, ein Abriss ist nicht erfolgt, obwohl angekündigt das ab dem “Aragosta” Alles abgerissen wird. Sämtliche Bauten auch Hochhäuser un dim TV gezeigte Tankstelle (vor einem Jahr noch Taci Öl) von “Kastriati” wurden durch die Durres Tirana Mafia illegal errichtet, mit entsprender Umwelt Vernichtung.

frühere Artikel rund um das Aragosta Mafia Lokal und nun Hotel.
11/12/2013
Durres wird ab September mit dem Abriss der Lokale, Bars, Hotels, Appartment Blocks in der Currilla beginnen

aus dem Artikel

“” das berüchtigte “Aragosta”, was auch abgerissen werden soll und erneut Abriss Bescheide erhielt. Im September 2013 wurde dort die Fassade neu gestaltet.

17 Prill 2014 - 09:23
Durrës, eksploziv mjetit të një
biznesmeni, s’ka të lënduar
Të tjera rreth shkrimit
VIDEO
DURRES- Shpërthehet me eksploziv një automjet në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 08:00 të mëngjesit në lagjen numër 1 të qytetit bregdetar. Automjeti dyshohet se i përket, Eduart Xhepa, 43 vjeç, pronarit të një hoteli pranë bregdetit, dhe në momentin e shpërthimit ndodhej i parkuar përpara hotel “Aragosta”.

Sipas policisë të mbërritur në vendngjarje, lënda eksplozive ishte vendosur në motorin e mjetit, është tip “Volkswagen” me targa TR 2137 R. Fatmirësisht nga shpërthimi nuk ka të lënduar.

Burime nga grupi hetimor bëjnë të ditiur se ende nuk ka njnë pistë zyrtare për të zbuluar autorët dhe shkaqet e ngjarjes. Dyshohet për shkak të konkurencës, por nuk përjashtohet edhe mundësi e borxheve të pashlyera.

Deri tani policia ka shoqëruar mbi 7 persona, të cilët janë marrë në pyetje së bashku me njerëz të njohur të biznesmenit dhe dëshmitarë okularë. Burime nga policia bëjnë me dije se janë marrë kamerat e sigurisë të objekteve aty pranë për të gjetur gjurmë të autorëve. - See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/durr-s-eksploziv-mjetit-t–nj–biznesmeni-ska-t–l-nduar-210157.html#sthash.KcihOxEh.dpuf

Mafia Hotels, Lokale und Restaurant ziehen weitere illegale Bauten an, weil jeder Mafia Clan sein eigenes Lokal und Appartment braucht und die Ecke sehr beliebt ist bei korrupten Diplomaten, Geschäftsleuten, der Kosovo und Bulgarischen Mafia.


Aktuelle illegale Bauten rund um das Aragosta, trotz Baustopp durch die Bau Polizei im November.
Nicht abgerissen, vollkommen illegal erneut in der Rruga Taulantia, wo der Bau gestoppt wurde im November. Das Lokal und dahinter praktisch im Meer, wird einfach ohne Bautafel, ein Appartmen Bau erneut hochgezogen, obwohl ab dieser Stelle, der totale Abriss angekündigt ist. Im Orts Kern von Durres, bei der Post, Zone A im antiken Teil, gibt es so ca. 6 neue illegale Bauten, ohne das jemand einschreitet. Der Bürgermeister Vangjush Dako, muss Beton verkaufen.

Digital Camera

Die Currilla am morgen im September 2013, wo gerade der Mafia Boss: Chef der “Kastriati” Öl Firma mit seinem Porsche Pamega herum fährt, nachdem er in seinem illegal gebauten Hochhaus und Bar, seinen Caffee genommen hat. Ein Meer von Kriminellen, illegalen Bauten als Produkt der PD Mafia und des Gangsters Bedri Luka dort im Auftrage von Salih Berisha, als eine Art Umsiedlungs Terroristen Programm.3 grosse illegale Hochhäuser baute die Mafia Schmuggler Firma, welche schon Partner war von Salih Berisha, mit Treibstoff Lieferungen nach Jugoslawien, während dem Öl Embargo.

4/14/2014

Der Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla, arbeitet nur als Schutzherr der Verbrecher Kartelle

Filed under: — Gjoka @ 9:03 pm

Wir berichteten schon vor über 6 Monaten, das der Generalstaatsanwalt eine Fehl Besetzung ist.. Eine derart absurde Gestalt hat es in keinem Land der Erde bisher gegeben. 300 wichtige Verfahren wurden geschlossen, keine Verfahren wegen illegalen Bauen, oder Dokumenten Fälschung eröffnet, noch ein Verfahren gegen Gross Drogen Schmuggler. u.a. erhielt Durres 3 weitere Task Force Staatsanwälte, wo die 2 vorherigen auch Nichts machten. Der Justiz Minister Nasic Naco, musste sich bei seinem US Kollegen in Washington vor wenigen Tagen anhören: “der Kollaps der Justiz” und dieses Desater überhaupt, das man Urteile nun nur noch kauft und niemand mehr angeklagt wird.

4/9/2014
Experte: über die Albanische Justiz, die keine Gesetze kennt: They’ll only bribe someone else

Von Skandal zu Skandal: Inzwischen gibt es schon wieder 600 verdächtige Geldwäsche Bewegungen auf Bankkonten und Nichts geschieht. Der Task Force Staatsanwalt für Tirana: Gent Trenova, musste entlassen werden, weil er ein Freund von Skhelzen Berisha war und Nichts tat. Er wurde erst im Januar 2013 eingesetzt und kam aus Schrotthaufen der Spezial Gerichte gegen die Organisierte Kriminalität.

Der Justiz Minister Nasic Naco, gehört verhaftet, u.a. für seine dreisten Betrugs Fälle als Staatsanwalt in Durres und wegen Dokumenten Fälschungen und Grundstücks Diebstahl. Als Wirtschafts Minister in 2012, verwaltete er nur die Bestechungs und Betrugs Lizensen seiner Partei, welche im Fiasko überall endete.

Die aktuelle Chaos Justiz Veranstaltung wird von USAID und der OSCE organisiert, nachdem man den EU Botschafter mit seinem korrupten Enterprise abserviert hat.


Irgendeine Organisation des Nonsens hält für Millionen eine Justiz Veranstaltung und von EURALIUS IV hört man Nichts mehr, weil diese EU Justiz Mission, von der Mafia kontrolliert wurde.

Adriatik Llalla dhe Agron Kuliçaj mbyllën 300 dosje për pastrim parash, shpëtuan deputetë dhe familjarë të Sali Berishës

Adriatik Llalla dhe Agron Kuliçaj mbyllën 300 dosje për pastrim parash, shpëtuan deputetë dhe familjarë të Sali Berishës <
Skandal i paprecedentë me organin e akuzës shqiptare dhe Policinë e Shtetit. Kryeprokurori Adriatik Llalla dhe ish-zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Agron Kuliçaj, kanë mbyllur plot 300 dosje për pastrim parash dhe evazion fiskal, duke shpëtuar dhjetëra pushtetarë pranë Sali Berishës. Ashtu sikundër ka “ngrirë” dhe pushuar dosjet e korrupsionit, kryeprokurori Llalla nuk ka referuar në gjykatë qoftë edhe një dosje për pastrim parash, pavarësisht provave, fakteve dhe elementeve të veprave penale. Skandali është denoncuar dje në Komisionin e Sigurisë Kombëtare nga drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme të Parandalimit të Pastrimit të Parave, Gent Gazheli, gjatë një seance dëgjimore, ku prezantoi raportin e punës vjetore të institucionit që ai drejton, për periudhën janar 2013-dhjetor 2013. Gazheli tha para deputetëve, se për këtë periudhë kohe, institucioni që i drejton, ka referuar në prokurori dhe polici 300 raste të pastrimit të parave, por asnjë dosje nuk ka shkuar në gjykatë. Gazheli shtoi se shtatë politikanë shqiptarë po hetohen aktualisht për pastrim parash. Por, Gazheli akuzoi drejtpërdrejtë prokurorinë për mbylljen e dosjeve dhe legalizimin e pastrimit të parave në Shqipëri. Mbyllja e dosjeve është bërë falë një koordinimi mes prokurorisë dhe policisë, kur në pushtet ishte ende Sali Berisha. Po ashtu, dy beniaminët e Sali Berishës, Adriatik Llalla dhe Agron Kuliçaj, janë protagonistët kryesorë të mbylljes së dosjeve, ku sipas burimeve, të implikuar ishin ministra, deputetë, drejtorë dhe pushtetarë të tjerë pranë familjes që u rrëzua në 23 Qershor nga pushteti. Edhe pse rastet e evidentimit, denoncimit dhe kallëzimit të pastrimit të parave kanë ardhur duke u rritur nga viti në vit, prokuroria ka referuar zero raste në gjykatë, duke e kthyer Shqipërinë në një oaz të Evropës, ku lulëzon pastrimi i parave dhe transaksionet e dyshimta bankare. Gazheli konfirmoi gjithashtu faktin se disa politikanë dhe personazhe të veshur me pushtet, janë implikuar në pastrim parash dhe krime financiare. Ndërkaq, kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare, Spartak Braho, deklaroi se Kuvendi do të marrë masa ndaj kësaj situate, ndërsa porositi kryetarin e Drejtorisë së Përgjithshme të Parandalimit të Pastrimit, që të evidentojë shkaqet e bllokimit dhe të pushimit të hetimeve.
div>Rreth 600 transaksione
Rreth 600 transaksione të dyshimta bankare për vitin 2013. Ky është bilanci i reflektuar në raportin vjetor të Drejtorisë së Përgjithshme të Parandalimit të Pastrimit të Parave për vitin 2013. Raporti përmban një pasqyrë të përmbledhur të aktivitetit të institucionit, duke evidentuar zhvillimet kryesore në lidhje me kapacitetet profesionale dhe teknike, bashkëpunimin me institucionet e përfshira në parandalimin e pastrimit të parave në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar dhe angazhimin aktiv në aktivitetet e Komitetit MONEYVAL të Këshillit të Europës, Grupit EGMONT.
184 inspektime
Pas 184 inspektimeve në distancë dhe në vend, Drejtoria e Përgjithshme e Parandalimit të Pastrimit të Parave ka konstatuar 600 raste të dyshimta; konkretisht transferta të dyshimta, derdhje me para në dorë në shuma të konsiderueshme, përdorimi i llogarisë individuale për qëllime biznesi/evazion fiskal, veprime jashtë profilit të klientit, dyshime lidhur me aktivitete të import/eksportit të mallrave, deklarim/mos deklarim të vlerave në kufi, mashtrim kompjuterik, dyshime për financim terrorizmi, sponsorizime/ dhurime/ dhënie huaje nga/ për të tretë, 18 raste, blerje pasurish të paluajtshme me burim të panjohur të fondeve etj. Për periudhën Janar- Dhjetor, 2013 janë nxjerrë 15 urdhra bllokimi për fonde dhe llogari bankare të dyshuara si të lidhura me aktivitete të jashtëligjshme. Shuma e sekuestruar është 29,890,522.8 lekë, e cila përbën 24.2% të shumës totale të bllokuar prej rreth 123,433,898 lekë. Ndërkaq, DPPPP, gjatë vitit 2013 u ka kthyer përgjigjeve për kërkesat për informacion të organeve kompetente (Polici/Prokurori). Policia dhe prokuroria kanë dorëzuar 1888 kërkesa për informacion. Drejtoria e Përgjithshme e Parandalimit të Pastrimit të Parave ka kastruar një tipologji të re të mënyrës së fshehjes dhe pastrimit të parave të krimit dhe korrupsionit në Shqipëri.
Raportimet
Sipas raportit, viti 2013 ka njohur rritje të numrit të raportimeve që vijnë nga noterë, por edhe rritje të numrit të noterëve raportues, kjo e ndikuar edhe nga liçensimet e reja që kanë ndikuar në rritjen e ndjeshme të numrit të noterëve aktiv në vend. Mangësitë e konstatuara në drejtim të raportimit të aktiviteteve të dyshimta i janë bërë të ditura Ministrisë së Drejtësisë, si autoritet mbikëqyrës dhe liçensues për këto subjekte e gjithashtu dhe Dhomës Kombëtare të Noterëve.
Sipas raportit, raportimet e transaksioneve në para fizike nga bankat e përbëjnë pjesën kryesore të raportimeve dhe DPPPP i ka kushtuar në vijimësi rëndësi të veçantë lehtësimit të procedurave dhe konsolidimit të mëtejshëm të këtij sistemi,në të cilin raportimet kryhen të gjitha në rrugë elektronike.
Evazioni fiskal
Për vitin 2013 rezulton se dyshimet më të shpeshta konsistojnë për veprën penale të evazionit të lartë tatimor, me 28 raste të referuara; trafikimin e lëndëve narkotike, që edhe këtë vit zë një peshë relativisht të rëndësishme me 18 raste të referuara. “Gjatë këtij viti një vëmëndje në rritje i është kushtuar dhe veprave të tjera penale në fushën e mashtrimeve, korrupsionit dhe falsifikimit të dokumenteve. Kategorizimit sipas veprave të origjinës do të vijojë t’i kushtohet rëndësi e veçantë në të ardhmen për vetë rolin që ky proçes ka në analizën strategjike të informacionit, identifikimin e tendencave dhe tipologjive si dhe vlerësimit të riskut të PP/FT në shkallë vendi”, thuhet në raport.
Bashkëpunimi ndërinstitucional i DPPPP
Drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme të Parandalimit të Pastrimit të Parave, Gent Gazheli, ka deklaruar se një ndër drejtimet kryesore të punës së DPPPP është bashkëpunimi ndërinstitucional, pa të cilin nuk mund të ketë sukses lufta kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit. “Aktorët kryesorë të përfshirë në këtë bashkëpunim janë Policia e Shtetit dhe Prokuroria, të cilët marrin referimet e dërguara nga DPPPP. Në vijimësi kemi marrë pjesë në trajnime me përfaqësues të Policisë së Shtetit dhe Prokurorisë, janë organizuar takime pune dhe komunikimi për çështje të veçanta ka qenë i vazhdueshëm, sidomos me Policinë e Shtetit. Duke aplikuar një qasje proaktive në rastet që kemi ndjekur, ka pasur një vëmendje të shtuar në bashkëpunimin me Policinë së Shtetit dhe Prokurorinë në kuadër të parandalimit të tjetërsimit të pasurive të personave të dyshuar”, tha ai. Gazheli ka pohuar se prokuroria nuk ka ndjekur rastet e referuara. “Siç konstatohet nga statistikat, numri i rasteve të referuara nga DPPPP për pastrim parash është rritur ndërsa për sa i përket ecurisë së tyre në Policinë e Shtetit apo Prokurori, ende nuk ka një sistem të konsoliduar për ndjekjen e tyre, megjithëse është nënshkruar një marrëveshje për këtë qëllim. Pavarësisht se të dhënat janë të pjesshme e të pa konsoliduara, numri i rasteve të cilat dërgohen në gjykatë për pastrim parash është i ulët dhe akoma më i ulët numri i vendimeve të dënimit. Ky konkluzion është i shprehur edhe në progres-raportin e Komisionit të BE për vendin tonë për vitin 2013. Bazuar në të dhënat që kemi pasur në dispozicion dhe siguruar me anë të kërkesave të vazhdueshme për ecurinë e rasteve, në mënyrë të vazhdueshme dhe në mënyrë institucionale kemi shprehur qëndrimin tonë mbi mangësitë e konstatuara në trajtimin e rasteve të dyshuara për pastrim parash, qoftë nga Policia e Shtetit apo Prokuroria”, ka pohuar ai. Adriatik Doçi
Wednesday, April 9, 2014 - 08:07

- See more at: http://www.sot.com.al/politike/adriatik-llalla-dhe-agron-kuli%C3%A7aj-mbyll%C3%ABn-300-dosje-p%C3%ABr-pastrim-parash-shp%C3%ABtuan-deputet%C3%AB#sthash.0Sh8xheZ.dpuf

Wie das Geldwäsche System der Politiker funktioniert ist durchaus in vielen Varianten bekannt, wobei 70 % des Albanischen BIP Geldwäsche ist, inzwischen 50 % lt. den Italienern nur aus der Cannabis Produktion und Vertrieb von 900 Tonnen pro Jahr.

Man hat fertige Akten, aber es passiert Nichts, weil der Generalstaatsanwalt auch nur von der Berisha Mafia installiert wurde.

Hier wird im Detail erklärt, wie ein Beamter im Ausland, 500.000 € pro Jahr wäscht.

MAPO: Manual për paratë e pista; Ja si një politikan legalizoi 500 mijë euro në një vit

Lustig wird in der Theater Show, der Albanischen Justiz dann, wenn Spartak Braho anwesend ist.

4/13/2014

Kalo & Associate verantwortlich für eine KfZ Ausschreibung mit gefälschten Umwelt Zertifikaten

Filed under: — CrniLabudovi @ 10:06 pm
Crown Agent, hat einen Vertrag mit der Regierung, das die Regierung auch 10 Fahrzeuge kauft, für ihre Tätigkeiten rund um Zoll, was dann in einem Skeptakel eines Ausschreibungs Betruges mit gefälschten Zertifikaten für den Gewinner endete bei der Umwelt Verträglichkeit der Motoren der neuen Fahrzeuge.
Ausschreibungs Betrug, eine 100 % Tradition in Albanien, wo nur die Consults, dubiose Firmen, Anwalts Kanzleien verdienen.

10/30/2013
Die Bundesregierung schafft im Moment alle Mercedes Typen ab, weil man die Modernsten Fahrzeuge haben will mit Umwelt Zertifikat 5, welche erheblich wenger Schadstoffe ausstossen. Der Britische Herstelle “Land Rover Defender”, hat identisch ebenso nur Umwelt Zertifikat 2, wegen zu hohem Verbrauch und Schadstoff Austoff. Solche Fahrzeuge sind in Ländern wie Pakistan, Indien, Albanien duchaus geeignet, weil man dort gepantschten Treibstoff erhält, welcher die Einsptitz Pumpen zerstört, mit entsprechenden teuren Ausfällen der Fahrzeuge.

. In der Fahrgestell Nummer, ist auch die Umwelt Zertifizierung eingelassen. Der Importeur, eine Auto Firma (praktisch sind alle Autofirmen im Balkan im Eigentum von Mafiösen Clans, wobei VW mit dem Stanaj Clan: Weltrekord der Geldwäsche ist. Der Landrover Importeur in Tirana, legte gefälschte Fahrzeug Papiere vor, mit Umwelt Zertifizierung 5, was zugleich Zoll Betrug ist.

Im üblichen Ausschreibungs Betrug, wurde eine Anwalts Kanzlei beauftragt, welche zu den 4 Kanzleien gehört, die von der Deutschen Botschaft empfohlen wurde: Kalo & Associate einer Kanzlei, welche sich mit Partner auf den Balkan spezialisiert hat und eine Gründung eines Albaners.
Das diese Auffirmen Mafiös arbeiten ist bekannt, so bleibt die grosse Frage, warum eine erfahrene Anwalts Kanzlei Kalo & Associate nicht die technischen Ausführungen der Fahrzeuge prüft, welche im Internet (in den Prosepten) zufinden sind. Die Unterschiede, vor allem bei den Einspritz Motoren, sind durchaus auch in Albanien allgemein bekannt.

Ausschreibungs Betrug wird zu 100 % organisiert, nachdem die Weltbank es vorgemacht hat, vor über 15 Jahren, wie das läuft.

Mit Video im Original
Hije skandali mbi “Crown Agents“
10 “Land Rover” të futur në Shqipëri, me dokumente të falsifikuara
10 prill 2014 21:10

Kompania angleze që kontrollon doganat shqiptare ka blerë në shumën 400 mijë euro makina që rezultojnë me parametra të ndryshuar nga ato origjinale. Dhjete mjete Land Rover janë regjistuar në Shqipëri me dokumenta të falsifikuara duke hedhur dyshime të rënda mbi agjensinë “Crown Agents”.

Kompania angleze “Crown Agents” e kontraktuar nga qeveria Rama, për të kontrolluar dhe zbuluar mashtrimet në doganat shqiptare, dyshohet se është përfshirë në një aferë të falsifikimit të dokumenteve.
Hijet e një skandali rëndojnë mbi tenderin e parë të kësaj kompanie, për blerjen e 10 makinave të tipit “Land Rover Defender”.
Këshilli i Ministrave, i ka vënë në dispozicion agjencisë “Crown Agents”, një shumë prej 400 mijë eurosh për blerjen e 10 makinave që do përdoren për nevojat e saj në Shqipëri. Por këto makina janë blerë me të dhëna të tjera nga ato që janë regjistruar kur kanë hyrë në Shqipëri.
Ato janë blerë në Angli, me parametra mjedisorë të kategorisë Euro 2 por në letrat me të cilat janë regjistruar kur kanë hyrë në vendin tonë, janë shënuar sikur janë të kategorisë euro 5.
Makinat euro 2 janë të destinuara për vende si India, Pakistani, Afganistani, apo shtete në Afrikë, dhe janë të ndaluara të qarkullojnë brenda Bashkimit Europian për shkak të nivelit të lartë të ndotjes. Por këtu nuk është në konsideratë respekti që ka “Crown Agent” për qyetarët shqiptarë.
Shqipëria nuk e ndalon futjen në territorin e saj të makinave euro 2, por atëherë pse makinat e porositura për llogari të “Crown Agent” kanë paraqitur të dhëna të rreme? Çfarë ka ndodhur dhe si ka mundësi që kompania që ka për detyrë të zbuloj mashtrimet në doganat shqiptare të jetë përfshirë në një falsifikim të tillë?
Në lidhje me këtë tender, “Crown Agents” ka kontraktuar zyrën ligjore “Kalo & Associate”, për të organizuar tenderin në shumën e 400 mijë eurove për blerjen e makinave. Zyra ligjore, siç e shihni në këtë dokument, ka shpallur tenderin duke përshkruar me detaje llojet e makinave dhe specifikimet teknike të tyre, ku ndër të tjera përcaktohet që ato të jenë të kategorisë mjedisore EURO 5.
Firma fituese e tenderit ka sjellë nga Anglia në Shqipëri, nëpërmjet portit të Durrësit 10 makinat. Siç duket në këto dokumente zyrtare të origjinës së makinës, ky mjet me këto të dhëna specifike dhe numër shasie rezulton i renditur në kategorin mjedisore “EURO 2”. Por e njëjta makinë, e regjistruar dhe zhdoganuar në doganat shqiptare që menaxhohen nga vetë “Crown Agents”, është përshkruar sikur i përket kategorisë mjedisore “EURO 5”, duke falsifikuar kështu të dhënat specifike të mjetit.
Si ka mundësi që makinat e “Crown Agents” të ndryshojnë dokumentacionin me të hyrë në Shqipëri? Përse ka ndodhur një gjë e tillë?
Mjetet e kategorisë mjedisore “EURO 2”, që nuk lejohen të qarkullojnë në BE, në tregun e makinave kanë një çmim rreth 20 % më të ulët se mjetet që kategorizohen si “EURO 5”. Diferenva në çmim mund të jetë një arsye, por kjo duhet vërtetuar nga hetimi i organeve përkatëse. Madje jo vetëm kategoria mjedisore, por edhe parametra të tjerë rezultojnë të ndryshuara nga ato parashikuara në shpalljen e tenderit.
Mësohet se për këtë veprim të jashtëligjshëm, edhe 4 kompanitë e skualifikuara nga tenderi, janë ankuar pranë zyrës “Kalo & Associate” duke renditur shkeljet e konstatuara, por i mbetet prokurorisë të nisë hetimet dhe të provojë këto falsifikime.

http://www.abcnews.al/lajme/aktualitet/2/41105

Die Albanischenn PD Ex-Minister: Flamur Noka, Aldo Bumci, Arben Imani betreiben im Moment die übliche Berisha Verleumdungs Orgien, gegen die neue Regierung, wo u.a. sms zwischen Edi Rama und Saimir Tahiri, erfunden werden.

4/11/2014

Festnahmen von einem ‘Bomben Bauer in Skhoder, und korrupten Grundstücks Direktoren in Elbasan

Filed under: — Insider @ 2:45 pm

Etliche Handy Bomben Bauer Gruppen, wurden bis jetzt festgenommen, wo sich die Berisha Leute, viele Jahre weigerten, diese Terroristen und Erpresser festzunehmen, weil er auch hier der Schutzherr war und die Innenminister Bujar Nishani und Flamur Noka vor allem.

Publikohet videoja e arrestimit të trafikantëve të bombave
Publikuar më 11.04.2014 | 12:49

Policia ka bërë publike sot videon e arrestimit të 2 personave, pas një operacioni kundër trafikimit të bombave me telekomandë. Mësohet se, në pranga kanë përfunduar Pjetër Babaj, 58 vjeç, banues në lagjen “Tre heronjtë” të qytetit të Shkodrës dhe Lulëzim Naim Toska, 36 vjeç, banues në lagjen “29 nëntori”të qytetit të Shkodrës.

Gjatë këtij operacioni policia sekuestroi në cilësinë e provave materiale, 4 copë mina me telekomandë, 6 copë kapsolla elektrike, aksesorë ndihmës për vënien në funksionim të minave me telekomandë, 4 armë zjarri pistoletë, rreth 30 fishekë pistoletë, 50 fishekë automatiku dhe një silenciator.

 

Fillimisht policia ka arrestuar në urën e Bunës, Pjetër Babaj, i dënuar edhe më parë për trafik armësh. Në automjetin e tij, polici gjeti dy mina me sahat. Pas kontrollit të banesës në lagjen “Tre heronjtë” u bë e mundur të gjendeshin edhe minat e tjera, së bashku me kapsollat elektrike dhe aksesorët e tjerë. Bazuar në informacionet e mbledhura gjatë hetimit 2-mujor, menjëherë policia vijoi kontrollin në banesën e shtetasit Lulzim Toska, i cili dyshohet si bashkëpunëtor i Babajt. Në këtë banesë u gjetën 4 armë zjarri pistoleta dhe 1 silenciator. http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=44568&kat=95

Die Ex Grundstücks Direktoren von Elbasan wurdne verhaftet, ebenso in Librazhd, steht die gesamte frühere Mannschaft vor der Verhaftung.

Arrestohen 5 zyrtarë për shpërdorim detyre e falsifikim dokumentesh

 

Arrestohen 5 zyrtarë për shpërdorim detyre e falsifikim dokumenteshLIBRAZHD - Në kuadër të operacionit të koduar “Hipoteka”, Policia e Elbasanit bëri të mundur arrestimin e 5 zyrtarëve të cilët akuzohen për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentesh.

Mësohet se në pranga janë vënë shtetasit: Sali Terziu me detyrë specialist regjistrimi pranë Zyrës së Pasurive të Paluajtshme, Librazhd; Fatmir Kaca, specialist i kadastrës në komunën Orenjë, Librazhd, Xhemal Bozhiqi me detyrë specialist topograf pranë komunës Hotolisht, Librazhd, Baki Bragjeci, kryeplak i fshatit Zdrajsh, Librazhd.

Arrestimi i tyre u bë pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin duke shpërdoruar detyrën dhe falsifikuar dokumentet e pronësisë kanë regjistruar një pronë në kundërshtim me ligjin.

Në pranga gjithashtu është vënë edhe shtetasi Naim Kaca, banues në Librazhd, i cili ka përfituar pronën në kundërshtim me ligjin me anë të falsifikimit të dokumenteve zyrtare. Materialet i kaluan prokurorisë së rrethit gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme.

Në kuadër të operacionit të koduar “Hipoteka”, Policia e Elbasanit bëri të mundur arrestimin e 5 zyrtarëve të cilët akuzohen për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentesh

11 Prill 2014 - 09:03

Librazhd, pranga 4 zyrtarëve
falsifikuan dokumentet e pronësisë

LIBRAZHD- Janë arrestuar 4 zyrtarë dhe një banor në Librazhd, pasi dyshohet se në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë regjistruar një pronë në kundërshtim me ligjin. Sipas policisë së Elbasanit, ata akuzohen për shpërdorim detyre duke falsifikuar dokumente.

Të arrestuarit janë: -Sali Terziu 54 vjeç, specialist regjistrimi pranë Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në Librazhd,

-Fatmir Kaca 56 vjeç, specialist i kadastrës së Komunës Orenj,

-Baki Bragjeci, 50 vjeç, kryeplak i fshatit Zdrajsh Librazhd,

-Xhemal Bozhiqi 53 vjeç, me detyrë specialist topograf pranë Komunës Hotolisht,

-Baki Bragjeci 50 vjeç, kryeplak i fshatit Zdrajsh Librazhd,

-dhe Naim Kaca 57 vjeç, banor në Librazhd.

Këta persona, dyshohet se në bashkëpunim me njëri-tjetri kanë shpërdoruar detyrën zyrtare duke falsifikuar dokumente pronësie. Sipas policisë së Elbasanit, zyrtarët dhe qytetari banor i Librazhdit, në bashkëpunim me njëri-tjetri kanë regjistruar një pronë në kundërshtim me ligjin.

Ndalimi i tyre u bë nga ana e Seksionit Krimit Ekonomik Financiar, gjatë operacionit të koduar ‘Bashkëpunëtorët”. Materialet iu kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme për veprat penale “Shpërdorim detyre, falsifikim dokumentesh”.

Redaksia online
(esh/shqiptarja.com)
- See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/librazhd-pranga-4-zyrtar-ve-falsifikuan-dokumentet-e-pron-sis–209277.html#sthash.kQi39Tc3.dpuf

 

Die Mafia Richterin ohne Bildung: Fatmir Hajdari liess den verurteilten Mörder: Arben Isufaj - “Ben Qimja” in 2009 frei

Gerichts Urteile mit Freilassung von Schwer Kriminellen, sind Standard in Albanien


In Korce wurden ebenso grossen Mengen Kriegs Waffen bei Mafiosi beschlagnahmt

4/9/2014

Experte: über die Albanische Justiz, die keine Gesetze kennt: They’ll only bribe someone else

Filed under: — Balkansurfer @ 8:17 pm

Das das Haupt Problem der Albanische Präsident Bujar Nishani ist, ebenso der vollkommen korrupte Elvis Cefa (geschützt durch die Immunität, weil viele Straf Anzeigen rund um Grundstücke in Tirana vorliegen), mit der Richter Ernennung rund um das HCJ - Albania’s High Council of Justice, ist nicht neu.

Der Präsident von Albanien, löschte auch als Justizminister, wie Elvis Cefa, die notwendigen Justiz Untersuchungen, gegen Richter, welche als korrupt bekannt sind. Bujar Nishani löschte eine Datei komplett, einer kriminellen Richterin in Durres, weil man befreundet ist. Drei Richter Untersuchungen hat der Profi Gangster Bujar Nishani löschen lassen und Elvis Cefa, fälscht sowieso nur Dokumente und verkauft illegal Grundstücke.

Skandali/ Nishani e Çefa zhdukën në KLD dosjet e 3 gjyqtareve me probleme

Zur Show sollen 5 Richter bestraft werden: Enkelejda Hoxha, Nazmije Pengili, Engjellushe Tahiri, Elona Rybak, Albano CPLiA, aber es wird Nichts geschehen.

Man weiss es seit Jahren. Die Puppe von Salih Berisha: Bujar Nishani, wird sich in den Medien beschweren, das es eine Richter Hetze gibt.
Nishani: Qeveria të ndalë shantazhimin e gjyqtarëve
(Dërguar më: 10/04/14)
An eine Funktion der Justiz sind die Justiz Banden nicht interessiert. Es gibt seit 9 Jahren nicht einmal eine Verurteilung hochkarätiger Personen, Chef krimineller Clans, oder Drogen Bosse. Grundstücks Urkunden Fälschungen der Prominenz der Politik, ein Hobby. Es besteht ein Erpressungs Modell, durch das Mafiös auftretende
Bujar Nishani - Gjin Gjoni Gangster unter sich: Bujar Nishani - Gjin Gjoni: Motor der Mafia Justiz ohne Gesetze in Albanien: Mit dem Rücken: der Lakai, mit gekauften Jura Diplom aus 1998: Ex-Justiz Minister Eduard Halimi, max. ein schlechter Schauspieler für ein Drittklassiges Theater. Gjin Gjoni trägt nur Kleidung von Cartier, was einmalig ist in der Welt.

KLD
KLD - HCJ: Richter: Gjin GJONI , bekannt als Erpresser von Gerichts Urteilen, Schutzherr der Drogen Kartelle, Beförderung obwohl der Gangster Gjin Gjoni, sogar den Super Drogen Boss und Berisha - Dash Gjoka - Shiak Drogen Mafia Lieferanten: Abdulselam Turgut frei liess, der vom BKA wegen 1 Tonne Heroin nach Deutschland gesucht wurden. Straffreiheit bei tödlichen Unfalle mit dem teuersten Porsche Gelände Wagen und als Ehemann der Duty Free Shop Besitzerin am Flugplatz, was ein eigener Justiz Skandal ist. Der neue Justiz Minister Nasic Naco, wird allgemein als Mitglied der Mafia angesehen mit Partnerschaften zu hoch kriminellen Richtern in Albanien, wie Dhurato Bilo aus Skrapari und zu dieser Bande des Ilir Meta gehörend. Der Richter gehört direkt zur NATO finanzierten kriminellen Enterprise “Peace of Fund", der das Gangster Syndikat des Ilir Meta aus Skrapari installierte, mit Edmond Haxhinasto und war in Garmisch Partenkirchen, bei den berüchtigten Mafiösen Aufbau Kursen: Führer des 21. Jahrhundert” des Georg C. Marshal Centrums, im August 2000. Der Vorsitzende des Berufungs Gerichtes in Tirana: Kryetari i Gjykatës së Apelit, Alaudin Malaj (gilt selber als vollkommen korrupt), beschuldigt in einem Brief. Gjin Gjoni der Erpressung, das Gerichts Urteile in eine gewünschte Richtung gehen. Und Nichts geschieht, im Verbrecher Club des HCJ, es gibt auch keine Einreise Verbot für die Verbrecher Familie Gjini Gjoni, obwohl seit Jahren bekannt. Er ist Inkasso Chef, für Bujar Nishani und den Salih Berisha Clan, damit u.a. die Super Drogen Bosse frei herumlaufen und niemand bei Geldwäsche Geschäfte und illegalem Bauen festgenommen wird.
10/23/2013
Die Mafia kontrolliert das High Council of Justice (HCJ) in Albanien, u.a. mit dem “Richter": Gjin Gjoni, einem alten Berisha Mafia Produkt der Justiz, vor 20 Jahren bereits.

HCJ, mit Elvis Cefa und Bujar Nishani, wo auch unter Kresniq Spahiu - Bamir Topi, die End Urteile vorgeschrieben werden, was unter dem ehemaligen Vorsitzenden Richter des Obersten Gerichtes: T. Kondi Tradition war und unter Xhezair Zaganjori, eine Fortsetzung findet. Gerichts Entscheidungen kauft man sich und zwar ganz oben beim HCJ.

Die Zustände unter Berisha, kann man in alten Spiegel Artikeln nachlesen und der vermurksten Diktatoren Verfassung, welche 1994 vom Volk abgelehnt wurde, einem Produkt der KAS - CDU, so einen Unfug überhaupt je vorzulegen. Der bei den “Albaner beliebte Ex-US Botschafter John Withers meldet sich ebenso zum Thema, das die Justiz das grösste Problem ist. Das vollkommene Desaster dieser über 20 jährigen Justiz Missionen, ist ein enormer Skandal, viel grösser wie der Visa Skandal, inklusive der Betrugs Programme der Weltbank und EBRD, rund um das Desaster der Privatisierungen, oder gar der Hirnlosen PPP-Programme mit Berlinwasser, vom BMZ und der Welt iniziert mit dem Weltweiten Resultat eines totalen Desasters.

Alle Journalisten erkennen sehr schnell im Kosovo, oder Albanien: das Haupt Problem sind die ausl. Organisationen und Missionen!
Auch dieser erfahrene Rechts Experte aus England: Joshua Rozenberg, erkannte die Grundprobleme schnell, was in den Partnerschaften, Einladungen, Bitten der ausl. Justiz Bringer ein fundiertes Problem ist, wenn man Partner krimineller Clans wird. Ein anderer US Justiz Professor Nikolla Pano, vor 3 Jahren erkannte das Problem ebenso sehr schnell: Warum EU, Deutsche angebliche Professoren, Experten, nie die Problem erkennen und gefälschte Berichte ständig im Sinne der Albaner Mafia schreiben ist mehr wie peinlich. Auch unter OK-Reporting bekannt, betreiben korrupte und kriminelle EU Organisationen ein Langzeit Desaster Programme und lassen Milliarden verschwinden.

Albanische Richter kennen keine Gesetze, sie wollen nur Geld. Die teuren EU und US Justiz Missionen (im Moment von USAID und OSCE) reine PR Shows der Albaner Mafia und für korrupte ausl. Stiftungen und Organsationen, für einen Reise Tourismus, wo man hohe Spesen abrechnen kann und die Ausgaben werden sowieso nie kontrolliert. 500 Millionen € wurden bisher für das kriminelle Enterprise: Albanische Justiz, der Mafia kontrollierten Richter Kontrolle dem HCJ mit Bujar Nishani, der zuvor schon die Polizei ruiniert und vernichtet hat. Als Justiz Minister war der Partner der IRZ-Stiftung, wo Zaganjori herumtobte, als Schutzherr der Justiz Mafia, welche mit dem korrupten Elvis Cefa und Bujar Nishani, reine Klientel Politik zelebrierte, wobei zuvor Kresniq Spahiu, Ina Rama, Bamir Topi ebenso den Grundstein legten für die Justiz Vernichtung.

The Problem Nr. 1 the EU Justice Mission: EURALIUS - US Mission OPDAT are corrupt too.

The system of Albanian Ministry of justice! - Lehrmeister ausl. Botschafter, Politiker, Weltbank, Diplomaten und die Weltbank, wie das Beispiel des Christopher Dell im Kosovo gut zeigt.

Justiz Albanien

Albania’s untouchable judges

7 April 2014By Joshua Rozenberg

 • Joshua Rozenberg

Albania wants the UK to help root out corruption in its legal system.

Judges in Albania are untouchable. And British help is needed if corruption is to be forced out. Those were the messages I took away from a two-day visit to Tirana at the end of last month.

I was in Albania as a guest of the Slynn Foundation, which was set up in 1998 to support young lawyers from central and eastern Europe. Named in honour of Gordon Slynn, who was a British judge at Luxembourg before serving as a law lord for 10 years, the foundation was established by George Dobry, now 95, the distinguished Polish-born lawyer and former judge.

Advertisement

Much of my trip was spent watching Sir Henry Brooke, a former appeal judge and vice-chairman of the foundation’s trustees, as he told Albanian lawyers, judges, officials and politicians what was wrong with their legal system and how they could put it right.

Far from resenting what might have looked like a patrician, colonial approach, the Albanians respected Brooke’s judgement – gained during his 12 previous visits to their country – and pressed him for assistance at the highest level. His work is funded by the Foreign & Commonwealth Office, as was my visit. With us were Jonathan Cooper and Martha Spurrier of Doughty Street Chambers, who were giving much-needed training in human rights law to newly appointed judges.

Though European by geography – Albania is just across the Adriatic from Italy and bordered to the east by Kosovo, Macedonia and Greece – the former communist dictatorship is still a long way from its goal of joining the EU. Nicholas Cannon, the British ambassador to Tirana, told me why. ‘There is a perception among the public, and I think the judiciary accept, that there are chronic problems of corruption inside the judiciary in Albania,’ he said.

But why was it in the interests of British taxpayers to strengthen the rule of law in Albania? ‘It fits into our strategic objective of bringing Albania and the other countries of the western Balkans into the EU,’ Cannon told me. ‘But there is also a selfish interest. Weaknesses in the rule of law in Albania – in the police, the judiciary, in the investigation of crime – have a direct effect on the UK. By strengthening the legal institutions of Albania, you can hope to deal with drug traffickers and people traffickers who are having a direct impact on the streets of the United Kingdom.’

One political figure in Tirana recalled being asked for help by a parking attendant who had witnessed a shooting during a fight between two gangs: ‘He called the police; they asked him to attend an identity parade; and he identified the gang leaders. They were prosecuted. At the end of trial, only one person was found guilty. It was the parking attendant — who was convicted of giving false evidence. He was fined thousands of dollars.

‘I told him I would help him appeal,’ the political figure continued. ‘But that was not what he wanted. As he said, “If I am innocent, that makes them guilty. They’ll only bribe someone else.” He just wanted me to make sure his fine would be no more than he earned in two months.’

The main obstacle to reform seems to be Albania’s High Council of Justice, which is responsible for hiring, training, promoting, disciplining and firing judges. Its members include the president of Albania, the justice minister, the chief justice, three non-practising lawyers elected by the national assembly and nine judges elected by the judiciary.

For once, politicians are not the problem. One highly placed observer said that the judges controlled the council and could ensure that corruption remained endemic. He suggested the UK should send in a special prosecutor, presumably with a team of investigators, who could bring corrupt judges to justice.

I put that suggestion to the prime minister of Albania, Edi Rama. He chose not to answer my question directly. ‘I have a very strong belief that people cannot corrupt a good system. A bad system can corrupt people. So we need to build a system and people will accommodate it. Otherwise, if we leave the system as it is, the system will accommodate people in the wrong places.’

Rama acknowledged that corruption was a major problem. The judiciary was acting like a corporation, protecting its own special interests. But, despite his large parliamentary majority, the prime minister admitted he could not reform the judges without international support. ‘The line between a reform that gives the judiciary more space for integrity and taking independence from the judiciary is very thin,’ he told me.

‘To protect this thin line, we need a big coalition of forces, where the EU and our international partners are crucial.’

It looks as if Brooke and his fellow lawyers will be taking many more trips to Tirana.

joshua@rozenberg.net

http://www.lawgazette.co.uk/law/albanias-untouchable-judges/5040674.article

Eksperti britanik: KLD-ja mban gjallë korrupsionin

Postuar më: 8 Prill, 2014 tek Lajme Flash

joshua_rozenberg

Joshua Rozenberg

“Gjyqtarët janë të paprekshëm”, – me këtë titull eksperti i Britanisë së Madhe për Çështjet Juridike, Joshua Rozenberg, përmbledh situatën në sistemin e drejtësisë në Shqipëri, e që sipas tij ka nevojë urgjente për ndryshim. Në punimin që është publikuara në gazetën ligjore të Britanisë së Madhe, Rozenberg thekson se problemi më i madh në vend lidhet me Këshillin e Lartë të Drejtësisë. Sipas Rozenberg është ky këshill, që mban gjallë korrupsionin.

“Pengesa kryesore për reformimin është Kontrolli i Lartë i Drejtësisë. Ky i fundit është përgjegjës për punësimet, promovimin, disiplinimin dhe pushimin nga puna të gjyqtarëve. Këtë radhë, problemi nuk janë politikanët. Një vëzhgues i nivelit të lartë tha se gjyqtarët e kontrollojnë këtë këshill dhe garantojnë që korrupsioni të mbetet në nivele endemike. Ai sugjeron se Britania duhet të dërgojë një prokuror special dhe një ekip hetuesish për të çuar përpara drejtësisë gjyqtarët e korruptuar”.

Eksperti britanik thekson se niveli i lartë i korrupsionit e mban peng vendin tonë sa i takon procesit të integrimit për në Bashkimin Evropian. Joshua Rozenberg shkruan se këto probleme ia ka evidentuar dhe kryeministrit Edi Rama. Ai thotë se Rama pranoi këto probleme në sistemin e drejtësisë. Megjithatë, kreu i qeverisë tha se pavarësisht maxhorancës së madhe parlamentare që disponon, nuk mund të reformojë këtë sistem pa asistencën e ndërkombëtarëve. Rozenberg ka dalë në këto konkluzione pas një vizite në Shqipëri. Gjatë kësaj vizite, ai ka takuar krerët më të lartë të shtetit e të qeverisë, si dhe ka bërë vetë një ekspertizë së sistemit tonë të drejtësisë, me qëllim që të dalë me një paketë konkrete propozimesh, një pjesë e të cilave janë tashmë në tavolinën e kryeministrit Rama. /Vizion Plus

 

To Stupid for everything: the Albaniens Berisha government, all government since 1991.The name of the last Mafia Jusitce Ministry: Nasic Naco, Eduard Halimi, Aldo Bumci und the most criminals: Bujar Nishani, Enkeled Alibeaj. a real club of criminal and idiots.

ECtHR rules against Albania
08/04/2014

ECtHR rules against Albania

The European Court of Human rights has issued ten verdicts that penalize the Albanian government with eight million EUR.

This is about the decisions for returning and compensating the families Karagjozi, Koco, Shehu, Dovrani, Sallabanda, Gogo, Tartari, okaj and Budina, who have sued the Albanian government in the European Court for years.

The lawyer for the Strasbourg issues, Sokol Puto, who represents some of these families, explained some of the procedures that the winning part with follow.

“The complainants must address to the State Attorney and Minister of Finances to follow the execution of this decision. The procedure that is followed in these, is that the government makes the payment by using money from the Reserve Fund”, explained Sokol Puto, lawyer of Strasbourg Cases.

But when should the Albanian government pay the obligation given by the Strasbourg Court?

“The Court’s decision should be executed within three months, or there will be interests”, Puto declared.

There are 379 other cases in Strasbourg for the same reason. The Court has given time to the Albanian government for 60 other cases.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=11500

All this problems, the same as in 2000. All Ministrys and government firms, dont pay electric.

Promoting tourist Albania Minister: “We’re in an energy crisis”
EU: “Energy robberies must stop". Gjiknuri: “Price increase not affecting families”

Gjin Gjoni Unter Präsident Alfred Mosiu, wurde der Richter Gjin Gjoni, als vollkommen korrupt eingestuft, und jede Beförderung verhindert, was vor 10 Jahren war. Präsident Bamir Topi, schuf dann diese “Justiz” Untersuchungs Kommision ab, welche mit dem Volks Anwalt und seinem Sohn damals mit Sonder Staatsanwälten bestand. Die Rolle des Kresniq Spahiu, hinterfrägt niemand, wie das Desaster organisiert wurde unter Bamir Topi und Ina Rama.
Ein Produkt des Salih Berisha Mafia: Natürlich mit teuerster Goldener Uhr (Antritts Geschenck der Türkischen, Italienischen und Albanischen Mafia in Albanien seit über 20 Jahren), wie Bujar Nishani, läuft er vor aller Augen herum und korrupte Justiz Aufbauer, finden das normal: der Richter Gjin Gjoni, Produkt des Georg C. Marshall Centrum in Garmisch-Partenkirchen, als Organisations Stätte, für Super Kriminelle: Azem Hajdari, Monika M. die Ehefrau von Ilir Meta und viele Kosovo Verbrecher waren auch dort eingeladen. Es gibt weitere Einflussnahmen, wo es um viel Geld ging, nicht nur mit dem Duty Free Shop, sondern auch um Verkaufs Verträge mit einem Gerhard Haag, Spiegel und SZ Artikel aus 1994 gelöscht wurden.

Der Richter Gjin Gjoni und seine abenteuerlichen Gerichts Entscheidungen, vor allem bei der Freilassung von hoch kriminellen Verbrechern, in der Duty Free Sache gegen die Deutsche Flugplatz Gesellschaft, wo der Richter praktisch den Vertrag änderte. Statt 30 % Abgabe an die Flugplatz Betreiber, braucht die Ehefrau des Richters nur noch 20 % bezahlen. Real sind damit alle Verträge in Albanien Maklatur, wenn man sich bei Richtern willkürlich Änderungen erkaufen kann.

12 Prill 2014 - 00:55

Historia e supertrafikantit turk
arratisur pas lirimit nga Gjoni

Të tjera rreth shkrimit

TIRANE - Në letrën prej 6 faqe që i shkruan Presidentit të Republikës dhe anëtarëve të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, gjyqtari Alaudin Malaj, përmend disa raste kur Gjin Gjoni është bërë debat i skandaleve në drejtësisë. Sipas Malaj, Gjin Gjoni në vitin 2011 vendosi të lirojë një trafikant droge, të cilin e la në “arrest shtëpie”, e cila nuk ekzistonte në zonën e kthesës së Kamzës. Më tej Malaj përmend se në mënyrë të paturp ai ka faturuar bashkëshortes së tij, aksidenti në të cilin vdiq një fëmijë 13 vjeç dhe u plagosën tre të tjerë dhe çështja penale u mbyll.

Së treti,është fyes dhe tallës vendimi i tij për një trafikant ndërkombëtar, shtetas i huaj, të cilin ai e la në arrest shtëpie, te kthesa e Kamzës. Së katërti, çështja e famshme “Duty Free”, ku përfshihet edhe aeroporti i Rinasit, çështje e cila ka prishur marrëdhëniet me Ministrinë e Jashtme gjermane, ku Gjin Gjoni ka fituar miliona euro nëpërmjet presionit të bërë gjyqtarëve.

Lirimi i turkut
Abduselam Turgut në marsin e 2011 arriti të arratiset, fill pas lirimit nga Gjykata e Apelit të Tiranës, të cilës i paraqiti një kontratë qeraje të falcifikuar. Turgut,ka mundur të paraqesë nëpërmjet avokatëve të tij një adresë të rreme banimi në Tiranë dhe kjo është marrë si provë, duke vendosur ndryshimin e masës së sigurisë nga “arrest në burg” në “arrest shtëpie”. Sipas vendimit të datës 4 mars 2011 të shpallur nga gjyqtarët Gjin Gjoni, Hysni Demiraj dhe Agron Papajani, shtetasi turk duhej të qëndronte në “arrest shtëpie” në dispozicion të procedurave të ekstradimit.

Ai u arrestua në Aeroportin e Rinasit në datën 18 shkurt 2011, pasi kontrolli i policisë gjeti se shtetasi në fjalë ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpoli gjerman dhe ishte në statusin “Wanted” (i kërkuar).Mirëpo pas lirimit, Turgut ka humbur gjurmët duke ju fshehur sot e kësaj dite drejtësisë shqiptare dhe asaj gjermane, ku ishte dënuar me disa vite burg për trafik ndërkombëtar të heroinës.

Shtetasi i sipërcituar kërkohej nga gjermanët, për trafikimin e 45 kg heroinë nga Turqia në shtete të ndryshme të europës, përfshirë këtu dhe Gjermaninë. Momentalisht nuk ka asnjë informacion mbi vendodhjen e këtij shtetasi.

Shkrimi u publikua sot (12.04.2014) në gazetën Shqiptarja.com (print)
- See more at:
Irgendeine Organisation des Nonsens hält für Millionen eine Justiz Veranstaltung und von EURALIUS IV hört man Nichts mehr, weil diese EU Justiz Mission, von der Mafia kontrolliert wurde. Die
Büchse der Pandora wurde geöffnet, wie Mero Baze schrieb.

16 Abgeordente haben Legalsieriung der gestohlenen Grundstücke beantragt und in Dhermi wurde ebenso Alles zusammen gefälscht wie überall. Tirana und Hunderte von illegalen Hochhaus Bauten, gefakten Grundstücks Dokumenten, wo heute Verantwortliche in der Regierung, damit ebenso die Verantwortung tragen, was vor über 10 Jahren schon begann.

Treffen der korrupten Dumm Schnacker der EU, im November 2010 über die Korruption in Albanien! Maud de Boer-Buquicchio, Luigi Brusa, konnten so die eigene Profil Neurose befriedigen und hohe Spesen und Ausgaben mit der Albaner Mafia vernichten. Die übliche Theater Show der EU zur Millionen fachen Geld Vernichtung mit Unfugs Justiz Missionen wie EURALIUS, kontrolliert von der Albaner Mafia.
Luigi Brusa, EU, Tirana

Luigi Brusa und Maud de Boer-Buquicchio in Aktion, wie seit 10 Jahren und immer im identischen Selbst Bedienungs Modell der EU Inkompetenz, Mafia und zur eigenen Bekämpfung der Profil Neurose.

Das Albanische Volk wandert aus, und die OSCE macht im Unfug weiter, und produziert einen Werbe Spot, das das Volk die Justiz bestimmt. Die Rolle der EU- US Justiz Missionen sollte man besser hinterfragen, welche dieses korrupte Monstrum schufen!

Der übliche Hirnlose Unfug der OSCE, denn wie bekannt und bewiesen, auch durch aktuelle Richter Schreiben, arbeitet das HCJ, als reines Erpresssungs Modell der Albaner Mafia, wo Richter angewiesen werden, wie entschieden werden muss, inklusive der Freilassung, von verurteilten Schwer Kriminellen. Auch ein Idiot, weiß das man von Oben also Bujar Nishani dem Präsidenten und durch eine Änderung des HCJ, ein Neu Anfang der Justiz beginnen kann. Die OSCE mit dem vermurksten Haufen seit Wolfgang Grossruck, will auch Nichts kapieren.

4/8/2014

Haupt Export Gut: 2,2 Tonnen Cannabis im Durres Hafen beschlagnahmt

Filed under: — CrniLabudovi @ 3:47 pm

Grosse Mengen, werden Woche für Woche beschlagnahmt, oft zwischen Marmor Platten, Spiegel, Fenster Rahmen, Türen, Textilen (früher als Heroin und Kokain Tarnung von bekannten Textil Herstellern, welche Mafia Cooperationen hatten) was allgemein bekannt ist. Diesmal war es ein Möbel Transport nach Italien. Deshalb wurde der Yachthafen Orikum geschlossen, als Drehscheibe für Partnerschaften, Organisation im Cannabis Gross Geschäft und mit Ausländischen Yachten vor allem. Das ständig wechselnde Management, hatte sowieso nie eine Ahnung, wie man einen Yachthafen auch formal führt, odre wie Boote in Albanischen registriert werden, bzw. welche Papiere ausl. Boote haben müssen.

Albanien hat in den letzten Monaten, mit dem neuen Innenminster Saimir Tahiri, neuen Polizei Direktoren, 19 Tonnen Cananbis beschlagnahmt, was die Menge übertrifft, was die Salih Berisha Regierung in 8 Jahren beschlagnahmt hat. Die Umschlagstelle Yachthafen “Orikum” bei Vlore, wo jeder ein- und auslaufen konnte, ohne Dokumente, wurde dicht gemacht auch für Transit Boote, denn viele Schmuggler Boote, kommen nun halt mit ausl. Flagge, oft sogar mit echten Boots Papieren.

Hintermänner ein Verwandter des vorherigen General Stabschef Xhemal Gjunksi, der auch bei wikileaks als vollkommen korrupt beschrieben ist, wo sein Bruder schon wegen Diebstahl aus dem Militär entlassen wurde und trotzdem dann als Koch nach Afghanistan kam. Burim Gjunkshi, in Diber / Albanien geboren und Mazedonien und Petrit Manhasa, zu 9 Jahren wegen Mord verurteilt, der natürlich frei herumläuft, wie es Albanische Justiz Tradition ist, bei vollkommen korrupten und kriminellen Richtern.

Lehrmeister waren auch Deutsche u.a. während dem Kosovo Krieg, Caritas, UNHCR Deutschland usw., als mit den Hilfs Transporten, Fahrer einen festen Betrag erhielten so um die 4.000 DM, für den Transport und der Rest war den Hilfs Organisationen egal.

Also schmuggelten teilweise die Hilfs Organisationen, Fahrer (welche auf eigene Rechnung arbeiteten), grosse Mengen Bier nach Albanien und dem Kosovo ein, Kühlschränke, TV und Alles womit man Geld verdienen konnte und immer mit falschen Deklarierungen, weil diese Leute nicht wussten, das jeder Export aus der EU, als Kopie im Durres Hafen beim Zoll erschien. Also warteten dann z.B. die türkischen Fahrer von der UNHCR, 10 Tagen, bis die richtigen Papiere vor Ort waren, bzw. Alles bereinigt wurde, was zuvor falsch eingeschmugelt werden sollte.

Vlore und der Yachthafen Orikum, erneut im Visier der Task Force Polizei

Die Mazedonische Firma: “Donjeta DOOEL Dibër”

Durrës, më shumë se 2 ton kanabis të fshehur në divanë

Durrës, 8 prill 2014- Policia kufitare në Portin e Durrësit ka sekuestruar mbrëmë 2250 kg lëndë narkotike e llojit kanabis sativa ndërsa ka prangosur edhe transportuesin e drogës, një shtetas maqedonas.

Mësohet se droga ishte fshehur në kamionin me targa SU 0172 SB dhe me targa trajleri SU 0094 dhe kishte si destinacion shtetin italian.

Sipas policisë, lënda narkotike ishte fshehur në 45 divanë, ku në secilin prej tyre kishte 50 pako kanabis me një peshë prej 2250 kg.

Policia ka arrestuar drejtuesin e kamionit, shtetasin maqedonas me inicialet Aco Nikolovski, i cili akuzohet për trafik lëndësh narkotike.

Policia është duke hetuar lidhur me përfshirjen e të tjerë personave në këtë trafik të paligjshëm ndërkombëtar narkotikësh.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

title="Durrës, më shumë se 2 ton kanabis të fshehur në divanë” href="http://www.durreslajm.com/sites/default/files/artikuj/photo%202_1.JPG” rel="gallery-18360″>

- See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/durr%C3%ABs-m%C3%AB-shum%C3%AB-se-2-ton-kanabis-t%C3%AB-fshehur-n%C3%AB-divan%C3%AB#sthash.igBwc0Td.dpuf

Konkretisht ditën e sotme u kap e ndalua në bashkëpunim me Policinë e Lushnjes shtetasi i kerkuar Petrit Manhasa, 43 vjec, banues ne Peqin Elbasan; shtetas i denuar me parë me 9 vjet burg për veprën penale të vrasjes.

Ky shtetas është shpallur në kerkim pas identifikimit nga ana jonë më datë 10.04.2014, në vijim të hetimeve të rastit, si organizator në trafikimin e lëndës narkotike drejt Italisë. Kapja e tij u realizua gjatë mesditës së sotme në një lokal në qytetin e Lushnjes.

Në vijim të këtij hetimi ditën e djeshme u kap një tjetër shtetas i dyshuar dhe shpallur në kërkim si bashkëpunëtor, konkretisht Burim Gjunkshi, 33 vjec, banues ne Dibër e Madhe Maqedoni. http://www.ama-news.al/2014/04/trafiku-24-tone-droge-pranga-dhe-gjunkshit/

Haupt Strom Schuldner in Albanien sind vor allem Geschäfte, Firmen, Ministerien, Staatliche Firmen.
Oft sind es Sommer Mieter auch von Lokalen und Shops, welche verschwinden, ohne je Strom zubezahlen.

Man beginnt nun in Skhozet, einer wilden Ansiedlung oft auch von Kosovo Kriminellen Clans, den Strom zu kappen.

Grosse Sprüche in 2014: man wird die illegalen Strom Leitungen kappen. Das selbe wir in der Mafia Regierung von Ilir Meta in 2000 und später: Sprüche Nichts ausser Sprüche.

Da niemand vor Gericht eine Haft Strafe seit Jahren erhält, weil es Regierungs Kultur ist, wurde dieser Wirtschafts Zweig natürlich erheblich ausgeweitet. In Notfall kann man sich ja auch eine neue Identität kaufen.

4/6/2014

Der Gesundheits Minister Ilir Beqaj, über die Prioritäten das Gesundheits System wieder in Funktion zubringen

Filed under: — Super Visor @ 12:27 am

Vollkommen verrückte und korrupte Organisationen, Lobbyisten haben das Krankenhaus und Gesundheits System zerstört.

Fakt ist schon heute, das die Albanische Regierung zuwenig umsetzt und zwar in vielen Ministerien.

Steuergelder, in rein korrupte und kriminelle Stiftungen, ist eine Art Spezialität der Deutschen ebenso, wobei wir nur ein Beispiel der KAS in Tirana liefern, welche eine Langzeit Tradition der Inkompetenz und Verbrechens in Tirana hat, was auch 1996 gut bekannt war.

Muster Beispiel, was die KAS für eine Schrott Stiftung ist, was sich dann in vielen Ländern fortsetzt, wie bei der FES. Beide mit über 100 Millionen €, vom Steuerzahler finanziert, obwohl niemand diese Gestalten braucht, welche nur Unfug workshop organisieren, identisch wie bei dem Justiz Schrott:

KAS Original Ausführungen: und genau deshalb ist mit solchen Leuten, das Gesundheits System vollkommen ruiniert worden:

„Reform des Gesundheitswesens“ wurden entscheidende Schritte im Gesundheitssektor Albaniens gemacht. “ bedeutet bei diesem Fakten Behauptung der KAS, das es nun keine Ärzte mehr gibt, sondern Quaksalber und Ziegenhirten als Krankenhaus Direktoren und Ärzte und Medikamente gibt es sowieso nicht mehr. Apparte werden gestohlen, oder die Ziegenhirten Experten können die Geräte nicht bedienen, sondern reparieren daran herum, obwohl man Bildung Null hat.

Gefälschte Diplome und Schul Zeugnisse sind Standard, mit Tausenden von Schreckens Erlebnissen der Migranten in ihrer Heimat.

aus

Die KAS und sinnlose Stiftungen und Organisationen, welche sich nur selbst bedienen: Die “Krankenhaus” Reform

Ilir Beqaj: Si e gjeta shëndetësinë shqiptare

Nga
Skender Minxhozi

Ilir Beqaj është një ndër ministrat që ka një “mal” pak më të lartë sesa kolegët e tij për të ngjitur. Shumëkush ka jetuar në këtë vend në dy dekadat e fundit, e di se çdo vullnet dhe dëshirë për të përmbysur imazhin e shkatërruar të shëndetësisë shqiptare, përplaset me një mur të lartë pamundësish, paragjykimesh, korrupsioni dhe pesimizmi. Ilir Beqaj thotë për Java, se në gjashtë muajt e parë, një pjesë e vogël e këtij muri ka nisur të bjerë. Megjithatë mbetet pjesa më e gjatë e rrugës për t’u përshkuar. “Kush na kërkon shëndetësi falas në gjashtë muaj, bën thjesht retorikë politike”, thotë ministri Beqaj

Zoti Beqaj, kanë kaluar gjashtë muaj që nga marrja e postit të ministrit të shëndetësisë. Sa përputhet pamja që keni sot para syve, me imazhin që kishit krijuar para se të merrnit në dorë një detyrë komplekse dhe sfiduese?
Faleminderit për mundësinë për të komunikuar me lexuesit tuaj, e për rrjedhojë edhe me publikun, për punën e bërë nga Ministria e Shëndetësisë që prej 16 shtatorit 2013 kur qeveria e koalicionit “Aleanca për Shqipërinë Europiane” filloi detyrën dhe zbatimin e programit të votbesuar në Kuvendin e Shqipërisë. Ajo çfarë kam sot para syve është shumë e përafërt me imazhin e krijuar që para fillimit të detyrës. Qoftë prej njohjes së hershme të sektorit prej karrierës së gjatë profesionale në sigurimet shoqërore, qoftë prej detyrës së sekretarit të programit, gjatë viteve që PS ka qënë në opozitë.
E vetmja çështje që rezulton shumë shqetësuese, në krahasim me perceptimin tim deri në gusht 2013, është çështja e burimeve njerëzore. Ka mungesë të theksuar mjekësh, sidomos në disa specialitete të domosdoshme dhe sidomos në disa zona të caktuara të vendit, janë shumë profesionistë të shëndetëtsisë që nuk kanë marrë në 5 vitet e fundit kreditet e nevojshme në procesin e edukimit në vazhdim dhe që rrezikojnë të moslejohen të ushtrojnë profesionin. Prej disa viteve është bllokuar procesi i specializimeve në mjekësi.
Njëherazi ka kërkesa të pafundme e të përditshme të profesionistëve të shëndetëtsisë, që kërkojnë të shtyjnë daljen në pension, edhe pse për këdo, mbushja e moshës së daljes në pension është një ngjarje e parashikueshme në jetë. Çështja e burimeve njerëzore është komplekse dhe zgjidhja kërkon aq kohë, sa i kalon edhe caqet normale të këtij mandati qeverisës. Megjithatë kemi filluar një proces të krijimit të një baze të dhënash të plotë të burimeve njerëzore në shëndetëtsi (pasi as kjo nuk ekziston). Kemi rënë dakort me Ministrinë e Arsimit dhe të Sportit, që të rifillojnë specializimet në shtator 2014 dhe kemi një program ambicioz e të ngjeshur, që të rikuperojmë boshllëqet në kreditet e sistemit të edukimit të vazhdueshëm.
Ndërsa çështjet e tjera që lidhen me mungesë të funksionimit të hallkave të sistetmit të referimit, të mungesës të një sistemi të qëndrueshëm, që të garantojë furnizim të vijueshëm me barna e materiale mjekësore, funksionim të vijueshëm të pajisjeve biomedikale, me një sistem informacioni shëndetëtsor të vjetër dhe të vonuar, me treg farmaceutik kaotik dhe të molepsur nga konflikti i interesit, me spitale e qendra shëndetëtsore të rrënuara, pajisje biomedikale jashtë funksionimit apo pajisje biomedikale të kushtueshme, të pavëna në punë sepse nuk dihet pse janë blerë dhe nuk ka kush t’i vërë në punë, e shumë të tjera, janë njësoj siç e kemi përfytyruar. ……………………http://revistajava.al/kryesore-ne-kopertine/2014331/ilir-beqaj-si-e-gjeta-shendetesine-shqiptare

4/5/2014

Der Bürgermeister Vangjush Dako, pflanzt neue Bäume in der Rruga Egnatia und Wälder in Albanien

Filed under: — Gjoka @ 7:58 am

Mit vielen Millionen hatten die Amerikaner die Abholzung der grossen Kiefern finanziert vor 10 Jahren, welche überall auf den Gehwegen Schatten spendeten. Es gab einen neuen Asphalt, und neue Bäume, welche nie gepflegt wurden und eingingen. Das die inkompetenden und korrupten Kommunen von Ausländern Geld erhalten, für neue Bäume und dann diese Bäume in einer Idiotie Verwaltung nicht im Sommer giessen, oder eben wie hier die Bäume im April anpflanzen ist durchaus normal. Man muss Bäume im Zeitraum Ende Oktober bis ca. Mitte März anpflanzen. Besonders peinlich: Die Schliessung des Yachthafens Orikums, wo auch keine Preisliste mehr auf der Website ist.
Vlore und der Yachthafen Orikum, erneut im Visier der Task Force Polizei

Die Beton Orgien und der Land Diebstahl an der Küste, gehen unverändert vor allem im Bezirk Durres weiter, wo nur die Currilla vor neuen Massakern geschützt wird, aber der angekündigte Abriss nicht geschieht. Die angekündigte Aufforstung ab Februar angekündigt durch den Umwelt Minister Lefter Koka, war eine Comedy Show, die Funktion der Justiz, die übliche Null Nummer.

Also pflanzt zur Show der verantwortliche Mafia Bürgermeister Vangjush Dako nun neue Bäume in der Rruga Egnatia, und ist neben Berisha Gestalten, der Präfektin Natasho Paco, Lefter Koka, Haupt Verantwortlicher für die Abholzung der Wälder in Durres, im Zentrum, bei der Villa Zogu und ebenso in der Currilla, wo er Motor bei Vernichtung der Bäume, Parks und Küste in Durres ist. So viele Bäume kann der Bürgermeister nicht anpflanzen, was er persönlich mit seinen Mafiösen Umtrieben bis heute vernichtet hat. Selbst die Oleander, in der Currila, kurz vor den 2011 Wahlen in der Currilla angepflanzt sind heute vernichtet, weil man das Wasser zumindest im ersten Jahr vergessen hatte. Idiotie regiert nun mal in Albanien.

Gegen alle 4 Bürgermeister der letzten 15 Jahre, liegen fertige Anklagen vor, wie man mit illegalen Genehmigungen die Durres Innenstadt zerstörte und fast alle Bäume und Parks vernichtete, auch mit illegalen Lokalen. Der für September, dann zumindest ab Januar versprochene Abriss der illegalen Lokale in der Currilla und in den zentralen Parks, geschah natürlich nicht, denn es sind Bürgermeister Klientel. Die fertigen Klage Schriften und der Abriss, sind wie vor über 10 Jahren reine Luft Nummern, denn es gab schon viele Phantom Abrisse in Durres, was man mit Bestechungsgeld regelt.

Durres Mafia Stadt, ohne Justiz, was die dümmste Mafia sogar kritisiert

Bekannt als “Taliban” Bürgermeister des Betones und Vernichtung der Antiken Stätten, mit Berisha Kriminellen, wie der Richterin Dhurato Bilo.

Wichtige Posten wurden an Kriminelle verkauft, wie Die Italiener verhaften den Durres Stadt Architekten: Adlei Likmeta und das normale Chaos

Die letzte Antike Stelle und Park wird in Durres zubetoniert

Foto der Beton Maschinen des Vangjush Dako, wo weiter Betoniert wird ohne Ende in der Rruga Taulantis und Rruga Egnatia.

Aktuelle Betonierei in der Rruga Egnatia, ohne jede Bau Genehmigung mit Duldung des Bürgermeisters Vangjush Dako, dessen Bruder als Geldwäsche Firma eine grosse Beton Firma hat in Shiak, aber in Wirklichkeit besitzt die Familie 2 Beton Firmen, Kieswerke Alles zusammen gestohlen mit der Drogen Mafia in Shiak.

Vangjush Dako dhe myftiu Redi Quku mbjellin pemë në rrugën Egnatia

Posted by Slideri, Top Lajmet Friday, April 4th, 2014

IMG_7404Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka qenë i pranishëm në mbjelljen e disa pemëve në lagjen nr.4 në një nga rrugët kryesore, në rrugën Egnatia. Këto pemë të llojit dushk janë blerë në sajë të kontributit financiar të myftinisë së Durrësit ndaj në këtë mbjellje pemësh së bashku me kryebashkiakun Dako ka qenë i pranishëm edhe myftiu i Durrësit Redi Quku. Kjo nismë e myftinisë së Durrësit për të dhënë kontributin e saj në gjelbërimin e qytetit është mbështetur fuqishëm nga ana e Bashkisë dhe kryetari i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako deklaroi se të gjithë duhet ti bashkangjiten nismave për gjelbërimin e qytetit. Nga ana tjetër kryebashkiaku Dako deklaroi se ky do të jetë viti i investimeve të mëdha për qytetarët e Durrësit: “Dua ta nis me një falenderim për komunitetin mysliman për këtë dhuratë që i bën qytetit të Durrësit, dhuratë që ne e vlerësojmë shumë, jo vetëm nga ana materiale, por edhe për mesazhin që përçon tek qytetarët si dhe tek bizneset dhe cilido tjetër që ti bashkëngjiten kësaj nisme në të mirë të qytetit dhe publikut. Ne do vazhdojmë të punojmë akoma më shumë për shtimin e gjelbërimit në sajë të investimeve të tjera, do të asfaltojmë rrugë e do të mbjellim pemë të tjera. Ky vit do jetë vit i investimeve të mëdha që bashkia do të bëjë për qytetarët e Durrësit.” Nga ana e tij myftiu i Durrësit Redi Quku deklaroi se komuniteti mysliman po jep kontributin e tij në të mirë të qytetit: “Jemi këtu për të dhënë kontributin modest për shtimin e hapësirave të gjelbëra të qytetit dhe e konsiderojmë detyrë parësore përvec detyrave të tjera. Do të doja të falenderoja kryetarin e bashkisë për asistencën dhe ndihëmn e tij në këtë proces. Ky është një donacion i besimtarëve të qytetit që na e besuan për ta përdorur për këtë qëllim dhe ky është vetëm fillimi pasi nisma të tilla do të vazhdojnë edhe në të ardhmen.”

Short URL: http://bulevardionline.com/?p=8716

Im selben Bezirk tobt die Beton Schlacht munter weiter in Kruje, Der Vize Bürgermeister reisst ein prominentes Denkmal ab, der Befreiung der Stadt von den Faschisten und baut für seine Familie eine Bar.

Zv.kryetari i bashkisë Krujë prish lapidarin e dëshmorëve pasi i prish pamjen e lokalit
Article | 5 April, 2014 - 11:16

Babëzia nuk njeh kufi dhe kur kjo përzihet dhe me pushtet, atëherë gjithçka mund të ndodhë. Ky është edhe rasti në Krujë.

Vëllai i nënkryetarit të Bashkisë së Krujës, Alfred Mërlika, është akuzuar se ka prishur lapidarin e 4 dëshmorëve të çlirimit të Krujës.

Denoncimi është bërë nga Komiteti i Veteranëve në Krujë, të cilët sqarojnë se Alfred Mërlika e ka prishur lapidarin për qëllime private, raporton “Tema”. Sipas tyre, lapidari i zinte pamjen lokalit që ka ndërtuar, dhe për këtë arsye vendosi që ta prishte lapidarin.


http://www.gazetatema.net/

Einmalig in der Welt, auch die Vernichtung der Albanischen Wälder, durch die kriminellen Programme der EU: der gescheiterten Dezentralisierung.

Es gibt keine Baum Schulen mehr, noch Forst Behörden: die laufen nur herum und erpressen Geld, wie die Bau Polizei und jeder macht was er will.

Katastrofa e pyjeve shqiptare në shifra

Nga
Mehmet Metaj
Wälder Albania
Pas 20 vjetësh përpjekjeje për përshtatje me ekonominë e tregut, Sektori i Pyjeve dhe Shërbimi Pyjor Shqiptar megjithë mbështetjen me dy projekte të mëdha nga Banka Botërore dhe FAO (rreth 40 mln USD) përsëri nuk arriti dot të reformohet

Pyjet ende sot jane viktimë e matrapazëve-trafikantë të lëndës drusore nga njëra anë, dhe e strukturave shtetërore të pariorganizuara nga ana tjetër. Sot pyjet “mbrohen dhe mbarështohen” ende me struktura, mendësi dhe praktika të viteve ’70, duke harruar fare silvikulturën, si teknika-bazë e inxhinjerëve të pyjeve. Ky sektor sot vetëm sa vegjeton dhe s’ka si të ndodhë ndryshe, në një vend ku me ligj lejohet eksportimi druve të zjarrit dhe qymyrit të drurit - që i lë matrapazët e pyjeve (që janë rreth 250 persona privatë dhe kompani) të livadhisin me lëndën e drurit, duke shfarosur masive të tëra pyjore. Në Lurë kjo furi shfrytezimi shkaktoi zhdukjen e specieve të rralla të këtij parku, si rrobulli dhe arrneni.

Tranzicioni që dogji pyjet
Pas viteve ‘90 shteti nuk ishtë në gjendje t’i menaxhojë pyjet shtetërore dhe i la pa mbështetje dhe investime ripyllezimesh, pra pothuajse në mëshirë të fatit. Ne kete situate iu krijua terren per disa “specialistë” që “zbuluan” celesin e shpetimit te pyjeve duke i dhëne 50 % të tyre në përdorim te sipermarresat qe nuk dinin se c’ishte pylli. Në vitet më pas, në emër të një “politike decentralizimi” pyjet filluan t’i jepen në pronësi komunave. Ky eshte një rast unikal në botë. Nuk ka asnjë përvojë të ngjashme të tillë. Idea u bazua në disa nene të Kanunit të Lekë Dukagjinit - që pyjet jua linte në përdorim fiseve, të cilat u keqinterpretuan dhe u keqzbatuan. Në fillim të shekullit të shkuar dhe në kohën e mbretërisë së Zogut, pyjet ju çeduan të huajve që i shfrytëzuan sa deshën, por jo aq barbarisht sa do t’i shfrytëzonim më vonë, duke lënë pasoja të parikuperueshme, siç ndodhi ne periudhën komuniste, kur u shfarosën rreth 280 mije ha pyje për krijim tokash bujqësore dhe kullota polifite.

Pyjet komunave, katastrofa e ”ligjshme”
Por shfarosjen më të madhe, pyjet do ta pësonin në periudhën e tranzicionit kur u shfarosën pothuajse gjithë pyjet e lartë afër rrugëve dhe të mbërritshme (rreth 500 mije ha), nga të cilat rreth 100 mijë në mënyrë të parikthyeshme dhe rreth 100 mije ha të djegura nga zjarret. Me ligjin e parë të hartuar në kushtet e Shqipërisë së ekonomisë së tregut (1992), u pranua dhe sanksionua që 40 % e pyjeve t’ju jepen në përdorim komunave, duke respektuar traditën dhe shmangur “ndërhyrjen” e shtetit në territoret e komunave. Në këtë mënyrë, komunat mund të plotësonin dhe nevojat e veta për dru zjarri dhe lëndë ndërtimi. Nëse ato do të prodhonin “mall” për treg, ato do t’i paguanin tarifë shtetit për shfrytëzimin e kësaj pasurie publike. Fondet u mendua që do të shërbenin për mirëmbajtjen e këtyre pyjeve si pronë publike (për mbrojtjen e tyre nga zjarri dhe sëmundje-dëmtuesit). Natyrisht qe kjo praktike ështe e njohur dhe sprovuar tashmë në vendet perëndimore………………..http://revistajava.al/sociale/2014331/katastrofa-e-pyjeve-shqiptare-ne-shifra

Hohe Millionen Summen der Weltbank, KfW, EBRD Mafia wurden im Bezirk Durres, für Abwässer Systeme investiert, vor allem auch mit der Sokol Olldashi Mafia: Heute sieht es unverändert so aus. Golem Europas Mafia Zentrale für Frauen, Drogen, Waffen und der Kosovo Mafia als Geldwäsche Zentrale finanziert von der GTZ, KfW, Weltbank, Berlinwasser vor über 10 Jahren usw. Ein Sumpf des Verbrechens, wo die Geldgeber, Botschaften und ausländischen Consults Partner des Verbrechens wurden und alle Warnungen natürlich ignorierten.

Abwässer in Golem nun im April 2014, nachdem 5 Millionen € angeblich investiert wurden, für die Verbrecher Hochburgen, wo Alles illegal gebaut wurde und frühere Pinien Wälder Erholungs Oasen waren. Einzige Touristik Politik ist: Landraub, alle Bäume fällen und jeden Strauch, illegales Bauen und Abwässer als Standard Kultur Projekt der kriminellen Clans und Bürgermeister wie Ministrialen Gangster: ins Meer einleiten, inklusive enormer Chemie Mengen. Die Weltbank finanziert nur die Zerstörung des Landes mit Kriminellen, was der Prominenz der ausl. Journalisten auch schon aufgefallen ist und ist seit Jahren von der Albaner Mafia übernommen worden, als der Schwiegersohn des Capo der Albaner Mafia: Salih Berisha, dort Projekt Leiter wurde, für den Coastal Management Plan und zuvor im Kosovo herumtobte auch mit Lulizm Basha.

Wie ein Paradies am Mittelmeer zerstört wird
Von Norbert Mappes-Niediek

Edhe këtë vit ujrat e zeza në bregdetin e Golemit do të derdhen në det

4/4/2014

Spartak Ngjela, droht der Entzug seiner Anwalts Lizenz durch die Rechtsanwaltkammer

Filed under: — Gjoka @ 6:47 pm

Die Rechts Anwaltkammer,hat eine Beschwerde gegen den selbst ernannten Justiz Partioten Spartak Ngjela angenommen, wo am Ende der Entzug der Rechtsanwalt Lizenz stehen kann. Er kassierte 200.000 LEK (1.500 € vorab), damit in einem Berufsungs Gericht ein Prozeß gewonnen wird, was aber wohl das Bestechungsgeld für die Richter nicht beinhaltet. Der uralte Kommunist, der viele Jahre als Justiz Minister in Spe gehandelt wurde, ist schon eine er lächerlichsten Politischen Figuren.

update: die Anwaltskammer sprach sich für Spartak Ngjela aus, das er nicht seine Lizenz verliert.

Spartak Ngjela,mit einem der übelsten Gangster, Drogen und Mord Clans in Durres: Bar - Hotel Drenica: mit Gani - Skender Kapiti, wo Gani Kapiti, im Mai 2009, seinen unbewaffneten Nachbar mit der AK-47 nieder mähte und sich des Mordes noch brüstete und dann spurlos verschwand.

kapiti spartak ngjela

Foto: Nga e djathta: Gani Kapiti, Miftar Miftari, Bedri Tahiri, Spartak Ngjela, Skënder Kapiti dhe Galip Avdiu

Der Anzeige Erstatter, verlor aber auch die Berufung und Spartak Ngjela, weigerte sich, die Anzahlung zurück zugeben, ebenso die Dokumente.

Nun liegt der Fall bei der Rechtsanwaltkammer.

Çfarë po i ndodh Avokatit?

Postuar më: 4 Prill, 2014 tek Kopertina

kopertina 4 prill

Nga Aida Nako

Dhoma Kombëtare e Avokatisë së Shqipërisë ka një Komisioner që pranon ankesa. Komisionerja e Ankimeve pranë kësaj Dhome Denisa Shpofi i ka nisur fillimisht një relacion Komitetit të Displinës për avokatin Ngjela, pas një ankese të shtetasit Josif Niçka. “Mosplotësim i marrëveshjes nga ana e avokatit dhe për këtë shkak kthimin e dokumentacionit perkates se bashku me shumen e paguar në favor të tij” – është objekti i këtij relacioni që bazohet në nenet 37 dhe 39 të ligjit “Për profesionin e avokatit ne Republikën e Shqipërisë”.

Data e mbërritjes ka qenë 15 dhjetori 2013, data e njoftimit të Ngjelës ka qenë 20 shkurti 2014, data e dërgimit pranë Komitetit Disiplinor ka qenë 24 shkurti i këtij viti – mësohet nga dosja e dokumentave mbi këtë çështje që DITA e disponon të plotë.

 

Çfarë thotë Komisionerja

faksimile okokokPasi ka vendosur pranimin e fillimit të procedimit disiplinor ndaj avokat Ngjelës, komisionerja Shpofi i shkruan atij: “Subjekti ankimues pretendon se midis jush ka patur një marrëveshje avokat-klient në formë të pa shkruar, për përfaqësim në Gjykatën e Lartë, sipas së cilës Ju keni marrë përsipër përfaqësim të suksesshëm në çështjen gjyqësore, kundrejt shpërblimit nga ana e klientit të një shume të hollash për shërbimin që do të kryenit. Për këtë qëllim ai ju ka dorëzuar dokumentacionin e nevojshëm të çështjes, për t’u studiuar nga ana juaj.

Duke qenë se çështja u mbyll me mospranim rekursi nga ana e Gjykatës së Lartë, ankimuesi e konsideron marëveshjen të pa plotësuar, dhe për këtë qëllim kërkon kthimin e dokumentacionit që ai ka vënë në dispozicionin tuaj, si dhe shumën e të hollave që ka paguar për shërbimin e pakryer, sipas tij”.

 

Si përgjigjet Ngjela

Vetë Ngjela nuk ka pranuar të kthejë as paratë as dokumentat. “Kërkesa ankimore e depozituar nga ankimuesi është e pabazë. Ankimuesi Josif Niçka i është drejtuar me kërkesë padi Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë me të njëjtin objekt (Kthimin e shumës së të hollave të pretenduara), dhe kjo kërkesë padi është rëzuar nga ana e kësaj të fundit dhe vendimi ka marrë formë të prerë. Në lidhje me dorëzimin e dokumentave të dorëzuara pranë avokatit, është vetë subjekti ankimues që nuk është paraqitur për t’i tërhequr” – shkruhet në përgjigjen që Ngjela i ka dhënë Dhomës së Avokatisë marrë në dorëzim nga Kryetari i Komitetit Disiplinor Virxhil Karaja

 

Çfarë thotë paditësi i Ngjelës

Josif Niçka, banues i rrugës Myslim Shyri në Tiranë i ka shkruar ndërkohë kreut të Dhomës së Avokatisë: “…Pas disa seancave gjyqesore te zhvilluar ne gjykatat respektive te rrethit gjyqesor dhe asaj te apelit Tirane, ne lidhje me nje ceshtje time gjyqesore me objekt pjesetim pasurie, te mbrojtura prej avokatit tim z.Muharem Kushe, per shkak se ky i fundit nuk ishte optimist ne perfaqesimin dhe perfundimin me sukses ne Gjykaten e Larte te kesaj ceshtje, dhe pas rekomandimit te tij qe te mos beja rekurs ne Gjykaten e Larte, kontaktova me avokat Spartak Ngjela, i cili nga ana e tij kerkoi te bente nje marreveshje me mua, ku ai zotohej te me perfaqesonte dhe te fitonte ceshtjen ne kete Gjykate te Larte kundrejt nje çmimi qe duhej paguar nga ana ime. Per kete qellim i kam paguar ne forme paradhenie shumen prej 200.000 leke te reja, si pjese e kestit, te cilen e provoj edhe me dokumentin e firmosur nga ana e tij. Gjykata e Larte nuk pranoi gjykimin e rekursit. Pra prezenca e av. Ngjeles, edhe pse me kishte premtuar per nje zgjidhje pozitive ne favorin tim prane kesaj gjykate, nuk pati mundesi te provohej. Bazuar sa më lart kërkoj kthimin e shumes se mesiperme, si mbrojtje e parealizuar…”

 

Bëhej fjalë për ndarje parash

vendimiÇështja për të cilën klienti i Ngjelës e pagoi këtë të fundit për ta zgjidhur në Gjykatën e Lartë ka të bëjë me një pjesëtim pasurie dhe me sa kuptohet nag dokumentat e gjyqit bëhet fjalë për 3 llogari bankare, dy prej të cilave në lekë, afërsisht 54 milionë dhe 20 milionë secila si dhe një shume në euro.

“Kolegji Civil i Gjykatës së Lartë në dhomën e këshillimit të datës 01.11.2013 mori në shqyrtim çështjen civile me: Paditës: Elida Cipa dhe i paditur: Josif Nicka për pjesëtimin e pasurisë së luajtshme 5.334.000 lekë, 1.948.700 lekë dhe 5000 euro. Gjykata e Apelit Tiranë ka vendosur: Lënien në fuqi të vendimit të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë. Kundër këtij vendimi ka bërë rekurs pala e paditur, e cila kërkon prishjen e tij… Kolegji pasi dëgjoi relacionin përkatës, dhe pasi e bisedoi çështjen në tërësi, vëren se shkaqet e ngritura në rekurs, nga rekursuesi Josif Nicka, nuk janë në përputhje me kërkesat e nenit 472 të K.Pr.C, për rrjedhojë, rekursi nuk përmban shkaqe për t’u kaluar për shqyrtim në seancë gjyqësore. Kolegji vendosi mospranimin e rekursit të paraqitur nga i padituri Josif Nicka” – thuhet në vendim.
Mandat- pagesë për Avokatin

Në listën e dokumentave gjendet edhe një Mandat Pagese me anë të të cilit provohet dorëzimi i shumës për Ngjelën.

“Sot në datën 15.02.2012 u paraqit në zyrat e Studios Legale T-Finance Klienti Josif Niçka i biri i Paskalit dhe i Katerinës; dtl. 1956, lindur dhe banues në Tiranë i cili pasi kerkoi ndihme juridike në lidhje me çështjen civile (…) bëri pagesën prej 200.000 (dyqindmijë) lekë si parapagim për shumën 300.000 (treqind mijë) lekë të rënë dakort…” – thuhet në këtë mandat pagese.

Në dokumenta gjenden gjithashtu edhe disa emaile të shkëmbyera mes Dhomës së Avokatëve dhe zyrës së Ngjelës.

 

Gjykata rrëzon padinë

vendimi 2Gjykata e Tiranës ndërkohë (gjyqtare Enkela Bajo) e ka marrë në shqyrtim padinë e shtetasit Josif Nicka, ndaj shoqerisë “LawFirm&Finance” shpk, dhe e rrëzoi padinë ndaj Ngjelës.

“..Në pretendimet e pales paditese gjejme se mes paleve ndërgjygjëse eshte arritur nje marreveshje ne baze te se ciles eshte kerkuar shuma prej 120.000 leke per paraqitjen e rekursit ne Gjykate te Larte dhe shuma prej 300.000 leke per perfaqesimin ne Gjykate te Larte, me kusht qe nese nuk do te arrinin te fitonin ceshtjen nga pala e paditur do te kthehej shuma prej 320.000 leke / nderkohe do te kerkohej dhe pezullimi i egzekutimit te vendimit ne Gjykaten e Larte. Sipas shpjegimeve te dhena verbalisht ne seance gjyqesore pala paditese eshte shprehur se ceshtja e tij me objekt pjestim pasurie ndodhet ne Gjykaten e Larte mbas rekursit te paraqitur nga av.Muharrem Kushe, ndersa avokati Spartak Ngjela do ta ndiqte kete ceshtje nese ajo do te kalonte per shqyrtim ne kete gjykate.

Nga permbajtja e mandat pageses vertetohet egzistenca e nje marredhenie juridike mes paleve dhe ne pasoje dhe marredhenie juridike detyrimi ku pala paditese duhej te paguante shumen prej 300.000 leke dhe ka parapaguar 200.000 leke, por pa u percaktuar konkretisht se cfare perfshin ndihma juridike e kerkuar… Gjykata cmon se padia nuk eshte e bazuar ne prova dhe si e tille nuk mund te pranohet. Perfundimisht gjykata, për këto arsye, vendosi rrëzimin e padisë…” – thuhet në vendimin e gjyqtares.

 

* * *

Kush po i “gjuan” avokatit?

REDAKSIONALE

Avokat Ngjela nuk kishte as gjysmë ore që ishte çuar nga një kafe me ish-Presidentin Bamir Topi, kur në titrat e televizioneve nisi të qarkullonte me shpejtësi një informacion interesant, Dhoma e Avokatisë po paralajmëronte se Ngjelës mund t’i hiqej licenca e avokatit. Politikani kontravers dukej se kishte telashe me një ish-klient të vetin i cili i kërkonte kthimin mbrapsht të një pagese për një kontratë që nuk ishte zbatuar prej Ngjelës. Ish-klienti, rezultonte se i kishte kërkuar Dhomës së Avokatisë në Tiranë të merrte masa disiplinore ndaj Ngjelës dhe sipas informacioneve të para të shpërndara mesditën e djeshme u krijua përshtypja se avokat Ngjela rrezikonte heqjen e licencës së avokatit për shkak të këtij telashi. Në fakt historia është pakëz më e gjerë se kaq. DITA ka siguruar praktikën e plotë të kësaj dosje ditën e djeshme.

Fabula është e thjeshtë. Shtetasi Josif Niçka, kishte dikur një problem me një gjyq të vetin për pjesëtimin e pasurisë. Pasi humbi gjyqin edhe në Apel ai iu drejtua studios ligjore te Ngjelës dhe e autorizoi këtë studio për ta përfaqësuar në gjyqin që do të zhvillohej në Gjykatën e Lartë. Nga praktika dokumentare rezulton se mes Ngjelës dhe Niçkës nuk ka pasur një kontratë të specifikuar, por kishte një dokument ku Ngjela kishte marrë paradhënie duke premtuar se këtë çështje do e fitonte në Gjykatën e Lartë. Por Gjykata e Lartë, nuk merr në shqyrtim çdo çështje. Atje ekziston Dhoma e Këshillimit që filtron çështjet të cilat duhet të kalojnë për gjykim dhe ato që duhet të mbeten në fuqi me vendimin e Apelit. Ndaj dhe çështja nuk hyri fare në shqyrtim në Gjykatën e Lartë. Por klienti Niçka kërkoi kthimin mbrapsht të paradhënies në këtë moment. Ai shkoi në gjykatë dhe e paditi Ngjelën duke kërkuar kthimin mbrapsht të parave.

Mbrëmjen e djeshme kontaktuam avokat Ngjelën, kërkonim të kuptonim më shumë rreth situatës së tij. Avokati i mëshonte vetëm linjës proceduriale, duke vënë theksin tek vendimi i gjykatës që i kishte vënë “vulën” pretendimeve të klientit të tij Niçka.

“Dhoma e Avokatisë ka njoftuar se do të mblidhet për të shqyrtuar rastin. Unë si normalisht do të dërgoj përfaqësuesin e zyrës atje për të bërë të qartë pozicionin tim. Ka një vendim gjyqësor të formës së prerë nga gjykatat për këtë çështje që po diskutohet sot. Ju si mendoni, më shumë se gjykata dhe verdikti gjyqësor mund të vendosin instancat e tjera? Ja pra ky është qëndrimi im”, – tha dje Avokati. Ai e shmang, por nuk perjashton që është dikush duke vënë në lëvizje ingranazhe mediatike dhe jo vetëm, për ta diskretituar në publik:

“Të gjitha mund të jenë. Në këtë fazë dhe moment unë s’mund të vë dorën në zjarr, por se përjashtoj si mundësi. Nëse kërkoni emra se kush mund ta ketë orkestruar, emrat mos i kërkoni nga unë, emrat i nxjerr një investigim gazetaresk, unë me siguri di t’iu them se këtë çështje e kam ezauruar me vendim gjykate, këto të tjerat kërkojnë një investigim më vete pastaj. Dyshimet nuk mjaftojnë”,- shprehet Avokati. Ngjela, kohët e fundit është pozicionuar në një tip “fronti antikorrupsion”. Ai ka shfaqur një distancë të qartë me demokratët e PD-së në opozitë, por shfaqet i dyzuar në diskursin e tij opozitar ndaj të majtëve në qeverisje.

Kur merr në shqyrtim qeverisjen e majtë, tonin dhe timbrin e kritikës ai nuk e shfaq njësoj për të gjithë faktorët qeverisës, diku sulmon më ashpër, pa doreza, diku moderohet, kritikon, por bën kujdes të përmbahet. Ndaj dhe, nëse dikush po kërkon “ti gjuajë” Ngjelës, nëse dikush po kërkon t’i krijojë skenarë diskretitimi publik atij, palët potencialisht të interesuara për ta bërë diçka të tillë, gjenden në të gjithë krahët e politikës. Ndoshta vetë Ngjela e ka më mirë të identifikuar “goditësin” real, por ende nuk e artikulon publikisht atë.

* * *

Foto-Lajm/ Ngjela takon Topin: Do takojë të tjerë

E.Habilaj

Kreu i partisë Ligj dhe Drejtësi ka qëndruar dje mbi një orë me kreun e FRD-së, Bamir Topi. Vendtakimi është zgjedhur një bar-kafe në zonën e ish- Bllokut dhe ka qenë vetëm mes atyre të dyve. DITA arriti të fotografonte momentin e takimit mes tyre, ndërsa më pas i kontaktoi nëpërmjet telefonit. “Po goditet korrupsioni, por ende nuk po shohim një reformë në drejtësi. Natyrisht me Topin kemi qenë bashkëpunëtorë politikë me njëri-tjetrin”, - e ka komentuar Ngjela këtë takim. Më tej ai tha se do bënte “konsultime edhe në ditët në vijim me faktorë të tjerë”. “Do vazhdojmë me tryeza të gjera, ku do të ketë pjesëmarrje dhe të palëve të tjera. Po mundohemi të përmirësojmë klimën politike në vend,” - përfundoi Spartak Ngjela. Pak ditë më parë ai zhvilloi një takim me kreun e Aleancës Kuqezi, Kreshnik Spahiu. Të dy thanë se kanë rënë dakord në 3 pika të përbashkëta, si; patriotizmi, lufta kundër korrupsionit dhe politika e jashtme.

Spartak Ngjela Interview: Die Albaner Mafia installierte Bujar Nishani und Adriatik LLalla

Diese Art von Peinlichkeiten der Albanischen Staats Kontrolle und des Generalstaatsanwaltes kann man vergessen, wenn die Generalstaatsanwaltschaft schweigt und praktich überall auch fast keine Verfahren gegen illegales Bauen eröffnet, obwohl fertige Unterlagen, der Phantom Bauten auf gestohlenen Grundstücken, Antiken Stätten und vor allem an der Küste, deutlich sichtbar ist. Eine Säuberung der Staatsanwaltschaften geschieht ebenso nicht, weil das wie die Richter ein kriminelles Enterprise ist. Man wird sehen, was geschehen wird! Der sogenannte Staatspräsident Bujar Nishani, im Volke verachtet, tritt nur als Schutzherr, der kriminellen Richter und Staatsanwälte auf, wobei seine Klientel Politik 2007, schon als Innenminister gut dokumentiert wurde.

gazeta dita cover

Es gibt keine Justiz, mit diesem Präsidenten, Staatsanwälten und General Staatsanwalt. Sie verspotten die Menschen und Internationalen, mit dem Geschwafel seit 8 Jahren von Reformen

Der Bulqize Chrom Bandit: Gjin Nika wurde erschossen

Filed under: — Balkansurfer @ 8:51 am

Vor wenigen Tagen aus dem Gefängiss entlassen, nachdem er wegen Morden festgenommen war, wurde Gjin Nika und sein Freund Fabio Xhunga, einer der übelsten Mörder und Banditen des Salih Berisha in Bulqize, nun erschossen.

Ein weiterer Fall, wie korrupte Richter, Mörder freilassen und das in 2014: Justiz und Albanien, ein desaströses Resultat von kriminellen EU und US Zirkel und deren Justiz extrem teuren Justiz Missionen OPDAT und EURAlIUS, welche sich als Terroristische Enterprise der Aufbau Mafia selbst darstellten. Wenn diese Gestalten kommen; funktioniert Nichts mehr, weil man Kriminelle Justiz Minister als Partner hatte, über viele Jahre.

Ein vollkommen identischer Fall, wie die Freilassung des Berufs Verbrechers: Ilir Xakhja (wie die Verbrecher Familie des Hekuran Hoxha aus Shiak, lebt die Familie Xakhja, in Deutschland), der dann den Polizei Präsidenten Adem Tahiri, erschoss, der auch nur ein Schwer Verbrecher war mit seinem Tropoje Verbrecher Banden in Shiak. Der Fall wurde zur Neu Verhandlung an das Vlore Gericht verwiesen, wo dann durch Auswanderung und Bestechung, die alten Zeugen nicht auffindbar sind. Ein kleines Land, mit einem unsinnigen Justiz Apparat, eines Gross Staates. Nun als Vorsitzender Richter, ist erneut der Oberste Richter, der für solche Gerichts Entscheidungen verantwortlich ist, das Mehrfach Mörder und Berufs Verbrecher freikommen. Man ist nicht lernfähig, aus der Sache wie Ilir Xakhja freikam, dem Verhalten des Richter: Neritan Tabaku mit der Mafia Richterin: Dhurato Bilo, weil man nur Geld abkassiert und Etliche Richter vollkommen korrupt sind, was vor 10 Jahren auch schon bekannt war.

Nachts als Beide auf einem Motorrad unterwegs war, was Insider wohl herausfanden.

Wegen Mord im Januar verhaftet, kam er mit Hilfe der üblichen korrupten Richter Mafia frei vor wenigen Tagen. Die Justiz Mafia, als neue Kaste der Mafia, ist ein typischen Produkt der desaströsen und korrupten EU und Deutschen Strukturen.
Schirmherr der Richter Mafia und der Mörder wie Drogen Boss Kaste: Salih Berisha, Bujar Nishani, Xhezari Zaganjori


Die von der EU und USA geschaffene neue Mafiöse Klasse der Justiz, welche keine Gesetze mehr kennen muss.

Show Spektakel der primitivstem “Berisha” Mafia beim “Gala” Abend des Bujar Nishani mit Xhezari Zaganjori

Shemsi Prenci, über die Chrom Mafia der Familie Hysenbelliu und der Bujar Nishani Mafia Polizei Chefs von Bulqize
Die Kanadische Minen Gesellschaft “Empire Mining Corporation” zog sich aus Albanien zurück, wegen Geld Erpressung ohne Ende
04 Prill 2014 - 00:52
Ekzekutohet pranë Tapizës
biznesmeni i kromit, Gjin Nika Të tjera rreth shkrimit
Gjin Nika
Arrestimi i Nikës në janar, dyshohej për vrasjen e biznesmenit të kromit Hasan Talja
Nika dyshohej edhe për vrasje të tjera të bujshme në Tiranë
“Far West” në Bulqizëm vrasjet dhe përplasjet e ashpra për kromin
FUSHE KRUJE – Ekzekutohet me armë zjarri një nga aksionerët në galeritë e kromit në Bulqizë. Gjin Nika është vrarë pas mesnatës, rreth orës 12:30 të së premtes tek Ura e Tapizës, mes Kamzës dhe Fushë-Krujës.

Nika është liruar pak javë më parë nga paraburgimi, pasi ishte arrestuar në Tiranë gjatë muajit janar, si i dyshuari kryesor për dy vrasje, një të ndodhur në Tiranë dhe një në Bulqizë.

Ekzekutimi i tij dyshohet të ketë ndodhur për hakmarrje. Nuk janë identifikuar autorët e këtij ekzekutimi, ndërkohë që policia është duke punuar për kapjen e tyre.

Gjin Nika dyshohej si autori i ekzekutimit të biznesmenit të kromit, Hasan Talja mbrëmjen e 17 janarit të këtij viti, në rrugën “Bajram Allaraj”, pak metra mbi tregun elektrik në kryeqytet.

Nika u vu në pranga nga uniformat blu vetëm pak ditë më pas si i dyshuari kryesor për këtë krim, i cili në atë kohë u fol se bëhej fjalë për konflikte në lidhje me menaxhimin e minierave të kromit në Bulqizë.

Gjin Nika ishte i dyshuar edhe për një ngjarje tjetër, ku janë përfshirë disa persona, të implikuar sërish me biznesin e kromit.

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com) - See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/ekzekutohet-pran–tapiz-s-biznesmeni-i-kromit-gjin-nika-208196.html#sthash.Xy4kK1o4.dpuf

Polizei Erklärung zum Mord

Man versucht das Berisha Chaos in der ILDKP - HIDAA - High Inspectorate of Declaration zu ordnen

Gas Monopole: Der Geschäftsmann: Ilir Karcini, wurde als Auftraggeber für Morde verhaftet

Die Begründungen der Richterin Fatmir Hajdari sind besonders Originell, weil man keine Kompetenz hat, über die Justiz Organsation über die Justiz und Staatsanwaltschaft im Bezirk Diber mit Bulqize:

The Court of First Instance say that Gentian Kaci didn’t report the crime one year ago, because he feared Nika’s connection with the Police, the Prosecution and Court in Bulqize. But this statement is rejected by judges Fatmira Hajdari, Edmond Gogo and Gramoz Levanaj, who say that this declaration cannot be considered evidence, since there is no prosecution or court in Bulqize. They say that the police in this area is organized in a directory in Diber, while the murder attempt took place in Tirana.
http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=11474

wikileaks berichtet über diesen korrupten Richter, bis ganz noch oben, zum höchsten Richter: Thimio Kondi

Viewing cable 08TIRANA292, SUPREME COURT SUSPENDS TWO MAJOR CRIMINAL CASES
UNCLAS TIRANA 000292

SIPDIS

SIPDIS
SENSITIVE

DEPARTMENT FOR EUR/SCE
DOJ FOR OPDAT AND ICITAP

E.O. 12958:N/A
TAGS: PHUM KCRM PGOV PREL AL IT
SUBJECT: SUPREME COURT SUSPENDS TWO MAJOR CRIMINAL CASES

¶1. (SBU) SUMMARY: The Chief Justice of the Albanian Supreme
Court, Thimio Kondi, issued two suspension decisions in December
2007 that froze the application of criminal sentences on two
trafficking-related cases pending the final decision of the Supreme
Court. Kondi’s decision froze the enforcement of the final criminal
conviction on a human trafficking case involving two individuals who
exploited several women for prostitution. In another decision,
Chief Justice Kondi suspended the application of the conviction
against a high profile fugitive involved in a cigarette smuggling
case. Both decisions aroused protests from Serious Crime
prosecutors and the media. Although this is not a trend, the two
suspensions are disturbing. END SUMMARY.

¶2. (U) The Serious Crimes Prosecution Office successfully
prosecuted an important anti-trafficking case related to the
trafficking of women for prostitution and the use of criminal
proceeds to fund businesses in Albania. Fatmir Tahiraj and Arjan
Kane, from Fier,
Albania, were engaged in prostitution trafficking
since 1997 and used the proceeds to build large businesses in Tirana
and Fier. Their method of trafficking was to marry Albanian women
and then take them to Italy where they were forced into
prostitution. On December 11, 2007, the Serious Crimes Appeals
Court sentenced the two individuals to 20 years in prison on charges
of prostitution exploitation in aggravated circumstances and
confiscated their business assets in Tirana and Fier. Kane is in
custody, but Tahiraj remains a fugitive.

¶3. (U) The case involved cases of three women, all of whom were
married or engaged to the defendants. The women testified before
prosecutors in Albania and Italy that they had been pushed to
prostitution in Italy. One woman was threatened by Tahiraj that if
she did not make a certain amount of money each day he would kill
her relatives in Albania. Under extreme physical and psychological
pressure, she was forced to continue as a prostitute for more than
two years. The prosecution of the case involved extensive
cooperation with Italian judicial authorities because the crimes
occurred in both Italy and Albania. Two of the women continued to
live in Italy.

¶4. (SBU) Following a request by Tahiraj on December 26, 2007, Chief
Justice Kondi suspended the decision of the Serious Crimes Appeals
Court as it related to the confiscation of Tahiraj’s assets. Judge
Kondi used a provision in the Criminal Procedure Code that gives the
right to the Supreme Court Chief to freeze Appeals Court criminal
decisions until final hearing by the Court. While this procedure is
a normal practice in civil cases, this was the first time that such
a decision on a criminal case came to our attention.

¶5. (U) On December 31, 2007, Chief Justice Kondi issued another
suspension order on a high profile cases related to cigarette
trafficking through the port of Durres. On June 22, 2006, the
Serious Crimes Court had sentenced Ndoc Gjergji to five years in
prison on charges of trafficking large quantities of cigarettes
through the port of Durres. Ndoc Gjergji was part of a violent
trafficking group that used the Port of Durres to smuggle large
quantities of cigarettes and other substances into Albania. Other
individuals convicted in this investigation included Leonard Koka,
the brother of then-mayor of Durres and a close associate to former
Prime Minister Fatos Nano.
Ndoc Gjergji has been a fugitive since
¶2005.

¶6. (U) In Kondi’s December 2007 suspension decision, he claimed
that the execution of the criminal decision against Gjergji would
create significant problems for Gjergji’s family. Following Kondi’s
decision, Ndoc Gjergji’s name was removed from the list of people
wanted by the Police and he is considered by the court a free man
until a final verdict by the Supreme Court on his appeal.
………………
http://www.wikileaks.org/plusd/cables/08TIRANA292_a.html

4/2/2014

Die Mafia Richterin ohne Bildung: Fatmir Hajdari liess den verurteilten Mörder: Arben Isufaj - “Ben Qimja” in 2009 frei

Filed under: — Zogaj Leku @ 6:29 pm

Fatmir Hajdari, hohe Richterin am Obersten Gericht, hat nach eigenen Aussagen sogar die Grundschule abgebrochen und nur 2 Jahre Schule je besucht. Ein Kompensations Geschäft des Salih Berisha, dessen Leibwächter den Ehemann und Gangster Azem Hajdari erschossen im September 1998. Auf Befehl und nach einem Gespräch mit Salih Berisha, stellte sie das Verfahren gegen Lulzim Basha ein und liess den verurteilten Gangster und Mörder frei: “Ben Qimja"! 14 weitere verurteilte Gangster kamen frei Anfang 2014. wie der Bulqize Chrom Bandit: Gjin Nika, der erschossen wurde. Ein Skandal der Justizminister, auch des Bujar Nishani, Eduard Halimi, Enkeled Alibeaj, welche als Verantwortliche, keine Diziplinierungs Verfahren gegen Richter einleiten, welche absurde Urteile sprechen, oder wenn die Richter unerklärliche Reichtümer und Immobilien besitzen. Der Justiz Nasia Naco, gehört selbst zur Justiz Mafia, wie Eduard Halimi und alle Justiz Minister auch Aldo Bumci.

Erstaunlich was für kriminelle Energie die EU und US Justiz Bringer ab 2007 in Albanien, denn auch dieser Fall zeigt nur, (siehe wikileaks) unsere Berichte vor etlichen Jahren, das es allgemein bekannt war, das sich Mörder, Drogen Bosse freikauften in Albanien und hohe Millionen Summen im Motor der EU Mafia und Justiz Bringer Organisationen mit vollen Wissen verschwanden, als Lehrmeister der Balkan Mafia und schlimmer wie die Camorra.

Justica albania
Ein einziger Skandal ist die Albanische Justiz und das nun seit sehr vielen Jahren, wo Richter nicht einmal Basis Kenntnisse der Gesetze haben.

Gerichts Urteile mit Freilassung von Schwer Kriminellen, sind Standard in Albanien

2009 frei gelassen, wegen Mord, inklusive Auslieferungs Forderung der Italiener, ebenso nach der Festnahme, wegen Mord Anfang 2014.

Der Skandal ist erneut so gross, nun in 2014 zeigt, das Justiz unerwünscht ist in Albanien: Der Innenminister schreibt deshalb einen Brief an Bujar Nishani und dem Justiz Minister Nasic Naco (Mitglied der Albaner Jusitz Mafia), der solche Zustände bekanntlich seit Jahren als normal ansieht und Motor der Verbrecher Clans ist. PDF / Lo Tahiri Briefe an Nishani . Im Brief fordert der Innenminister Saimir Tahiri, eine Überprüfung auch dieser Gerichts Entscheidung, durch den verantwortlichen sogenannten Staatspräsidenten, der den Vorsitz der Richter Aufsicht ebenso hat, mit dem Gangster Elvis Cefa, der vollkommen korrupt und inkompetent ist.

Die Ehefrau des erschossenen Gangster Azem Hajdari, wurde ja zur Richterin an das Obersten Gericht berufen, obwohl man im extrem schlechten Bildungs System selber aussagte, das man die Grundschule abgebrochen hat. Auch lt. US Department of State Report, haben Albanische Richter, keinerlei Basis Wissen über Gesetze! Ein einmaliges desaströses Spektakel der Justiz Aufbau Mafia aus Europa vor allem. Dafür haben praktisch alle Richter und Staatsanwälte, einen unerklärlichen Reichtum und Immobilien Besitz, nachdem die EU und die Opdat Missionen, die neue kriminelle Justiz Kaste mit Immunität geschaffen hatte. Von kriminellen Justiz Ministern und dem Mafia Präsidenten von Albanien Bujar Nishani geschützt, wie der Fall etlicher Richter zeigt, vor allem aus Elbasan, Tirana und Durres mit Dhurato Bilo. Bekannte Kriminelle ohne Schul Bildung werden Staatswälte, welche auch den Frauen Handel seit 20 Jahren dirigieren, Polizei Präsidenten Mörder und der Vater schon den Zigaretten Schmuggel nach Italien vor über 40 Jahren organisierte. Der General Staatsanwalt: A. Llalla, eine Witzfigur der Albaner Mafia, welche Nichts tut.
Fatmir Hajdari

Edi Rama gab nach dem Besuch in Berlin, bereits ein Interview: So lange es keine wirklichen Reformen in der Justiz gibt, gibt es keinen EU Kandidaten Status

Mörder, Drogen Bosse, freilassen ist eine Spezialität der Albanischen Justiz, ebenso das Staatsanwälte der kriminellen Hirnlosigkeit, keine Anklage zu Gericht bringen, weil Selbige oft kaum lesen und schreiben können. Die neue Regierung will die Adminstration besser ausbilden, was die Zukunft zeigen wird.

In alter Tradition, hat man verurteilten Mörder: Arben Isufaj - “Ben Qimja” in 2009 freigelassen, der nun erneut mit der neuen Regierung in Auslieferungs Haft ist.

2/19/2013

Rauben, Plündern, Erpressen, Stehlen: die Übernahme des Zolls, durch die Tropoja Banditen des Ridvan Bode und Salih Berisha

Die Kultur der Idioten aus Tropoja, ist allgemein bekannt bei den Albanern, auch als Schafshirten Regierung bekannt. Ebenso die Mängel in der Ernährung, wo das Gehirn geschädigt wird. Einzige Kultur, auf Unbewaffnete zu schiessen, wie auch Dritan Berisha.

glücklich

Die Mafia Richterin Fatmir Hajdari, gehört auch zur Gruppe der Justiz Verbrecher, welche gegen Geld Mörder in 2009 freiliessen, wie wikileaks in Details berichtet, was Berisha Minister wie Enkeled Alibeaj, Sokol Olldashi oder ein Lulzim Basha damals organisierten gegen Geld und Wahlkampf Unterstützung.

Die Familien Bamir Topi und Fatmira Hajdari (Witwe von Azem Hajdari) wurden Grundstücks Legalisierung in Tirana abgelehnt

Fatmir Hajdari, in einem neuen Interview, erzählt selber das sie die Schule abgebrochen hat, mit Azem Hajdari verheiratet wurde und heute Verfassungs Richterin ist?! Albanien und die korrupten und inkompetenten Richter, wobei Fatmir Hajdari nur ein Beispiel ist.

Fatmir Hajdari, schlug das Gerichts Verfahren gegen Lulzim Basha nieder, hat gestohlene Grundstücke und illegal gebaute Immobilien legalisieren lassen, wie praktisch alle Albanischen Richter und Politker.

Den verurteilten Mörder Arben Isufaj - “Ben Qimja", liess Fatmir Hajdari in 2009 frei, als Berisha Financier, obwohl er zu 30 Jahren Haft wegen Mord und Drogen Handel verurteilt war. Heute sitz Arben Isufaj - “Ben Qimja", erneut in Auslieferungs Haft, wegen seinen Haft Strafen in Italien.

02 Prill 2014 - 02:22

E liroi në 2009, Fatmira Hajdari
sërish gjykon ‘Ben Qimen”

TIRANE- Gjyqtarja Fatmira Hajdari që në vitin 2009 i dha lirinë duke e nxjerrë nga burgu të arrestuarin Arben Isufaj (Ben Qimja), është zgjedhur sërisht të gjykojë kërkesën penale të biznesmenit fierak, për lirim nga qelia, ku këtë herë është mbyllur për llogari të autoriteteve italiane. Hajdari është pjesë e treshes së gjyqtarëve, që janë zgjedhur për gjykimin e kësaj kërkese, ku ka statusin e relatores. Sipas burime pranë Gjykatës së Apelit Tiranë,dhënia e një vendimi në vitin 2009 nga gjyqtarja Fatmira Hajdari për personin me arrestuar Arben Isufaj, nuk e pengon atë të japë dhe një vendim të dytë për të.

Kjo për shkak se dy çështjet kanë objekt të ndryshëm gjykimi dhe për pasojë nuk ka ndonjë shkelje ligjore. Në vitin 2009 gjyqtarja Hajdari vendosi të lirojë Arben Isufin nga burgu, duke e liruar nga akuza e vrasjes së biznesmenit Piro Koçiu. Tre vjet nga ky vendim, sërisht Fatmira Hajdari zgjidhet nga shorti elektronik për të gjykuar dosjen e të arrestuarit për llogari të italianëve. Ditën e djeshme procesi gjyqësor është shtyrë, duke u caktuar data 3 prill.

Dokumentat e Interpol
Sipas akuzës në shtetin italian, Arben Isufi është dënuar me 30 vite burg për akuzën e trafikut të lëndëve narkotike, veprimtari kjo që është kryer në kuadër të organizatës kriminale. Një ndër provat kryesore që u përdor nga Prokuroria e Tiranës gjatë seancës për caktimin e masës sigurisë “arrest me burg” në gjykatën e Tiranës,ndaj Arben Isufit ishin disa dokumente të mbërritura në prokurori nga zyra e Interpolit. Sipas prokurorisë bëhet fjalë për disa dokumente të mbërritura nga Interpoli që konfirmojnë se shtetasi i arrestuar nga Policia e Shtetit, është në kërkim ndërkombëtar dhe kërkohet nga drejtësia italiane. Pikërisht ky dokumentacion tregon se Arben Isufi rezulton i dënuar me 30 vite burg për trafik droge në disa zona të ndryshme të Italisë. Pritet që brenda 40 ditëve autoritet italiane të sjellin pranë Ministrisë së Drejtësisë kërkesën për ekstradimin e biznesmenit Arben Isufi, me qëllim vuajtjen e dënimit në Itali - See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet

Ohne reale Reform der Justiz, gibt es keinen EU-Kandidaten Status, wie sogar Edi Rama nun in einem Interview, nachdem dem Besuch in Berlin erklärte.

Der Skandal mit dem Richter in Puke, der von Fiks Fare erwischt wurde, und auch kurz verhaftet war. Aber auch hier passiert Nichts, wie wir vor Monaten auch gesagt hatten. Ob der Alte, oder neue Justiz Minster Nasic Naco, man macht Show und kassiert ab, mit der kriminellen Richter Bande in Albanien.

Premiere in Albanien: Der erste Richter wurde verhaftet: Shtjefën Lleshi aus Puke

9/19/2012

Historic: 20 Jahre kriminelles Enterprise der Salih Berisha Gang

Im wesentlichen ist man zu dumm für Alles:

Mustafa Nano, uber die Ziegenhirten Polizisten des Salih Berisha und Innenministers

Eine einzige Kathastrophe in allen Bereichen, nachdem die Intelligenz ausgewandert ist.

Real Estage Report der Weltbank, die Gesetze und die realen Banditen Feldzüge der Politik Land Mafia in Albanien

Man hätte vor vielen Jahren, das System stoppen können, aber das Gegenteil geschah: NATO Mitgliedschaft u.a. und Milliarden an Geldvernichtung, durch die EU, Weltbank Finanz Mafia an sinnlosen Krediten um ein primitiv kriminelles System zu stabilisieren. KAS und FES, sind Camorra ähnliche Clubs für Politische Pyschopaten, was man schnell erkennt. Die Reports der Stiftungen, richten sich nur danach, wieviel Geld man ständig erhalten will, sind OK-Reporting von Phantom Erfolgen des Nichts. Das System dient der Internationalen Mafia, als Lehrbuch der Geld Vernichtun mit Phantom Tätigkeiten.

Die Ernennung der Richter und Staatsanwälte und Diziplinierungs Maßnahmen, wie Entlassungen, sind ein Haupt Problem nun seit vielen Jahren, was man in der EU erkannt, aber Nichts geschieht. Der Justiz Minister Nasic Naco, macht nur Show und hat Kriminelle ebenso als Staatsanwälte ernannt.

Ministria e Drejtësisë, i ka lënë rreth 40 detyra shtëpie Prokurorisë së Pergjithëshme, për luftën kundër kriminalitetit, detyra të cilat mbështeten në 5 prioritete kyçe të Bashkimit Europian.
Ora News ka siguruar rekomandimet që Ministria e Drejtësisë i ka dërguar Prokurorisë së Përgjithshme, të hartuara mbi evidentimin e problemeve që janë pasqyruar në dokumentat strategjikë qeveritarë dhe në raportet e organizmave ndërkombëtarë, përfshirë progres raportin e Komisionit Evropian. Progres raporti i Komisonit Europian thekson se mungesa e llogaridhënies e Prokurorisë së Përgjithshme është shqetësuese, përfshirë këtu dhe procedurat për emërimin dhe shkarkimin e personelit.
Mbështetur mbi këtë, Ministria e Drejtësisë i ka rekomanduar Prokurorit të Përgjithshëm, zbatimin e kuadrit të ri ligjor, forcimin e autonomisë së prokurorisë në hetimin paraprak, rritjen e hetimeve pro aktive, rritjen e bashkëpunimit ndërinstitucional, si një premisë bazë për suksesin e veprimtarisë së organit të prokurorisë dhe forcimin e kompetencave dhe të transparencës së Këshillit të Prokurorisë, në raport me emërimin, promovimin, transferimin dhe procedimin disiplinor të prokurorëve.
Në lidhje me luftën kundër korrupsionit si një ndër prioritetet kyçe të Qeverisë, Prokurorit të Përgjithshëm ndër të tjera i kërkohet që të forcojë koordinimin ndërinstitucional me shërbimet policore, për shkëmbimin e informacionit dhe përdorimin sa më efektiv të metodave speciale të hetimit, për sigurimin e provave dhe goditjen e korrupsionit, ashpërsim të politikës penale në drejtim të masave të sigurimit dhe atyre të dënimit në rastet e korrupsionit dhe fshehjes së pasurive, produkte të veprës penale. Gjithashtu në kuadër të luftës kundër krimit të organizuar, dhe në përgjigje të shqetësimit europian se, Shqipëria mbetet një vend burimi për trafikimin e të rriturve dhe të miturve, përfshi lypjen e detyruar nga fëmijët.
Kultivimi dhe trafikimi i kanabisit mbetet një kërcënim serioz. Numri i konfiskimeve të pasurive kriminale dhe dënimeve për pastrimin e parave mbetet i ulët. Ministria e Drejtësisë i kërkon Prokurorisë së Përgjithëshme, ashpërsim të politikës penale në drejtim të masave të sigurimit dhe dënimit, në çështjet penale të krimit të organizuar, trafikimit të narkotikëve, trafikimit të qënieve njerëzore, pastrimit të parave.
Minsitria e Drejtësisë ka rezervuar rekomandime për Prokurorinë e Përgjithshme dhe për të drejtat e njeriut dhe bashkëpunimin ndërinstitucional.
Fatmir Hajdari Bujar Nishani
Der Justiz Mafia Club bei einem Treffen: Bujar Nishani und Fatmir Hajdari, Richterin des Nonsens und ohne Kenntnisse von Gesetzen, oder gar Schul Bildung.

3/30/2014

Das Albanische Bildungs Desaster: “Crown Agent", muss nun erneut 400 Zöllner in Albanien ausbilden

Filed under: — Insider @ 1:44 pm

Die Inkompetenz der Albanischen Regierung sind Legende, wobei es unter Berisha nun wirklich ganz schlimm wurde, wo nur noch Idioten Direktoren wurden, welche nicht einmal die Bildung von einem Alzheimer geplagten Greis hatten. Alles wurde oft sehr schnell vergessen, wie es bei den funktionalen Analphabeten normal ist wo es 57 % gibt, bei Männern erheblich höher, wohl eher bei 90 %. Die Gestalten machen irgendetwas, und als Studenten findet man diese Leute am ehesten im Internet Caffee, bei Computer Spielen und 10.000 Professoren, lesen irgendwas in einer Vorlesung aus einem Buch vor, was die Gestalten selber nicht verstehen. Albanische Zeugnisse und Diplome, sind Nichts wert, weil der Staat und die Politische Klasse, sogar damit viel Geld verdienen, mit den Mafia Universitäten, wobei Deutsche aktiv da ebenso mitmachen, und Unfugs Universitäten sich vom Steuerzahler finanzieren lassen, was Profi Betrug ist.

Gefälschte Schul Zeugnisse, Diplome ist Tradition bis zu den Präsidenten des Kosovo und Albaniens. Und dann die Vernichtung der Gesellschaft, durch die EU Dezentralisierungs Programme, wo keine einzige Kommune mehr in Albanien eine Funktion der Verwaltung hat. Auch hier stehen Änderungen an, wo der US - Botschafter die Idioten der EU, bzw. der OSCE bei den letzten Wahlen, ohne Funktion lässt, wegen totaler Inkompetenz. Komplette Adminstrationen, Ministerien, welche keinerlei Ahnung von Gesetzen haben, noch von ihren Aufgaben: ein Standard, denn es nur in Albanien gibt. Vorschriften und Gesetze kapiert man nicht, weil man functionaler Analphabet ist.

Die Zoll Chefin Elisa Spiropali, setzt die Monopol Scanner Lizenz im Hafen Durres aus

Warum die britische Consult nun 400 Zöllner trainieren und ausbilden soll, kann niemand verstehen. Immerhin wurden bereits Tausende ausgebildet, mit vielen Programmen u.a. auch von der Weltbank vor 15 Jahren. Warum man ständig Leute ausbildet und nach 20 Jahren funktioniert immer noch Nichts, zeigt ein Desaströses und korruptes Verhalten vor allem der EU Bildungs, Justiz - Bringer, welche als eine Art “Camorra” Lehrmeister der Idiotie und Korruption vor Ort auftreten und nur kriminelle Partner suchen.

10/30/2013

Der Balkan Schlächter Tony Blair, vermittelte das Geschäft mit der Betrugs und Bestechungs Firma: Crown Agents in Tirana

Spezialität: Bestechung von Regierungen.

Crown Agents

http://www.crownagents.com/

“Crown Agents” do të instruktojnë për tre muaj 400 tatimorët e doganierët

| Fatjona Mejdini Inspektorët e tatimeve dhe doganierët në Shqipëri do të nisin një trajnim tremujor,…

30 Mars 2014 / S’ka koment / Më shumë

Kommentar: Wenn nur noch Dumme, Analphabeten Direktoren werden, dann sollte man irgendwann nicht noch mehr Geld zum Fenster hinauswerfen.

9/19/2012

Historic: 20 Jahre kriminelles Enterprise der Salih Berisha Gang

Praktisch alle lokalen Regierungen und Kommunen, können ihre Aufgaben nicht wahrnehmen und wurden oft ebenso von Kriminellen übernommen. Mangels Kompetenz, Bildung und weil gefakte Diplome und Schul Bildung das Haupt Modell ist, für eine korrupte Adminstration der Inkompetenz, musste das EU Modell von Beginn an scheitern, vor allem in einem kleinen Lande. Mit krimineller Energie, wurde das Modell dann doch weiter betrieben, bis Alles zerstört war und ohne jede Funktion. Die Landesweite Verwüstung und Zerstörung rund um die Grundstücks Agenturen und Urbanisatik Pläne, mit weit über 100 Millionen $ allein von der Weltbank gefördert und finanziert, zeigen ein desaströses Monster der Zerstörung, durch die Internaitonalen, inklusive der Zerstörung der Justiz und Bildung.

Die klare Feststellung das Nichts funktioniert im EU Modell der Dezentralisierung, wusste man vor 10 Jahren auch schon, aber Pyschopaten der EU mussten das Modell weiter betreiben, als eine Art Terroristen Club der Landes Zerstörung.

Man will die Adminstration nun trainieren, damit das Analphabentum gelindert wird, was genauso sinnlos ist wie vor 20 Jahren, wenn man Idioten mit gefakten Diplomen nur die Posten verkaufte.

Nachdem kriminellen Vorgängen rund um die OSCE in Tirana mit Wolfgang Grossruck und Eugen Wohlfahrt, organisierten die Amerikaner korrekte Wahlen in 2013 und nun wird eine Lösung, für den Schwachsinn der EU gesucht, wobei Deutsche oft, wie im Moment in der Ukraine, sich selbst als peinliche inkompetend erneut outen und erneut die sogenannte Steinmeier Bande, welche das Albaner Desaster mit primtiv Kriminellen auch im Kosovo zuveranworten hat. Man verkauft diesen Dunm Bestechungs Lobbyismus als Deutsche Aussenpolitik, bis das Wasser eben überläuft, vor soviel Dummheit.

Den EU und Deutschen Murks, einer korrupten Hirnlos Politik, wie man es aus dem Visa Skandal schon kannte und immer mit Kriminellen, wie mit Sokol Olldashi und Salih Berisha zuletzt, versucht der US Botschafter Alexander Arvizu ebenso zu reparieren: Extreme Inkompetenz und Korruptions Fehler der EU, wie der Justiz Aufbau: Wenn die Amerikaner wollen, dann machen die es auch richtig, wobe das nur in wenigen Ländern vorkommt.

Cuci: Local government has degraded
28/03/2014

Cuci: Local government has degraded

Almost one year before the local elections and on the verge of the new local territorial division, local governments are almost inactive. The Minister for Local Government, Blendi Cuci, said they don’t offer services or investments.

“Our data show that local revenues in a national scale were used for payments and personnel, without securing returns for any service or public investment”, Cuci declared.

This is one of the elements showing the current local government model has failed. None of the municipalities is able to administer their territories, urban planning or environment.

Only 0.2% of 385 communes in our country can keep themselves through local taxes. Most are kept by the central government’s budget and Albanian citizens pay 25 million USD each year for local governments.

“This shows that the current local government model has been exhausted”, Cuci declared.

This conclusion made the Albanian government plan a decentralizations strategy 15 years after the last and only one ever made in our country.

With support from USAID, the strategy that will affect some local government laws is expected to be complete together with the new territorial division by June.

The United States Ambassador to Tirana, Alexander Arvizu, declared that this is the right moment for these reforms. He stated that the United States government, which offered funds and technical assistance, supports the realization of these reforms within the given terms…

 

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=11398


Es wird keine Legalisierungen für Bauten ab 2009, wobei die aktuellen Gesetze, keine Legalsierungen ab März 2006 zulassen. Salih Berisha und seine Mafia Adminstration, begannen vor allem ab 2009 die Orgie der illegalen Bauten, aber ebenso bereits u.a. die Cepani Mafia in Durres mit Bamir Topi auch umgehend, als man die Regierung bildet Anfang 2006.

Als eine Idiotische Verleumdung der PD, wird sich die Unterstellung herausstellen, das Artan Lame ein Grundstück in Tirana weiter gab wie der damalige Grundstücks Direktor Shaban Memia bestätigen wird, das es ein Berisha Dokument war, wo niemand weiß wieviel in die Tasche gezahlt wurde, nur Shaban Memia unterzeichnete die Dokumente. Es gab 140 solcher Fälle direkt in Tirana, wie ebenso bestätigt wurde. Die Urkunde, aus 2011, wo es entgültig per Notar legalisiert wurde und ohne das je Geld gezahlt wurde. Ein Vorgang, der zeigt, wie inkompetent PD Gestalten sind, was zur Kultur geworden ist.

Das Artan Lame, vor 10 Jahren ein Schlüssel war für illegale Dokumente ist durchaus bekannt. Vollkommen illegal gab er 372 qm Grund im Zentrum von Tirana, dem Hotel Diplomat: Dylaver Haxhi Xhemri und Miranda Haxhi, obwohl dort nicht einmal ein illegaler Bau zu legalisieren war. Die notwendige Entscheidung des damals zuständigen Comitees im Bau und Tourismus Ministeriums fehlt ebenso. Später sollten solche illegalen Papiere, welche man sich im Ministerium kaufte, Standard werden. Es zweigt auch, das die Berisha Partei PD in Panik ist, weil weit über 100.000 illegale Bauten nicht legalisiert werden und obwohl man 20-50.000 € allein in Tirana abkassierte für illegale Grundstücks Bestätigungen.

29 Mars, 2014

Die illegale Grundstücks Urkunde des Artan Lame und noch mehr Dokumente und Fakten. Artan Lame legalisierte, wo Nichts zu legalisieren war, verschenckte Staats Grundstücke in der teuresten Gegend von Tirana, wo unverändert auch heute noch nur ein eingezäunter Garten des Hotels ist. Der neue Chef der CEZ um die Strom Versorgung Plator Mehmeti, wurde 2006 schon einmal wegen der selben Stellung, wegen Bestechlichkeit und Auschreibungs Manipulation mit einem Schaden von 3 Millionen € vom Durres Gericht verurteilt. Durchaus normal: Der Chef der Durres Hafen Sicherheit: Fisnik Myrtezaj, ist ein verurteilter Kokain Drogen Boss, Grundstücks Dokumenten, Fälschungen, Raub, und

Der Arbeits Minister Erion Veliaj, setzt den Mafia Boss: Saimir Kurti, als Direktor für Arbeit in Kavaje ein und der Skandal mit Aleksandër Kalemaj

Es erinnert an die normalen Skandale rund um Ilir Meta, Spartak Braho u.a. auch mit dem Gangster Alexander Muca, der immer wieder entlassen wurde, wegen Korruption und immer wieder neue Stellungen erhielt. Bei Salih Berisha, wurde dann die Minister, der Kabinetts Chef selber zum Mord für Korruptions und Sytem Unterschlagnung mit Hilfe der korrupten Internationalen Finanz Organisationen. Denunzierung ist ein System von Salih Berisha wie hier, er selbst hatte sich zum Schutzherr für seine korrupten Minister dann ernannt.

IMG-20140326-WA0003

legalizimi tek diplomati

Ist das Verleumdung und Denunzim der PD einem Spezial Gebiet des Salih Berisha und der PD Banden, welche zu dumm und kriminell sind, für Alles.

Die Eigentümer des Hotels, werden nun beweisen, das die Berisha Regierung mit Shaban Memia, (der in viele Skandale und Fälschungen verwickelt ist) das Eigentum erst in 2011 übertrug, wo vollkommen im unklaren ist, was dafür bezahlt wurde. Nämlich wie immer Nichts, nur Bestechungsgeld. “"", vom 12.12.2011 , ist Gegenstand der Verträge der Eigentumsübertragung für den Bau Paket durch ehemalige CEO Saban Memia unterzeichnet.""” Ab 2010, waren alle Gesetze in Albanien ausser Kraft und Wild-West herrschte gerade bei den primitiv kriminellen Banden der Justiz und in den Grundstücks Agenturen, wo viele funktionale Analphabeten, wie überall waren.

ALUIZNI reagon ndaj deklaratave të PD për hotel Diplomat

Posted By Gazeta Telegraf On 31/03/2014 @ 11:32 In Politike | No Comments

Drejtoria e Përgjithshme e ALUIZNI-t sqaron qytetarët dhe koordinatoren e PD-së për median, znj. Silvi Bardhi, mbi akuzat e bëra për rastin e Hotel Diplomatit, sa vijon:

 1. Nëse do të na kishin kërkuar dokumentacionin do j’ua kishim dhënë vetë ne dhe nuk do të kishte qenë nevoja të bënin fotografi fshehuriçkazi.

Meqënëse fotografitë e bëra prej tyre me celuar ishin të turbullta, bashkëlidhur po paraqesim dokumentat origjinale.

 1. Subjekti në fjalë ka bërë vetëdeklarimin më dt. 11.11.2006. (Bashklidhur fotokopje e vetëdeklarimit).
 2. Me VKM nr. 125 datë 17.02.2010, me firmë të kryeministrit Sali Berisha, subjektit i ka kaluar pronësia e truallit (Bashkëlidhur fotokopje e VKM).
 3. Më dt. 25.10.2011, në bazë të kësaj VKM dhe kualifikimit të dosjes, subjekti ka kryer pagesën e truallit (Bashkëlidhur dokumenti).
 4. Në fund të procesit, në datë 12.12.2011, subjektit i është lidhur kontrata e kalimit të pronësisë për parcelën ndërtimore e firmosur nga ish-Drejtori i Përgjithshëm Shaban Memia.

Pra, siç e shihni, e gjithë procedura është filluar dhe përfunduar nga administrata paraardhëse. Nga ky moment, për tre vjet rresht, subjektit nuk i është dorëzuar leja e legalizimit. Kjo skemë rezulton për rreth 140 subjekte, përgjithësisht biznese, të cilëve i’u plotësohej e gjithë procedura nga A-ja tek ZH–ja dhe në fund ju kërkohej “gjoba perkatëse” për t’jua dorëzuar leja e legalizmit. Ne i bëmë vetëm dorëzimin e lejës së legalizmit këtij subjekti, pa “gjobën përkatëse”, siç do të bëjmë në ditët në vijim edhe për subjektet e tjera, të cilat kanë nga një deri në katër vjet që presin të marrin thjesht aktit formal të lejes.

Nëse zoti Berisha do të kishte dashur t’jua merrte gjobën, thjesht duhet të kishte fituar zgjedhjet në qershor 2013 dhe të kishte lënë të njëjtën administratë në fuqi.


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/aluizni-reagon-ndaj-deklaratave-te-pd-per-hotel-diplomat/

PD: Në krye të CEZ në Durrës, i dënuari për korrupsion

· Zëdhënësja e PD-së, Laura Vorpsi denoncon emërimin si kryeinxhinier të CEZ-it në Durrës, të Plator Mehmetit, i dënuar në vitin 2008 për shpërdorim detyre. Sipas auditit të kohës, i shkaktoi shtetit 3 milionë euro dëme.

 

Tiranë, 29 mars 2014 - Partia Demokratike vijon akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama për emërimin e personave që kanë patur probleme me drejtësinë, në poste të larta të institucioneve të rëndësishme. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e PD-së Laura Vorpsi denoncoi emërimin si kryeinxhinier të CEZ-it në Durrës, të Plator Mehmetit.

…………………/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

- See more at: http://www.durreslajm.com/politike/pd-n%C3%AB-krye-t%C3%AB-cez-n%C3%AB-durr%C3%ABs-i-d%C3%ABnuari-p%C3%ABr-korrupsion#sthash.g8ABaXKa.dpuf

10/19/2013

EU Debakel: Die Albanische Regierung erklärt die Dezentraliserung als vollkommen gescheitert

9/2/2013

Die EU Dezentralisierungs Programme haben Albanien vernichtet: Auran Tare über die Kultur-, Tourismus und Umwelt Vernichtung

Prof. Dr Selman Sheme: Reforma administrativo–territoriale, domosdoshmëri për menaxhimin e qëndrueshëm të resurseve.

Posted By Gazeta Telegraf On 08/01/2014 @ 11:32 In Kryesore,Speciale | No Comments

Fragmentizimi i tejskajshëm i njësive vendore, në bashki dhe komuna, përbën një copëzim që dëmton rëndë dhe asfikson potencialin e zhvillimit në shumë rajone të vendit.

Konferenca shkencore, ”Reforma administrativo-territoriale”, e organizuar në muajin Tetor nga Qeveria përbën një ndër reformat prioritare në fushën e decentralizimit dhe qeverisjes vendore. Fragmentizimi i tejskajshëm i njësive vendore, në 373 bashki dhe komuna, përbën një copëzim që dëmton rëndë dhe asfikson potencialin e zhvillimit në shumë rajone të vendit. Harta e ndarjes administrativo-tokësore nuk lejon më gjatë realizimin e objektivave të zhvillimit kombëtar dhe prirjen integruese europiane të vendit. Që nga shek XIX-të e deri sot janë aplikuar tre kritere racionale në ndarjen juridike –administrativo-tokësore të një shteti si: grila gjeometrike, kriteri natyror gjeografik dhe kriteri socio-ekonomik. Ndarja më e mirë administrativo-territoriale është ajo që realizohet mbi bazën e regjioneve gjeografike të përcaktuar sipas kriterit natyror, socio-ekonomik, kulturor etj. Në shekuj trojet shqiptare kanë njohur organizime të ndryshme administrativo-territoriale, të cilët kanë shprehur veçoritë e evolucionit historik, nivelin e zhvillimit ekonomik dhe social, shkallën e emancipimit të pushtetit politik. Synimet e fuqive të huaja pushtuese kanë qenë faktor që kanë ndikuar në shpërbërjen e homogjenitetit etnik në hapësira të caktuara. Për këtë arsye çdo organizim administrativo-territorial mban vulën e etapës së caktuar historike, duke u karakterizuar nga diferencime të dukshme sipas motiveve të caktuara politike, ekonomike, ideologjike, ushtarake etj.

Gjatë periudhës së socializmit janë bërë disa ndryshime në ndarjen administrativo-territoriale të Republikës së Shqipërisë, të bazuara kryesisht në frymëzime ideologjike.

Më 1990 Shqipëria përbëhej nga 26 rrethe, 67 qytete, 589 fshatra të bashkuar dhe 2848 fshatra të thjeshtë. ……………………….


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/prof-dr-selman-sheme-reforma-administrativo-territoriale-domosdoshmeri-per-menaxhimin-e-qendrueshem-te-resurseve/

Durres reisst den Kosovo Mafia Touristik Komplex “Kamelia” bei der Dajlin Brücke ab – Polizei Einsatz bei den Banditen in Kruje

35 Hektar gestohlen, illegal bebaut und ohne jede Genehmigung nur in der “Kenete” - Durres. Kriminelle Phantom Papiere, als Kompensierungs Geschäfte aus gestellt, dann verkauften schnell diese Phantom Gestalten Grundstücke überall, was seit 1998 gut bekannt ist. Ein Modell der Berisha und Ilir Meta Banden

Skandalet me legalizimet e hipotekat, institucionet s’mbështesin Prokurorinë

Posted By Artur AJAZI On 08/01/2014 @ 11:32 In Rrethet | No Comments

DURRËS/Vetëm në zonën e ish-Kënetës, janë ndërtuar 1500 ndërtime pa lejë në një sipërfaqe 35 ha tokë

Duket se skandalet me trojet nuk kanë të sosur. Në Durrës sërish ALUIZNI ka zbuluar gjatë procesit të legalizimit se, ZRPP e qarkut, ka punuar me shkelje prej vitesh dhe me harta krejtësisht të gabuara. Harta dixhitale që disponon ALUIZNI, shpesh nuk ka asnjë përputhje me hartën e ZRPP, ndaj është kërkuar bashkëpunimi për njësimit të hartave, me qëllim realizimin e procesit. Sipas burimeve nga ZRPP dhe ALUIZNI (institucione këto të angazhuara në procesin e legalizimit) duket se me hartën e vjetër, gjatë 10 viteve të fundit janë kryer mjaft shkelje ligjore, duke krijuar me mijëra mbivendosje pronash në Durrës dhe komuna. Edhe pse ka kaluar më shumë se 5 vjet nga dita kur KRRTRSH vendosi të njohë 35 ha tokë në ish-Kënetë në të cilën janë ndërtuar mbi 1500 ndërtime pa leje, këto dy institucione mbeten sërish kaotike. Edhe pse ka nisur regjistrimi i këtyre banesave në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në zyrën përkatëse në Durrës, duket se pengesa e vetme e zbuluar ka qenë harta me të cilën është punuar gjatë 10 viteve të shkuara. Ka kohë që procesi i legalizimit të një pjese të ndërtimeve pa leje në ish-Kënetën e Durrësit e cila e ka kaluar kuadrin ligjor ka mbetur i bllokuar pjesërisht pikërisht për shkak të mospërputhjes së hartave, mes dy institucioneve të shtetit ALUIZNI-t dhe ZRPP. Burimet nga ALUIZNI thanë se, “ky proces është ngadalësuar prej 3 vitesh për arsye se Hipoteka disponon të tjera dokumente, dhe tjetër hartë për territoret për të cilat po flasim të cilat ndryshojnë nga matjet tona, pra nëse ne për 100 ndërtime pa leje kemi dërguar harta sipas të cilave rezulton se këto ndërtime kanë zënë dy ha tokë sipas tyre kjo sipërfaqe është 2,5 ha tokë, në këto kushte ne po presim rezultatet e verifikimit të tyre”. Në këtë përplasje institucionesh ata që e pësojnë janë banorët. Veç ndërtimeve në ish-Kënetë, të cilat ende vazhdojnë të qëndrojnë të pa legalizuara janë edhe 180 shtesa pallatesh të viteve ’90 banorët e të cilëve kanë aplikuar për legalizim e që vazhdojnë të qëndrojnë të bllokuar. Aplikim për të kaluar këto shtesa për legalizim ende nuk ka hyrë në axhendën e punës.

PROKURORIA:HIPOTEKA NA KA PENGUAR NË HETIME

…………………..


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/skandalet-me-legalizimet-e-hipotekat-institucionet-smbeshtesin-prokurorine/

Noch schlimmer sind aber EU Gestalten und EU Programme, welche Hirnlose ausgedacht haben, welche Europa und den Balkan schlimmer wie die Taliban zerstören. In Kruje, hat der Bürgermeister (ein Bauer), die Baugenehmigung ausgestellt, welche vollkommen illegal ist und keinem Gesetz entspricht. Oft werden Wahl Versprechen so eingehalten.


Das totale Scheitern der EU-Justiz Mission EURALIUS (Folge, es gibt keine Justiz mehr in Albanien, denn nun kauft man sich Urteile und Richter kennen keine Gesetze mehr wie der US Department und State Report festhält), EU POlizei Missionen wie PAMECA, zeigen das oft die EU Programme auch rund um Umweltschutz, nur zur Eigen Beschäftigung erfunden werden, für die dümmsten Parteigänger.

Zitat: Most European countries are decentralised and this strategy has proven its efficiency stated Klaus KLIPP, AER’s Secretary General,

Die GTZ, machte natürlich bei solchen Hirnlos Dezentralisierungs Vorgängen aktiv mit, denn eigenen Verstand vor Ort, oder lokale Erfahrung einzusetzen, da war man mit einem Ismail Beka überfordert, wenn Lehrerinnen solche Institutionen leiten. Man war nur an hohen Spesen interessiert und reiste viel herum, vor allem auch nach Thehi, was ein Fake Projekt am Anfang war und ebenso ohne je einen Fachmann zufragen.
Klaus Klipp
Klaus Klipp, Secretary General of the Assembly of European Regions Vollkommen unsinnige Programme, welche überall Alles zerstören, und Karrieristen, welche nicht bis 2 zahlen können, aber sich gut vermarkten, mit ihrem Schwachsinn.

3/23/2014

Der Präfekt von Durres Roland Xhelili, versucht im Chaos und ohne Geldmittel den Tourismus zuretten

Filed under: — Insider @ 9:12 am

Der neue Präfekt von Durres Roland Xhelili, hat nur sehr geringe Geld Mittel zur Verfügung, versucht aber durchaus den Tourismus zuretten, welcher mit System durch Ortsfremde Banden überall in den letzten Jahren entgültig zerstört wurde, finanziert von der Weltbank, welche u.a. 30 Millionen $ u.a. die Mafiösen Chaoten der Grundstücks Agenturen finanzierten. Weil man keine Bildung hat, functionale Analphabeten kein Formular ausfüllen können, noch einen Antrag auf eine Bau Genehmigung stellen können, inklusive der zuständigen Direktoren und Minister, baut und fälscht man herum wie man will. Am Anarchie Wild-West Staat, wird sich deshalb Nichts ändern, weil die Bildung praktisch die schlechteste der Welt ist und im Null Bereich liegt.

Die 22 jährige Anarchie in den “Zone Touristik”, durch primitiv kriminelle Horden der Rathäuser, ortsfremder Politiker ist eine negativ Premiere in der Welt, wie das Bauen im Antiken Theater von Durres, mit Hilfe der Richter Mafia, wie Dhurato Bilo und dem jetzigen Justiz Minister Nasic Nako. Kein Bau Gesetz galt je in Albanien, trotzdem zerstörten Weltbank, IFC, korrupte EU Finanz Instrumente wie EBRD, EIB, Albanien mit der Finanzierung jedes Mafiösen und Hirnlosen Projektes und Institutionen, welche max. einen einfachen Theater Standard erreichten.

Das schlimmste Zerstörung Programm finanzierte die EU mit ihren Hirnlosen und kriminellen Dezentralisierungs Maßnahmen, was auch zur Zerstörung der Justiz führte und der Adminsitration. Die EU vor allem hat gezeigt, das man vollkommen korrupt ist und unfähig für einen Zivilen Aufbau eines Staates in Albanien und im Kosovo usw..

Die Albanische Regierung mit Salih Berisha, aber ebenso schon die Ilir Meta Regierung vor über 10 Jahren, haben auf den Rechts Standard des EU Menschenrechts Hof rund um Grundstücke massiv betrogen, was ein schweres Staats Delikt ist, wenn die Auflagen des EU Menschenrechts Hofes nicht erfüllt wurden. Massiv haben Politiker Gesetze und Auflagen ignoriert und sogar trotz Staats Garantie in den Gesetzen und Dokumenten, ebenso die garantierten Zone Touristik nach Gesetz 7665 zerstört, verkauft, parzelliert mit Phantom Dokumenten, wo die Verkäufer später nicht mehr aufzufinden sind. Ein primitives Banditen Land was schlimmer wie die Taliban das Land zerstörte und den Tourismus Politikanet mashtrojne Strasburgun per pronat!

Die neue Regierung hat eine Verlängerung des EU-Menschenrechtshofes in Strassburg bekommen, um ein Jahr um die Grundstücks Probleme zubeseitigen und die Auflagen zuerfüllen, die Alt Eigentümer zuentschädigen.

Prefekti Xhelili: “Kjo verë do të pesëfishojë turistët vendas dhe të huaj”

Posted By Artur AJAZI On 18/03/2014 @ 11:32 In Rrethet | 1 Comment

Durrësi nis përgatitjet për sezonin e ri turistik

Prefekti i Qarkut Durrës –Krujë, zoti Roland Xhelili, ka deklaruar për “Telegraf” se, “sezoni i ri turistik 2014 që po troket, pritet të sjellë në Durrës një fluks të paparë turistësh nga vendi dhe vendet e tjera të rajonit e më gjerë”. Sipas zotit Xhelili, “Durrësi po nis përgatitjet për sezonin e ri turistik 2014, ndërkohë që, kjo zonë e bukur bregdetare mbetet, ende, më i frekuentuara në vend dhe vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes për pushimet verore, turizmin detar, kulturor e arkeologjik”. Aktualisht Durrësi ofron peizazhe të mahnitshme, si rërë, diell, arkeologji, histori, ku mbetet për të theksuar se po aplikohen edhe shërbime të reja për turistët, si shërbimi me celular për parkimin, ofrim i paketave ditore për të pushuar, duke vizituar jo vetëm qytetin, por edhe përbërësit e tij. Qyteti tashmë është në përgatitjet e tij të fundit për të pritur mijëra pushues për sezonin turistik veror 2014, si një qytet që ka ngarkesën më të madhe të turistëve. Dielli, rëra janë ndër të parat kënaqësi, por gjithsesi nuk mbeten më pas ushqimi i detit, e më tej mundësia për të shijuar vende të ndryshme. Ashtu si çdo vit tjetër si tek Shkëmbi Kavajës, por edhe në Currila, në plazhin e Shën Pjetrit e në zona të tjera, që ofrojnë më tepër kënaqësi të natyrës në këtë fillim sezoni, zona bregdetare e Durrësit ofron kënaqësi të pafundme. Në prag të fillimit me kapacitet të plotë të sezonit turistik veror 2014, ka nisur procesi i plugimit dhe dezinfektimit e rërës që pritet t’i mundësojë plazhit kushte maksimale pastërtie. Sipërfaqja e plazhit që i nënshtrohet këtij plugimi arrin në 10 ha. Në këtë fazë po punohet intensivisht në plazhin e Durrësit me qëllim që sezoni turistik të shkojë sa më mire, po punohet për t’i paraprirë të gjitha problemeve të mundshme. Këtë sezon pushuesit do të kenë mundësinë e një plazhi publik më tepër, duke e çuar në katër numrin e tyre. Prefekti Xhelili tha se “Turizmi është një nga përparësitë e qeverisë, dhe ne po punojmë me intensitet për krijimin e kushteve sa më të mira për të gjithë turistët vendas dhe të huaj që do të vizitojnë Durrësin gjatë këtij sezoni, edhe këtë vit Durrësi pritet të shënojë një numër rekord pushuesish, Durrësi ofron turizmin kulturor për shkak të trashëgimisë historike dhe kulturore që ka ky qytet. Këtë fillim muaji në Durrës ka nisur sezoni i turizmit të kroçierave”. Qyteti bregdetar ka nisur prej javësh të vizitohet nga turistë të shumtë evropianë, shumica e të cilëve skandinavë, gjermanë, anglezë dhe francezë. Vetëm gjatë kësaj jave, në kalatën numër katër të Portit detar janë ankoruar njëherazi tre anije kroçiere. Nga këto tre anije luksoze zbarkuan në Durrës, për një vizitë 2- ditore, afro 700 turistë. Shumica e tyre u ndal në qytet dhe sitet e tij arkeologjike, por nga ana e këtyre turistëve nuk munguan as vizitat e shkurtra në Krujë dhe Tiranë. Këto anije ishin duke ndjekur lundrimin nga ishujt e Kroacisë drejt arkipelagut grek. Durrësi është një ndalesë natyrale në Adriatik mes Kroacisë dhe Greqisë. Në krahasim me vitet e shkuara, gjatë këtij sezoni ka një dyfishim të turizmit të kroçierave në Durrës, aq sa për përballimin e situatës Autoriteti Portual Durrës ka vënë në dispozicion kalatat perëndimore të tij, por ky numër do të ketë një rritje të pritshme progresive gjatë stinës së verës. Krahas tyre është i pranishëm edhe turizmi elitar me jahte.

-Çfarë ofron këtë vit bregdeti durrsak

Çmimet në plazhin e Durrësit vazhdojnë të jenë lakmuese, duke e krahasuar me qytetet e tjera bregdetare, ndërkohë që, rezulton se do të ketë një ulje të çmimeve krahasuar me një vit më parë për disa përbërës të kuzhinës bregdetare. …………
 


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/prefekti-xhelili-kjo-vere-do-te-pesefishoje-turistet-vendas-dhe-te-huaj/

 

Es wird weiter illegal betoniert, wo die Gemeinde Rrashbullit, bei dem unter Natur Schutz stehenden: Fels von Kavaje - Shkëmbin e Kavajës illegale Bau Genehmigungen ausstellte, ohne Unterschrift des Präfekten, erneut illegale Kompensations Papiere usw. Niemand stoppt diesen Wahnsinn, nur in der Currilla und den nördlichen Kallmi Stränden wurde Alles Illegale gestoppt, bei einem Milliarden Schaden an der Umwelt. Fir Touristen sind weg, die Kosova Mafia verkauft sogar Alles, wo viele Hotels schon seit 2009 leer stehen. Jeder Baum wird abgeholzt, jeder Strand zerstört. Parks, Bäume, welche in der Sommer Hitze die Strände kühlen braucht man nicht in Albanien, man betoniert und zerstört Alles und leitet die Abwässer ins Meer. Ein Idioten Reich, weil jeder Bauherr, praktisch oft schon mehrfach im Gefängniss war und dumm kriminell ist. Man nennt es Tourismus in Albanien.

Vazhdon betonizimi i bregdetit, ngushtohet sipërfaqja e plazhit

Posted By Artur AJAZI On 04/02/2014 @ 11:32 In Rrethet | 1 Comment

DURRËS/Nga Ura e Dajlanit-Plepa janë ndërtuar shumë pallate e lokale pa projekt urbanistik, heshtin bashkia dhe institucionet

Vija bregdetare në Durrës, po betonizohet çdo ditë dhe kjo në sytë e zyrtarëve vendorë dhe drejtuesve të institucioneve. Ndoshta sezoni veror 2014 (ndryshe nga ai i kaluari) nuk do të rezervojë për mijëra pushuesit që mezi presin të vijnë në Durrës, hapësira rëre për të kryer shëtitjen e mëngjesit apo dhe darkës. Shëtitorja e ndërtuar përgjatë vijës bregdetare nga Ura e Dajlanit deri në Shkëmbin e Kavajës, po përjeton procesin më të pamëshirshëm të betonizimit të saj. Realisht kjo vijë bregdetare, ku shtrihet edhe shëtitorja për pushuesit, po përjeton “sulmet” nga betonieret pasi edhe ajo pjesë e mbetur e rërës po mbushet me beton. Betoni po mbulon gjithë hapësirën deri pranë rërës, ndërsa Inspektorati Ndërtimor ka zgjedhur të heshtë përballë masakrës së madhe. Shëtitoret janë copëzuar, ndërkohë qindra metra kub rërë janë hedhur mënjanë në breg të detit për t’i lënë vend ndërtimit të objekteve disakatëshe dhe pallateve, hoteleve e restoranteve. Një burim nga bashkia tha se: “Prishja e tyre në disa vende është bërë, po ashtu disa pallate janë ndërtuar në brezin e parë të detit duke zvogëluar dukshëm sipërfaqen e rërës, ndërsa në gjatësinë e vijës bregdetare nga Ura Dajlanit deri në Plepa janë shumë zona që themelet janë hedhur në det duke zhdukur përfundimisht brezin e rërës”. Ndërtimet e para në rërë kanë nisur në vitet 1998 dhe që nga ajo kohë pallatet, hotelet, restorantet dhe ndërtimet e ndryshme kanë ardhur duke zvogëluar vit pas viti sipërfaqen e rërës. Protestat e banorëve dhe urbanistëve dhe ambientalistëve janë ndeshur në indiferentizmin e qytetarëve, të cilët rrallë herë, vetëm kanë denoncuar ndërtimet në brezin e rërës. Komisioni i Kthimit dhe Kompensimit të Pronave në Durrës mundi të justifikojë disa nga këto sipërfaqe të pushtuara me pretendimet se janë bërë në kuadër të kompensimit të pronave, ndërsa në pjesën tjetër pushteti lokal ka vendosur të heshtë. Pak vite më parë Bashkia e Durrësit vendosi të shpenzojë disa miliona lekë për të ndërtuar shëtitoren bregdetare. Disa kantiere ndërtimi u rrethuan me rrjeta, mure e llamarina për të penguar pamjen, ndërsa lartësimi i objekteve në rërë ka shkaktuar reagime të forta tek qytetarët. Tashmë në Durrës dhe sidomos në plazh nuk gjenden më qytetarë, të cilët të thonë se çfarë realisht po ndodh në bregdet se ata janë ndeshur edhe me veprime të dhunshme. Pallatet e hotelet në bregdet kanë bërë që pushuesit vendas dhe ata nga Kosova e Maqedonia të ikin nga bregdeti i Durrësit për t’u vendosur në bregdetin e Golemit, Vlorës dhe Sarandës. Për sezonin veror 2014, sipërfaqja e rërës për pushues do të jetë më e paktë se sa një vit më parë dhe disa herë më e vogël krahasuar me vitet e kaluara, ndërsa plazhet publike kanë pushtuar rërën e mbetur. Plazhi duke qenë afër qytetit ka bërë që persona të ndryshëm të shfrytëzojnë këtë rast duke nxjerrë përfitime të mëdha, ndërkohë që nuk bëhet më fjalë për pushime në rërë. Edhe ajo pak sipërfaqe rërë e mbetur e pa betonuar është parcelizuar nga hotelet dhe lokalet në brezin e rërës. Rruga Ura Dajlanit-Plepa deri në brezin e rërës janë ndërtuar disa radhë pallatesh e lokale të ndryshme pa ndonjë projekt urbanistik, me leje të dhëna nga komuna e Rrashbullit apo edhe bashkia. Në këtë pjesë të bregdetit rrallë shikon lulishte apo park lojërash.

 


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/vazhdon-betonizimi-i-bregdetit-ngushtohet-siperfaqja-e-plazhit/

Weil es wieder eine EU finanzierte Konferenz gibt, verspricht der Mafia Justiz Minister Nasic Naco, härtere Umwelt Gesetze. Die Frage ist, wenn seit über 20 Jahren nicht einmal Bau und Grundstücks Gesetze gelten, noch Staats Garantien, was solche Gesetze für einen Sinn haben, wenn die Richter und Staatsanwälte nicht einmal Gesetze kennen. Der Justiz Minister Nasic Naco, der Umwelt Minister Lefter Koka, sind direkt in die Umwelt Zerstörung von Durres involviert, mit vielen falschen Grundstücks Dokumenten. Als Staatsanwalt klagte niemals ein Nasic Naco. jemanden an, der illegal baute, sondern stellte selbst über 200 illegale Grundstücks Urkunden aus.

Kein Abriß, wie versprochen, keine Anklagen, obwohl Hunderte Anklage Schriften fertig sind, darunter auch gegen Lefter Koka, den jetztigen Bürgermeister Vangjush Dako und den beiden Vorgängern, wie Miri Hoti, und A. Goreo.

Selbst gegen die 4 Bürgermeister der letzten 15 Jahre, sind inzischen Anklagen fertig, wegen illegalen Bau Genehmigung und Duldung der Anarchie.
1/1/2014

Der Präfekt von Durres, bereitet mit 4 Arbeits Gruppen, die Anzeigen und den Abriss gegen die vielen illegalen Bauten vor

siehe auch: Durres: Selbst gemalte Landkarten, diente den Grundstücks Agenturen ALUIZI, ZRPP als Grundlage der Arbeit

Der ganze Müll, eine direkte Mafia Finanzierung mit extrem Verbrechen, einer Landes weiten Zerstörung mit kriminellen Berisha Leuten, ist erneut Weltbank finanziert, mit 30 Millionen $!

In Durres gibt es 4 Arbeits- Gruppen, welche die illegalen Bauten an der Küste registrieren, wo auch Sonder Staatsanwälte, Bau Inspektion (die Vorgänger wurden verhaftet) eingesetzt wird, denn wie es das Bau Gesetz vorschreibt, wird jeder Bauherr der illegalen Bauten an der Küste auch angeklagt. Die Arbeits- Gruppen stehen unter Leitung des neuen : Präfekten. . Durch den hohen Vermögens Verlust der Örtlichen Politiker, hat man 2012 schon begonnen, Vorbereitungen für eine Bereinigung der illegalen Bauten zuorganisieren. Die Methode war überall identisch, weil es die Anordnung direkt von Salih Berisha erneut war, um seine Anhänger an sich zubinden und für eine Umsiedlung Aktion: von Skhoder bis Korce. und seine Mord- Waffen- Drogen Verbrecher Clans, wie Ali Kazazi - Seferi Kazazi Geldwäsche Bauten zu ermöglichen.

 

INUK verifikon ligjshmërinë e pallateve në plazhin e Durrësit

Posted By Artur AJAZI On 28/02/2014 @ 11:32 In Rrethet | 3 Comments

DURRËS- INUK ka vendosur të ndalet në Durrës dhe të verifikojë ligjshmërinë e pallateve në gjithë vijën bregdetare e cila prej 23 vitesh është kthyer në qendër banimi me të gjitha parametrat e saj, për plazhe ditore, javore dhe mujore. Tashmë plazhi i ngjet një lagje të qytetit, dhe shumë pak një pjese elitare, ku turistët vendas dhe të huaj vijnë dhe bëjnë banja dielli dhe rëre. Por ndoshta ajo që është bërë, duhej bërë me plan të detajuar urbanistik, dhe të përcaktoheshin qartë parametrat për zhvillimin e infrastrukturës rrugore, kanalizimeve, ujit të pijshëm, gjelbërimit dhe higjienizimit të zonës, duke eliminuar ndotjen organike, e cila është bërë problem i çdo sezoni veror. Një grup specialistësh nga INUK ka kërkuar nga Urbanistika e bashkisë dhe disa komunave që përfshijnë në gjeografinë e tyre zonat bregdetare, dosjet e 4 viteve të fundit, për të parë ligjshmërinë dhe zbatimin e saj në miratimin e lejeve dhe procedurat e ndjekura. Për çdo mangësi INUK, do të nxjerrë para ligjit personat përgjegjës, ish-zyrtarë dhe zyrtarë aktualë të bashkive dhe komunave, në qoftë se konstaton se, lejet e ndërtimit janë dhënë në kundërshtim me ligjet dhe kondicionet urbane. Kontroll të rreptë INUK do të kryejë edhe në lejet e ndërtimit të dhëna tek zonat arkeologjike, mbi të cilat është shkelur ligji, duke mos respektuar kondicionet si ruajtja e largësive, e paprekshmërisë së objektit të zbuluar, dhe konservimi i tyre. Alarmin e kanë dhënë prej disa muajsh edhe arkeologët e Durrësit, duke problemizuar faktin e ndotjes së Amfiteatrit dhe ndërtimeve me dhe pa leje që ndërtohen dhe nuk merret parasysh këshilla e tyre dhe zbatimi i ligjit. Qytetet dhe komunat bregdetare, (ku natyrisht futet edhe Durrësi), me thesaret e veta arkeologjike, kanë vite që janë kthyer në zona ku kryetarët e bashkive dhe komunave dhe KRRT e tyre, shpesh neglizhojnë zbatimin e ligjit dhe kondicioneve teknike dhe urbanistike për ndërtimet………….


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/inuk-verifikon-ligjshmerine-e-pallateve-ne-plazhin-e-durresit/

Schlimmer wie die Taliban: Durres als Tourismus Stadt im Dreck, Müll und dem Sumpf der illegalen Mafia Bauten an der Küste

Man will Alles abreissen, vor allem auch in Tourismus National Park Kallmi, einem kriminellen Parellerungs Enterprise, der Ex-Präfektin Natsaho Paco, vor allem der Sokol Olldashi Mafia, wo aktiv auch Bamir Topie ab 2006 daran beteiligt war, Gangster Familie wie Cepani, Agim Hoxha, Sokol Kazazi usw..

Currilla, Kallmi Strände, wo es Hundert neue Construcitonen gibt im National Park Tourismus, mit totalem Bau Verbot.

PD Drug Boss: Dash Melcani, illegal constrction

PD Drug Boss: Dash Melcani, illegal constrction an den Stränden von Kallmi, Nord Durres

Die Durres PD Mafia, soll doch einmal ihre Banden erklären, aus prominenten Verbrecher und Drogen Clans, inkusive sogenannter Polizei Kriminall Direktoren, welche vor allem am Wochenende auftauchen und u.a. das Splendid bei der Universität gezielt besuchen und die anderen illegalen Verbrecher Lokale in den Oeffentlichen Straenden.

Durres Mafia Lokale, Currila, Erosion

Durres Mafia Lokale, Currila, Erosion

Warum man in Durres, Terroristische Überfälle auf eine der wenigen privaten “Zone Touristik” organisierte und die Bäume fällte, mit neuen Abwässern durch die Sokol Kazazi und Agim Hoxha, wie Shuiapi Verbrecher Banden, ist Welt Rekord an Kriminalität einer Regierung.

Bekannte Verbrecher, mit Arbeiten des Rathauses, zerstören die letzten Touristik Zones, Grundstücke, wertvollsten Biotope und Wälder an der Küste in der Currilla.

Oerd Bylykbashi Mafia: drugs, money laundering, fals documents
Oerd Bylykbashi Mafia: drugs, money laundering, fals documents
Bledar Shuiapi drug mafia, bari, shabani mafia, shiak durres
Bledar Shuiapi drug mafia, bari, shabani mafia, shiak durres
Mit Vorsatz zerstört: Die Currilla; Rrëshqet kodra në Currila, këmbana e rrezikut të mjedisit nuk dëgjohet
18 Shkurt, 2013 0

Albanien Wie ein Paradies am Mittelmeer zerstört wird
Von

Die primitive Taliban Mafia in der Currila: PD Leute: Sokol Kazazi, Agim Hoxha, mit total gefälschten Papieren und ohne jede Bau Genehmigung! Der Park bei der Villa Zogu, wurde ebenso vernichtet, mit 3 Hochhäusern

Digital Camera

aktuelle Reportage

Aktuelle illegale Bauten in zentraler Lage in Durres Der Bürgermeister von Durres: Vangjush Dako, als Partner der Internationalen Top Mafia und Drogen Kartelle

Digital Camera

Zanzibar Appartment Block MafiaDigital Camera

Die Beton Firma des Bürgermeister Vangjush Dako unterwegs nun in 2014, denn Alles muss betoniert werden und die fertige Anklage interessiert ihn nicht, weil die Justiz käuflich ist und obwohl der PM Edi Rama ihm die Verhaftung ankündigte, wenn er extreme kriminelle Baugenehmigungen und andere Manipulationen durch eine Untersuchungs Kommission entdeckt.
CIFA Beton Mafia
Die alten Banditen, nur mit neuen Namen im Beton Rausch in Durres.

Den National Park Butrint (etabliert ni 2000), privatisierte Salih Berisha, aber ebenso grosse Flächen Ackerland, für ein Trinkgeld. Am peinlichsten das Agim Toro, plötzlich Grundstücks Eigentümer von Ksmali und Butringt wurde, durch die Elbasan Kompensierungs Agentur, wo Wild West herrschte und Bestechungs Pure, wie überall bei Berisha Institutionen.

Skandali, Sali Berisha grabiti 142 hektarë tokë për 60 vjet, fut në konflikt banorët e Komunës Grabian

Die Schwarze Witwe Eva (Evangeli) Zhanga,erhielt Lebenslange Haft, welche gezielt Griechische reiche Renter ehelichte und dann ermordete. Das ist normal in Albanien, wie in Thailand, das man die Ehepartner aus dem Ausland ermordet.

 

Bei Mallakstre, wird eine illegale Tankstelle abgerissen, welche in Bau war. Es gab eine Schlägerei der Banditen mit der Polizei. über 1.000 Tankstellen in Albanien sind vollkommen illegale gebaut und dienen der Geldwäsche, dem Betrug, und Zoll Betrug weil es sich um geschmuggelten Treibstoff handelt. Ein uraltes Mafia Geschäft auch im Kosovo, wo es allein 1.700 Tankstellen gibt, mehr als in der Türkei. Auch hier berufen sich die Banditen darauf, das Berisha den Bau erlaubt hat, wie es einige Zehn Tausend mal vorgekommen ist, was zu einer Wild West Zerstörung im ganzen Land geführt hat und zum Programm den Eduard Halimi und Bujar Nishani gehörte, das Mafiöse Clans, bauen können wo man will.

 

Përplasen pronaret e një karburanti me punonjësit e INUK
 • Një sherr me grushte ka ndodhur në Mallakastër, ku pronarët e një karburanti kanë kundërshtuar punonjësit e INUK
Publikuar më 22.03.2014 | 12:43
353 1

Një përplasje mes banorëve dhe punonjësve të INUK ka ndodhur në Mallakastër, ku shkak është bërë prishja e një karburanti. Ngjarja ka ndodhur sot paradite, ku INUK ka marrë një aksion për shembjen e një karburanti të ndërtuar pa lejë, por konflikti ka degjeneruar deri në përplasjen me grushte.

Rreth orës 9 të mëngjesit, INUK nisi aksionin për prishjen e një objekti në ndërtim dhe të një karburanti, por pronarët e këtij të fundit kërkuan kohë për të lëvizur vetë materialet. Por, vetëm dy orë më vonë kur INUK do të vijonte aksionin ka filluar përplasja me grushte mes pronarëve të karburantit dhe punonjësve të INUK. Ndërkaq në përplasje u përfshinë edhe banorët e zonës, të cilët ishin grumbulluar pranë objektit.

Ndërkaq u desh ndërhyrja e forcave të ndërhyrjes së shpejtë për të shpërndarë banorët. Mësohet se nga forcat e policisë është përdorur gaz lotsjellës. Pronarët e karburantit kundërshtojnë veprimet e policisë dhe INUK, duke thënë se, “INUK s’na ka lajmëruar për ditën e shembjes së karburantit”.

/Shekulli Online/ E.L./

 

weitere Abrisse an der National Strasse Levan - Fiere

 

durch die illegale Bebaauung, gibt es überall ernorme Erosion und Küsten Zerstörung, wo die Albaner Beratungs restistent sind in ihrer Verdummung. Das Beispiel Ksamli Inseln ist nur Eines.

Die Illegalen Land Banditen hier in Kruje, bis Durres, und die Umwelt: Ein Thema ohne Ende! Ohne Kultur, ohne Schule die Meisten sind funktionale Analphabeten

Alles muss illegal zerstört werden, vor allem Parks, die Küste, jede Zone Touristik und Antike Stätten. Alle Justiz Minister ab 2005 aktiv dabei und oft Rädelsführer, welche auch Mörder und Drogen Bosse gegen Geld freilassen und viel Geld verdienen, mit Legalisierungen, an den Gesetzen vorbei. Die Weltbank finanzierten Grundstücks Agenturen eine einzige Desaster Kathastrophe, obwohl 2003, die Grundstücks Geschichten schon die höchste Priorität hatten bei der EU. Aber danach ging es noch weiter und Spektakulär bergab, wie Durres, Sarande, Tirana zerstört wurde und die wichtigen Sommer Schneisen, für kühle Winde ins Zentrum. Hirnlos agierten praktisch alle Politiker, wobei die echte Intelligenz in allen Bereichen auswanderte. Hundertevon illegal gebauten Appartment Häusern, waren schon in 2005 unverkäuflich, aber das leicht verdiente Geld aus Drogen und Frauen Handel musste investiert werden. Identische Artikel gab es in 2000 schon, als die Ilir Meta Bande, begann mit Deutscher Hilfe Albanien zuzerstören. Abriss Aktionen, waren fast immer Luft Nummern, nur auf dem Papier und die Bau Inspektoren wurden davon reich.

Der Mafia Justiz Minister Nasic Naco, die Profi kriminelle Richterin Dhurato Bilo in der nächsten Skandal Runde

Der Mafia Justiz Minister Nasic Naco, verspricht härtere Umwelt Strafen
Die Mafia Richter von Durres: Neritan Tabaku mit 60 falschen Gerichts Entscheidung und Frau Dhurata Bilo

Artur AJAZI/ Pallatomania, epidemia që po shpërfytyron qytetet tona

Posted By Artur AJAZI On 30/03/2014 @ 11:32 In Opinion |

Ka mbi dy dekada, që qytetet tona po gjenden nën pushtetin e shfrenuar të një dëshire, e cila është kthyer në mani. Bëhet fjalë për “pallatomaninë”, e cila ka pushtuar mendjet e biznesmenëve shqiptarë pa dallim race, seksi, moshe dhe shtrese shoqërore. Pra, mund të bëhesh me pak para, dhe e para gjë që kërkon të realizosh, është ndërtimi i një pallati, pasi sipas këtij mentaliteti bashkëveprues në biznes sot, mund të bëhesh “i pasur” pa shumë lodhje. Pallate sot po duan të bëjnë ish-ministrat, deputetët, ish-muratorët, dhe ish-inxhinierët, ish-mësuesit edhe ata që nuk e dinë, dhe nuk e kanë haberin e fushës së ndërtimit, mjafton të gjejnë një vend me shtëpi të ulëta, të hyjnë në pazare me pronarët e tyre, të gjejnë mikun për lejen e ndërtimit, dhe kaq. Pallati quhet i mbaruar. Por sa pallate të tilla janë bërë prej vitit 1992 deri sot në Shqipëri, duke rrafshuar lagje dhe shtëpi karakteristike mbi 300 vjeçare, e duke ngritur atje pallat aspak funksional, 12 dhe 15 katesh, dhe duke mos respektuar asnjë kondicion urbanistik e ligjor. Qytetet tona, duke nisur nga Tirana, duken sot si vendosja e gurëve të shahut në fushën e lojës, ngjitur me njëri-tjetrin, duke prishur bukuritë dhe vlerat shekullore. Pallatomania njihet si fenomen edhe në shtetet fqinje me ne, por dhe më gjerë në Europë. Por ndryshe nga ata, ku pallatomania ka zgjeruar qytetet nga veriu në jug, dhe nga lindja në perëndim, tek ne ka ndodhur e kundërta. Qytetet tona po mblidhen si mullarët, duke prishur çdo vit lagje të vjetra dhe duke ndërtuar pallate. Kjo padyshim sipas specialistëve të urbanistikës, ka sjellë shpërfytyrimin e qyteteve, infrastrukturë të cunguar, ngushtim të hapësirave të gjelbërta, kaos dhe ndotje akustike, duke stresuar jetën e banorëve. Dhe padyshim fajtorë për situatën skandaloze janë KRRT e Komunave dhe Bashkive, dhe pse jo, edhe KRRTRSH, e cila në dhjetëra raste në 23 vitet e fundit ka miratuar leje ndërtimi për objekte, të cilat kanë tjetërsuar masterplanet e qyteteve madje dhe zonave turistike, si në rastin e Gjirit të Lalëzit, Kallmit, apo Gjinarit dhe Dajtit. Lejet e ndërtimit për të ngopur orekset e pallatomanisë, nuk kanë kursyer edhe objekte me vlera të jashtëzakonshme historike dhe muzeale, pasi janë prishur objekte 300 dhe 400 vjeçare, janë groposur thesare arkeologjike dhe janë ngritur pallate, ku më e pakta që mund të bëhej ishte, konservimi i tyre për studime shkencore. Raste të tilla ka në të gjitha qytetet tona, dhe fatkeqësisht ky fenomen nuk ndalet, dhe të ngjet me një ortek që ka marrë tatëpjetën dhe po rrënon gjithçka që del përpara. Sundimi i ligjit ka vite që nuk njihet si teori dhe praktikë e funksionimit të shtetit në Shqipëri. Pallatomania ka pushtuar veç qyteteve, edhe zonat bregdetare, dhe nuk po kursen edhe brezin e rërës kurative për pushuesit. Kjo ka groposur turizmin në shumë zona bregdetare, duke fshirë nga harta e Shqipërisë zona që deri para viteve ‘90, ishin perlat e këtij vendi. Pallatomania mbetet epidemia më e shfrenuar që ka njohur procesi i tranzicionit në Shqipëri, që po shoqërohet me sundimin e forcës së parave, dhe interesave meskine të individëve dhe jo me sundimin e ligjit. Kjo është pasojë e mosfunksionimit të organeve të drejtësisë, mosfunksionimit të shtetit ligjor, dhe mekanizmave veprues që duhet të ndalin shkatërrimin e qyteteve dhe vlerave tona historike, muzeale, si pasuri e çmuar kombëtare. Pallatomania është epidemia e shfrenuar e këtij tranzicioni të stërzgjatur kaotik, duke përfituar edhe nga mungesa e ndërgjegjësimit qytetar e intelektual, që po rrezikon pa e kuptuar identitetin tonë kombëtar.

Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/artur-ajazi-pallatomania-epidemia-qe-po-shperfytyron-qytetet-tona/

3/21/2014

Durres verhaftet etliche Motorrad Fahrer, ohne Führerschein und Nummern Schilder

Filed under: — Sarah_HrNje @ 7:09 pm

Mehrere Personen wurden verhaftet, welche vor allem Abends mit ihren Motorrädern, ohne Nummern Schilder und Führerschein durch die Stadt brausen. Jetzt gibt es Haft Strafen, vor allem weil diese Leute teilweise Anwohner Nachts terrorisieren, wenn sie mit Vollgas bestimmte Strassen benutzen. Vor wenigen Monaten, veröffentlichten wir Fotos, der Strassen Polizei und Polizei von Durres, welche man am ehesten ind den Bars mit Kriminellen ansprechen konnte. Es hat sich Vieles geändert, auch echte Aufnahme Prüfungen und Tests, wer auf die Polizei Schule darf, ebenso die notwendigen Gehaltes Erhöhungen.

Nun bleibt die Frage, wann die Autofahrer verhaftet werden, welche ohne Versicherung, ohne Führerschein oft mit Britischen und US Kennzeichen durch die Stadt fahren. Am besten fängt man hier mit dem Staatsanwalt und Drogen- wie Frauen Handels Boss: Seferi Braho an.


gefälschtes US Kennzeichen nur Hinten, parken in der Park Zone für Invalide, vor dem Gericht in Durres im Februar 2014: Seferi Braho

Arrestohen në Durrës se nuk kishin patentë për të drejtuar motoçikletën
Posted by Slideri, Top Lajmet Friday, March 21st, 2014

motorretNga Xhevahir Gradica / Rritet ditë pas dite numri i personave që humbin të drejtën për të drejtuar automjete si dhe numri personave që e vuajnë me burg kokfortësinë për të hipur në mjet pa pasur një dëshmi drejtimi. Më shumë se 150 persona në Durrës nuk do e kenë më mundësinë për të hipur në timon, ndërsa kjo kategori do të ndihet shumë mirë përballë atyre personave që kanë përfunduar të arrestuar për të njëjtin shkak. Drejtimi i mjeteve pa dëshmi ka nxitur efektivat e policisë së trafikut rrugor të marrin një sërë masash të cilat synojnë parandalimin e aksideneteve të të gjitha llojeve. Me ndryshimet e bëra në aktet përkatëse, personat që drejtojnë mjetet pa patentë kalojnë në procedim penal dhe se e kanë të pamundur t’i shmangen dënimit me heqje të lirisë për disa muaj. Policia e Durrësit ka vënë nën kontroll të gjitha akset rrugore në qytet dhe periferi duke ushtruar kontrolle të panumërta lidhur me dokumentin për drejtimin e mjetit, pronësinë dhe gjendjen e drejtuesit. Janë disa potblloqe të ngritura si dhe shumë të tjera të lëvizshme që monitorojnë rrugët e qarkut të Durrësit që nga Gjiri Lalëzit deri në kufi me Kavajën dhe Tiranën.Objekt i gjuetisë nuk janë bërë vetëm mjetet e transportit të udhëtarëve, mjetet e transportit të mallrave apo autoveturat. Së bashku me ta i janë nënshtruar kontrollit edhe motoçikletat, drejtuesit e të cilëve detyrimisht duhet të kenë dëshmi drejtimi. Qyteti dhe rrugët e tij e vuajnë më së shumti zhurmën që shkaktojnë personat që drejtojnë motoçikleta pa dëshmi. Në orët e mbrëmjes së vonë rrugët kryesore nga mauzoleumi dëshmorëve drejt Urës së Dajlanit, mauzoleumi dëshmorëve drejt bashkisë së Durrësit, segmenti nga porti drejt Currilave janë akset që terrorizojnë qytetarët, banorët dhe familjarët në orët e mesnatës pasi në këto segmente drejtues të motoçikletave bëjnë guidë me shpejtësi tej çdo limiti të lejuar, ndërkohë që shumë prej tyre nuk kanë as dëshmi drejtimi mjeti. Një hap i tillë i policisë së shtetit dhe enkas i drejtorisë së qarkullimit rrugor ka nisur të rikthejë në qytet dhe rrugët e qarkut qetësinë dhe sigurinë. Patrullimet janë të pandërprera si ditën edhe natën brenda në qytet dhe Plazh, kurse në drejtimet e tjera patrullimet janë të pranishme por me efektiva dhe grupe më të reduktuara. Monitorimi ëhtë i plotë dhe i pandërprerë në autostradën Durrës-Tiranë-Durrës, segmentin Maminas-Gjiri Lalëzit, Ura Dajlanit-Plepa-Shkëmbi Kavajës-Golem, ndërkohë që policia ka vendosur edhe shenjëzimet për t’u treguar drejtuesve të mjeteve se zona është nën investigim policor. Një betejë e tillë për të garantuar sigurinë e jetës në rrugët e Durrësit ka pasur edhe efekte pasi drejtuesit jo vetëm që kanë hequr dorë nga konsumimi alkoolit, por edhe mbajnë rripin e sigurimit, nuk bëjnë telefonata në udhëtim, respektojnë sinjalistikën horizontale e veritale…Policia në kuadër të sigurimit të rrugëve ka ushtruar kontroll edhe ndaj motoçikletave duke penalizuar disa prej tyre. Vetëm në harkun kohor të një ditë janë prangosur 3 shtetas dhe ndiqet penalisht në gjendje të lirë një i katërt vetëm pse nuk kishin dëshmi drejtimi motori.
Komunikata e policisë
-Me date 19.03.2014, ora 15.00, u be arrestimi ne flagrance i shtetasit Fabian Golla, 31 vjec, banues ne Durres.
Ky shtetas ne oren 11.00 është kapur nga sherbimet e Policise tek Ura e Dajlanit ne lagjen Nr.14 Durres, duke drejtuar motocikletën e markës Piaggio me targa AF802, i papajisur me leje drejtimi.
-Me date 19.03.2014, ora 16.00, u be arrestimi ne flagrance i shtetasit Alfred Sina, 23 vjec, banues ne Durrës, i cili ne oren 11.00 u kap nga sherbimet e Policise ne lagjen Nr.9 Durrës, duke drejtuar motocikletën e markes Lifan pa targa, i papajisur me leje drejtimi.
-Me date 19.03.2014, ora 13.20, u be arrestimi ne flagrance i shtetasit Rahman Pupa, 31 vjec, banues ne Rrashbull Durres, sepse ne oren 11.00 eshte kapur nga sherbimet policore ne lagjen Nr.9, në afersi të Muzeut të Deshmoreve Durres, duke drejtuar motocikletën e markes Armode me targe TR762G, i papajisur me leje drejtimi.
-Me date 19.03.2014 filloi procedimi penal ne gjendje te lire per shtetasin S.D., 63 vjec, banues ne Durres, sepse ne oren 11.00 eshte kapur nga sherbimet e Policise ne lagjen Nr.9 Durres, duke drejtuar motocikleten e markes Lifan pa targa, i papajisur me leje drejtimi.

Short URL: http://bulevardionline.com/?p=8520

1.300 Händler protestieren gegen das Rathaus Durres, wegen Steuer Erhöhung und der Tropoja Betrugs Skandal

Filed under: — Super Visor @ 4:09 pm

Nachdem der Tourismus direkt von dem Bürgermeister Vangjush Dako vernichtet wurde, wo ebenso eine Anklage inzwischen der Staatsanwaltschaft fertig ist, gab es einen grossen Steuer Ausfall in Durres.

ca. 100 Stadt Angestellte, wurden deshalb bereits entlassen, weil kein Geld vorhanden ist und ebenso kein Geld für Abriss Aktionen, der illegalen Bauten an der Küste, um den Tourismus zuretten.

Nun wurden die Gebühren füŕ die Händler und Geschäfte erhöht, wo umgehend 1.300 Geschäfte heute früh geschlossen blieben, weil man gegen das Rathaus streikte.

Wer das kriminelle Gebilde geschaffen hat: u.a. die FES, KfW, GTZ, welche trotz aller Warnungen direkt die Mafia finanzierte mit Projekten, vor über 10 Jahren u.a. das Berlinwasser Projekt, und Konferenzen auch noch in den illegalen Ma Durrës, protestojnë 1300 tregtarë të tregut industrial

Durrës, 21 mars 2014 – Tregtarët që ushtrojnë aktivitetin e tyre në Tregun Industrial të qytetit kanë mbyllur qepenat mëngjesin e sotëm dhe kanë bllokuar për disa minuta rrugën në shenjë proteste kundër vendimit të Këshillit Bashkiak Durrës për rritjen e taksave.

Tregtarët kanë deklaruar se rritja e taksave vendore në paketën fiskale të vitit 2014, nuk bën gjë tjetër veçse i çon këta të fundit drejt falimentimit të sigurt. Në një kohë kur fuqia blerëse ka rënë ndjeshëm, tregtarët deklarojnë se e kanë të pamundur të shlyejnë taksën e vendit që duhet t’i paguajnë privatit dhe taksat vendore që janë dyfishuar në vlerë krahasuar me një vit më parë. Nëse një vit më parë ata paguanin 45.000 lekë në vit taksa vendore, në 2014 do të jenë të detyruar të paguajnë 110.000 lekë.

Sipas Myslim Çetës, kreut të shoqatës së tregtarëve të Tregut Industrial, rreth 1300 të vetpunësuar në këtë treg dhe që mbajnë familjen me të ardhurat që nxjerrin nga kjo tregti rrezikojnë t’i shtohen armatës së të papunëve, nëse pushteti vendor nuk rishikon vendimin e tij për rritjen e taksave.

Çeta ka paralajmëruar se nëse kjo protestë e sotme e tyre nuk merret parasysh dhe bashkia nuk reflekton për të ulur barrën fiskale ato do t’i vazhdojnë protestat e tyre. Të hënën, tregtarët kanë paralajmëruar një tjetër protestë, këtë herë para bashkisë dhe prefekturës për t’i lëshuar një sinjal të fortë institucioneve vendore.

INFO

Paketa e re fiskale është shoqëruar me rritje të ngarkesës fiskale. Shembull: në qoftë se një tregtar, në një treg të miratuar, deri në vitin 2013, ka paguar taksën vendore mbi biznesin e vogël në vlerën prej 8 000 lekë, duke filluar nga janari i vitit 2014 do të paguajë tatimin e thjeshtuar mbi fitimin për biznesin e vogël në vlerën prej 25 000 lekë.

Bashkia Durrës, aktualisht, ka një kontratë vetëm me tregun bujqësor, dhe ky i fundit në bazë dhe të udhëzimit të lartpërmendur personat që ushtrojnë aktivitet në këtë treg konsiderohen “persona të vetëpunësuar në aktivitet tregtar apo shërbimi, ambulant”.

Për sa u përket tarifave vendore, në paketën e re fiskale, orientuar nga ndryshimet që pësoi ligji Nr. 9632 datë 30.10.2006 “Për sistemin e Taksave dhe Tarifave Vendore”, personat e vetëpunësuar, që kryejnë tregti apo shërbime individuale në tregjet e miratuara nga organet e qeverisjes vendore, është përcaktuar që tarifa e gjelbërimit të jetë 2 500 leke ne vit dhe sipas pikës 4, të tabelës nr. 6, “institucione dhe njësi të tjera që nuk përfshihen në kategoritë dhe nënkategoritë si më lartë”, tarifa e pastrimit për tregun bujqësor 10 000 lekë/vit dhe për tregjet industriale 15 000 lekë/vit.

Duke iu referuar udhëzimit Nr. 1 datë 12.1.2007, “Për përcaktimin e veprimtarive që trajtohen si tregtare apo shërbimi ambulant si dhe procedurat e regjistrimit të tyre në organin tatimor” , i cili u referohet vetëm tregtarëve në tregun bujqësor, administrata e bashkisë propozoi dhe u miratua me votat e mazhorancës që të përfshihen edhe tregtarët nëpër tregjet industriale, konkretisht: tregu industrial l. 17, tregu industrial l. 12, tregu bujqësor l. 12.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

- See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/durr%C3%ABs-protestojn%C3%AB-1300-tregtar%C3%AB-t%C3%AB-tregut-industrial#sthash.Uz1D3MNU.dpuf
 

Logo Akademia Politike.jpg

The Political Academy of the Socialist Party of Albania or simply Political Academy (Albanian: Akademia Politike e Partisë Socialiste; short: AP) is the first academy of modern left-wing leadership in Albania. It is an academy established by the Socialist Party of Albania and the contribution of the Friedrich Ebert Foundation. The academy holds its lectures in Golem, near Durrës. ..http://en.wikipedia.org/wiki/Political_Academy_of_the_Socialist_Party_of_Albania

Die Infrastruktur Mafia hat natürlich auch in Tropoje zugeschlagen: Der Bürgermeister und Stadt Rat bestätigte den Bau von Brücken und Strassen auf dem Papier, das Geld wurde ausgezahlt, gebaut wurde Nichts. Alles normal in Albanien, wie bei den Abriss Aktionen gegen illegalen Bauten, welche sich immer in Luft auflösen, für Bestechungs Geld seit 15 Jahren.
Ram Kërtoçi, kryetar i Komunës Tropojë e Vjetër
Haki Nezaj, Nënkryetar, Komuna Tropojë e Vjetër
Man Malaj, Shef i Financës, Komuna Tropojë e Vjetër
Zeqir Hykaj, Teknik Ndërtimi, Komuna Tropojë e Vjetër
Resmi Mulaj, Sekretar, Komuna Tropojë e Vjetër
Fitim Peci, Sektori i Pyjeve, Komuna Tropojë e Vjetër
Sami Isufi, Administrator i firmës “Besimi”
21 Mars, 2014
Aktualitet / Ekonomi / Flash | nga Redaktor Redaktor
Korrupsioni, pranga kryekomunarit të Tropojës së Vjetër e 6 vartësve

3/18/2014

Der Mafia Justiz Minister Nasic Naco, verspricht härtere Umwelt Strafen

Filed under: — Zogaj Leku @ 6:54 pm

Der Sinn von Gesetzen, Verträgen in Albanien erschliesst sich niemanden. Es gibt keine Anklagen seit über 10 Jahren, gegen Drogen Bosse, Geldwäsche, illegalem Bauen, selbst Mörder kommen schnell frei, weil keine Anklagen erhoben werden, was ein Spezial Gebiet ist. Gegen Bürgermeister sind die Anklagen fertig, wie in Durres, oder Sarande, aber die Prozesse beginnen nicht. Abdulselam Turgut, ein Super Justiz Skandal, führte sogar zur Belohnung des Richters, der das Ding drehte, welcher heute im höchsten Gericht sitzt.

Bußgelder werden sowieso praktisch nie gezahlt, wo man nun bei Auto Bußgeldern, einfach die Autos still legt, bzw. die Fahrer können Albanien nicht verlassen. 30 % der Albanischen Fahrzeuge, haben keine Versicherung und gefakte Nummern Schilder aus den USA, oder Britanien ist Mafia Standard.

Viele Gesetze, wie die Bau Gesetze, gibt es seit über 20 Jahren, ohne Sinn und Zweck. Die meisten Gesetze wurden nie implementiert, weil die Justiz Bringer des Westens, die Internationalen selber nur Korruption und Idiotie brachten.

Umwelt Bußen, Geld Bußen, Umwelt Gesetze, haben nur einen Zweck, damit vor allem die EU, OSCE und UN, schöne Konferenzen abhalten kann.

Gesetze sind Luft Nummern in Albanien, identisch wie die Richter keine Gesetze kennen und Professoren functionale Analphabeten sind, die nur aus einem Buch vorlesen, wo man den Inhalt nicht versteht. Der EU Botschafter, musste halt wieder eine der sinnlosen Konferenzen veranstalten und dann gibt es OK - Reporting, für diese Luft Nummern. Eine reine Show Nummer des sogenanntes Justiz Ministers, der Kriminellen Staatsanwalt Posten gibt, wo die komplette Familie, für Gross Drogen Handel, Polizisten Mord und Frauen Handel in Durres steht, seit über 20 Jahren.


Gilt als Mitglied der Albaner Mafia u.a. von Durres, aktiv in Grundstücks Diebstahl, Umwelt Vernichtung und illegalem Bauen beteiligt, wie der Kollege Umwelt Minister Lefter Koka!

Ausländische Geschäftsleute in Tirana, berichten, das Tirana nicht mehr schön ist, weil durch die wilden Beton Bauten, die Stadt Planung und Zirkulation für frischen Wind, zerstört wurde, wie viele Parks im Stadt Zentrum. Tirana und Durres, sind regelrecht zerstörte Städte, oft finanziert durch ausl. Mafia Finanz Organisationen, wie die EBRD Bank, welche das Mafia ABBA Zentrum u.a. finanzierte. Heute ist Tirana ca. 5 ° wärmer im Sommer, ohne Zirkulation, wie Durres, wo ebenso durch illegales Bauen Umwelt Vernichtung die Sommer Wind Zirkulations zerstört wurde.

Korruption Albania
Nächste Runde im Show Spiel Theater einer billigen Idioten Truppe der Billig Mafia, der Albanische Politik und Justiz Für die OSCE und die US Justiz Mission: Opdat, wird die Pose erneut reichen, das Nasic Naco, die unerklärten Vermögenswerte beschlagnahmen will, wo er am besten bei sich selber anfängt.

Neu Anfang in der Justiz: Mafia Deal des Ilir Meta das ein prominenter Verbrecher: Seferi Braho nun Staatsanwalt in Durres ist

http://balkanblog.org/wp-content/uploads/2014/03/PICT0246.jpg
(Febr. 2014)Deutlich zu sehen, wie das Auto (Roter Ford Jeep mit dem Marken Zeichen von Dumm Mafiosi: US Kennzeichen) des Staatsanwaltes Seferi Efendi vor dem Gericht in der für Invalide reservierten Park Zone parkt “Vend I Rezervuar Per Invalide”

Weil es wieder eine EU finanzierte Konferenz gibt, verspricht der Mafia Justiz Minister Nasic Naco, härtere Umwelt Gesetze. Die Frage ist, wenn seit über 20 Jahren nicht einmal Bau und Grundstücks Gesetze gelten, noch Staats Garantien, was solche Gesetze für einen Sinn haben, wenn die Richter und Staatsanwälte nicht einmal Gesetze kennen. Der Justiz Minister Nasic Naco, der Umwelt Minister Lefter Koka, sind direkt in die Umwelt Zerstörung von Durres involviert, mit vielen falschen Grundstücks Dokumenten. Als Staatsanwalt klagte niemals ein Nasic Naco. jemanden an, der illegal baute, sondern stellte selbst über 200 illegale Grundstücks Urkunden aus.

Nasiq Naco

Justiz Minister Nasiq Naco, ist noch viel dreister. unten die Parlaments Website (wo der Wechsel von Spartak Braho dokumentiert ist). Ein vollkommen wertloses Juristisches Diplom aus 1992 besitzt er und war in einer Schlüssel Position der Staatsanwaltschaft in Durres (Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm, Drejtues i Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës) zuvor, wo man nur für Verbrecher Kartelle aktiv ist, seitdem Ilir Meta Premier Minister war.

212 Entscheidungen für eine Fläche von 82.185 m2, persönlich direkt von dem damaligen Kollegen der Durres Mafia Staatsanwalt: Nasiq Naco als legal bestätigt: Gerichtshof den Beschluss Nr. 157 vom 20.04.2007

3/12/2014

Der Mafia Justiz Minister Nasic Naco, die Profi kriminelle Richterin Dhurato Bilo in der nächsten Skandal Runde

Kein Abriß, wie versprochen, keine Anklagen, obwohl Hunderte Anklage Schriften fertig sind, darunter auch gegen Lefter Koka, den jetztigen Bürgermeister Vangjush Dako und den beiden Vorgängern, wie Miri Hoti, und A. Goreo.

Selbst gegen die 4 Bürgermeister der letzten 15 Jahre, sind inzwischen Anklagen fertig, wegen illegalen Bau Genehmigung und Duldung der Anarchie. Fertige Anklagen, nur erfolgt keine Anklage, wie bei Gross Drogen Baronen, oder Morden, wo alle Beweise manipuliert werden und die Verfahren niemals starten.
1/1/2014

Der Präfekt von Durres, bereitet mit 4 Arbeits Gruppen, die Anzeigen und den Abriss gegen die vielen illegalen Bauten vor

siehe auch: Durres: Selbst gemalte Landkarten, diente den Grundstücks Agenturen ALUIZI, ZRPP als Grundlage der Arbeit

Der ganze Müll, eine direkte Mafia Finanzierung mit extrem Verbrechen, einer Landes weiten Zerstörung mit kriminellen Berisha Leuten, ist erneut Weltbank finanziert, mit 30 Millionen $!

In Durres gibt es 4 Arbeits- Gruppen, welche die illegalen Bauten an der Küste registrieren, wo auch Sonder Staatsanwälte, Bau Inspektion (die Vorgänger wurden verhaftet) eingesetzt wird, denn wie es das Bau Gesetz vorschreibt, wird jeder Bauherr der illegalen Bauten an der Küste auch angeklagt. Die Arbeits- Gruppen stehen unter Leitung des neuen : Präfekten. . Durch den hohen Vermögens Verlust der Örtlichen Politiker, hat man 2012 schon begonnen, Vorbereitungen für eine Bereinigung der illegalen Bauten zuorganisieren. Die Methode war überall identisch, weil es die Anordnung direkt von Salih Berisha erneut war, um seine Anhänger an sich zubinden und für eine Umsiedlung Aktion: von Skhoder bis Korce. und seine Mord- Waffen- Drogen Verbrecher Clans, wie Ali Kazazi - Seferi Kazazi Geldwäsche Bauten zu ermöglichen.

 

INUK verifikon ligjshmërinë e pallateve në plazhin e Durrësit
Posted By Artur AJAZI On 28/02/2014 @ 11:32 In Rrethet | 3 Comments
DURRËS- INUK ka vendosur të ndalet në Durrës dhe të verifikojë ligjshmërinë e pallateve në gjithë vijën bregdetare e cila prej 23 vitesh është kthyer në qendër banimi me të gjitha parametrat e saj, për plazhe ditore, javore dhe mujore. Tashmë plazhi i ngjet një lagje të qytetit, dhe shumë pak një pjese elitare, ku turistët vendas dhe të huaj vijnë dhe bëjnë banja dielli dhe rëre. Por ndoshta ajo që është bërë, duhej bërë me plan të detajuar urbanistik, dhe të përcaktoheshin qartë parametrat për zhvillimin e infrastrukturës rrugore, kanalizimeve, ujit të pijshëm, gjelbërimit dhe higjienizimit të zonës, duke eliminuar ndotjen organike, e cila është bërë problem i çdo sezoni veror. Një grup specialistësh nga INUK ka kërkuar nga Urbanistika e bashkisë dhe disa komunave që përfshijnë në gjeografinë e tyre zonat bregdetare, dosjet e 4 viteve të fundit, për të parë ligjshmërinë dhe zbatimin e saj në miratimin e lejeve dhe procedurat e ndjekura. Për çdo mangësi INUK, do të nxjerrë para ligjit personat përgjegjës, ish-zyrtarë dhe zyrtarë aktualë të bashkive dhe komunave, në qoftë se konstaton se, lejet e ndërtimit janë dhënë në kundërshtim me ligjet dhe kondicionet urbane. Kontroll të rreptë INUK do të kryejë edhe në lejet e ndërtimit të dhëna tek zonat arkeologjike, mbi të cilat është shkelur ligji, duke mos respektuar kondicionet si ruajtja e largësive, e paprekshmërisë së objektit të zbuluar, dhe konservimi i tyre. Alarmin e kanë dhënë prej disa muajsh edhe arkeologët e Durrësit, duke problemizuar faktin e ndotjes së Amfiteatrit dhe ndërtimeve me dhe pa leje që ndërtohen dhe nuk merret parasysh këshilla e tyre dhe zbatimi i ligjit. Qytetet dhe komunat bregdetare, (ku natyrisht futet edhe Durrësi), me thesaret e veta arkeologjike, kanë vite që janë kthyer në zona ku kryetarët e bashkive dhe komunave dhe KRRT e tyre, shpesh neglizhojnë zbatimin e ligjit dhe kondicioneve teknike dhe urbanistike për ndërtimet. INUK ndoshta do të qëndrojë gjatë me kontrollet e arkivave në KRRT në bashkive e komunave të qarkut të Durrësit, ku padyshim do të ndalet veçanërisht në problematikat që kërkojnë zgjidhje. Kjo pasi shumë shpejt do të duhet të miratohet dhe zbatohet masterplani zonave bregdetare dhe projektet konkrete investimesh. Mendohet se shtrirja e plazheve do të jetë drejt perlave që ka qarku i Durrësit si Shën-Pjetri, Gjiri i Lalëzit, Kallmi, Rrushkulli, dhe zona të tjera, të cilat kanë hyrë në axhendën e investimeve dhe projekteve për të cilat do të konkurrojnë edhe studio të huaja. Duke synuar dhënien fund të katrahurës në zonat bregdetare, qeveria dhe INUK, do të stabilizojnë defektet e para duke u dhënë shansin zonave urbane në bregdet të kenë brenda vitit rrugë e kanalizime. Kurse KRRT janë ndaluar kategorikisht të pranojnë dosje dhe japin leje ndërtimi qoftë edhe për një ballkon shtesë në zonat bregdetare, në të kundërt do të përballen me ligjin. Në Prokurorinë e Durrësit, 4 ish-kryetarë komunash po përballen me akuzën e “shpërdorimit të detyrës , për dhënien e lejeve të ndërtimit dhe abuzime financiare”. Në muajin nëntor 2013, Prefektura e Durrësit, pas denoncimit nga banorët e zonave dhe palët në konflikt prej vitesh, ka zbuluar shkeljet e bëra dhe ka kërkuar ndjekje penale për ish- zyrtarët vendorë.Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/inuk-verifikon-ligjshmerine-e-pallateve-ne-plazhin-e-durresit/

Schlimmer wie die Taliban: Durres als Tourismus Stadt im Dreck, Müll und dem Sumpf der illegalen Mafia Bauten an der Küste

Man will Alles abreissen, vor allem auch in Tourismus National Park Kallmi, einem kriminellen Parellerungs Enterprise, der Ex-Präfektin Natsaho Paco, vor allem der Sokol Olldashi Mafia, wo aktiv auch Bamir Topie ab 2006 daran beteiligt war, Gangster Familie wie Cepani, Agim Hoxha, Sokol Kazazi usw..

Currilla, Kallmi Strände, wo es Hundert neue Construcitonen gibt im National Park Tourismus, mit totalem Bau Verbot.

PD Drug Boss: Dash Melcani, illegal constrction

PD Drug Boss: Dash Melcani, illegal constrction an den Stränden von Kallmi, Nord Durres

Die Durres PD Mafia, soll doch einmal ihre Banden erklären, aus prominenten Verbrecher und Drogen Clans, inkusive sogenannter Polizei Kriminall Direktoren, welche vor allem am Wochenende auftauchen und u.a. das Splendid bei der Universität gezielt besuchen und die anderen illegalen Verbrecher Lokale in den Oeffentlichen Straenden.

Durres Mafia Lokale, Currila, Erosion

Warum man in Durres, Terroristische Überfälle auf eine der wenigen privaten “Zone Touristik” organisierte und die Bäume fällte, mit neuen Abwässern durch die Sokol Kazazi und Agim Hoxha, wie Shuiapi Verbrecher Banden, ist Welt Rekord an Kriminalität einer Regierung.

Bekannte Verbrecher, mit Arbeiten des Rathauses, zerstören die letzten Touristik Zones, Grundstücke, wertvollsten Biotope und Wälder an der Küste in der Currilla.

Oerd Bylykbashi Mafia: drugs, money laundering, fals documents
Oerd Bylykbashi Mafia: drugs, money laundering, fals documents
Bledar Shuiapi drug mafia, bari, shabani mafia, shiak durres
Bledar Shuiapi drug mafia, bari, shabani mafia, shiak durres
Mit Vorsatz zerstört: Die Currilla; Rrëshqet kodra në Currila, këmbana e rrezikut të mjedisit nuk dëgjohet
18 Shkurt, 2013 0

Albanien Wie ein Paradies am Mittelmeer zerstört wird
Von

Die primitive Taliban Mafia in der Currila: PD Leute: Sokol Kazazi, Agim Hoxha, mit total gefälschten Papieren und ohne jede Bau Genehmigung! Der Park bei der Villa Zogu, wurde ebenso vernichtet, mit 3 Hochhäusern

Digital Camera

aktuelle Reportage

Rruga Taulantia: Aktuelle illegale Bauten in zentraler Lage in Durres Der Bürgermeister von Durres: Vangjush Dako, als Partner der Internationalen Top Mafia und Drogen Kartelle

Digital Camera

Digital Camera Zanzibar Appartment Block MafiaDigital Camera CIFA Beton Mafia

Zanzibar Lokal + ein neues Appartment Haus, ohne Bautafel, was offiziell im November 2013 noch von der Bau Polizei gestoppt wurde.
Rruga Egnatia: Kleine Namens Änderung der Ober Beton Maschinerie des Bürgermeister: statt CIPA, heisst man nun Firma Usermac und man betoniert überall fleissig weiter.

Den National Park Butrint (etabliert ni 2000), privatisierte Salih Berisha, aber ebenso grosse Flächen Ackerland, für ein Trinkgeld. Am peinlichsten das Agim Toro, plötzlich Grundstücks Eigentümer von Ksmali und Butringt wurde, durch die Elbasan Kompensierungs Agentur, wo Wild West herrschte und Bestechungs Pure, wie überall bei Berisha Institutionen.

Skandali, Sali Berisha grabiti 142 hektarë tokë për 60 vjet, fut në konflikt banorët e Komunës Grabian

Die Schwarze Witwe Eva (Evangeli) Zhanga,erhielt Lebenslange Haft, welche gezielt Griechische reiche Renter ehelichte und dann ermordete. Das ist normal in Albanien, wie in Thailand, das man die Ehepartner aus dem Ausland ermordet.

Sokol Olldashi Currila DurresMillionen Tonnen, landeten schon so im Meer, durch die Bau Mafia, welche irgendwas und immer wieder illegal baut. Noch mehr Schaden, richten aber die falschen Beratungen, unnütze Finanzierungen der als Mafia kontrollierten EBRD, IFC, EIB Finanzierungen in Albanien an. Der Bau eines weiteren Fähr Terminals, was niemand brauchte, ebenso nicht die Übergrosse Terminal Halle, (grösser wie Bari und Ancona und 100 mal grösster wie Triest, führte zu einer finanziellen Schlagseite des Hafens und verantwortlich sind die Deutsche Betrugs Consults wie die DIWI Consult, wo der Bauschrott für die grosse Abfertigungs Halle, direkt in deren Verantwortung liegt.
10:33:21 am Die Durres Bau Inspektion und der “insolvente” Mafia Hafen von Durres

Ein Presse Artikel vor 10 Jahren


Bereits 2004, gab es gigantische Skandale in Durres, rund um den Profi Verbrecher Vasil Hila, die Buergermeister Lefter Koca, Miri Hoti (ein Ilir Meta Mann), wo 25 Haft Befehle ausgestellt wurden und zu 12 Jahren Haft ein Vasil Hila verurteilt wurde, der inzwischen wieder frei ist.

Albanische Minister stahlen Land in Durres. Der Grundstücks Skandal in Durres aus 2005

Der Hass und die Verachtung der Bevölkerung gegen die Durres Richter und Staatsanwälte

Tirana - Durres: 

Selbst gemalte Landkarten, dienten den Grundstücks Agenturen ALUIZI, ZRPP als Grundlage der Arbeit

Der Mafia Idiot der PD in Durres rund um Grundstücke: Bedri Luka abgesetzt

Die Staatsanwaltschaft beginnt erneut die Fälle des kriminellen Grundstücks Verkaufes in Durres aufzurollen.

Bei der Zerstörung auch von Sarande, ist die Ilir Meta Familie tief verstrickt, mit dem Handel gefälschter Urkunden und illegalem Bauen vor 10 Jahren ebenso in der Zeit des Vasil Hila.

9/13/2009

Die CIA Agentin und Gangster Braut Monika Kryemadhi erhält auch einen Posten in der Regierung um deren Geldwäsche und Betrugs Reale Estage Unternehmen “ARIGONS” lukrativ weiter zu führen

Die Umwelt Kathastrophe von Durres in der Porto Romana: Der Umwelt Minister Lefter Koka, bei wikileaks, als wohl grösster Gangster von Albanien beschrieben ist daran beteiligt an der Umwelt Kathastrophe an vordester Front, ebenso der Mafia Justiz Minister Nasiq Naco, der ja Staatsanwalt mit der Skrapari Bande in Durres war und ebenso daran beteiligt ist.

Die EU finanziert natürlich weiter irgendwelche unsinnige Konferenzen, damit man hohe Reise Spesen nach Nord Albanien absetzen kann.

Drogen werden auch verbrannt, aber eben nur zur Show

3/16/2014

Besnik Kapllanaj Präsident des Fußball Vereins Bylisi und seine Basball Schläger Aktion

Filed under: — Gjoka @ 7:55 am

Wieder der Fußball Verein Laci und Bylisi, welche wegen Sanktionen vor Menschen leeren Stadium spielten, und erneut ein Elfmeter, der dem Mafia Mafia Präsidenten nicht passte.

Am 18.3.2014, wird der Fußball Verein und sein Präsident Besnik Kapllanaj, aus dem Fußball Verband ausgeschlossen.

Bylsi fussball albania
Wenn die selbst ernannten Fußball Präsidenten wieder einmal mit Baseball Schlägern herum laufen

Auch der neue Fussball Präsident von Laci, oder hier Bylisi, dreht vollkommen durch: Besnik Kapllanaj, der mit Baseball Schlägern auf Delegierte des Fussball Verbandes los ging, weil er dümmer ist wie ein Tier und eine 8 Woche Strafe erhielt, das man dort keine Spiele mehr abhält. Man spielte vor Menschen leeren Stadium, weil man sowieso schon wegen Schlägereien vom Verband sanktioniert war.Alte Tradition, die Fußball Präsidenten, erhielten neue Idenditäten, weil man auf der Interpol Liste wegen Drogen Handel steht und Langzeit Partner der Duka Brüder ist und war. Ein Sport Verband, der direkt mit Briegel und Deutschen Diplomaten als Mafiösen Construct unter Joschka Fischer so aufgebaut wurde, als Drogen Verteil Stelle.

Der Fußball Präsident, selbst ernannt: Armando Duka, Bruder des Agron Duka, und Schwager des Lefter Koka, ein Dumm Mafia Sport Verband, der einmalig ist, und nur Mafiosi aus dem Drogen Handel, dirgirieren den Fussball und andere üble Schläger wie Dashnor Sula, ein Berisha Financier, der auch mal herum schiess, während einem Spiel.

12/7/2012
Tirane, arrestohet Paro Laci, kerkohet ne Itali per trafik droge

Im korrupesten Fussball Verband Europas: wegen Drogen Handel: Fussball Präsident Paro Laci vom “Partizani” Fussball Club verhaftet

2/9/2014

Ermal Laçi wurde verhaftet, Bruder des Paro Laci im Mafia Fussball Verband von Albanien

Reagon Kapllanaj: Unë 8 javë? Po gjyqtarin si e shpërblyen?!

Besnik-Kapllanaj-300x200
Besnik Kapllanaj

Pas vendimit të Komisionit të Disiplinës, që ka dënuar me 8 javë presidentin e Bylisit, Besnik Kapllanaj dhe një javë pa tifozë stadiumin “Adush Muça”, ky i fundit ka reaguar menjëherë: “U njoha me vendimet e Disiplinës, por duket qartë që janë tendencioze. Çfarë bënë tifozët për t’u dënuar fusha, kur në stadiumet e tjera është bërë nami dhe ia kanë hedhur pa asnjë masë?! Po unë, pse duhet të dënohem 8 javë, apo se gjyqtarët po tallen me investimin tim! S’e kam prekur me dorë Zirin, por i kam thënë në distancë: “Je kokrra e legenit!”. Por janë tendenciozë, madje Bujar Pregja, Ilir Kristo dhe Uvil Zajmi që vlerësojnë gjyqtarët, që të tre i konsideroj legenë, unë dhe populli mallakastriot sepse erdhën me plan të “kurdisur”! Pregja është një pilafxhi dhe qylaxhi! Gjithçka në fushë ishte korrekte dhe për këtë kam marrë edhe falënderimet e drejtuesve shkodranë. Por, Uvil Zajmi e mbrojti edhe në darkë në moviolën e tij gabimin skandaloz të gjyqtarit, ndërkohë që të gjithë e panë që na u mohua penallti dhe na u hoqën 2 pikë. Edhe në Kukës nuk na u dha penallti, dhe gjyqtari ia hodhi, neve e pësuam sepse na ikën dy pikë. Më duket se gjyqtarët shpërblehen dhe nuk dënohen, më vjen mirë qe mediat vlerësojnë lojën e skuadrës sime. Kjo nuk është garë. Vërtetë Tirana dhe Vllaznia janë klube të mëdha, por nëse duan t’i mbajnë me pahir duke na dëmtuar ne, atëherë nuk na mbetet gjë tjetër veçse të bojkotojmë kampionatin”.

Rikthehet dhuna në futbollin shqiptar, presidenti i Ballshit rreh me shkop bejsbolli delegatin e FSHF-së
TENDENCAT – “Tendenca ndaj nesh është e hapur, kjo po duket, pasi ka nisur qysh në fillim të sezonit, ku Olsi Teqjen e lamë që të largohej me kushtin që çdo muaj të paguante 500 mijë lekë (të vjetra) në klub. Nuk po i paguan dhe askush nuk po e pengon të luajë. Jo vetëm kaq, por edhe me lënien të lirë të Xhejmsit dhe Kendit, që i rritëm në Akademi, investuam, Komisioni i Zgjidhjes së Konflikteve s’i mori parasysh dhe ia bëri “dhuartë” Laçit”, tha Kapllanaj

http://sportekspres.com/?p=42008

 

In Kärnten wurde Ex-Spieler Dominique Taboga (31/SV Grödig) festgenommen – Verdacht auf Spielmanipulation und Veruntreuung.

Er soll 5 000 Euro aus der Mannschaftskasse des SV genommen haben. Laut Kronen-Zeitung stehen 26 Liga-Spieler unter Verdacht. 15 Spiele bei den Ösis sollen manipuliert worden sein. Angeblich durch die Wettmafia aus Tirana/Albanien. Sechs Männer sind inzwischen festgenommen worden.

Einer davon ist Taboga. Der hatte die Lawine selbst ausgelöst, als er am 11. November bei der Polizei angab, von einem Mitspieler erpresst worden zu sein. Später gestand er, selbst versucht zu haben, Fußballer zur Spielmanipulation anzustiften.

http://www.bild.de/sport/fussball/fussball-wettskandal/oesterreich-wettskandal-33588052.bild.html

3/13/2014

Gegen die Leitung der Universität Vlore, wurde ein Ermittlungs Verfahren eingeleitett

Filed under: — BuckZiesMutter @ 1:05 am

Dokumente der Uni Vlore wurden beschlagnahmt:

Die Juristische Fakten Zeiten sagen: alle verhafeten Uni Professoren, oft mit besten Beweisen, kamen wieder frei: Beweismittel wurden wie überall gefälscht, geändert, wie die Aussagen und ein Richter liess dann die Beschuldigten laufen. Jeder hat halt Kinder, welche Diplome brauchen.

Gegen die gesamte Uni Leitung wurde ein Ermittlungs Verfahren eingeleitet.

Albert Qarri , Rektor der Universität ” Ismail Qemali ” ; Claudius Guga , Leiter der Abteilung für Wirtschaft , Fakultät für Wirtschaftswissenschaften, Universität ” Ismail Qemali ” ; Elviona Xhyheri , Sekretär des Department of Economics , Wirtschaftswissenschaftliche Fakultät , Universität ” Ismail Qemali ” und andere.

Fiktive Personal Ausschreibungen - Wett Bewerbe, Dokumeten Fälschung, Betrug, Gehalts Zahlung für Vorlesungen, wenn die Professoren im Ausland sind usw…, ein Standard in Albanien: wo alle Ausschreibungen gefälscht wurden ab 2008. Ein Modell der Weltbank, wie man Ausschreibungen fälscht, wo die Weltbank es vorführte, als es um Aufträge für den Hafen Durres, Vlore ging vor 15 Jahren schon. Zitat Weltbank Verantwortlicher, bei einer normalen Auschreibung für Hafen Ausbau: “jetzt sind die Engländer dran” !! Das Chaos ist so zuerklären, das dieses Modell natürlich übernommen wurde.

Den grössten Witz einer Uni in Albanien: vom Steuerzahler finanziert und das seti 20 Jahren.

NEHEHMIA Stiftung und deren Mafia Universität des Nonsens : Nehemia University Pogradec

Die EU Kommission kritsiert den Diebstahl der EU Millionen für die Roma Gemeinschaft

Der Kosovo erkennt keine Diplome der “European Universität Tirana” und “Kristal” an

Der Skandal Bau - Real Estage Mafia, der Mafia Universität “UFO” mit Jamarbër Malltezi - Berisha in Durres

Sekuestro dosjeve të Universitetit të Vlorës

Posted By Gazeta Telegraf On 12/03/2014 @ 11:32 In Kryesore,Politike | No Comments

Konfirmohet hetimi që nga janari 2014. Pagesa pedagogësh, duke qenë jashtë shtetit e rekrutime jashtë kritereve. Rektori Albert Qarri: “Ka njerëz që duan të nxijnë punën në universitet!”

Universiteti “Ismail Qemali” i Vlorës në Prokurori. Konfirmohet zyrtarisht se, nga janari i këtij viti, mbi bazën e një kallëzimi në organin e Akuzës, Prokuroria e Rrethit të Vlorës ka nisur hetimet përkatëse në këtë institucion. Mes të tjerave, sipas burimit në organin e akuzës, po hetohet dhe për pagesa të paligjshme pedagogësh që paguheshin rregullisht duke qenë me pushime jashtë shtetit, rekrutime jashtë kritereve, etj.. Rektori i këtij Universiteti, i kontaktuar nga redaksia e “Telegraf”, sjell fakte të tij duke pranuar hetimin, rregullshmërinë në rekrutime, duke shtuar se, “ka persona që duan të nxijnë punën time, të kolegëve e të universitetit të Vlorës”. Korrekt detyrimit për informimin e publikut, dokumenteve zyrtare e bisedave të regjistruara, po japim informacionin e mëposhtëm.

KALLZIM-PENAL

Në datën 06.11.2013, pranë Prokurorisë së rrethit Vlorë, është regjistruar kallëzimi penal me nr. 920. Në janar 2014, me nr 146 Prokuroria e Vlorës, ka regjistruar hetimin penal.

I Kallëzuar: Albert Qarri, Rektor i Universitetit “Ismail Qemali” Vlorë; Klaudja Guga, Përgjegjëse e Departamentit të Ekonomiksit pranë Fakultetit të Ekonomisë, Universiteti “Ismail Qemali” Vlorë; Elviona Xhyheri, sekretare e departamentit të Ekonomiksit, Fakulteti i Ekonomisë, Universiteti “Ismail Qemali” Vlorë; dhe të tjerë.

Objekti i Kallëzimit: Shpërdorim i detyrës, falsifikim dhe zhdukje e akteve zyrtare

Baza Ligjore: Neni 248 dhe 186 i Kodit Penal

Drejtuar: Zyrës së Krimit Ekonomik pranë Drejtorisë së Policisë së Qarkut, Vlorë

Për dijeni: Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor, Vlorë

1- Evelina Bazini, Dekane e Fakultetit të Ekonomisë dhe Klaudja Guga, shefe e Departamentit të Ekonomiksit, kanë falsifikuar listën e studentëve fitues të programit Master Shkencor në Ekonomiks në vitin akademik 2011-2012, sepse është shtuar në ‘të emri i pedagoges Pranvera Resulaj, e cila nuk ka qenë fituese në këtë program në këtë vit akademik. Në vitin akademik 2012-2013 studimet e Masterit Shkencor në Ekonomiks nuk u hapën fare për mungesë të aplikimeve. Ndërkohë, po gjatë vitit akademik 2012-2013, në mënyrë të kundërligjshme pedagogia Pranvera Resulaj ka dhënë gjithë provimet e vitit të dytë të Masterit, pa ndjekur fare vitin e parë.

2- Shefja e Departamentit të Ekonomiksit, Klaudja Guga, ka falsifikuar listë-prezencën e stafit të pedagogëve të Departamentit të Ekonomiksit, pasi është shënuar si prezente në punë dhe është paguar pedagogia Lorena Alikaj gjatë periudhës 2 korrik 2013 deri në 29 shtator 2013, ndërkohë që, gjatë kësaj periudhe kjo pedagoge ka qenë jashtë shtetit për arsye personale. Leja e zakonshme ka qenë periudha 15 korrik – 30 gusht. Në datën 2 shtator gjithë stafi i universitetit filloi punën.

3- Janë zhdukur procesverbalet e mbledhjeve të zhvilluara në Departamentin e Ekonomiksit gjatë javës së parë të shtatorit dhe në datën 17 tetor 2013. Është zhdukur një deklaratë e firmosur nga ana e bashkëshortes sime në bllokun e mbledhjeve të Departamentit, i cili mbahet nga sekretarja e departamentit Elviona Xhyheri.

4- Shkresa me Nr.Prot.88, dt.27/09/2013 nuk është përpiluar në datën e shënuar, por gati një muaj më vonë. Sekretarja e departamentit ka grisur dhe ka ribërë procesverbalin.

5- Grisjen e shkresave nga Përgjegjësja e Departamentit dhe e ribërjes së protokollit nga sekretarja Elviona Xhyheri, e cila në një rast i ka deklaruar se, “do ruaj vendin e punës”.

6- Albert Qarri, Rektori Universitetit “Ismail Qemali” Vlorë, në datën 26 shtator 2013 në faqen zyrtare të universitetit “Ismail Qemali” u publikon njoftimin për rekrutimin e stafit të ri dhe procesi i dorëzimit të dokumentacionit do të vazhdonte për dy javë. Në datën 17 tetor 2013 u ngritën komisionet për vlerësimin e aplikantëve. Por, në fakt, në orarin zyrtar të dërguar me e-mail-in zyrtar të gjithë stafit të Fakultetit Ekonomik në datën 6 tetor 2013, në Departamentin e Biznesit figurojnë emrat e disa pedagogëve, të cilët zyrtarisht nuk ishin rekrutuar ende. Janë po këta emra, që u shpallën pastaj edhe fitues nga komisionet e ngritura. Kjo tregon se, konkurrimi ka qenë krejtësisht fiktiv, pasi fituesit ishin paracaktuar. Kjo është realizuar nën urdhrat e Rektorit të universitetit, Albert Qarri. Duke konstatuar këto shkelje të rënda të ligjit, i drejtohem Zyrës suaj, për hetime lidhur me këto shkelje, duke u bazuar në nenin 248 të Kodit Penal, i cili thotë që: “Kryerja ose moskryerja me dashje e veprimeve e mosveprimeve në kundërshtim me ligjin, që përbën mos përmbushje të rregullt të detyrës, nga personi që ushtron funksione publike, kur i kanë sjellë atij ose personave të tjerë përfitime materiale ose jo materiale të padrejta a kanë dëmtuar interesat e ligjshëm të shtetit, të shtetasve dhe të personave të tjerë juridikë, nëse nuk përbën vepër tjetër penale, dënohet me burgim deri në shtatë vjet dhe me gjobë nga treqind mijë deri në një milion lekë”. Denoncuesi Kujtim Cakrani.

DENONCUESI

I kontaktuar nga “Telegraf”, denoncuesi Kujtim Cakrani konfirmon se ka dorëzuar denoncimin në Prokurori, e cila ka nisur hetimet dhe se gjithçka e ka shkruar në denoncimin zyrtar. “Po. Unë e kam bërë denoncimin në Prokurorinë e Vlorës. Kallëzimi është bërë në Nëntor 2013, ndërsa hetimi penal është regjistruar në janar të vitit 2014. Personat e kallëzuar nga ana ime janë thirrur për t’u pyetur në Prokurorinë Vlorë që në Janar 2014. Aktualisht hetimi vazhdon… Një denoncim është bërë nga një vajzë (Migena Kasimi). Unë e gjeta këtë denoncim tek ankesa.justice.gov.al. Aty ka qëndruar denoncimi për rreth një muaj, pastaj u hoq nga faqja, nuk e di për çfarë arsye”,- shton mes të tjerave, denoncuesi Kujtim Cakrani.

FATI I DENONCIMIT TË PARË

Siç u përmend dhe më lart, një tjetër denoncim për Universitetin e Vlorës është bërë më parë nga Migena Kasmi, por që është tërhequr, shoqëruar me faljen e saj në këtë institucion. Këtë e konfirmon (ka dhe letrën me firmë), edhe Rektori Albert Qarri. Ky denoncim, është publikuar si i tillë dhe në faqen e Ministrisë së Drejtësisë. Ta dhe teksti i këtij denoncimi: “…Jam Migena Kasimi e diplomuar pranë Universitetit të Bolonjës, në degën Kimi dhe Teknologji Farmaceutike me maksimumin e mundshëm. Aplikoj pranë Universitetit të Vlorës me kërkesë të vetë universitetit për staf akademik. Një muaj më vonë më refuzojnë aplikimin, duke më thënë se kishte dalë një VKM, e cila thoshte se, për mungesë fondesh nuk do të merrej staf i brendshëm, vendim, i cili jo vetëm nuk respektohet, pasi punësohen njerëz, që paguhen nga fondet e universitetit, por sot marr vesh që dokumentet e mia janë zhdukur me urdhër të rektorit Albert Qarri. Vetë rektori urdhëron sekretaren që dokumentet e personit në fjalë, Migena Kasimit, të hiqen nga shqyrtimi para komisionit. Përpos kësaj, ishte lajmi më normal i ditës që për atë vend pune kërkoheshin të tjera gjëra… Por nuk mbaron me kaq. Është guxuar dhe është marrë një person tjetër, i cili nuk rezultonte në aplikimet e bëra pranë Burimeve Njerëzore (informatë kjo, e marrë zyrtarisht pranë Burimeve Njerëzore si e drejtë e çdo aplikanti për të ditur numrin e konkurrenteve të tij) që nuk i dihet se si … Është absurde, pas fjalimit që bëri Kryeministri i Shqipërisë që do të integronte në strukturat shqiptare të rinj të përgatitur sipas standardeve europiane. Është për të ardhur keq. Duke shpresuar në një qeverisje të mirë dhe korrekte morra guximin dhe shkruajta këtë e-mail. Me respekt Migena Kasimi”

REKTORI I UNIVERSITETIT

Lidhur me dy denoncimet, redaksia e “Telegraf” kontaktoi e bisedoi gjatë në linjë telefonike (bisedë e regjistruar) dhe me Rektorin e Universitetit “Ismail Qemali” të Vlorës, zotin Albert Qarri… Duke qenë transparent, krejtësisht të paanshëm, po japim përgjigjet e pyetjeve të bëra, duke anashkaluar etiketimet e tij për denoncuesit…

Zoti Qarri! Ndaj jush dhe disa punonjësve të universitetit ka një denoncim zyrtar dhe kanë filluar hetimet nga Prokuroria e Vlorës?

-Po ka një denoncim. Po së pari, duhet të theksoj se unë, trupa akademike dhe gjithë personeli i universitetit “Ismail Qemali” po bëjnë të gjitha përpjekjet për realizimin e objektivave të caktuara dhe nuk do lejojmë që kushdo qoftë ky, të njollosë emrin tim, të kolegëve, punën e mirë dhe arritjet e këtij universiteti. Prokuroria na ka kërkuar zyrtarisht dokumentacionin dhe ne ja kemi afruar çfarë ka kërkuar. Gjithçka do të verifikohet dhe do të sqarohet. Është drejtësia që do të sqarojë gjithçka thuhet apo akuzohet.

Më konkretisht, bëhet fjalë mes të tjerave për një pedagoge që është paguar mbi dy muaj kur ka qenë jashtë shtetit?

-Unë nuk di detaje konkrete për këtë rast, pasi institucioni ka rreth 400 vetë personel… Po çdo pedagog mund të pushoj se dihet që pushimet e tyre janë të gjata…

Në denoncimin zyrtar thuhet se për shkeljet, janë falsifikuar e grisur dokumentet?

-Jo, nuk janë grisur dokumente… Ka njerëz që shpifin kundër meje personalisht, kolegëve e që duan të nxinë punën… Po thashë, po bëhen hetime…

Po rasti i një aplikanteje për master që ka denoncuar ju e vartësit dhe në faqen zyrtare të Ministrisë së Drejtësisë?

-Kjo është shumë e qartë. Bëhet fjalë për Migena Kasinin. Ajo erdhi të aplikojë tek ne zyrtarisht, po për vitin 2013, ne nuk kemi bërë aplikime për pedagogë se nuk kemi pasur nevojë për staf pedagogjik. Aplikantja është sqaruar dhe është bindur. Për këtë ka kërkuar dhe ndjesë nëpërmjet një letre, ku thonë se akuzat i ka bërë në situatë të tensionuar. Letrën unë e kam me firmën e saj, po ua nis me e-mail në adresë të gazetës që ta shikoni dhe ta botoni nëse e doni. Pra, gjithçka është sqaruar.

Sqarim i redaksisë: Gjithçka më sipër, është informacion i mbështetur në dokumente zyrtare e biseda (shkresa me firmë e biseda të regjistruara), përfshi dhe bisedën me Rektorin e Universitetit të Vlorës. Megjithëse, na premtoi të niste të skanuar letër-faljen e firmosur nga denoncuesja, e ne pritëm deri në orën 01:00 të ditës së mërkurë (sot), ai nuk e solli. Të përgjegjshëm e shumë të kujdesshëm për sa publikojmë, jemi të hapur dhe në ditët në vazhdim për një gjë të tillë nga të përmendurit, duke afruar dhe investigimet e redaksisë si për emërimet në universitet, për një pedagog që ka probleme me drejtësinë italiane etj..


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/sekuestro-dosjeve-te-universitetit-te-vlores/

3/12/2014

Der Mafia Justiz Minister Nasic Naco, die Profi kriminelle Richterin Dhurato Bilo in der nächsten Skandal Runde

Filed under: — Gjoka @ 7:17 pm

Nachdem der Justiz Minister Nasic Naco, sich weigert ein Verfahren gegen die Richterin Dhurato Bilo einzuleiten, Selbige auch vom korrupten HCJ mit Bujar Nishani gedeckt wird. gibt es einen offenen Brief u.a. auch an die US Botschaft, Britische Botschaft, Edi Rama, über diese Richterin, welche mit Nasic Naco, den Bujar Nishani Banden in Durres sogar die Grundstücke des Antiken Theaters und überall an den Küste stahl, mit illegalen Papieren, wo wir Erst Anzeiger in Albanien waren, da die Anzeigen des Präfekten aus 2012 praktisch nur gesammelt wurden, und kein Staatsanwalt Anklage erhebt, obwohl Hunderte von Anzeigen auch gegen die 4 Bürgermeister fertig geschrieben sind. Ein kriminelles Enterprise der Justiz.

Der EU Kandidaten Status, ist eine Art Comedy Show vieler krimineller Justiz Minister, der letzten Jahre, welche alle gefakte Diplome haben. Warum ein Ilir Meta von einem EU Kandidaten Status überhaupt spricht, gehört in eine Pyscho Fakten Verdrängung, des Frankenstein der Albanischen Politik. Dhermi Grundstücks Diebstahl, wie in Sarande ohne Ende. Wie sich inzwischen herausstellte, gab diese Richterin Dhurato Bilo, Ortsfremden Leuten auch Grundstücke direkt am und im Antiken Theater, wo umgehend die heutigen Villen gebaut wurden, was der nächste Skandal ist. Die Richterin kommt aus Skrapari und gehört direkt auch zur Justiz Mafia der Inkompetenz, des Nasic Naco, der in Grundstücks Raub Geschäften ebenso als Ortsfremder Staatsanwalt aktiv war. Grundstücks Urkunden der Stadt Durres, werden ignoriert, statt dessen arbeitete man für Ortsfremde Kriminelle, welche Alles gegen jedes Gesetz, per Gerichts Urteil erhielten und schnell weiter verkauften. Ein Durres Modell, was seit 1998 existiert.

Ein Fach Artikel, der nur bestätigt das die Albaner unwillig sind, die krminelle Justiz Kaste angefangen von Bujar Nishani, jede Justiz auch für Gross Drogen Clans und Mörder verhindert. Justiz, Verbechen und Politik sind eine Einheit, vor aller Augen.
By Peter Tase
Despite efforts to join the European Union, Albania remains still quite distant from integration. The Albanian government remains weak and unwilling to prosecute former top level officials, including former prime ministers and former members of the executive branch. Another chronic problem is that the judiciary remains a tool of the opposition party – the Democratic Party of Albania – while the Prosecutor General’s office is weak and ineffective.

Das kriminelle Case des Nasic Naco, in Durres, als billiger Landräuber und Motor der Land Mafia, welche ihre Geldwäsche Umtriebe mit der Profi kriminellen Justiz in Durres koordiniert.

Erstaunlich, das die Bevölkerung immer mehr Verbrechen, illegale Grundstücke Bestätigungen der Richterin Dhurata Bilo outen, nachdem eine Person das einmal Offiziell gegen die Mafia Frau gemacht, welche Authorisierung grosse Grundstücke and er Küste verteilt, ohne jede Gesetzes Grundlage. Aktiv direkt dabei: die Skrapari Bande des Ilir Meta als Motor des Land Raubes in 2001 mit Phantom Begünstigten und mit Nasiq Naco und der Richterin Dhurato Bilo, wurden die vorhandene Phantom Eigentümer, welche damals schnell verkauften, als Geschäfts Modell des Ilir Meta und der Skrapari Banden, in den letzten Jahren neu ausgestellt (mit neuen Namen), obwohl lt. Gerichts Urteilen, alle diese alten Urkunden ungültig sind. Doppel Verkauf, durch die selben Leute, sind auch für Albanien eine einmalige Dreistigkeit und Nasiq Naco, mit der Skrapari Richterin Dhurato Bilo, welche als Terroristische Ortsfremde Richterin eingesetzt wurde, einmalig. Der PD Justiz Minister Eduard Halimi, ist identisch in der Sache, für die Albaner Mafia, ebenso vor allem auch an den Stränden südlich Durres, Golf von Laze, Currila, Kallmi, aktiv geworden, beim Groß Grundstücks Raub auch rund um das Antike Theater.

Was diese Gestalten, Stadt bekannte Extrem Verbrecher, Drogen Händler nun plötzlich bei Gericht in Durres machen, sollte mal ein sogenannter Justiz Minister erklären, identisch was ab 2006 plötzlich los war, als kein Richter mehr überprüft wurde mit dem Präsidenten Bamir Topi, sondern Klientel Politik für Kriminelle Standard wurde. Das neue Mafia Geschäft des Spartak Braho und Ilir Meta, mit dem neuen

Nasiq Naco

Justiz Minister Nasiq Naco, ist noch viel dreister. unten die Parlaments Website (wo der Wechsel von Spartak Braho dokumentiert ist). Ein vollkommen wertloses Juristisches Diplom aus 1992 besitzt er und war in einer Schlüssel Position der Staatsanwaltschaft in Durres (Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm, Drejtues i Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës) zuvor, wo man nur für Verbrecher Kartelle aktiv ist, seitdem Ilir Meta Premier Minister war.

Das Gegen Geschäft: Spartak Braho wechselte die Franktion im Parlament, und die Familie Nasiq Naco:
Schmieren Geschäft in Durres und Klientel Politik: Der einzige Posten der neu besetzt wurde, erhielt der Bruder: Nasiq Naco, wurde Direktor der Führerschein - KfZ Abteilung, was eine Langzeit korrupte Institution ist, wo Viele schon verhaftet wurden. Über 15 Jahre, kann man dort mit gefälschten Dokumenten seine geklauten Autos zulassen. Die Ilir Meta Partei, mit Nasiq Naco, beansprucht auch den Posten der Gefängniss Direktoren in Albanien, der noch verkauft werden muss an die Mafia und extrem lukrativ ist, für den Handel von Drogen und neue Netzwerke. Der Bruder erhält diesen Durres Posten: Drejtori i Drejtorisë së Patentave – Daut Naço (LSI)

Man kann bis heute nachlesen, was Ilir Meta in 2002 machte, als der General Staatsanwalt von Albanien Rakipi gegen ihn ermittelte. 27/03/2002

How will the drama unfold between the socialists in Tirana? The latest question of the firing of Attorney General Arben Rakipi once again pits former Prime Minister Meta against Socialist Party Chairman Nano."” Das war nur damals möglich, weil Kriminelle Politiker aus der NATO, EU und Joschka Fischer, diese Profi kriminelle Gestalt, als “Reformer” verkauften und mit zig Tausenden von Visas und neuen Bundesdruckerei Pässen ausstattete, damit die Geldwäsche über den Drogen Schmuggel in Fahrt kommt.

Korruption Albania
Nächste Runde im Show Spiel Theater einer billigen Idioten Truppe der Billig Mafia, der Albanische Politik und Justiz

 

Nasiq Naco, gehört zu einer bekannten vollkommen korrupten und kriminellen Familie: u.a. mit seinem Vetter 1. Grades, Hetem Basho, 45 vjec, me detyrë Inspektor pranë Drejtosë Rajonale Meterologjisë dhe Kalibrimit Tiranë! , der eine einem der grössten Staatlichen Betrugs Skandale verhaftet wurde, bei Geld Erpressungen, wenn es um gefälschte Waagen, Treibstoff Pumpen ging. Einer der grössten Skandale in Albanien in 2012, mit vielen Verhaftungen. 9 leitende Direktoren des Wirtschafts Ministerium wurden festgenommen , darunter Hetem Basho. Klientel Politik pure. Festnahmen und Betrugs Geschäfte, direkt mit Ilir Meta Verwandte wie mit Moisi Musabelliu in diesem Fall, ein Standard!

212 Entscheidungen für eine Fläche von 82.185 m2, persönlich direkt von dem damaligen Kollegen der Durres Mafia Staatsanwalt: Nasiq Naco als legal bestätigt: Gerichtshof den Beschluss Nr. 157 vom 20.04.2007! Real, hatte niemand der Justiz, ein Küsten Grundstücke in Kompesations Grundstücke umzuwandeln, womit Nasiq Naco, mit der übelsten Richterin auch im Sinne von Gross Betrug, für Mörder und dem Durres System der Drogen Bosse, aktiv wurde. Haupt Geschäft der Albanischen Mafia, neben Drogen und Frauen Handel: Grundstücks Urkunden Fälschung u.a. auch mit Richtern und Staatsanwälte. Wer erlaubt einem Nasiq Naco, ein Küsten Grundstück, was in Staatlichen Besitz ist, an Private zuverteilen: Oft geschieht das Mehrfach, wobei 3-4 mal normal ist, wie die Weltbank vor Jahren berichtete. Damit ist auch für Nasiq Naco Alles gesagt, was aber jeder weiß in Durres, oder über Sokol Nishani und die anderen Staatsanwälte: Null Gesetzes Kenntnisse, aber möglichst viele Mafia Gerichts Urteile verbreiten, für Geld.

Ein Dokument der Kompensierungs Agentur aus 2002, unterzeichnet von dem Grundstücks Direktor Vasil Hilo (Produkt des Ilir Meta und des damaligen Bürgermeister Miri Hoti, wo später 25 Haft Befehle ausgestellt werden gegen Offizielle), der 2004 verhaftet wurde wie Andere, und zu 15 Jahren Haft Höchst Strafe verurteilt wurde. Diese Dokumente sind vor 10 Jahren schon alle für ungültig erklärt worden, spielen heute erneut eine Rolle, durch den Weiter Verkauf der bekannten Verbrecher Clans. Man ändert nur die Namen der damaligen Phantom Begünstigten, durch den Staatsanwalt Nasic Naco und die Richterin Dhurata Bilo: im vollen Bewusstsein, das diese Betrugs Dokumente schon einmal für ungüeltig erklärt wurde bzw. Beide sind so prmitiv kriminelle dumm, das man Alles vergessen hat, wie Gesetze.

Ein Presse Artikel vor 10 Jahren

Bereits 2004, gab es gigantische Skandale in Durres, rund um den Profi Verbrecher Vasil Hila, die Buergermeister Lefter Koca, Miri Hoti (ein Ilir Meta Mann), wo 25 Haft Befehle ausgestellt wurden und zu 12 Jahren Haft ein Vasil Hila verurteilt wurde, der inzwischen wieder frei ist.

Albanische Minister stahlen Land in Durres. Der Grundstücks Skandal in Durres aus 2005

Der Hass und die Verachtung der Bevölkerung gegen die Durres Richter und Staatsanwälte

Der Autor empört sich, weil diese alte zusammen gefälschten und erkauften Dokumente nicht mehr gelten* und gilt als eine der grössten Verbrecher Familien des Kosovo in Durres, der Familie Gani und Skender Kapiti, mit dem letzten Mord in 2009. Bar “DRENCIA” und kein Ende.Die Richterin Dhurata Bilo erneut in Aktion, wo man jedes Dokument kaufen kann in Durres, welche auch keine Gesetze kennt, aber die gute Frau verteilt Grundstücke von Militär Stützpunkten, National Parks, privater Touristik Zone, die Öffentlichen Strädne und läuaft wie die Kollegen frei herum.

thaci
Eine von 6 Bars, welche ebenso illegal gebaut wurden von der Verbrecher Familie von Hashim Thaci, Sabit Geci, Selimi Clans aus Drencia und US Gangsters, welche die Bar DRENICA direkt zum Umschlags Platz von Drogen und Waffen machten.

aus BF

1998 war die Bar “DRENICA” schon gebaut, sollte 2001 abgerissen werden, was bis zum Neben Gebäude auch geschah. Dann wurde die Kompensierungs Geschichte erfunden und Skender Kapiti, wurde Käufer eines der wertlosen Papiere, ohne Topographie, ab 2002.

DRENICA

die angeblichen 400 qm der Bar: DRENCIA der Kosovo Verbrecher Familie Gani und Skender Kapiti.

* damals wurden 400 qm Grundstücke wie Zeitungs Papier durch Kompensierungs Dokumente so “legalisisiert” aber eben nicht an der Küste gültig, und oft wurde aus 400 qm wie T. Kondi, dann 4.000 qm und auch noch wesentlich mehr.

Mafia Durres Richterin: Dhurata Bilo und Bujar Nishani ernannte ohne Transpareny 16 weitere Richter

Der primitiv Kriminelle: Richter Dhurate Bilo, ist im Amte, so das sich Alles mit Sanktioniernung durch das HCJ mit Elvis Cefa, und Bujar Nishani als das uebliche Schmieren Theater darstellt. Es ist ein Fall, wo es Hundert solcher identischer Faelle gibt.

Eine erste Regierungs Reaktion auf diese Terroristen Mafia der Justiz gibt es>

18.076 ha Grundstücke ehemalige Staats Grundstücke, werden der Verfügung der AKKP – Grundstücks Agenturen entzogen.

Die Mafia Richter von Durres: Neritan Tabaku mit 60 falschen Gerichts Entscheidung und Frau Dhurata Bilo

Tirana - Durres: Selbst gemalte Landkarten, dienten den Grundstücks Agenturen ALUIZI, ZRPP als Grundlage der Arbeit

Vendim skandaloz i gjyqtares Dhurata Bilo në Gjykatën e Durrësit

Posted by Slideri, Top Lajmet Tuesday, March 11th, 2014

skenderi Nga Skender Kapiti / Ne pronarët e trefishtë të një prone që e posedojmë ligjërisht V. Nisi, S.Vata dhe N. Kapiti vendosëm publikisht t’i drejtohemi si fillim medias lokale për të denoncuar një veprim korruptiv të ish Avokaturës politike të shtetit në bashkërendim dhe ne simbiozë me gjyqtaren Bilo po të tillë, për të na rrëmbyer pronën tonë të ligjshme që do ta faktojmë me argumente e dokumente të sakta. Ja se çfarë i paraqitëm gjykatës me shkresë bashkangjitur dhe ilustruar me faktet përkatëse.
Znj. gjyqtare
Ne këtu do të faktojmë se padia e ngritur nga Avokatura kundër z. Naim Kapiti është e pabazuar në ligj dhe në fakte dhe absurde,t endencoze, tejet abuzive e korruptive dhe me shtytje e mbështetje politike, që bie dhe ndesh me liritë juridike- civile dhe të drejtën e pronës të fituar konform ligjeve të shtetit dhe që Avokatura kërkon me të padrejtë të na grabisë pronën. Ne jemi pronarë të trefishtë të një prone që i është kthyer me vendim te KKKP-ve të prefekturës Durrës para më se 10 vitesh z. Thoma Nisi, trashëgimtarët e së cilit ja kanë shitur z. A. Vata i cili më pas ja ka shitur z. Naim Kapiti. Prona ndodhet në zonën 8518 në Durrës me sip 400m2, kthyer konform ligjit te shtetit, me nr 27/109 ne Zonen Kadastrale 8518. Argumentojmë se:
1-Shitblerjet janë bërë me akte noteriale nga organi shtetëror e publik që është Noteria sipas ligjit të saj dhe ligjit të regjistrimit te pasurive te paluajtshme.
2- Zotërojmë aktin e pronësisë të lëshuar nga hipoteka, në përputhje me ligjin e regjistrimit të pronave dhe të hipotekes.
Do të ishin të mjaftueshme vetëm këto fakte që avokatura nuk duhej të merrte nismën për këtë padi sepse ABC- JA e egzistencës së një shteti dhe shoqërie demokratikisht të civilizuar është siguria juridike e qytetarit, mosdhunimi i të drejtave të njeriut nga tjetri dhe nga shteti dhe garatimi i marrëveshjeve mes qytetarëve të saj, dhe ky rast mund të përbëjë një rast unikal në botën e qytetëruar ku shteti ndërmerr dhe inkurajon duke shkelur ligjet e veta kaq hapur e duke futur në konflikt qytetarët e vet, duke kërcënuar liritë e të drejtat ciivile; pasi dhe nuk e kuptojmë se ku është dhe interesi i shtetit këtu pervecse ai i kercenimit te qytetareve te tij nga vete shteti e nga ana tjeter dhe i perplasjes dhe futjes edhe ne konflikt qytetaret mes tyre. Të ndodhur përballë këtij kërcënimi nga shteti ne kemi siguruar edhe fakte të tjera që e kompromentojnë rëndë avokaturën e shtetit që edhe në këtë rast duket se ka marrë funksionin e shtetit antishtet.
1 –Vendimin e komisionit të kthimit të pronave pronarit të ligjshëm leshuar nga KKKP para me se 10 vitesh
2—Gjendjen juridike të pronës shtet lëshuar nga hipoteka në përputhje me procedurën që kërkon ligji për kthimin e pronave.
3—Planimetrinë e kësaj prone bërë nga Bashkia Durrës edhe kjo sipas kërkesës se vendimit nr 1173/2 te KKKP date 28/6/2002 qe e kerkon ligji, dhe korrespondencen mes pushtetit vendor përkatesisht Bashkise Durres, zyres se hopOtekes dhe KKKP-ve Durrës
4 –Aktin e piketimit dhe të dorëzimit të pronës lëshuar nga Komisioni i Piketimit dhe Dorëzimit të pronave konform kërkesës së ligjit, dhe të gjitha këto dokumente ndodhen në dosjen e pronari Thoma Nisi. Pra disponojmë dhe procedurën e zbatimit perfekt të ligjit. Absurditeti tjetër që e kompromenton rëndë avokaturën është dhe pretendimi se kjo pronë nuk duhej kthyer në këtë zonë e ku ne kemi faktin se paralel dhe në një linjë e po me keto kushte e siperfaqe me pronën tonë janë kthyer dhe 4 prona të tjera dhe kjo e jona ndodhet në mes dhe se në këtë zonë janë marrë 212 vendime për një sipërfaqe prej 82 185 m2. Përveç fakteve të sipërcituara 100% janë argument të pakundërshtuara në favor të drejtës sonë po ju paraqesim një letër drejtuar Hipotekës Durrës nga ishprokurori z. Nasip Naco që të gjitha vendimet e KKK Pronave, 212 pronave të dhëna nga ai komision ku përfshihet dhe prona jonë e këtij procesi gjyqësor janë lënë në fuqi si të ligjshme dhe të cbllokuara me Vendimin e Gjykatës me NR 157 i Datës 20.04.2007, dhe ne po ju dërgojmë lëndën me të cilën prokuroria e rrethit Durrës i drejtohet zyrës së regjistrimit për çbllokimin e pronave në bazë të këtij vendimi dhe që mban datën 16.10. 2007 firmosur nga Iish-prokurori i rrethit Z. Nasip Naço. Përveç këtyre ne diponojmë dhe një vendim gjyqësor të fitur ndaj Bashkisë Durrës nga ana e zotit Rami ISMAILI një pronar i një prone me nr 27/111, fqinje me të tonën(27/109) të fituar nga po ky komision, në të njëjtin vend e me të njejten procedurë më se identike me të tonën, ku gjykata merr vendim dhe e detyron Bashkinë Durrës që pretendonte dhe ajo paligjshmërinë e pronës së z. Ismaili ta dëmshpërblejë atë për sip,që ja ka zënë troturi si vepër publike duke hedhur poshtë pretendimin e Bashkisë si një pronë e dhene ne menyrë jo të lighshme. Dhe këtë të drejtë shtetasi maqedonas Rami Ismaili e ka fituar dhe ku gjyqtare që ja keni dhenë vendimin pro tij keni qenë ju Zonja Dhurata Bilo, dhe besoj se per të njetën cështje nuk mund të merrni z. gjyqtare dy vendime të ndryshme me standarte të ndryshme, pasi dhe njerëzit janë të barabartë si para Zotit ashtu dhe para ligjit. Po i njëjti pronar, pra Rami Ismaili dhe po për kete pronë që e theksoj është fqinje dhe identike me siperfaqe, shtrirje e kufizime siç janë pesë të tilla dhe ku në mes ndodhet e jona ; si dhe të mbi 212 të tilla në këtë zonë, z. Ismaili e fiton gjyqin dhe me fqinjin e tij i cili i kishte zenë me nje ndërtesë shumëkatëshe një sip.13 ,9 m2 duke e detyruar që t’ja lirojë pronën dhe ndërtesa të shëmbet e të zbatojë kondicionet urbane që dhe ky pretendonte se Ismaili e kishte fituar si të paligjshme. Zonja gjyqtare ajo që e kompromenton këtë padi është dhe fakti se në një urdhër të përbashkët të lëshuar nga kryeregjistruesi dhe Kryetari i Komitetit Shtetëror të Kthimit e Kompensimit të pronave me nr 160 dt. 03 07 2003, për 42 prona të bllokuara nga ai urdhër si të dhëna jo sipas proderurës rezulton se prona jonë në fjalë nuk është në këtë listë gjë e cila do të thotë se prona e blerë nga ne me nr 1173/2 është konform ligjit, madje madje ne kemi një vendim të formes së prerë që një qytetar pasi e ka blerë një pronë që është brënda këtij urdhëri e ka fituar gjyqin kundër KKKP, ZRPP dhe kundër avokaturës së shtetit që do të thotë se ne si blerësit e tretë të një prone të fituar konform ligjit kemi shum-fishherë të drejtë në të drejtën tone. Edhe një herë pyesim ndërgjegjen qytetare dhe kompetencën ligjore se ku është interesi i shtetit ketu, përvëçse ai i kercenimit të qytetarëve e që i fut ne konflikt dhe qytetaret me njeri tjetrin. Kemi siguruar dhe kush qëndron prapa kësaj padie që vë në lëvizje shtetin duke korruptuar ligjin dhe avokataturën e tij. Absurditeti më i madh vjen dhe nga fakti se shteti shqiptar po bën madje dhe legalizime të rreth 200.000 ndërtimeve pa leje dhe në prona pronarësh ndërsa Avokatura e shtetit tenton të na rrëmbejnë pronën tonë pse dëshiron kaprricoja e interesi i një qytetari tjetër, pikerisht Ardian Sashaj. Dhe mos vallë ky na qënka interesi i shtetit këtu që qytetarët të goditen në mënyrë selective të nxitur nga subjektivizmi korruptiv dhe akaparimi politik e pushtetor që vë nen presion normat, ligjet, drejtësinë. Pavarësisht se gjykata ka thirrur në gjykim edhe Komisionin e Kthimit të Pronave e ata nuk paraqiten ,dhe nga ajo çfare ne kemi mësuar si të interesuar, gojarisht prej tyre, dhe nuk ka asnjë arsye që dhe të mos besohet, pasi e ka thënë dhe gjykata esencën, dhe per kete arsye thone se skemi pse të paraqitemi pasi është absurde të kërkojmë heqjen e një sip.400 m2 pronarit të ligjshëm, të fituar konform ligjit e aq më tepër që ne duhet t’i kompensojmë dhe 40.000 mijë m2 të tjera Thoma Nisit. Ndërsa Zyra e Regjistrimit thotë se regjistrimi fillestar dhe tjetërsimet (shitjet) janë bërë konform ligjit si një pronë që është dhënë sipas ligjit dhe procedurës dhe nuk ndodhet e listuar në listën sipas urdhërit të drejtorisë qëndrore të hipotekës dhe kryetarit të komitetit të Kthimit e Kompensimi të pronave, që ka dhënë pasojën e posedimit e disponimit ligjor prej ishpronarit, trashëgimtarëve të tij e me pas akoma prona ligjërisht i ka kaluar me kontratë shitje blerësit të parë z .A,Vata e më pas ky ja ka shitur Z. N. Kapiti. Prapa kësaj orvajtje korruptive qëndron qytetari Ardian Sashaj nip i familjes Sulçebe që ka ndërtuar në kufi me pronën tonë duke shkelur të gjitha kondicionet urbanistike dhe që nuk dëshiron që ne ta gëzojmë pronën tonë dhe i cili vetë na ka thënë se ai ka aq miq në ishqeveri, ish këshilltarë pranë saj, besnik të ishkryeministrit, sa tua heq fare nga këtu, dhe vetëm këto nuk i ka shprehur në padi, pasi veprimi tregon se ai me të vërtetë paska shpresuar te miku për të përdorur ligjin dhe drejtësinë si mashë për të na hequr ne pronën padrejtësisht. Dhe këtë me të vërtetë po përpiqet ta realizujë me Avokaturën e Shtetit e cila është shndërruar në Avokate e Ardian Sashaj, i cili për të mbrojtur abuzivizmin e tij me lejen e ndërtimit të pallatit të vet dhe të zaptimit të një sipërfaqe të pronës sonë përdor si mashë Avokaturën e Shtetit duke qene dhe i vetsigurt se njohjet miqësore që kishte në ish qeveri e ish pushtetin dhe me korrupsionin e paranë e tij mund ta përdorë si mashë dhe drejtësinë. Kjo padi, si padi nuk egziston si objekt, përveçse i fabrikuar nga korrupsioni dhe dhe padrejtësia e pushtetit. U jemi drejtuar me shkresa të tilla institu-cioneve të presidentit të republikës, avokaturës së shtetit, mistrisë së drejtësisë, të prokurorisë së përgji-thshme, të KLD-së, avokatit të popullit etj. dhe që të gjithë na kanë thënë që me këto fakte ju keni plotësisht të drejte dhe asnjë gjykatë nuk mund të marrë vendim kundër jush, mirëpo e vërteta na doli se në disa prej ish drejtuesve të atyre institucioneve politike ishte dhe gatuar kjo lloj padie pacavurë si te ishkeshilltari i ish kryeministrit e ishministri i drejtësisë. Por çudia ndodhi. Gjyqtarja Dhurata Bilo me dt.07 03 2014 shpalli vendimin skandaloz atë të fshirjes së pronës sonë dhe kalimin e saj shtetit, shtetit i cili pretendon se është demokratik dhe që ka folur e vepruar për gjatë gjithë tranzicionit për kthimin e kompensimin e pronave dhe të padrejtësive të së shkuarës viktimave të regjimit komunist, ku një prej tyre është dhe familja Nisi që ka për të marrë akoma dhe 40 000 m2 e që gjyqtarja ja heq atij dhe neve qe ja kemi blere atij dhe këto 400 m2. Kjo gjyqtare dhe vendimi i saj është një shëmbull që verteton dhe perceptimin qytetar se gjykata e drejtësia i trajton palët si klientë dhe jo palë si dhe gjykatat na janë bërë si agjensi shitblerjesh të pronave dhe të drejtës dhe se të drejtën e fiton ai që paguan më shumë dhe ai që urdhëron poltika siç është rasti konkret i gjykuar nga gjyqtarja në fjalë sipas dhe mendësisë së gjyqtares me një mentalitet leninist kooperativist dhe për shtetëzime e shpronësime kunder lirive e të drejtave të njeriut. Pra edhe institucionet nderkombetare kane te drejte kur vlersojne se gjykatat ne Shqiperi jane te korruptuara dhe korrupsioni eshte i kudondodhur e se pari ne drejtesi. Megjithëse gjatë gjykimit dhe vetë gjyqtarja pa dashje po me të drejtë shprehej për çudinë e kësaj padije, ajo mori një vendim krejtësisht në kundërshtim me ligjin dhe në kundërshti dhe me vetveten që ju ndodh vetëm njerëzve me personalitet të dyfishtë, me aftësi llogjikimi jonormal, minimalisht si të paaftë dhe pse jo tërësisht të korruptuar që e ka dorën e zhvatjes të rëndë që dhe sa e kërkoi gjobën për ta dhene të drejtën a thua se pronare e saj ishte ajo, të drejtë dhe mundësi të cilën ja dha avokatura e shtetit me këtë padi antiligjore dhe të pafakte. Ta thuash këtë është tërësisht dhe e besueshme pasi nuk është se nuk po thua një të vërtetë pasi vëtë fakti që për të njëjtën çështje të shprhesh në dy vendime ne kundërshti me njëra tjetren dhe të vlersohet me dy standarte nga i njëjti gjyqtar e verteton këtë, pasi veprimet dhe vendimet janë ato të cilat dhe nxjerrin qëllimet, intrigën dhe korrupsionin e maskuar dhe te mbuluar me vellon e drejtësisë, pasi edhe djallëzia, padrejtësia po dhe krimi mundohen të justifikohen se japin e thonë të drejtën. Dhe shqytimin e kësaj çështje të gjykuar prej saj duhet ta analizojë Ministria e Drejtësisë dhe KLD dhe jo vetëm të kësaj çështje po të të gjitha gjykimeve që ka bërë kjo gjyqtare qe perflitet negativisht. Po e botojmë këtë shkrim për ta denoncuar publikisht vendimin e saj që është vetem fillimi i denoncimit tonë pasi do tu drejtohemi dhe ambasades amerikane e britanike pasi janë cënuar rëndë dhe interesat dhe te drejtat eqytetarëve me shtetësi amerikane,trashëgimtarët e familjes Nisi që jetojnë dhe kanë shtetësi amerikane dhe të atyre Vata në Britani e që gjyqtarja as që deshi të ja dijë. Dhe si mund ta gjykojë këtë problem GJykata e Stasburgut ku vetëm për tetë gjykime të fituar nga qytetarët shqiptarë kostoja e tyre i ka kushtuar shtetit 37 milion euro për papërgjegjshmërinë dhe korru-psionin e gjykatave tona. Për më tepër le t’i bëjë këtij vendimi gjykimin publiku që fatkeqësisht vetëm sa shton perceptimin tepër negativ për gjykatat tona dhe drejtësisë shqiptare si të korruptuara ,të pareformuara dhe që janë ato kryesisht dhe shkaku kryesor i mosfunksionimit të shtetit ligjor dhe të refuzimit për të katërtën herë radhazi të statusit të antarit kandidat për në BE. Nese institucionet e BE ku duam tw integrohemi do te kishte apo atyre do tu beheshin prezent gjykime te tilla, a mund te pretendohet se mund te marresh statusin e antarit kandidat dhe te integrimit?

Short URL: http://bulevardionline.com/?p=8378

Skandal Freispruch fuer die Tropoja Grundstuecks Mafia rund um die Familie des Tunx Vatnikaj / Fatos Gjuzi und dem US Gangster Boss: Alban Xhillari

Der Mafia Idiot der PD in Durres rund um Grundstücke: Bedri Luka abgesetzt

Die Staatsanwaltschaft beginnt erneut die Fälle des kriminellen Grundstücks Verkaufes in Durres aufzurollen.

Bei der Zerstörung auch von Sarande, ist die Ilir Meta Familie tief verstrickt, mit dem Handel gefälschter Urkunden und illegalem Bauen vor 10 Jahren ebenso in der Zeit des Vasil Hila.

9/13/2009

Die CIA Agentin und Gangster Braut Monika Kryemadhi erhält auch einen Posten in der Regierung um deren Geldwäsche und Betrugs Reale Estage Unternehmen “ARIGONS” lukrativ weiter zu führen

12/27/2013

Artan Lame: Anklagen gegen die ALUIZI Grundstücks Mafia in Sarande: illegale Dokumente auf Antiken Boden, in der Küsten Verbots Zone

Elite Tourismus auf Albanisch und natürlich ohne Klär Anlage, denn Albaner bevorzugen in den eigenen Fäkalien zuschwinnen, wo dann die Chemie der Anlage, auch noch den letzten Fisch zerstört.

KLSH kallëzim penal për ish-drejtorët e ALUIZNI-t në Sarandë

Sarande, total zerstört, eine Mafia Hochburg auch für den Schmuggel nach Griechenland, Geldwäsche der Griechischen Banken ohne Ende.

Dei Super Mafia aus dem Drogen Geschäft, mit Kriminellen Richtern aus Skrapari wie Dhurata Bilo, sind eine Legende: Wie “Donna” Spartak Braho, dem Paten von Durres, seine vielen Justiz Manipulationen, Betrügereien wo die Drogen Clans sowieso frei herumlaufen in Durres und von der Justiz geschützt werden.

10/10/2013

Neu Anfang in der Justiz: Mafia Deal des Ilir Meta das ein prominenter Verbrecher: Seferi Braho nun Staatsanwalt in Durres ist

http://balkanblog.org/wp-content/uploads/2014/03/PICT0246.jpg
(Febr. 2014)Deutlich zu sehen, wie das Auto (Roter Ford Jeep mit dem Marken Zeichen von Dumm Mafiosi: US Kennzeichen) des Staatsanwaltes Seferi Efendi vor dem Gericht in der für Invalide reservierten Park Zone parkt “Vend I Rezervuar Per Invalide”

“Pate von Durres” Spartak Braho, über das Krebs Geschwür der Albanischen Justiz

HCJ Theater Justiz und nichts Neues von den Gangstern Elvis Cefa und Bujar Nishani

Durres Mafia Stadt, ohne Justiz, was die dümmste Mafia sogar kritisiert

Der Hass und die Verachtung der Bevölkerung gegen die Durres Richter und Staatsanwälte

2001 wurden in Italien 2 Albanische Diplomaten festgenommen, welche von Ilir Meta, dem Premier Minister Diplomaten Pässe erhalten hatten, auf Grund einer Bitte des Spartak Braho, der für das Drogen und Verbrecher Kartell seines Sohnes: Seferi Braho behilflich sein wollte. Grund Drogen Handel!
Drogen Ilir Meta
300 % Drogen Export Steigerung unter der Ilir Meta Regierung Ende 1999 bis Anfang 2002, nach Italien. Vor allem durch das Braho - Artur Kuko (NATO Botschafter) Lefter Koka und Lulzim Berisha Mord und Verbrecher Kartell mit Partnerschaft mit der Deutschen Botschaft in Tirana.

 

Auf der Website nun Ende Februar 2014, gibt es nach 5 Monaten der Anzeige Website des Justiz Minsiteriums, nur 667 Anzeigen, was wohl der Witz ist und Alles sagt, was das Albanische Volk und Firmen Inhaber von diesem kriminellen Construct rund um Nasiq Naco sagt, der dort weiter macht, im selben Stile, wie seine kriminellen Vorgaenger der Inkompetenz und Korruption seit Ende 2005. Anzeigen führen direkt zur Partnerschaft mit dem Justiz Minister Nasic Nako, als er Staatsanwalt in Durres war und ebenso zu keinem Zeitpunkt, eine Anklage wegen illegalen Bauens, Landraub formulierte und vor Gericht brachte, noch einen Drogen Kriminellen usw..

http://ankesa.justice.gov.al/cms/internet/index.php

Das Albanische Justiz Ministerium, hoechste Richter ein Langzeit kriminelles Enterprise, was mit der Praesidentschaft von Bamir Topi (er entschuldigte sich fuer den ganzen Muell) entgueltig begann und dem Motor krimineller Richter damals: Kresniq Spahiu und im Stile des Ilir Meta ab Ende 1999, wieder neue und identisch weiter machte. Je duemmer und krimineller umso besser, fuer die kriminellen Kasten der Justiz.

Die Mafia Familie aus Tropoje: des Tunxh Vatnikaj im Betrugs Grundstücks Geschäft: “Bucht Generale” Dieser kriminelle Anwalt aus Tropoje, hat nach den Fotos umgehend Durres verlassen und seine Verbrecher Kanzlei geschlossen.

Ebenso wie mit dem Projekt, einem senilen Schweizer viele Millionen schon gestohlen wurden, durch seine korrupte Ehefrau aus krimineller Familie. Die haben nie eine Baugenehmigung erhalten und zahlen und zahlen bis zum Ende.

Ilir meta lsi mafia

Der neue Chef der Grundstücks Agentur u.a. über MAMINAS, einer Ansammlung von Kriminellen, welche sich illegale Papiere u.a. mit der Mafia Richterin D. Bilo an der Küste besorgten, mit Phantom Ansprüchen einer früheren angeblichen Obst Platange. Diese Banden besorgten sich ebenso über Fatmir Mediu, dem Forst Ministerium illegale Lizensen für Wälder an der Küste und holzten diese sofort ab, für Bau Land und oft auf privaten Grundstücke und Zone Touristik.

)

Italienische Polizei Aktionen in Süd Italien, gegen sogenannte Mafia Küsten Touristen Gebiete, identisch in Albanien: 100 % in Hand von Kriminellen

)

Das neueste aus dem Tourismus und den besetzten Stränden: seit über 10 Jahren geschieht Nichts, nur das Banditentum, wird durch ein Mafioses Ministerium, Bürgermeister, geschützt.

http://gazetatelegraf.com/turren-drejt-bregdetit-te-fortet-sfidojne-ligjin/

INUK Dokumenten Überprüfungen: Inzwischen liegen Anklage Akten gegen alle 4 Bürgermeister wegen Amts Missbrauch, illegale Bau Genehmigungen usw.. der letzten über 15 Jahre: A. Goreo, Miri Hoti, Lefter Koka, Vangjush Dako

Durres und die Besetzung der Strände: Niemand erhielt 2014 eine Genehmigung, trotzdem wurde herum betoniert, aber diesmal oft schnell gestoppt was neu ist. Die Versprechen, eines Abrisses der illegalen Lokale, vor allem in der Currila und Gebäude: Nichts geschieht wie so oft

3/10/2014

Die “TITAN” Zement Gruppe, will auch noch Hafen Lizensen n Durres

Filed under: — Insider @ 7:40 am

Gründlich runiert, wurde durch die Weltbank Mafiöse Consults der Hafen von Durres.

Jetzt will die Titan Zement Gruppe auch noch eine Hafen Lizens in Durres. Albanien hat 10 Zement Werke, was korrupte und kriminelle Banker in diesem Falle erneut der IFC, die EBRD finanzierten. Es muss viel Bestechungsgeld an den IFC und die EBRD geflossen sein, als man noch eine Zement Fabrik finanzierte, als Albanien bereits zu Viele Fabriken hatte und im Kosovo auch Über Kapazitäten aufgebaut werden. Der IFC, gehört zu den Financiers, der Real Estage Betruges, wie wir vor 7 Jahren schon berichteten.

Keine Bank wird sowas finanzierten, wenn schon erheblich Über Kapazitäten damals bestanden und in den Nachbar Ländern ebenso.

Die Italienischen Über Kapazitäten, schon vor 20 Jahren runden ein Mafiösen Bild ab. Eng mit der Berisha Mafia verbunden, extremsten Umwelt Vernichtung finanzierte die EBRD erneut, wie die Landesweite Zerstörung durch die Weltbank und dem IFC, der eine besonders üble Rolle in Albanien spielt. Direkt Mitglied im Griechischen Banken Betrugs Desaster im Balkan, wo Beton eine besonders wichtige Rolle spielt auch mit Deutsche Bank Partnern wie Spiro Latsis.

Albanien braucht max. 2 Zement Werke, was bereits 1999 dann erledigt war. Aber korrupte Internationalen finanzieren gerne wie in diesem Falle Geldwäsche Geschäfte der Griechen Mafia. Mit dem Kosovo gibt es ebenso erhebliche Probleme und der grössten Konkurrent, wurde einfach eliminiert.

 

Eine enrome Umwelt Zerstörung kompletter Wälder wurden vom IFC, EBRD finanziert

5/10/2012

Der uralt Investor Anuar Rizvik, wurde in Tirana - Albanien in die Luft gesprengt

Durrës. Turq e grekë kërkojnë koncesione në port

DURRËS, 7 mars 2014 – Teksa turqit janë hedhur në ekspansion, duke kërkuar dhe dy kalata të tjera, në portin e Durrësit u shfaqën edhe grekët e Fushë-Krujës, që synojnë të marrin me koncesion terminalin e çimentos.

Marshallah!

Turqit sugjerojnë likuidimin e terminalit aktual të drithërave (kalata 5, në foto). Sipas një shkrimi promo, për të cilin “Kurum”-i ka harxhuar me mijëra euro në të përditshmet e Tiranës, turqve të Durrës Container Terminal sha u “duhet një hapësirë më e madhe në sheshe dhe të ketë një kalatë më të gjatë. Kalatat numër 5 [gjatësia 235.9 m thellësia 7.9/9.85 m, kalata e drithërave – “Dyrrah”-u], 6 dhe 7 duhet t’i jepen këtij terminali në mënyrë që të arrihet operimi intensiv me 2 anije dhe 4 vinça, për të përballuar trafikun” në rritje “dhe për të kushtëzuar trafikun e kontejnerëve drejt Portit të Durrësit”. Duke përdorur një gazetar shqiptar, për t’i kundërvënë “Dyrrah”-ut dhe medieve të huaja, “Kurum”-i mburret se “sot anija arrin të përpunohet brenda një dite, një periudhë kjo më e shkurtër se në portin e Bar-it [duhet “Tivar” në shqip] (Mal i Zi) dhe konkurruese me terminalin kroat në Rijeka”. Por nuk është kështu.

INFO 1

Më 3 shkurt 2013 durreslajm.com përktheu një shkrim me titullin “Fiasko në Durrës. “Kurum” do të rishesë terminalin e kontejnerëve”, botuar në të përmuajshmen britanike “Port Strategy”. Ekspertët e komentojnë “shpartallimin” (debacle) e kompanisë metalurgjike për menaxhimin e terminalit të kontejnerëve në portin e Durrësit dhe për shkak të dhënies të bonusit nga qeveria shqiptare një kompanie që nuk ka haber nga portet (a non-port operating company). Berisha dhe Olldashi kanë shpërfillur dhe konsulencën e evropiane për të mos kompensuar “Kurum”-in me koncesion për shkak se do t’i kthente portit kantierin detar që e blenë nga polakët brenda territorit të portit. Tani “Kurum”-i dëshiron ta shesë për 100 milionë euro te APM Terminals [kompani ndërkombëtare që operon terminale kontejnerësh, me seli në Hagë – durreslajm.com]. Më 30 korrik 2013 “Dyrrah”-u ka botuar vëzhgimin me titull “Durrës, turqit e “Kurum”-it vonojnë përpunimin e kontejnerëve”. Situata e rëndë me kontejnerët e bllokuar në portin më të madh të vendit ka alarmuar kreun e Qeverisë Rama dhe ministrin e Transportit Haxhinasto, konfirmoi në mbrëmjen e 23 dhjetorit 2013, nr. 2 i APD sha, A. Qirici. Sikurse njoftonte “Dyrrah”-u më 22 dhjetor 2013 në shkrimin “Durrës. KURUMI-i bllokon 837 kontejnerë të Vitit të Ri”, më 22 dhjetor 2013, janë bllokuar në port, radë dhe rrugës 4 anije të mëdha me një total prej 837 njësi kontejnerësh (TEU). Ndërkohë, u njoftua se më 24 dhjetor 2013, vjen dhe një anije e pestë, “Mirella”, me 268 TEU, duke e çuar numrin e kontejnerëve në 1105 njësi. Subjekte pritëse të mallrave dhe agjenci spedicionere (transportuese) janë ankuar pranë medieve për këtë bllokim dhe vonesa, duke u shprehur se përgjegjësia për gjendjen, sikurse u kishin thënë nga “Kurum”-i, bie mbi Autoritetin Portual Durrës (APD) sha, pasi nuk lejon përdorimin e vinçit që kanë sjellë turqit nga porti i Mersinit. “Dyrrah”-u pyeti për këtë qëllim, në rrugë telefonike zëvendësdrejtorin e përgjithshëm ekzekutiv të kompanisë shtetërore APD sha, Artjan Qirici. Ja çfarë tha ai: “Subjektet tregtare, që kanë ardhur në APD, i kemi sqaruar se operimi në Terminalin e Kontejnerëve është kompetencë e koncesionarit turk, me të cilin kanë apo nuk kanë kontratë agjencitë detare dhe ato transportuese. Koncesionari ka marrë me qira dy vinçat “Fantuzzi”, me kapacitet ngritës 120 dhe 60 tonë në gjendje të mirë teknike. Një grup i posaçëm i APD-së dhe njësisë së Terminalit të Kontejnerëve pranë Ministrisë së Transportit dhe Infrastrukturës po ndjek nga afër riparimin e vinçave. Vinçit 60-tonësh, me gjithë defektet, i është dhënë OK-i për punën, por ai mund të përballojë vetëm 30 për qind të kapacitetit përpunues të terminalit. Situata është kritike. Kemi njoftuar kryeministrin Edi Rama dhe ministrin Edmond Haxhinasto. Vinçi 120 tonë ka pësuar dëmtime serioze për shkak të moskryerjes së shërbimeve dhe përdorimit joprofesional. Njësia APD+ministri Transporti po heton dhe ka vënë në dijeni zyrtarisht instancat përkatëse për këtë dëmtim. Kurse vinçi 150 tonë që solli Kurum-i nga Turqia, nuk plotëson parametrat e sigurisë teknike të kalatës”. Në nëntor 2013, ish-partneri i Kurum-it për terminalin e kontejnerëve të Durrësit, bashkatdhetari serioz “Global Investment Holdings”, ka blerë 62 për qind të portit malazez të Tivarit nëpërmjet një marrëveshjeje prej 30 milionë euro. Tivari përpunon aktualisht 40,000 kontejnerë në vit. Ky kapacitet mund të rritet në 1 milion, tha kompania turke, duke shtuar se planifikon të ndërtojë atje një qendër logjistike. Plani fillestar i “Global Investment Holdings” synon të thithë trafikun e Serbisë, Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë dhe Bullgarisë, thotë media botërore.

Jasu!

Drejtori i përgjithshëm ekzekutiv i kompanisë publike të Autoritetit Portual Durrës sha, Selim Belortaja, ka pritur mesditën e 6 marsit 2014 në një takim përfaqësues të firmës greke të çimentos “Titan Antea Cement” sha (në foto), njofton sajti zyrtar i APD-së. Përfaqësuesit e kësaj firme, të kryesuar nga menaxheri i përgjithshëm Adamantios Frantzis (në foto) shprehën interesin e tyre në zhvillimin e Terminalit Klinker-Çimento, aktualisht në fazën e studimit nga ana e APD-së. Gjatë takimit përfaqësuesit “Titan Antea Cement” sha i kanë kërkuar APD-së të shohë mundësinë për ndryshimin e tarifës së përpunimit dhe niveleve të sasive për përfitimin e tarifave favorizuese. U kërkua që këto propozime përfaqësuesit e firmës t’i formalizojnë nëpërmjet një drafti të shkruar. Selim Belortaja falënderoi përfaqësuesit e firmës “Titan Antea Cement” sha për interesimin e tyre, ndërsa i ka siguruar për bashkëpunim në të gjitha fushat që ata janë të interesuar për të zhvilluar më tej procesin e përpunimit të çimentos. “Në 6-mujorin e ardhshëm do të shqyrtohen ndryshime dhe padyshim do të shqyrtohen dhe kërkesat tuaja, duke ruajtur të pacenuar interesat e të gjithë aktorëve pjesëmarrës në këtë proces”, është shprehur Belortaja, ish-ministër i Berishës.

INFO 2

Në fund të vitit 2005 u mor vendimi për të kërkuar për një territor, pranë burimeve ku mund të gjendej lëndë e parë e nevojshme për ndërtimin e fabrikës për prodhimin e çimentos, e cila do të përmbushte nevojat gjithnjë në rritje te vendit për materiale ndërtimi. TITAN ka eksportuar për tregun shqiptar çimento të ambalazhuar nga viti 1994 deri në vitin 2006, vit në të cilin TITAN ndërtoi gjithashtu në Vlorë një qendër për shpërndarjen e çimentos së ambalazhuar, e cila funksionon edhe sot.

Më 25 korrik 2007 u nënshkrua një kontratë në Tiranë, ndërmjet kompanisë shqiptare ANTEA Cement sha, degë e Grupit TITAN, dhe kompanisë kineze CBMI Construction Co. shpk për të ndërtuar fabrikën e re për prodhimin e çimentos.

Më 23 korrik dhe 1 tetor 2007 parlamenti shqiptar ratifikoi një marrëveshje ndërmjet TITAN dhe autoriteteve kombëtare për ndërtimin e një fabrike për prodhimin e çimentos në Boka e Kuqe, në Krujë (50km në veri të Tiranës). TITAN iu akordua e drejta për përdorimin e tokës dhe kryerjen e punimeve minerare për 99 vjet.

Në shkurt të vitit 2008 filloi puna për ndërtimin e fabrikës.

Në nëntor të vitit 2008 u deklarua se IFC dhe BERZH do të kishin aksione tek ANTEA.

Në janar të vitit 2010 u prodhua klinkeri i parë.

Në prill të vitit 2010 u përgatitën shitjet e para të çimentos për tregun vendas dhe për eksport.

Më 13 shtator 2010, është përuruar zyrtarisht fabrika e prodhimit të çimentos ANTEA Cement në zonën e Bokës së Kuqe, në praninë e ish-Kryeministrit Sali Berisha (në foto). Sipas z. Berisha, “inaugurimi i kësaj fabrike çimentoje është një ngjarje e madhe për Shqipërinë, është një ngjarje e madhe për peshën shumë të rëndësishme që ka në zhvillimin e ekonomisë së vendit, teknologjinë e shkëlqyer që ka zbatuar, eksportin e prodhimeve të saj. Është e pamohueshme se ekzistojnë vështirësi nga kriza botërore, por është, gjithashtu, realitet se ekonomia shqiptare është një vend me ekonomi vibrante, me një rritje të admirueshme. Jam i bindur se grupi TITAN, së shpejti, do të prodhojë me kapacitetin e saj më maksimal. E garantoj se do të bëj çdo përpjekje që i tërë prodhimi i tij të konsumohet në këtë vend, si dëshmi e një vullneti për të shpejtuar ndërtimin dhe zhvillimin e vendit. Sikundër, do të krijojmë besimin më maksimal për eksportin e prodhimeve të tij”.

Shpyllëzimet kanë hasur kundërshtimin e ekologjistëve.

- See more at: http://www.durreslajm.com/durr%C3%ABs-turq-e-grek%C3%AB-k%C3%ABrkojn%C3%AB-koncesione-n%C3%AB-port#sthash.rnpLmCiN.dpuf

In den vielen Hoffnungen mit Ausländern wünscht man im Moment eine Hafen Partnerschaft mit dem 5 grössten Hafen der Welt und in China: Ningbo
Durrës. Së shpejti qyteti nr 2 i Shqipërisë me “vëlla” kinez

Aber die Chinesen haben selbst sehr schlechte Erfahrungen in den letzten Jahren in Albanien gemacht, 60 % der Chinesen haben Albanien wieder verlassen, aber über Hafen Cooperationen auch Übernahmen wird von Bari, Shengin bis Saliniki verhandelt, teilweise auch bereits mit Abschluß.

Italiener und Chinesen wollen nur noch in den Hafen Shengin investiren, nachdem der Hafen Durres durch Betrug und Bestechungs Lizensen der Mafia zerstört wurde und im Chaos hohe Zäune lebt.

)

Man macht wieder einmal eine Umwelt Konferenz, von EU Geldern finanziert, genauso sinnlos wie die identischen Konferenzen der Konferenz Mafia vor 10 Jahren, aber mit sowas lassen sich leicht Millionen vernichten und stehlen. Wenn die Hafen Direktion Nichts in 15 Jahren umgesetzt hat, mit Ausnahme kurzfristiger Erfolge, wird auch Nichts reales in Zukunft passieren, noch gelten irgendwelche Gesetze in Durres. Aber Anklage Schriften gegen alle 4 Bürgermeister inkusive Vangjush Dako gibt es inzwischen.

APD-Politeknik. Konferencë ndërkombëtare: korridoret detare e ujërat bregdetare

DURRËS, 14 mars 2014 – Sikurse bëhet e ditur nga BE-ja, në fillim muajit prill 2014 në kryeqytetin shqiptar është planifikuar të zhvillojë punimet konferenca e parë ndërkombëtare, që synon të shqyrtojë menaxhimin e ndotjes mjedisore në portet detare dhe zonat bregdetare, duke u përqendruar veçanërisht në fushat shkencore të biologjisë detare dhe ekologjisë në vendet e projektit Ten Ecoport.

Projekti është pjesë e Programit të Evropës Juglindore për Bashkëpunim Trans-kombëtar.

Konferenca e parë ndërkombëtare “Zhvillimi i qëndrueshëm i korridoreve detare dhe ujërave bregdetare” (Sustainable Development of Sea-Corridors and Coastal Waters), që do të mbahet më 3 prill 2014 në Tiranë, bashkorganizohet nga Universiteti Politeknik i Tiranës dhe Autoriteti Portual Durrës, me mbështetjen e Institutit Kombëtar të Hidrologjisë dhe Meteorologjisë së Akademisë Bullgare të Shkencave.

Parashikohet të marrin pjesë autoritete portuale, kompani detare, furnizues të shërbimeve dhe pajisjeve portuale, institute kërkimore-shkencore, kompani konsulence dhe OJQ.

Projekti Ten Ecoport financohet me 2.3 milionë euro nga Programi i Evropës Juglindore dhe përfshin Greqinë, Bullgarinë, Rumaninë, Malin e Zi, Kroacinë, Shqipërinë dhe Italinë.

Portet e Durrësit dhe Barit (Itali) janë porte pilot.

Si rezultat i takimit të zhvilluar më 12 shkurt 2014 midis Autoritetit Portual Durrës dhe partnerëve të projektit Ten Ecoport, u konkludua hartimi i një plan-veprimi të përbashkët me portin e Barit, me qëllim krijimin e një zone ekologjike brenda territorit të portit të Durrësit për mbledhjen e diferencuar të mbetjeve portuale.

Të pranishëm në takimin e zhvilluar ishin partnerët kryesorë të projektit: portet e Gumenicës (Greqi) dhe Barit (Itali), drejtues të Autoritetit Portual Durrës sha, përfaqësues të Ministrisë së Mjedisit, Ministrisë së Transportit dhe Infrastrukturës, Institutit të Transportit, Drejtorisë së Përgjithshme Detare, Kapitanerisë, Forcave të Sigurisë, Rojës Bregdetare, Prefekturës së Qarkut Durrës, bashkisë Durrës, ARM-së Durrës, shoqatave mjedisore, operatorëve dhe kontraktuesve të APD-së për çështje mjedisore, etj.

Diskutimet u përqendruan mbi zhvillimin dhe implementimin e menaxhimit mjedisor dhe sistemeve të informacionit, duke përdorur teknologjinë e përshtatshme në lidhje me mjedisin.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/
- See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/apd-politeknik-konferenc%C3%AB-nd%C3%ABrkomb%C3%ABtare-korridoret-detare-e-uj%C3%ABrat-bregdetare#sthash.a1mI2QdP.dpuf

3/7/2014

In Durres wird ein Gebäude in Shkozet abgerissen und die Shengin Land Mafia

Filed under: — Sarah_HrNje @ 12:54 am

22.000 illegale Grundstücke in Verbots Zonen gab es.

Alle Probleme hatten vor über 10 Jahren schon höchste Priorität auch bei der EU, womit über die EU Vieles gesagt ist. Einer der wenigen Abrisse, aber nie Anklage. Bau Gesetze sind seit 20 Jahren nicht implementiert.

Die berüchtigten Kompensation Geschäfte laufen so: Ein Italiener war Eigentümer einer Obst Plantage, wie in Maminas, mit gefälschter Testamente werden Phantom Personen Eigentümer , ganz wo Anders und verschwinden spurlos, sobald die Grundstücke verkauft sind. Das kriminelle Albaner mehrere Identitäten haben, ist Standard Wissen. Bei Gericht, was nicht zuständig ist, erscheinen dann die dubiosen Zeugen, welche jeden Unfug beglaubigen.

Durres Abriss

Nicht abgerissen, vollkommen illegal erneut in der Rruga Taulantia, wo der Bau gestoppt wurde im November. Das Lokal und dahinter praktisch im Meer, wird einfach ohne Bautafel, ein Appartmen Bau erneut hochgezogen, obwohl ab dieser Stelle, der totale Abriss angekündigt ist. Im Orts Kern von Durres, bei der Post, Zone A im antiken Teil, gibt es so ca. 6 neue illegale Bauten, ohne das jemand einschreitet. Der Bürgermeister Vangjush Dako, muss Beton verkaufen.

Digital Cameravon Janes.com

Digital Camera

Name geändert, die selben Bau und Beton Maschinen sind unverändert unterwegs des Vangjush Dako, hier auch in der Rruga Egnatia

In Shengin, wurde natürlich ebenso erneut Sümpfe in Ackerland umgewandelt und die Grundstücke wanderten in Privat Besitz. Der Bürgermeister aktiv beteiligt, und wie immer die Vermesser.
Aktualitet
06 Mars 2014 - 17:08
Shëngjin, kthyen kënetën në tokë bujqësore paditen 5 zyrtarë lokalë
LEZHE- Pesë zyrtarë lokalë, në Shëngjin të Lezhës, përfshirë edhe kryetarin e Komuës, si edhe tre topografë janë akuzuar për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentesh.

Ata akuzohen se me anë të falsifikimit të dokumenteve kanë shndërruar tokën kënetore në zonën turistike të Kunes, në Shengjin, në tokë bujqësore dhe ua kanë shpërndarë disa banorëve. Në dokumenta ata kanë shënuar se këto prona u janë kthyer vite më pare, por realisht dokumentat janë bërë tani, pasi në atë zone nuk ka pasur asnjëhere tokë bujqësore. - See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/shengjin-kthyen-keneten-ne-toke-bujqesore-paditen-5-zyrtare-lokale-203878.html#sthash.CJIdjQJ5.dpuf

6 Mars, 2014
Aktualitet / Flash | nga Redaktor Redaktor
Kryekomunari Salvador Kaçaj dhe 4 zyrtarë në gjyq, shitën detin e Shëngjinit

Kacaj-SalvadorPesë zyrtarë lokalë, në Shëngjin të Lezhës, përfshirë edhe kryetarin e Komuës, si edhe tre topografë janë marrë nën akuzë nga Prokuroria e këtij qyteti, të akuzuar për fallsifikim dokumentash dhe shpërdorim detyre. Ata akuzohen se kanë fallsifikuar dokumentat, duke shndërruar tokën kënetore ne zonen turistike te Kunes, ne Shengjin, në tokë bujqësore dhe ua kanë shpërndarë disa banorëve, (ne dokumenta kane shenuar se keto prona u jane kthyer vite me pare, por realisht dokumentat jane bere tani, pasi ne ate zone nuk ka pasur asnjehere toke bujqesore). Gjithesesi, keta banore, të cilët jane bere “pronare” me dokumentat e hartuar nga keta shtetas, kanë nisur ta mbushin me inerte për t’i justifikuar si toka bujqësore ose troje për ndërtim. Këto prona, pasi u janë shpërndarë banorëve, nje pjese u janë shitur të tretëve, duke krijuar në këtë mënyrë një seri shkeljesh ligjore

http://www.ama-news.al/2014/03/salvador-kacaj-dhe-4-zyrtare-ne-gjyq-per-privatizimin-e-shengjinit/

Direkt von der Weltbank erneut wurde dieses Chaos mit Kriminellen finanziert, mit 30 Millionen $ + über 100 Milionen für Urbanistik Pläne, welche Makulatur waren wie die Justiz und die Gesetze in Albanien.

Was Jonathan Moore und Stefan Füle deutschlich machte, plappert der korrupt EU Botschafter nun nach, das man als höchste Priorität die Grundstücks Sachen in Ordnung bringen muss.
Skandal me tokat në bregdetin e Lezhës, nën akuzë kreu i komunës me 7 zyrtarë

Pesë zyrtarë të komunës Shëngjin, në Lezhë, përfshirë edhe kryetarin e Komunës, si edhe tre topografë janë marrë nën akuzë nga Prokuroria e këtij qyteti, me akuzën e shpërdorimit të detyrës dhe falsifikimit të dokumenteve. Ata akuzohen se kanë falsifikuar dokumentet, duke…

22.000 illegale Grundstuecks Urkunden in Verbots Zonen, durch die Berisha Mafia und neue Tourismus PR

Sequi: Prona, prioriteti për anëtarësimin në BE

Posted By Gazeta Telegraf On 04/03/2014 @ 11:32 In Kryesore,Sociale | No Comments

LETRA/Zbardhet përgjigjja e Kreut të Delegacionit të BE-së, z. Ettore Sequi për pronarët

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Ettore Sequi si dhe Komisioneri për Zgjerimin, Stefan Fyle u shprehën në dhjetor se, “nuk do ketë kushte shtesë për Shqipërinë”, kur u shty për në qershor, marrja e statusit të vendit kandidat në BE për Shqipërinë. Ende nuk kemi një version zyrtar për sprapsjen e herëpashershme të statusit kandidat për në BE, pasi shumica e detyrave lënë qeverisë shqiptare në një farë mënyre janë plotësuar. E vetmja gjë që ka mbetur e paplotësuar dhe në vend të progresit ka bërë regres, është problemi i pronës. Ndaj dhe pronarët gjithnjë e më shumë i janë drejtuar BE-së për çështjen e pronës, në mënyrë që të ushtrojë presion mbi qeverinë shqiptare për të zgjidhur një herë e mirë këtë çështje, sipas të drejtës universale të pronësisë. Në kuadër të kësaj është dhe letra e pronarëve, drejtuar ambasadorit të BE-së në Tiranë

Përgjigjja e Kreut të Delegacionit të BE-së, z. Ettore Sequi për pronarët, tregon se një nga 5 prioritet për aplikimin e Shqipërisë në BE është pikërisht çështja e pronës, gjë që të risjell ndërmend edhe një herë deklarimin e tij se Shqipëria na i paska plotësuar kushtet dhe statusi kandidat për të është thjesht çështje kohe.

 

Letra e plotë e Ettore Sequi, drejtuar pronarëve

 

Të nderuar Zotërinj,

Ju faleminderit për letrën e 3 shkurt 2014, që sjell në vëmendjen time shqetësimet tuaja mbi gjendjen e të drejtave të pronësisë në Shqipëri dhe më saktë të kthimit dhe kompensimit të pronës.

Komisioni Europian i kushton rëndësi të veçantë çështjes që lidhet me të drejtat e pronësisë. Siç e dini, kjo çështje është ndër 5 prioritetet kryesore të theksuara në Opinion e 2013-s mbi aplikimin e Shqipërisë për anëtarësimin në BE, të cilat duhet të plotësohen nga autoritetet kombëtare përpara se, Komisioni të mund të propozojë fillimin e negociatave.

Raport Progresi i Komisionit Europian 2013 për Shqipërinë arriti në përfundimin se:

“Përpjekje të mëdha dhe sistematike janë të nevojshme për të adresuar problemet e vazhdueshme në fushën e të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave, kompensimi dhe ndërtimet e paligjshme janë çështje që duhet të trajtohen. Shqipëria duhet të miratojë dhe të komunikojë një plan të besueshëm për zbatimin e vendimeve të Gjykatës Europiane për të Drejtat e Njeriut mbi të drejtat e pronësisë”.

Delegacioni i BE-së i ka inkurajuar autoritetet shqiptare për të aplikuar zgjidhje të drejtë

dhe efikase për çështjet e pronës dhe do të vazhdojë të bëjë kështu. Në këtë kuptim,

letra juaj është shumë e dobishme. Unë mund të konfirmoj se ofrimi i ndihmës së mëtejshme teknike për Qeverinë shqiptare për të forcuar sigurinë ligjore të titujve të pronësisë dhe për të zhdukur informalitetin dhe rreziku i praktikave korruptive është parashikuar në programin me fondet IPA 2013.

 

Ne jemi duke monitoruar nga afër mënyrën sesi autoritetet shqiptare adresojnë çështjen e të drejtave të pronësisë dhe do të vazhdojë të reflektojë progresin dhe sfidat në progres raportin e vendit përpara Parlamentit dhe Këshillit Europian.

Juaji sinqerisht,

Ettore Sequi

Afatet për zgjidhjen e të drejtës së pronësisë

 

Pesë marsi (nesër) është data e fundit, e vendosur si kufiri kohor për qeverinë shqiptare për të informuar mbi zgjidhjen në mirëkuptim të çështjes së pronarëve shqiptarë që kanë fituar paditë kundër shtetit në gjykatën e Strasburgut.

Zgjidhja me mirëkuptim

Në letrën dërguar pronarëve, Strasburgu bën me dije se i ka lënë një afat qeverisë shqiptare për të bërë të ditur vendimin për zgjidhjen në mirëkuptim të vendimit gjyqësor, dhe se pronarët do mund të bëjnë komentet e tyre mbi propozimin e bërë nga shteti. “Qeverisë i është dhënë një afat (05/03/2014) për të shfaqur qëndrimin e saj lidhur me zgjidhjen në mirëkuptim të çështjes suaj, si dhe të shfaqë çdo propozim që mund të ketë lidhur me të. Në rast se qeveria do të bëjë propozime të tilla, juve do të keni mundësinë të bëni komentet tuaja lidhur me to”, këshillon përmes dokumentit gjykata e Strasburgut.

Vërejtjet

Strasburgu instrukton pronarët për mënyrën si duhet të veprojnë në rast se qeveria vendos të mos i drejtohet mirëkuptimit për zgjidhjen e çështjeve. “Në rast se palët nuk bien dakord, qeverisë, nëse e kërkon këtë, i është përcaktuar një afat (02/05/2014) për të paraqitur vërejtjet e veta. Pas përfundimit të afatit të qeverisë, vërejtjet e qeverisë, nëse ka, do t’ju dërgohen juve vetëm sa për informacion. Në çdo rast, ju do keni mundësi të bëni vërejtjet tuaja brenda gjashtë javësh”, thekson në letër gjykata e Strasburgut. Më tej, gjykata i njofton të interesuarit se duhet medoemos të paraqesin vërejtjet e tyre lidhur me qëndrimin e qeverisë, në të kundërt ajo do ta konsiderojë këtë si heqje dorë nga çështja.


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/sequi-prona-prioriteti-per-anetaresimin-ne-be/

17 Shkurt 2014 - 21:34

Korrupsioni i 22 mijë legalizimeve,
ALUIZNI hap “kartat” për rastet

TIRANË- Janë 22 mijë leje legalizimesh të dhëna këto gjashtë vjet, shumica e të cilave, sipas kreut të ALUIZNI-t, Artan Lame, korruptive, si dhe shumë raste të tjera korrupsini, që nga largimet konkrete nga puna e drejtorëve, të cilat do të bëhen nesër publike para medias në një takim të organizuar nga ALUIZN-i.

Nesër në orën 12, në ambientet e “ALUIZNI”-it, Rruga “Dora D’Istria”, pranë Gardës së Republikës, ose godina e ish-Auditit të Brendshëm dhe Pastrimit të Parave, do të zhvillohet një konferencë për shtyp me temë “Legalizimet dhe korrupsioni”.

Informacione, materiale, raste konkrete të shkeljeve të bëra këto vitet e fundit, por edhe një përmbledhje e situatës së përgjithshme të legalizimeve aktualisht do të bëhen të ditura.

ALUIZNI: VALË E PAIMAGJINUESHME PROTESTASH PËR Ç’KA NDODHUR VITET E FUNDIT
”Siç jeni në dijeni, duke filluar që nga ditët e para të janarit, të 14 sportelet e Drejtorive të ALUIZNI-t që mbulojnë të gjithë territorin e Republikës, kanë filluar kryerjen e procedurave për legalizimin e objekteve. Duke filluar nga 1 shkurti, grupet e ngritura të punes kanë filluar daljen në terren për përgatitjen e dokumentacionit për legalizim drejtpërdrejt pranë qytetarëve”, thuhet në një njoftim të ALUIZNI-t.

Sipas tyre, “nga momenti që qytetarët kanë filluar të kuptojnë se institucioni po funksionon seriozisht, ai është përballë një situate të paparashikuar: një valë e paimagjinueshme ankesash, protestash, denoncimesh për atë çka ka ndodhur ne vitet e fundit tek ALUIZNI”.

ALUIZNI, 1680 ANKESA NË JAVË
Bëhet e ditur se, aktualisht, po trajtohen rreth 1680 ankesa në javë, për problematika nga më të ndryshmet, “që nga rastet e pronarëve që kërkojnë përjashtim nga legalizimi ose pezullim procedurash për objektet informale të ndërtuara në pronat e tyre e deri te denoncimet për legalizime objektesh, që janë në prona publike, që nuk respektojnë distancën nga objekte të tjera, etj”.

Sipas ALUIZNI-t, “Këto dhe rastet korruptive për shumicën e 22 mijë lejeve të legalizimit, të dhëna këto 6 vjet e deri te largimet konkrete nga puna e drejtorëve me gjithë arsyet respektive, do të vihen në dispozicion të mediave”.

Redaksia Online
(b.g/shqiptarja.com)

- See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/korrupsioni-i-22-mije-legalizimeve-aluizni-hap-kartat-per-rastet-201257.html#sthash.q165Fn9A.dpuf

In Butrint organisierten das die Berisha Banden, über die Elbasan Gangster als Kompensierungs Geschäft, was kein Einzel Fall isgt, wie der Fall der Richterin Dhurata Bilo zeigt, welche ohne Befugnisse, Staatsgrundsstücke verteilen, obwohl die Grundstücke seit vielen Jahren auch im Masterplan festgehalten sind.

Butrint for compensation of former owners
05/03/2014

Butrint for compensation of former owners
The “Berisha” government has returned territories in Butrint Park and Ksamil as owner compensation.

The forum for the protection of the Cultural Heritage has reported these actions that according to them show the high level of corruption and the flagrant violation of laws.

“The National Park of Butrint, also known as part of the UNESCO, declared a National Park in 2000, has returned to private owners during the last months of the “Berisha” government. Important lands have been declared as territory for compensation to people who have conflict of interests with the former high rank officials, through suspicious documents. This was done with most of the National Park of Butrint, and respectively in the area known as the Butrint Channel, the Butrint lake and until the Ionnian sea, including the renowned islands of Ksamil”, declared Arben Bicoku, from the Forum for Cultural Heritage and Protection.

The Forum for Cultural Heritage wants to cancel all compensation decisions in the above-mentioned territories. They asked the Prosecution to start investigating this corruption.

“The Heritage Forum, which has reported for a long time the cases of damages made against our national heritage, reports today this act and wants the Rama government to cancel this decision…………….http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=11201&ref=fp

Digital CameraDigital CameraDigital CameraDigital CameraDigital Camera
Ruga nach Porto Romana in SpitaleDigital Camera
Stadt Digital CameraDigital Camera
Polizei die Nichts macht

Sokol Olldashi Currila
Kein Abriss in der Currilla ebenso angesagt, seit SeptemberDigital Camera Die dümmsten Mafia besucht am Morgen die Currilla mit Ehfrau und Tochter

Grundstücks Diebstahl, Verkauf als Betrugs System an Migranten, illegale Papiere zerstoeren das Land. Mit Richtern, welche Grundstuecke verteilen und keine Gesetze kennen, noch Zustaendigkeiten.

22.000 illegale Grundstuecks Urkunden in Verbots Zonen, durch die Berisha Mafia und neue Tourismus PR

Die Mafia Richter von Durres: Neritan Tabaku mit 60 falschen Gerichts Entscheidung und Frau Dhurata Bilo

Elbasan / illegale Bauten zerstoeren die Wasser Infrastruktur

frameborder="0″ allowfullscreen>

Das Versprechen der Durres Mafia mit 3 km Asphalt haben die Kallmi und Currilla Straende zerstört. Identisch die oft von der Weltbank finanzierten Strassen in Süd Albanien vor allem an die Strände


Ein Mafia Projekt Kallmi, des Buergermeister von Durres: Vangjush Dako, mit den kriminellen Kartellen des PD Mafia

Die duemmste Durres Mafia mit illegalen Bauten in der Zone Touristik

Die Hirnlosigkeit der Albaner wird deutlich, das man eine Mafia Pyschose entwickelte in der PD Partei des Grundstücks Raubes in 2010, als bereits Alles steil bergab ging. Unverkläufliche Immobilien, waren ein Problem in 2010, ebenso davor: Trotzdem bauten die Verrückten wild herum, weil die Gelder sowieso nur aus dem Drogen Handel kommt, oder es Handelt sich um gestohlene Regierungs Gelder.

Industria e ndërtimit në krizë. 5 mijë apartamente janë stok prej tre vitesh vetëm në Durrës
Posted by Gazeta Bulevard Slideri, Top Lajmet Tuesday, March 11th, 2014
……………………………………………….

http://bulevardionline.com/?p=8362

3/4/2014

Im Lande ohne Justiz, macht man Bestechungs Geschäfte: EMS und der Skandal um den Hafen Durres mit Heiko Luikenga

Filed under: — Gjoka @ 9:53 am

Die Deutsche Firma EMS, mit einer dubiosen Lizenz, ohne Ausschreibung für Container Verladung im Hafen von Durres ist erneut in den Schlagzeilen, weil der Inhaber ein Mitglied im größten Verbrecher Skandal der Welt war, dem BCCI Skandal, rund um Waffen- Drogen Handel und Geldwäsche: Heiko Luikenga u.a. wurden damals 1.000 Flugabwehr Rakten von Typ “Strela 2” geliefert. Bestechung, oder Partnerschaften mit der Familie des Hafen Direktors, oder Ministers, sind auch in Deutschland strafbar, als Auslands Bestechung (Pariser Anti Korruptions Konvention von 1998), eine Partnerschaft mit hoch kriminellen Familien, peinlich, wie die vollkommen falsche Beratung rund um den Hafen. *

Die Kontrolle von Container Häfen, ist eine Schlüsselrolle der Internationalen Mafia, wie man am Süd Italienischen Hafen NGHRAGHETA: Gioia Tauro zeigt. Deshalb erhielt die Schweizer Gross Baufirma ZUMAX, keine Genehmigung einen Container Hafen bei Vlore zubauen, wegen der mangelnden Rechts Sicherheit in 2009 und falschen Partner der ZUMAX.

Albanische Top Medien,aber auch die Staatsanwaltschaft und das Ministerium, beschäftigten sich mit dem Kriminellen Bestechungs Enterprise rund um den inzwischen Bankrotten Hafen Durres, wo gezielt Deutsche mit etlichen Bestechungs Geschäften und Partner der alten Drogen Super Mafia (wie Sokol Olldashi) sich einkauften. Der Visa Skandal und die wahren Hintermänner der Shiak Drogen Mafia, lässt grüßen. Mit dem Ex-Hafen Direktor Eduard Ndreau besteht eine direkte Partnerschaft, obwohl alle diese Joint Venture Geschäfte in Albanien in den Bankrott gingen, mit Ausnahme krimineller Geschäfte rund um Schmuggel und Geldwäsche. Ein BKA Bericht gibt Aufschluß, über diese Leute, wo 5 Deutsche ermordet wurden, 2 leben heute in der Schweiz.

Der Lizenznehmer ist auf einer kleinen Insel in Nord Deutschland ohne Strassen Anschluß. Ein direktes Betrugs Projekt der Deutschen DIWI Consult (man hat die grösste Passagier Abfertigungs Halle des östlichen Mittelmeers) mit den EBRD Kriminellen, welche Kredite geben, welche vollkommener Unfug sind. Allein hier beträgt die EU Beute (EBRD Leiter: Murat Yildiran,), über 10 Millionen €, für Nichts. Wie immer dabei und bis heute nicht verhaftet: der Lobby Vereines DAW!

Direkt mit der alten Visa- Drogen Top Mafia von Deutschland tauchte man wieder auf und im Herbst 2013, mit Deutschen Politikern aus dem Wirtschafts Ministerium und einer dubios organisierten Reise über die IHK aus Deutschland. Staatssekretär Ernst Burgbacher. Warum diese Leute in einen Chaos Hafen ihre Nase hineinstecken ist erstaunlich. Sokol Olldashi kam bei einem Verkehrs Unfall um, wo es aus Sicherheit Kreisen, durchaus Gespräche gibt, das er nieder geschlagen wurde, und dann verfallt wurde. Man nennt es die “Schwarze Hand” in Albanien.

Die Ratten Abteilung des Verbrechens aufgelistet: An Peinlichkeit taucht erneut: Helge Tolksdorf erneut auf (schon bei dem Mercedes Bestechungs Geschäft vor über 10 Jahren aktiv), dessen Platz lt. Auslands Bestechungs Geschäfte, Aufbau von OK Strukturen u.a. mit dem Super Gangster Sokol Olldashi und den Shiak Drogen Kartellen so zu erklären ist: , das man mit den Kinder Bordell Experten, eine erneute enge Partnerschaft suchte. denn bei dieser Qualifikation auch durch wikileaks ist das Verbrecher Kartell rund um Berisha und die Drogen Mafia des Sokol Olldashi ein idealler Partner der Deutschen. Über 10 Jahre ungehinderte Verbrechens Partnerschaft von Deutschen Politikern ist schon eine einmalige Dreistigkeit, des Lobby Bestechungs Verbandes rund um Hans-Jürgen Müller! Andere Bestechungs Geschäfte der übelsten Art, darunter das Österreichische Lotterie Geschäft, oder die Firma Sagem, welche mit gestohlenen Patenten, sogar den Auftrag für die neuen biometrischen Pässe erhielt, werden ebenso erwähnt.

04 mars 2014

http://gazetadita.al/04-mars-2014/

Wo diese Leute in 15 Jahren irgendwas angeblich gefördert hatten, wurde Alles korrumpiert und nie ein Resultat erzielt. Aber die Millionen waren immer spurlos verschwunden. Man ist natürlich auch Partner des Gangsters Nikolin Jaka, weil es normal ist. Bei Super Gehirn amputierten Gangster Bujar Nishani tauchte man auch auf, obwohl die gesamte Welt weiss, das er die Polizei und Justiz zerstört hat, welche noch unter Deutscher Leitung mit Pameca II aufgebaut wurde. Diese Peinlichkeiten der Lobbyisten, brauchen imme rein Foto, um ihre hohen Reise Spesen für Nonsens Reisen zuerklären.

Bundesministerium für Wirtschaft und Technologie (BMWi) Ernst Burgbacher. Als Vertreter der an Albanien interessierten deutschen Wirtschaft begleitete ihn DAW-Präsident Hans-Jürgen Müller. Weitere Delegationsmitglieder waren Helge Tolksdorf, für Albanien zuständiger Referatsleiter im BMWi, sowie Stephanie Hilpert, persönliche Referentin von Staatssekretär Burgbacher. Die Reise fand vom 1. bis 4 Oktober 2013 statt.

Das Hafen Bestechungs Chaos, wo die Master Pläne ausgeschaltet wurden, durch Weltbekannte korrupte Deutsche aus der Geldwäsche und dem Internationalen Waffen Handel, wo die grössten Schrott Passagiere Halle des Östlichen Mittelmeers gebaut wurde, durch die DIWI Consult, mit Hilfe von hohen Bestechungsgeldern und Partnerschaften mit der Prominenz der Albaner Mafia. Im September 1999, übernahm das Albanische Militär die Sicherheit des Hafens für viele Jahre, wegen identischen Vorgängen im Auftrage der NATO.

Ganz tief verwickelt in Waffen Schmuggel nach Libyen und in den Irak, als Mitglied der Russen Mafia und auch noch direkt mit den üblen Geschäften des vor kurzem verstorbenen Mark Rich (Chef in der Geldwäsche für Georg Soros und Partner im Welt grössten Drogen und Waffen Geldwäsche Skandal, rund um den BCCI Skandal Executive Intelligence Review (EIR)) verwickelt, und deshalb wurde man Partner mit einem der grössten Verbrecher des Balkans, des kürzlich verstorbenen Sokol Olldashi, der im Deutschen Visa Skandal schon eine grosse Rolle spielte. Da muss der Bestechungs und Betrugs Lobby Verein DAW natürlich mitmachten. Waffen schon damals nach Afghanistan, um die Afghanische Gesellschaft zu zerstören, indem man an Kriminelle Waffen verkauft. Diese hoch kriminellen Kartelle, sind allgemein Weltweit bekannt.

Man landet dann automatisch bei der dümmsten Mafia der Welt, wenn man damals schon mit Sokol Olldashi anfing und sich verweigerte, richtiges Personal auszusuchen, es seinem Partner überliess! Anfänger Fehler, wenn man Oben Partner sucht, die einschlägig berüchtigt sind und waren und direkt von der Prominenz der Drogen Barone aus Shiak installiert wurden. Tausende von solchen Verbindungen sind nicht nur in Albanien gescheitert.

“"Durrës/Leer - Das Unternehmen Ems Shipping & Trading des Leeraner Reeders Heiko Luikenga wird in Albanien mit einem einheimischen Partner zusammen Betrieb des wichtigsten Hafens der Mittelmeer-Republik, Durrës, übernehmen. “Die Verträge sind unterschrieben", sagt Luikenga."”

 

1992 vor US Gerichten bereits, wegen Waffen Transporten

Durres Port debacle - von der Hafen Mafia, ungültige Lizensen und der Treibstoff Betrug an den Tankstellen

auf 168 von der Russen Mafia, über Mark Rich bis Heiko Luikenga

Durrës. Gjermani ish-trafikant armësh mori terminalin lindor në port

 • Në vitin 1992, pronari i koncesionit në Durrës z. Heiko Luikenga, bashkë me 9 të pandehur të tjerë (shtetas gjermanë, polakë dhe amerikanë), akuzoheshin për 9 vepra penale nga gjykata amerikane e distriktit të Nju Jorkut. Ndër akuzat ishte konspiracioni për t’i shitur armë kontrabandë me vlerë 96 milionë dollarë regjimit të Sadam Huseinit, mes tyre 73 000 kallashnikovë, 1 000 raketa kundërajrore MANPAD “Strela 2”, 4 000 kundërtanke
 • E habitshme: ambasada gjermane në Tiranë nuk njeh këtë anë të errët të biznesmenit bashkatdhetar, ndonëse shërbimet sekrete kanë sinjalizuar. Jo vetëm kaq, diplomatët kanë ndikuar që t’i jepet “certifikatë virgjërie” z. Heiko Luikenga. Një delegacion i biznesit gjerman, i udhëhequr nga Ernst Burgbacher, sekretar parlamentar në Ministrinë Federale të Ekonomisë dhe Teknologjisë, paraditen e 3 tetorit 2013, vizitoi terminalin lindor, duke përgëzuar koncesionin dhënë një ish-trafikanti armësh!
 • Më 22 janar 2014 Ministri shqiptar Edmond Haxhinasto i lutet ambasadës gjermane duke kërkuar “mirëkuptim lidhur me nevojën e pashmangshme për kontrolle në koncesionet ekzistuese”.

 

Nga Gjergj Thanasi, Thanas Mustaqi

 

DURRËS, 28 shkurt 2014 – Privatizimet e mëdha dhe koncesionet e rëndësishme të kryera gjatë administratës së mëparshme Berisha në shumicën e tyre u kryen në favor të individëve dhe kompanive të huaja me të kaluar problematike. Të tillë persona me “biografi të keqe” i gjen te koncesioni i kërkimit të naftës në det, dhënë një hebreu dënuar me burg e gjobë nga gjykata e Jeruzalemit për disa krime. Firma, që fitoi monopolin e prodhimit të pullave fiskale, për të njëjtat pulla fiskale, është në gjyq në Filipine për një varg veprash penale. Lotaria austriake është nën hetim në Austri për dhënie ryshfeti funksionarëve publikë. Firma franceze “Sazhem”, që mori monopolin e prodhimit të pasaportave biometrike dhe të kartave të identitetit në Senegal dhe në Nigeri për një kontratë 214 milionë dollarësh për karta identiteti nigeriane, është në gjyq për ryshfete, evazion fiskal etj. Kjo firmë po ashtu është në gjyq për vjedhje patente e paditur nga firma “Nokia” në Gjykatën e Duseldorfit etj. etj.

PARA DHE PAS 23 QERSHORIT 2013

Dhënia me koncesion e Terminalit Lindor (kalatës lindore) në portin e Durrësit në prag dhe gjatë fushatës elektorale të vitit 2013 nuk mund të bënte përjashtim nga “rregulli” i mësipërm. Sipas shkresës nr. 2091/3 datë 9 maj 2013 të Ministrisë së Punëve Publike dhe Transportit, informohet drejtori i Autoritetit Portual Durrës se ka hyrë në fuqi kontrata koncesionare “Për operimin, menaxhimin dhe mirëmbajtjen e Terminalit Lindor në Portin e Durrësit”. Kjo kontratë kishte hyrë në fuqi, që në datën 6 maj 2013. Kontrata mban firmën e të ndjerit Sokol Olldashi, në atë kohë Ministër i Punëve Publike dhe Transportit; drejtorit ekzekutiv të Autoritetit Portual Durrës sha Eduard Ndreu dhe përfaqësuesit të kompanisë koncesionare “EMS Shipping & Trading GMBH”, me pronar z. Heiko Luikenga. Në këtë shkrim të parë nuk do të merremi me problemet e mprehta nga pikëpamja ekonomike, që ngërthehen në këtë kontratë. Nuk do të trajtojmë sa lekë humb shteti shqiptar nga kjo kontratë më së paku diskriminuese për Shqipërinë dhe shqiptarët, sa dëm ekonomik i shkaktohet operatorëve që do të shfrytëzojnë Portin e Durrësit për operacione importi-eksporti apo transiti. Në shkrim do të trajtohen vetëm problemet, që i shkaktohen sigurisë kombëtare të Shqipërisë por edhe sigurisë kombëtare të aleatëve tanë të NATO-s nga një koncesion i tillë.

PROBLEMET ME DREJTËSINË AMERIKANE

Z. Heiko Luikenga është pronari i firmës koncesionare “EMS Shipping&Trading GMBH”. Pas një investigimi gazetaresk të kujdesshëm rezultoi se z. Heiko Luikenga ka pasur problem me drejtësinë amerikane për trafik ndërkombëtar armësh (shih faksimilet e dokumenteve gjyqësore, shtypit amerikan). Në vitin 1992, bashkë me 9 të pandehur të tjerë (shtetas gjermanë, polakë dhe amerikanë) akuzoheshin për 9 vepra penale nga gjykata amerikane e distriktit të Nju Jorkut. Ndër akuzat që u bëheshin z. Luikenga dhe të pandehurve të tjerë ishte konspiracioni për t’i shitur armë kontrabandë me vlerë 96 milionë dollarë regjimit të Sadam Huseinit. Ndër armët, që do t’i shiteshin Irakut ishin 73 000 copë automatikë kallashnikovë të prodhimit polak tip AKM ose KBK-AK47; 1 000 copë raketa kundërajrore MANPAD “Strela 2” dhe 4 000 bazuka (armë kundërtanke). Që në janar të vitit 1991, nëpërmjet një operacioni të llojit “blerje e stimuluar”, doganat amerikane kontaktuan grupin e të pandehurve, ku bënte pjesë edhe Heiko Luikenga. Doganierëve amerikanë, të maskuar si kontrabandistë armësh, iu ofruan për shitje nga këta trafikantë edhe uranium, ndezës për armë atomike, madje edhe bomba atomike taktike. Kundrejt një pagese prej 43 000 dollarësh, trafikantët dërguan në Amerikë 100 copë kallashnikovë si mostra malli. 100 kallashnikovët u dërguan me avion nga Bullgaria në Roterdam (Holandë) dhe më pas për në Nju Jork, të futur në arka druri me mbishkrimin “pajisje teknike”. Pikërisht kjo sasi kallashnikovësh u shtoi të pandehurve edhe akuzën për konspiracion për të futur armë luftarake kontrabandë në territorin e SHBA-së. Në grupin e të pandehurve bënin pjesë figura të larta të ish-regjimit komunist të gjeneralit polak Jaruzelski: përkatësisht dy-ish zëvendësministra; një gjeneralmajor, ish-zëvendës shef shtabi i Forcave të Armatosura të Republikës Popullore të Polonisë etj. Ky episod kontrabande armësh është i përfshirë edhe në librin “Russian Organized Crime New Threat” të autorit Phil Williams (shih faksimile). Qoftë gjatë seancave gjyqësore, qoftë në artikuj të ndryshëm të botuar në mediet amerikane theksohet fakti se gjatë viteve tetëdhjetë të shekullit të kaluar z. Luikenga kishte transportuar disa herë armë kontrabandë në portet egjiptiane dhe pakistaneze. Si të thuash, ai ishte recidivist në trafikun ndërkombëtar të armëve.

ORTAK ME ISH-KOMUNISTËT POLAKË

Qartazi, koncesionari i një terminali të rëndësishëm në portin më të madh të Shqipërisë është një ish-kontrabandist armësh me përvojë të gjatë me probleme me drejtësinë amerikane që në fillim të viteve 90-të. Ortakët e tij në të këtë kontrabandë armësh janë ish-gjeneralë, ish-zyrtarë dhe ish-spiunë të rangut të lartë të Polonisë komuniste. Një qeveri e djathtë, me profil të spikatur antikomunist, me një ministër, që vetë kishte hequr të zitë e ullirit nga terrori komunist i jepte një koncesion të tillë një firme me një pronar të tillë problematik!!! Theksojmë, dokumentet që ilustrojnë artikullin tonë janë tërësisht nga burime të hapura informacioni lehtësisht të aksesueshme nga organet kompetente shqiptare (SHIK, Ministri e Punëve të Brendshme, Prokurori e Përgjithshme, Ministri e Transporteve dhe Infrastrukturës etj). Është çudi tipike shqiptare se si nuk arritën një batalion nëpunësish të shtetit, që paguhen nga taksapaguesit shqiptarë, të zbulojnë të kaluarën prej kontrabandisti armësh të z. Heiko Luikenga. Normalisht bëhet pyetja këta nëpunës shteti janë budallenj, që nuk i panë këto të dhëna nga burime të hapura informacioni, apo janë maskarenj, që kundrejt pagesës mbyllën sytë ndaj këtij kërcënimi potencial për sigurinë kombëtare të Shqipërisë dhe aleatëve të saj të NATO-s?

EDHE ME KOMPANI “OFF SHORE” NË LIBERI

Duke i dhënë beneficin e dyshimit, ndoshta, me z. Luikenga mund të ketë ndodhur edhe njëlloj si në atë mrekullinë biblike, ku tagrambledhësi mizor Saul, pasi dëgjoi mësimet e Jezusit, ndërroi jetë dhe nga tagrambledhës u shndërrua në apostull të Krishtit. Në rastin tonë nuk ka mrekulli biblike, sepse edhe pas këtyre episodeve të kontrabandimit të armëve z. Luikenga është përfshirë në veprimtari të dyshimta biznesi. Këtu mund të përmendim kompani të tipit “off shore” si psh. kompania “Anchor Navigation Inc (Nevis), Helm Master ShippingCorp” e regjistruar në Liberi, në fakt e kontrolluar nga firma “EMS Shipping& Trading GMBH” e zotit Luikenga (shih: http://allhonourablemen.blogspot.com/2012/10/sheltering-i.html) Nuk kuptojmë pse një ksenomani e tillë nga administrata e kaluar. Në Shqipëri kemi kontrabandistë armësh të famshëm ndërkombëtarisht, që janë bërë personazhe të faqeve të para të gazetave nga “Nju Jork Taims”-i e “Majemi Nju Tajms”-i deri te “Sabah”-u turk apo “Kjev Post”-i ukrainas. Kur kemi kontrabandistët tanë të armëve, të cilët kanë edhe mjetet e nevojshme financiare për të bërë investimet e duhura në terminal, pse duhet t’ia japim me koncesion terminalin një kontrabandisti armësh nga Gjermania? Ne kemi kontrabandistët tanë, prandaj thjesht për arsye patriotike nuk duhet t’ia kalonim koncesionin gjermanit. Me këto rreshta plot sarkazëm, ne duam thjesht të nxjerrim më në pah absurditetin e një koncesioni të tillë dhe të hedhim hipotezën nëse fshihet ndonjë shqiptar apo grup shqiptarësh mbrapa këtij investitori gjerman, ish-kontrabandist armësh.

TERMINAL PA ZYRA DOGANE

Në këtë koncesion na tërheq gjithashtu vëmendjen edhe këmbëngulja e z. Luikenga për të pasur cikël të mbyllur të shfrytëzimit të Terminalit Lindor d.m.th ai të kontrollojë jo vetëm koncesionin, por edhe agjencinë detare, agjencinë doganore, firmën e ngarkim shkarkimit, sigurinë (security) në terminal etj. Pra, sa më pak sy dhe veshë problematikë, sa më pak hundë-futje në terminal!!! Madje edhe dalja nga terminali bëhet nëpërmjet një porte të veçantë, që nuk është nën kontrollin e përhershëm të doganierëve të drejtorisë së doganës Durrës, as nën kontrollin e ekipeve të antikontrabandës të dërguara nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave. Në terminal nuk ka zyra (madje as zyrë-kontejner), ku të punojnë doganierët. Në rastin më të mirë prezenca e doganierëve në terminal do të jetë sporadike, kjo gjë duhet parë gjithnjë në kuadrin e pasjes sa më pak syve dhe veshëve të bezdisshëm në këtë terminal.

SIGURIA KOMBËTARE

Në këtë kontekst, është për të ardhur keq që Kryeministri Rama, kur inspektoi doganën e Durrësit, i qau hallin doganierit, i cili kishte blerë karrigen e zyrës me paratë e xhepit të vet, apo punonte në një zyrë-kontejner të ndryshkur, që premtoi se do të ndërtoheshin zyra moderne të standardeve evropiane për doganën e Durrësit etj. etj., por nuk u mor fare me problemet e mprehta të sigurisë dhe të luftës antikontrabandë, që shkaktohen nga porta e terminalit lindor, e paruajtur nga dogana. Një portë e tillë automatikisht e shndërron Portin e Durrësit në një han me porta të shqyera. I kujtojmë miqësisht Kryeministrit Rama se padituria e tij proverbiale për sa u përket problemeve të sigurisë kombëtare, nuk është justifikim i mjaftueshëm për të mos e çmontuar këtë koncesion të dhënë nga administrata në ikje e sipër e ish-Kryeministrit Berisha. Çmontimi i këtij koncesioni, qoftë edhe vetëm për arsye të sigurisë kombëtare, është plotësisht i justifikueshëm.

KOMPROMETIMI I AMBASADËS GJERMANE

Nga ana tjetër, është tejet e habitshme që ambasada gjermane në Tiranë nuk njeh këtë anë të errët të biznesmenit bashkatdhetar, ndonëse shërbimet sekrete kanë sinjalizuar. Ligjet gjermane janë të rrepta dhe për investimet që bëjnë shtetasit e vet jashtë vendit. Jo vetëm kaq, diplomatët kanë ndikuar që t’i jepet “certifikatë virgjërie” z. Heiko Luikenga, duke përdorur një zyrtar të lartë të qeverisë gjermane si z. Burgbacher, gjë që përbën skandal për vetë Bonin, po të publikohet ky rast. Sikurse është bërë e ditur, një delegacioni i biznesit gjerman, i udhëhequr nga Ernst Burgbacher, sekretar parlamentar në Ministrinë Federale të Ekonomisë dhe Teknologjisë, vizituan, së bashku me ambasadorin gjerman në Shqipëri, Z. Helmut Hoffmann paraditen e 3 tetorit 2013 – Ditën e bashkimit të Gjermanisë – portin e Durrësit (shih foton). Në fjalën e tij të përshëndetjes Ernst Burgbacher tha: “Jam në dijeni që këtu operojnë edhe disa kompani gjermane përmes investimit të tyre dhe shpreh vlerësimin tim për këtë marrëdhënie të ndërsjellë, zhvillimi të ekonomisë. Do të keni mbështetjen tonë edhe me tej”. Delegacioni gjerman zhvilloi një vizitë dyorëshe edhe në terminalin lindor, duke përgëzuar koncesionin dhënë një ish-trafikanti armësh!

NË PRITJE

Bie në sy fakti që lidhur me këtë vizitë z. Burgbacher, i pyetur nga radioja gjermane “Dojçe Vele” se nëse është gjetur një zgjidhje lidhur me pakënaqësitë e palës gjermane për faktin që për asistencën e dhënë për Shqipërinë kërkohen që të paguhen edhe taksa doganore, tatime apo tarifa të tjera, kur kjo shkon në kundërshtim me marrëveshjet kontraktuese, ai u përgjigj: “Gjermania është donatori më i madh në vend përllogaritur për frymë popullate. Edhe ka pasur probleme në këtë kontekst, të cilat janë adresuar dhe trajtohen hapur. Kemi marrë sinjale që këto çështje do të zgjidhen në periudhën më të shkurtër të mundshme, që është dhe sinjal konkret për investitorët gjermanë në kushtet për të bërë biznes në Shqipëri”. Nisur nga citimet e mësipërme, mund të spekulohet se Gjermania do të japë OK-in për pranimin e Shqipërisë në BE nëse nuk anulohen koncesionet në portin e Durrësit. Ndryshe do të vazhdohet me trysnitë, që më tepër se politike, janë thjesht për interesa biznesi, shkruan “Dyrrahu” më 9 janar 2014 (më hollësisht shih http://www.durreslajm.com/investigim/skandali-durres-porti-shteteror-por-anetar-ojq-je-gjermane). Me sa duket, edhe pas 10 vjetësh nuk është nxjerrë mësim nga skandali i “aferës së vizave”, kur u vu në shënjestër të drejtësisë gjermane selia diplomatike në Tiranë (shih faksimilen e gazetës gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” e 20 shkurtit 2004).

TRYSNIA EDHE NË FILLIMVITI

Në pritjen e vitit të ri, më 22 janar 2014, në ambasadën gjermane në Tiranë, përfaqësuesit e biznesit gjerman në Shqipëri i dorëzuan një letër pozicionimi (nënshkruar nga presidenti i DIHA-s Rolf Castro-Vasquez drejtuesi i Tirana International Airports dhe zëvendëspresident Jens Ströber, i zgjedhur më 17 qershor 2013, “mëkëmbës” i z. Heiko Luikenga në terminalin lindor, shih faksimilen në fund të faqes), nën moton “20 hapa për ekonominë shqiptare. Përveç zëvendëskryeministrit të Republikës së Shqipërisë, z. Niko Peleshi, kjo letër iu dorëzua edhe z. Arben Ahmetaj (Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes), z. Damian Gjiknuri (Ministri i Energjisë dhe Industrisë) dhe z. Edmond Haxhinasto (Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës), të pranishëm në pritjen e dhënë. Në fjalën e tij përshëndetëse, ambasadori z. Hellmut Hoffmann u shpreh se “kompanitë kanë nevojë të sigurohen se vendimet politike, gjyqësore e administrative, që lidhen me klimën e investimeve, janë korrekte dhe transparente. Pala gjermane do të dëshironte të mbështeste Shqipërinë, për të përmirësuar imazhin e saj si dhe për të tërhequr investime të reja. Kusht parësor për këtë mbetet gjithsesi, përvoja që krijojnë ata investitorë që janë tashmë në Shqipëri”. Bie në sy se Ministri Edmond Haxhinasto (në foto) kërkoi me ndrojtje “mirëkuptim lidhur me nevojën e pashmangshme për kontrolle në koncesionet ekzistuese”.

Tekstet shoqëruese të fotove:

1. (Foto kryesore): Kapiten Heiko Luikenga, pronar i koncesionit të Terminalit Lindor në Portin e Durrësit “EMS APO shpk”(djathtas) dhe “mëkëmbësi” i tij në Durrës, njëkohësisht zëvendëspresidenti i DIHA-s (Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë në Shqipëri) Jens Ströber (majtas), firmëtar i kushteve të biznesit gjerman për qeverinë shqiptare më 22 janar 2014.

2. Poshtë: Faksimile e faqes së parë të akuzës së doganave amerikane para gjykatës së distriktit të Nju Jorkut, 29 prill 1992, i pesti në listë z. Heiko Luikenga.

3. Faksimile e gazetës amerikane “Los Angeles Times”, 28 mars 1992 ku flitet për 8 arrestimet, mes tyre dhe të z. Heiko Luikenga

4. Kopertina dhe dy faqe nga libri “Russian Organized Crime New Threat?”, me ngjyrë të verdhë emri i z. Heiko Luikenga.

5. Z. Ernst Burgbacher, sekretar parlamentar në Ministrinë Federale të Ekonomisë së Gjermanisë, ambasadori z. Hellmut Hoffmann dhe biznesmenë gjermanë gjatë vizitës në Terminalin Lindor të portit të Durrësit, më 3 tetor 2013.

6. Faksimile e “Letrës së Pozicionimit” të biznesit gjerman dërguar qeverisë shqiptare më 22 janar 2014, nënshkruar në fund nga presidenti i DIHA-s (Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë në Shqipëri) Rolf Castro-Vasquez drejtuesi i Tirana International Airports dhe zëvendëspresident Jens Ströber, i zgjedhur më 17 qershor 2013, “mëkëmbës” i z. Heiko Luikenga në terminalin lindor.

7. Ministri shqiptar i Transportit dhe Infrastrukturës, më 22 janar 2014 në ambasadën gjermane, ku ka kërkuar “mirëkuptim lidhur me nevojën e pashmangshme për kontrolle në koncesionet ekzistuese”.

8. Faksimile e gazetës gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” e 20 shkurtit 2004, ku flitet për skandalin e vizave në ambasadën gjermane në Tiranë.

Shënim: Në shkrimet në vazhdim do të ofrojmë edhe arsyet ekonomike, dëmet që ky koncesion u shkakton shtetit shqiptar, biznesit shqiptar, taksapaguesve shqiptarë.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

- See more at: http://www.durreslajm.com/investigim/durr%C3%ABs-gjermani-ish-trafikant-arm%C3%ABsh-mori-terminalin-lindor-n%C3%AB-port#sthash.W3IRvZnJ.dpuf

Erpressung, Deutscher Bestechungs Lobbyismus und alle Lizensen im Debakel rund um die Hafen Durres werden überprüft

Teil II: Erpressung, Deutscher Bestechungs Lobbyismus und alle Lizensen im Debakel rund um die Hafen Durres

8/26/2013

KfW Geld Vernichtung mit den Betrugs Infraktur Projekten in Albanien, als Partner von Mafia Clans

Die Staatss Aufsicht, welcher unter den Sozis immer gut arbeitete, stellte unglaubliche Betrügereien rund um Konzessionen fest. 15-seitiger Report

Ekonomi Nga ILIR SINANAJ
01 Mars 2014 - 14:30

Auditi i KLSH zbardh abuzime miliardere me koncesionet

TIRANE- Firma koncensionare “BEG SPA”, e cila ka marrë përsipër që prej 17 vitesh ndërtimin e HEC-it të Kalivaçit, duhet të paguajë 19 milionë euro.

Gjithashtu, firma “YILMAZKABLO S.A.S”, e cila ka marrë me koncension ish-Uzinën e Telave të Kabllove në Shkodër, ka kryer investime në masën 1 milion USD nga 10 milion USD të parashikuara, nuk është bërë sigurimi i objekteve, nuk janë mbajtur në punë punëtorët e ish Uzinës, prodhimi është realizuar në nivele shumë të ulëta (deri në 10%).

Këto janë rezultatet e auditit të Kontrollit të Lartë të Shtetit lidhur me koncesionet. Audituesit e Kontrollit të Shtetit u bllokuan në punën e tyre për një periudhë prej 1 muaj e gjysmë nga ish-Sekretari i Përgjithshëm i METE-s Dardan Domi. Nëpërmjet burimeve të saj, “Shqiptarja.com” zbardh sot raportin e auditit të KLSH-së

“BEG SPA”……………

Zyrtari - See more at: http://www.shqiptarja.com/home

Auditi i KLSH-së për firmat koncesionare

Wer die jüngste Geschichte des Hafens Durres kennt, als das Militär die kriminellen Strukturen aus dem Hafen warf im Semptember 1999 kann sich nicht wundern, wenn bestimmte Websites nun diese üble Geschichte der Deutschen Wirtsschafts Delegation mit den alten kriminellen Drogen Strukturen aus Shiak, Verbrecher Kartellen aus dem Wirtschafts Ministeriums neu aufleben lassen.

Durrës, gjermani ish-trafikant armësh mori terminalin lindor në…

Në vitin 1992, pronari i koncesionit në Durrës z. Heiko Luikenga, bashkë me 9 të pandehur të tjerë (shtetas gjermanë, polakë dhe amerikanë), akuzoheshin për 9 vepra More…

Der Hafen aktuell, wo es heute Tage gibt, wo kein Schiff einläuft! Die Mafia hat viele neue Kräne gekauft, welche dann herumstehen und nicht benutzt werden.

Eine vollkommen falsche Beratung gibt es durch EU Mafia nicht nur in Albanien und vollständige Vernichtung der Justiz

EU Debakel: Die Albanische Regierung erklärt die Dezentraliserung als vollkommen gescheitert

Der Ministerpräsident hat inzwischen durch Regierungs Erklärung, die illegal gegebenen Grundstücke Urkunden für ungültig erklärt. Da ist natürlich erneut die Lobby Gruppe des DAW bei diesem Standard Betrug aktiv gewesen, als man 900.000 qm Küsten Grundstücke mit gefakten Dokumenten verkaufen wollte.

 

*

Die Machenschaften der Bank of Credit and Commerce International gehen über Betrug hinaus von Wilfried Kratz

Aktualisiert 26. Juli 1991 08:00 Uhr

Drogengeschäfte, Waffenhandel, internationaler Terrorismus – seit die Bank of Credit and Commerce International (BCCI) am 5. Juli in einer weltweiten Aktion geschlossen wurde, kommen immer erschreckendere Aspekte ihrer Tätigkeit ans Licht.

3/2/2014

Landesweite Polizei Aktionen, bei bekannten kriminellen Familien und die SHIS Mafia

Filed under: — BuckZiesMutter @ 7:54 pm

Waffen, 700.000 €, Sprengsätze usw.. wurden bei einer grossen Polizei Aktion gegen bekannte Kriminelle beschlagnahmt. 640 Polizisten waren Landesweit im Einsatz. 80 Häuser wurden durchsucht. 640 Elite Polizisten der RENEA waren im Einsatz. Die medien sind voll, das der Geheimdienst Chef, Nichts gegen die kriminellen Clans unternimmt, sondern Anweisung gegeben hat, die Zoll, Polizei und Steuer Leitung für das kriminelle Enterprise des Bujar Nishan und Salih Berisha auszuspionieren. Inzwischen laufen in Scharen der DP die Mitglieder weg, wobei es in Durres nicht einmal eine Partei Versammlung, noch einen Partei Vorsitzenden gibt, nachdem auch einfache Mitglieder verstanden haben, das man sie u.a. mit illegalen Grundstücks Urkunden bezahlt und betrogen hat.

Mafia Killer albanians

U.a. wurde der Ex-Direktor der Patos Wasser Werke und ein Aphotheker festgenommen, welche auf Landesweite Raubzüge gingen. Partner bei der Infrastruktur Mafia, natürlich primitive Banditen, denn man konnte so am meisten stehlen, wie die KfW mit Berlinwasser vor über 10 Jahren zeigte. Die berüchtigte Berat Mafia, von Deutschen aufgebaut, Partner und immer auf Raubzügen, als Kultur, wie man der Bundeswehr in 1999 erklärte. Eng mit dem Visa Skandal der Deutschen verbunden, durch die DAW Lobbyisten, als kriminelles Enterprise.
Të ndaluarit:
Abedin Baçja
Klaudjo Grembi
Artur Meçaj
Kristo Dunga
Mario Kaja
Marjo Kaja
Fatos Muço
Saimir Atija
Idi Shala
Erlin Çela
Dritan Veliu
Baftjar Gropa
Alfred Çela - See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/

shis visno Ein Langzeit Debakel mit diesen Kriminellen Geheimdienst, von der NATO aufgebaut. Das einzige Gute ist, das es ein Club der alten Idioten des Berisha sind, und sowieso nur Drogen und Waffen Schmuggel Kartelle zusammen bringen, als Service für Mafia Clans, inklusive neuer Identitäten. Auskunft kann Sokol Kociu geben.

Der Albanische Geheimdiesnst SHIS, fest in Hand primitiver krimineller Banden, verweigert jede Information, rund um Drogen und Waffen Schmuggel und kriminellen Clans.

Der Italienische Innenminister lobte die gut koordinierte Polizei Aktion, sowie die Zusammenarbeit mit der neuen Führung des Albanischen Innenministeriums. Zuvor hatten die Amerikaner die komplette Polizei vernichtet und an die Albaner Mafia mit Null Schule und Verstand ruiniert, weil man die Klientel Politik einfach mit vollen Wissen ignorierte.

Man weiss allgemein mit welchen Autos, u.a. mit US und vor allem Britischen Kennzeichen Kriminelle herumfahren.


Jedes Fahrzeug wird gründlich auf Waffen durchsucht, wie einige Jahre nach 1998. Banditen Söhne der Politiker und Polizei Top Beamten unter Berisha, sind bekanntlich in Morde sogar verwickelt. Prominente US - Albanische Gangster immer unterwegs.

Secret Service spies on PoliceLetter to agents: “Investigate new leadrs". Criminals are forgotten

Superaksioni i policisë

2/03/2014 14:50

Superaksioni i policisë

Të paktën 640 policë, përfshirë edhe forcat “Renea” kanë marrë pjese mëngjesin e së dieles në një operacion mbi persona me precedente penalë dhe të dyshuar si të përfshire në ngjarjet e fundit në Tiranë, Durrës, Fushë-Krujë dhe Krujë.

Burimet e Drejtorisë së Policisë bënë të ditura se ky operacion është një mësymje që policia ka ndërrmarë pas akteve të fundit që kanë shqetesuar opinionin publik.

Më shumë se 80 objekte specifike u bënë synimi i policisë, ndërsa shume pronarë të këtyre objekteve janë shoqëruar në polici.

Policia nuk bën të ditura rezultate, por mendohet që jane bllokuar dhjetëra armë luftarake si edhe fishekë të llojeve të ndryshëm.

Në një banese, policia bllokoi një makine për përgatitjen e eksplozivëve.

Pronari i saj, emri i te cilit nuk behet publik, mendohet që të ketë shitur kohet e fundit eksploziv.

Policia tha se në listen e kontrolleve jane qindra objekte të tjera, të cilat mendohet të jene pronësi e personave dyshuar si të inkriminuar në ngjarjet e frundit.

Lista sipas policisë mendohet të jetë e gjatë dhe do të vazhdoje me ditë të tëra. / Top Channel http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=273635&ref=fp

Der Pyschopat und korrupte Arben Ristani, Vize Innenminister bis Sepember, kritisiert natürlich die Regierung, wenn die militanten DP Banden, oft ohne Hirn und Bildung das Land ruinieren im Banditentum.

Die Vorgänger Regierungs Innenminister: Schutz Patrone des Drogen und Waffen Handels: Wenn Berufs Krimiinelle, Innenminister werden, wie Sokol Olldashi, Bujar Nishani, Lulzim Basha und am schlimmsten nun erneut: Flamur Noka, der nicht einmal den Verstand einer Ente hat mit seiner Mannschaft.

Flamur Noka terror në Kukës, arrestime dhe bastisje në shtëpitë e anëtarëve të PS-LSI

Club der Kriminellen und Maloks: Das Albanische Innenminsterium, wobei die höchsten Polizei Direktoren eine Sonder Marke sind und Hsyni Burgaj, von Geistes gestörten Britten als Polizei Partner installiet wurde. Irgendwie muss ja der Drogen Schmuggel und die Geldwäsche funktionieren, worin die SAS schon in den Skandal der 8 Tonnen Kokain rund um Sokol Kociu, Ferdinand Durda in 2001 aktiv verwickelt waren.

viho

Dreifaltigkeit der Albaner Dumm Mafia

2/21/2013

WikiLeaks - Stratfor: Berisha, the Albania mafia chief

So sieht es aus mit der Albaner Polizei

2/26/2014

Polizei Direktion und Staatsanwaltschaft saeubern die Durres Universitaet “Alexander Mosiu”

Die Justiz und Polizei Direktion säuebert die die Uni Durres: “Alexander Mosiu” von den militanten, korrupten und inkompetenden Gestalten und Pseudo Professoren. Fuer Wahlkampf Hilfe fuer die Verbrecher Partei PD und wenig Geld, erhielt man Master Titel. Die vollstaendige Vernichtung der Bildung mit dem Ex-Minister Myqerem Tafaj, ist einmalig in der Welt!

police Durres 2014
Real die neue Polizei, wie wir live erlebten. Es stehen wieder Schlagen, fuer Anzeigen vor dem Polizei Präsidum in Durres, ein Polizist gibt Auskunft, über die Anliegen. Wir konkrete Angaben machen, wird umgehend von einem Inspektor zur Anzeige Annahme ins Polizei Gebäude begleitet. Der Tonfall ist ruhig. Auch junge Frauen haben Fragen und arme Leute, und erhalten anständige Auskunft. Zuvor unter Salih Berisha, wurde Anzeige Erstattung verweigert, weil die Polizei Direktoren nicht schreiben konnten und dumme Maloks waren, arrogant und in Caffes bei Kriminellen nur anzutreffen waren. Man fand diese Art von Polizei dann in den Bars, mit Kriminellen zusammen, oder als Privat Polizei in Bordellen und Clubs. Dann kommen auch Anzeigen, wenn ein Professor nur für Geld Diplome ausstellen will.

Wild West in Albanien: der Vize Bürgermeister von Levan: Eqerem Brace, wurde verhaftet, nachdem er 2 Personen mit seiner Waffe verletzt hat.
Die Dümmsten sind Bürgermeister, Staatsanwälte, Direktoren und auch Minister unter Berisha vor allem in Albanien.

Spartak Braho, ist immer besonders lustig zum Thema, denn nun ist er Chef der Parlamentarischen Sicherheits Kommission

Secret Service spies on Police
01/03/2014

 

Secret Service spies on Police

While crimes have peaked in Albania in the past months, especially the method of putting explosives under vehicles, the Secret Service is more focused on investigating the police rather than gathering information about crimes.

Top Channel has been able to secure a document of the Secret Service, signed by the Director R.T. The document is a response to an urgent operative request of the new government, dated December 2nd, 2013.

The operative request is addressed to the Secret Service Directories in all prefectures, including the autonomous branches, one of which made this document available.

Through this request, the government asks information about persons involved in illegal activities of people who have been appointed in the State Police. The letter of the Counterintelligence Directory asked the service branches throughout Albania to identify the high-rank officials of the State Police in all districts, who have been involved in illegal activities, more concretely the District Director, the Head of Public Order, the Head of Crimes, the head of Precincts, heads of Police Districts and head of Traffic Police…

The document requests that these people should be identified if implicated in illegal activities that are followed by the KKON Directory, for crimes such as traffic of narcotics, of clandestine, of artworks, prostitution, minors or money laundering and forgery of documents.

………...http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=11173

Geschützt durch den Mafia Präsidenten Bujar Nishani: das NATO Debakel mit den Albanischen Geheimdienst SHIS
shis Albania
Die wikileaks Cables aus 2007, sprechen deutliche Worte
NATO Debakel: Der Albanische Kommunisten Geheimdienst Chef: Visho Ajazi Lika, berichtet nur dem Mafia Präsidenten

SHISH shndërrohet në polici politike të Sali Berishës, ja drejtuesit që urdhëruan përgjimet e kupolës së policisë

SHISH shndërrohet në polici politike të Sali Berishës, ja drejtuesit që urdhëruan përgjimet e kupolës së policisë
Zbardhen emrat e drejtuesve të Shërbimit Informativ Shtetëror dhe urdhrat e firmosura prej tyre, për të përgjuar krerët e Policisë së Shtetit për llogari të Sali Berishës dhe kupolës së Partisë Demokratike. Gazeta “SOT” pati paralajmëruar, me disa artikuj radhazi, përgjimet e paligjshme të Visho Likës për llogari të Berishës, rekrutime të dyshimta, syrvejimin e…

02 mars 2014

02 Mars 2014 - 12:07

Ja emrat që përgjon SHISH, mes tyre krerët e Tatimeve,Doganave - See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/ja-emrat-q–p-rgjon-shish-mes-tyre-krer-t-e-tatimevedoganave-203229.html#sthash.NSLhjE8r.dpuf

Faqja kryesore
Unglaublich was sich ein Geheimdienst Chef im Solde der alten kriminellen Berisha SHIK Banden erneut International erlaubt.
Aktuell wird Salih Berisha, dem EU Kommissar Stefan Fülle Verrat an der Albaner Sache vor und das er von den Serben bezahlt wird.
Die Buss Gesetze aus 2007, sollen nun endlich implemtiert werden!

Manjani: For vans we will implement the law“Vans may work where buses cannot go

Vertreter der Mafia wie Skender Koni, Distrikt Bau Polizei Direktor einmal, sind nicht in Haft, verstecken sich nur.

Das Mafia Einkaufs Centrum des Lulzim Berisha und der US Gangster in Durres, wo immer wieder heum geschossen wird und erst jetzt die Bank wieder bewacht wird, von Privat Polizei ohne Schutz Weste.


Zentrum des Verbrechens: Durres Einkaufs Zentrum

Die Spuren führen immer wieder auch zu Deutschen und der GTZ

Das Urgestein der Betrugs Firmen, der Kosovare Hajdin Sejdia wurde bei Kukes verhaftet

Schüler Lotzen, welche ebenso Polizei Unterstützung haben, inklusive Polizei Schulung auch in Schulen

Inzwischen funktioniert auch die Staatsaufsicht für den Polizei Dienst, womit automatisch Diziplin eintritt. Berisha hatte diese Posten den grössten Idioten gegeben, welche nicht schreiben und lesen konnten und functinoal illeratte waren.
Gegen 22 Polizisten wurden Verfahren eingeleitet, 4 verhaftet.

09 Mars 2014 - 07:17
Shkeljet, SHKB kallëzoi 22 oficerë policie për një muaj, 4 në pranga -

See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/shkeljet-shkb-kall-zoi-22-oficer–policie-p-r-nj–muaj-4-n–pranga-204252.html#sthash.v0vV4HTz.dpuf

2/28/2014

Rund um das Auftrags Killer Kartell der Politik: mit der Festnahme von Juljan Sinanaj und Marjon Mitro

Filed under: — Super Visor @ 3:10 pm

Immer wenn Berisha und seine Banden abgesetzt wurden, gab es besonders viele Anschläge, weil die Banden raubtend und mordend durch Albanien fahren. Die Banden brauchen Albanien als Rückzug Ort, bei den Traditionellen Raubzügen durch Europa, und wer auf der Interpol Liste steht, erhält eine neue Identität, wie Mark und Arben Froku, welche den Copa - Topalli Mafia Clan u.a. finanzierten. Der gerade in die Luft gesprengte Baki Xhabaftit , lebte in Deutschland, gehörte zu der typischen Albaner Familie in Deutschland, direkt als Mord Familie bekannt und im Drogen Handel, wie illegalem Bauen und Geldwäsche. Deutsche Diplomaten, Lobbyisten, kriminellen NGO’s haben eine Langzeit Tradition, Kriminelle nach Deutschland zuholen.

berisha killer mafia boss
Seit langem bekannt, wie Berisha und seine Banden das Theater erneut planen, wenn man nicht mehr in der Regierung ist.

Teil II zur Festnahme von:

10-50.000 € für Mord

Julkan Sinanaj

Juljan Sinanaj und Marjon Mitro, wurde in Rhinas verhaftet, verdächtigt 2 der letzten Sprengstoff Attentate organisiert zu haben Die Spuren führen direkt zu Lulzim Basha - Isufi, den Salih Berisha militanten Banden, welche seit 20 Jahre Morde verüben.


Video des Innenministeriums

Der Präfekt zur Festnahme

Rudin Çalliku, von der gut bekannten Shiak Mafia, wurde verhaftet, wegen Verbrechen in Italien: das Übliche der SHIAK Bande, eng mit der heutigen Deutschen Hafen Mafia verbunden, schon im Visa Skandal: Frauen- Drogen Handel bis zu Mord in Genua diesmal. 24 Jahre Haft in Italien. Kommentar: Immer die selben Deutschen rund um den Lobby Verein DAW, sind Vorzeige Partner der Deutschen Politik und für seriöse Journalisten max. gut, wenn man Verbrecher kennen will und Mörder. Selbst ernannte Albanische Experten, aber nur für Bestechung und Betrug und die Leichen der Deutschen Investoren, säumen den Weg., des DAW, wie etliche Betrugs Projekte der Deutschen Entwicklungshilfe, und angeblicher Kommunaler Experten Ausbildung vor 10 Jahren schon.

Aktualitet
30 Janar 2014 - 16:23
Shijak, arrestohet i shumëkërkuarit i organizatës “Kanun”, Rudin Çalliku
SHIJAK - I dënuari nga drejtësia italiane pasi është i dënuar në gjyqin ndaj organizatës së njohur si “Kanun”, Rudin Çalliku është arrestuar ditën e sotme në Shijak.

Ndaj 40-vjeçarit Çalliku ishte lëshuar një urdhër-arresti ndërkombëtar nga Gjykata e Genovas në Itali, pasi është është akuzuar për një sërë veprash të rënda penale në Itali, si “trafik femrash", “trafik droge", organizatë kriminale, etj.

Sipas Policisë së Shtetit, Rudin Çalliku, banues në Shijak, ishte shpallur në kërkim nga “Interpol Roma", pasi autoritetet gjyqësore të Genovas në Itali kishin lëshuar ndaj tij një urdhër-arresti që në datën 18 mars 2002.

Ndërkohë që zyra qendrore Kombëtare “Interpol Tirana” kishte marrë njoftim në datën 26 qershor 2012

Ai akuzohej për veprat penale “trafik droge", “tentativë vrasjeje” dhe “pjesëmarje në organizata kriminale mafioze".

Sipas Policisë së Durrësit, maksimumi i dënimit për veprimtarinë kriminale në fjalë arrin në 24 vjet burgim.

Ndërkohë bëhet e ditur se Drejtoria e Policisë së Qarkut të Durrësit, është duke bërë procedurat me qëllim ekstradimin e 40-vjeçarit Rudin Çalliku drejt Italisë.

Redaksia Online
(bg/shqiptarja.com) - See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/shijak-arrestohet-i-shum-k-rkuarit-i-organizat-s-kanun-rudin–alliku-198408.html#sthash.arC3afRD.dpuf

Vor einer Woche hingerichtet, ein Extrem Verbrecher in Plepa, mit Ilir Meta verwandt.
Xhemal Cela
Eine der üblichen Baufirmen: “Enigma” Eigentümer Xhemal Cela, aus der berüchtigten Drogen Polizei Mafia aus Tropje, dem Cela Clan, welche wie 300 andre Appartment Häuser keine Baugenehmgiungen in Tirana haben, ebenso nicht im Bezirk Durres. Keiner will den Bauschrott kaufen, wobei Enigma, die ‘Appartments, wie saures Bier anbietet. Xhemal Cela, gehört zum Verbrecher Klan des Ilir Meta, heiratete eine Cousine von Ilir Meta, dem Frankenstein der Albanischen Politik und ein Produkt der Deutschen AA Inkompetenz und Betruges in 1999, vor allem von Joschka Fischer und den Verrückten Mafiosis der FES. Xhemal Cela, verstarb im Krankenhaus heute Nachmittag und war mit seiner “Enigma” Baufirma in unzählige Grundstücks Streitigkeiten verwickelt, weil er mit Politiker Protektion als Ilir Meta Verwandter, einen Farb Kopierer hatte, für gefälschte Grundstücks Urkunden und Lefter Koka der Partner im Bezirk Durres, auch mit anderen Verbrechern, wie den Tragaj Brüdern gut verbunden war. Ziegenhirte macht auf Gross Bauunternehmer, nur weil er die Cousine des Ilir Meta geheiratet hatte und verschuldete sich bei Mafia Geldgebern immer mehr, wo er keine Bau Aufträge mehr füllte ab 2012!

aus

1/24/2014
Die Aufbauhelfer, Demokratie Bringer mit der Mafia und 22 Sprengstoff Anschläge in 4 Monaten in Albanien

Die Vernichtung der Umgebund wurde lange von der UN geplant und Verbrecher dirkekt gesponsert, als Partner im Geld Unterschlagen. Die UN taucht auf und schon wird es noch schlimmer mit der Dokumenten Fälschung und illegalen Bauerei.

3/14/2012
UN Organisationen will illegal gebaute Mafia Region Nr. 1 Europas sanieren: Plepa - Golem

Die Mafia Region wird mit Vorsatz von kriminellen Ausländischen Organisationen zerstört, was mit den Deutschen der KfW, GTZ, Berlinwasser anfing in 1995, bis heute mit der UN und den neuen Weltbank Projekten in 2014.

Noch ein paar Killer Teams sind unterwegs, darunter Ex-Polizisten: Baki Xhabafti, aus einer Mord und Drogen Familie wurde in Vore, einer reinen Verbrecher Vorstadt von Tirana, wo die Besseren leben, wurde mit einer starken Sprengladung vollkommen zerrissen, wie sein Auto.

28 Shkurt 2014 - 09:30
Vorë, atentati ndaj Xhabaftit në polici pjesëtarë të fisit Ymeri Të tjera rreth shkrimit
VD
FOTO/Makina e shpërthyer
Hasmëria mes fiseve, mori 10 jetë
Tahiri mbledhje urgjente me drejtuesit e policise
Me 27 shkurt ekzekutimi për hasmëri i Baki Xhabaftit
Rreth 30 shpërthime me eksploziv nga shtatori 2011
TIRANE- Policia thotë se janë shoqëruar mbi 20 persona, mes tyre anëtarë të fisit Ymeri, për shpërthimin e telekomanduar i cili i mori jetën biznesmenit Baki Xhabafti. Shpërthimi ndodhi rreth orës 17:00 të 27 shkurtit (2014) në Vorë, ku 40-vjeçari nga Selita, ishte zhvendosur me banim.
- See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/vor–atentati-ndaj-xhabaftit-n–polici-pjes-tar–t–fisit-ymeri-202904.html#sthash.usjhnLqe.dpuf

Die Mercedes Mafia Zweigstelle, bekannt fuer Bestechungen, wo wir vor 10 Jahren schon berichteten, wurde heute ausgeraubt.
Spartak Poci Mercedes
ueber die einmalige kriminelle Energie, einen amtierenden Transport Minister mit System zubestechen, sagt Alles ueber das damalige kriminelle Enterprise der Deutschen Botschaft auch rund um den Visa Skandal. Vor allem deshalb , weil der Minister als Innenminister zu einer Sicherheits Konferenz nach Athen in 2001 fuhr, aber mit gestohlenen Mercedes, denn die Griechen beschlagnahmten.

8 Shkurt 2014 - 13:58
Grabitet pika koncensionare “Mercedes benz” në autostradë

TIRANE- Pika koncensionare e “Mercedes Benz” në autostradën Tiranë-Vorë, është grabitur rreth orës 13:30 minuta.

Nga të dhënat e para mësohet se grabitje me mjete të forta ka ndodhur nga dy persona të armatosur dhe me maska të cilat më pas janë larguar me motor.

Policia bën të ditur se nga grabitja ka mbetur i lënduar roja i firmës ndërsa grabitësit kanë arritur të grabisin xhiron ditore.

vijon - See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/grabitet-pika-koncensionare-mercedes-benz-n–autostrad—–202942.html#sthash.1AA0ie3S.dpuf

2/26/2014

Polizei Direktion und Staatsanwaltschaft säubern die Durres Universitaet “Alexander Mosiu”

Filed under: — CrniLabudovi @ 12:36 pm

Die Justiz und Polizei Direktion saueber die die Uni Durres: “Alexander Mosiu” von den militanten, korrupten und inkompetenden Gestalten und Pseudo Professoren. Fuer Wahlkampf Hilfe fuer die Verbrecher Partei PD und wenig Geld, erhielt man Master Titel. Die vollstaendige Vernichtung der Bildung mit dem Ex-Minister Myqerem Tafaj, ist einmalig in der Welt!

police Durres 2014
Real die neue Polizei, wie wir live erlebten. Es stehen wieder Schlagen, fuer Anzeigen vor dem Polizei Präsidum in Durres, ein Polizist gibt Auskunft, über die Anliegen. Wir konkrete Angaben machen, wird umgehend von einem Inspektor zur Anzeige Annahme ins Polizei Gebäude begleitet. Der Tonfall ist ruhig. Auch junge Frauen haben Fragen und arme Leute, und erhalten anständige Auskunft. Zuvor unter Salih Berisha, wurde Anzeige Erstattung verweigert, weil die Polizei Direktoren nicht schreiben konnten und dumme Maloks waren, arrogant und in Caffes bei Kriminellen nur anzutreffen waren. Man fand diese Art von Polizei dann in den Bars, mit Kriminellen zusammen, oder als Privat Polizei in Bordellen und Clubs. Dann kommen auch Anzeigen, wenn ein Professor nur für Geld Diplome ausstellen will.

Heute in der Frueh, war die neue Rektors Leitung auch vor Ort und den Betrieb neu zu organisieren, nachdem die Partner auch der Deutschen DAAD, die Bildung vollkommen ruinierten und nur die duemmsten Parteibuch Gaenger, was bei Minister Myqerem Tafaj, anfing zum Partner der Deutschen Nonsens Auslands Politik wurden.

Die sogenannten “Professoren” Endri Sina und Odeta Tota wurden verhaftet.

Nis shpartallimi klaneve dhe militantizimit në universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës
Posted by Slideri, Top Lajmet Tuesday, February 25th, 2014

Universiteti 1Nga Xhevahir Gradica / Drejtësia shqiptare ka nisur të shkundë universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës nga aktorët e abuzimit. Arrestimi i dy pedagogëve të Fakultetit të Infermierisë ka hapur një kapitull të ri për të cilin është folur thuajse hapur në mjediset studentore dhe ndër pedagogë të karrierës. Operacioni i policisë së shtetit është koduar me emërtimin “Master” shprehje kjo e abuzimeve që kanë ndodhur dhe ndodhin në mënyrë të hapur në këtë universitet. Specialistë nga drejtoria e përgjitshhme e luftës kundër krimit ekonomik e financiarë dhe specialistë të të njëjtit sektor pranë drejtorisë së policisë së qarkut të Durrësit pas përvetësimit të kallëzimeve si dhe të përgjimit dymujor kanë arritur në konkluzionin se bëhet fjalë për konsumimin e veprës penale nga së paku dy pedagogët e arrestuar. Endri Sina dhe Odeta Tota, të dy pedagogë në Durrës janë arrestuar në kushtet e flagrancës, ndërkohë që gjykata ka vendosur për ta masën e sigurisë “arrest në burg”. Ata janë akuzuar për veprën penale “Korrupsion pasiv nga persona që ushtrojnë funksione publike” dhe “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, por që deri në vërtetimin dhe fajësimin e plotë të tyre duhet pritur vendimi i formës së prerë nga gjykata. Fill pas arrestimit të dy pedagogëve në universitetin e Durrësit pati zhvillime të mëtejshme. Një pjesë morën përsipër të nxisin protesta duke e cilësuar prangosjen e pedagogëve si të paligjshme dhe të pajustifikueshme, ndërsa pala tjetër nxitoi të lajë duart. Kështu, të nesërmen e ngjarjes, rreth 20 studentë të këtij fakulteti deklaruan se kërkojnë lirimin e lektorëve të tyre sa më parë duke shënuar kështu të parën protestë kundër një vendimi gjykate. Protesta ka zgjatur fare pak dhe lehtësisht kuptohej se ishte e manipuluar, e nxitur nga të tjerë. Në mëngjesin e asaj dite në shkallët e godinës së universitetit “Aleksandër Moisiu” janë parë të bisedojnë me studentët dy-tre kolegë të të arrestuarve si dhe disa punonjës të spitalit që i përkasin personelit të mesëm e të lartë të këtij shërbimi. Studentët nuk kanë pasur pankarta në duar dhe thuajse kanë qëndruar si grup i izoluar ngase nuk pati studentë të tjerë në mbështetje të protestës. Madje më pas një pjesë e tyre kanë thënë se janë detyruar të dalin për të “bërtitur” pas ultimatumeve që u janë dhënë. Nga ana tjetër u vu re edhe nxitimi dekanatit për të larë duart sa më parë që të ishte e mundur. Edhe pse gjykata ende nuk është shprehur lidhur me fajësinë, ose pafajësinë e pedagogëve të prangosur si dhe të dy studentëve që akuzohen se kanë shërbyer si ndërmjetës, departamenti mjekësisë dhe Fakluteti Studimeve Profesionale kanë shprehur vërdiktin e tyre. Fillimisht, me anë të deklaratës së shpërndarë për median, ata kanë bërë të ditur se lajmin e arrestimit të pedagogut Sina dhe pedagoges Tota e kanë mësuar nga media duke lënë të kuptohet se nuk disponojnë shkresë zyrtare nga organet e drejtësisë shqiptare. Më pas janë shprehur se distancohen nga veprimi duke thënë e shkruar se veprimet për të cilat akuzohen kolegët e tyre janë veprime individuale dhe se përgjegjësia është personale.
Emërimet
Të gjithë të emëruarit në universitetin “Aleksandër Moisiu” kanë kaluar nga zyrat e PD në Tiranë e në Durrës. Fati i rektorit, dekanit, përgjegjësit, pedagogut dhe deri tek personeli ndihmës është përcaktuar nga kanalet politike brenda partisë që ka pasur pushtetin deri me 23 qershor si dhe miqësitë dhe shërbimet e lidhura enkas me zyrat e PD. Universiteti në Durrës ka në mesin e vet edhe shumë pedagogë të karrierës,të kualifikuar dhe me të gjitha meritat profesionale-akademike, ndërkohë që pjesa më e madhe e lektorëve kanë ardhur nga emërimet politike. Deri më tani hallka lidhëse ka qenë zyra e PD në Durrës e cila bënte propozimin në Tiranë dhe që andej bëhej emrimi. Kështu në mesin e pegadogëve me karrierë dhe me merita të plota kanë depërtuar edhe militantë, persona pa asnjë kriter profesional, pa master dhe pa doktoraturë. Madje ka pasur dhe ka pedagogë që janë njëherësh mësues në ciklin e ulët dhe në ciklin e lartë të arsimit 9-vjeçarë, siç ka të tjerë që shërbejnë apo marrin paga në ndërmarrje e institucione shtetërore dhe private. Deri më tani për t’u bërë pegadog në Durrës nuk ka pasur aspak rëndësi diploma, kualifikimet, karriera dhe të tjera të dhëna. I vemti kriter që ka sunduar në përcaktimin e listës për pedagog është militantizimi dhe shërbimi ndaj klanit të kreut të PD në Durrës Igli Cara. Ky i fundit ka shkuar aq thellë saqë ka marrë atributet edhe në rastin e përzgjedhjes së rojes private, sanitareve, punonjësve në administratë deri edhe tek punonjësit e shërbimit në lokalin-bar të universitetit. Cara dhe klani tij kanë ndikuar hapur në prishjen e imazhit të universitetit duke e rendituar në fund të listës së universiteteve të pëlqyera nga të rinjtë. Në Durrës, për të vijuar studimet e larta, përfundojnë kategoria e nxënësve që kanë gabuar në përcaktimin e preferencave, të maturantëve të dobtë dhe të asaj kategorie të rinjsh me të ardhura të pakta financiare në familjet e tyre. Të gjithë studentët me ambicie dhe që kanë mundësi për të përballur udhëtimin apo kushte e tjera nuk preferojnë universitetin në Durrës. Ndonëse qe ndër të parët universitet në vend që u përfshi në modelin e Kartës së Bolonjës, preferencat e marturantëve për të ndjekur një degë të fakulteteve në Durrës është në shifra të ulta dhe arsyeja e vetme lidhet pikërisht me ndërhyrjet politike në emërimet e pedagogëve. Politikisht PD është fshehur pas statistikave deri më tani dhe asnjëherë nuk ka bërë analizën e merituar, ndërsa në terren duket lehtësisht diferenca dhe hendeku shumë i madh mes këtij universiteti dhe universiteteve të tjera në vend. Thuajse asgjë nuk funksionin në rrjedhën normale dhe kjo vihet re që nga grafiku mësimit, frekuentimi në leksione, predispozicioni pedagogëve, testimet, shpallja rezultateve etj. Fare pak pedagogë janë të përfshirë në angazhime akademike, tregues e matës i nivelit të lektorëve. Një pjesë e mirë e pedagogëve kanë mundur të sigurojnë këtë status pas mbështetjes që kanë gjetur tek universitetet private, dëshmitë dhe kualifikimet e të cilëve kanë mbushur dosjen dhe kanë bindur partinë për t’i dhënë një vend pune si pedagog. Rektorati dhe dekanatet kanë qenë të detyruar të bëjnë publike listën vetëm pasi është miratuar nga PD. Deri më tani ky institucion ka shërbyer si bazë eksperimentale dhe si trampolinë për një kategori që kanë synuar të kapin më pas të tjera vende pune. Një degradim i tillë më së fundi ka shpërthyer me nisjen e fushatës së ndëshkimeve fillimisht për të akuzuar për marrje rushfeti dhe më pas me kategorinë e pedagogëve që kanë fallsifikuar rezultatet apo të dhëna të tjera. Fakti që në Durrës më lehtë ka qenë të punësohesh si pedagog sesa në një shkollë 9-vjeçare ka lënë dyshime të forta lidhur me kriteret e “rekrutimit”. Studentëve të regjistruar për master shkencor u kanë dhënë leksione të emëruarit pedagogë të cilët vet nuk kanë kryer jo vetëm studimet për mastër shkencor, por as në atë njëvjeçar për mastër profesional. Varësia e institucionit në mënyrë të drejtpërdrejtë nga selia politike e ka shtyrë universitetin në gremisjen e madhe pasi i gjithë pazari për vendet e punës është bërë me ndërmjetës, me sekserë. Sipas burimeve mësohet se universiteti i Durësit do të bëhet i pari shembull ndëshkimi për ta çliruar nga kapja politike.

Short URL: http://bulevardionline.com/?p=8284

Gegen das Lokal eines Neffen des Neritan Ceka, wurde ein Sprengstoff Anschlag veruebt

Gegen den Ex-Hafen Direktor Eduart Ndreu, wurde das Ermittlungs Verfahren eingeleitet

Filed under: — CrniLabudovi @ 12:18 pm

Nachdem der Hafen Durres, erstmalig in den Roten Zahlen ist seit der Existenz des Hafens, vollkommen ruiniert mit vollkommener falscher Beratung der Deutschen DIWI Consult und EBRD Korruptions Kartelle, Bestechungs Lizensen der ueblen Art, ohne Ausschreibungen Geschaefte und Lizensen getaetigt wurden, ermittelt die Staatsanwalt offiziell gegen fruehren Hafen Direktor Eduart Ndreu . Burime që mbeten konfidenciale bëjnë të ditur se ka nisur procesi mbledhjes së të dhënave dhe se fillimisht pritet të jenë objekt i prokurorisë së bashku me Ndreun edhe dy eksponentë të tjerë të, der schon vor 8 Jahren als vollkommen korrupt galt, aber von den Verbrecher Kartellen des Sokol Olldashi und Ridvan Bode installiert wurde. Praktisch sind alle Haefen durch eine Mafioese Privatisierung ruiniert worden und gefakte Ausschreibungen.


Ein Bericht vor Jahren im TV, ueber korrupte Ausschreibungen

Albanien beginnt eine Neu Ordnung des Hafens Durres, wo die Korruptions Privatisierung ein Chaos anrichtete

Gerichts Titel gegen den Mafia Hafen “Porto Romana”

Eduart Ndreu
Eduart Ndreu, Ex-Hafen Direktor, direkter Familien Partner einer korrupten Deutschen Tochter Firma im Hafen. Als extrem korrupt vor vielen Jahren bekannt, eine Mafia Installation der alten Drogen Kartelle aus Shiak mit Sokol Olldashi und Ridvan Bode. Kommentar: da muessen halt die Deutschen und der Ober Gangster des Lobby Vereines DAW wieder wie im Visa Skandal die Kugel anschieben. Alles muss mit Deutschen Steuergeldern durch Lobbyisten und Berufs Kriminelle korrumpiert werden, was Deutsche Politik ist, wie man auch an Griechenland und dem Kosovo gut sah.

Prokuroria nis të mbledhë fakte për të hetuar ish drejtorin e portit të Durrësit dhe vartësit e tij
Posted by Gazeta Bulevard Slideri, Top Lajmet Tuesday, February 25th, 2014

ndreuPorti i Durrësit ka nisur të trazojë organin e drejtësiësë lidhur me një sërë skandalesh të bëra gjatë kohës që Autoriteti Portual drejtohej nga Eduart Ndreu. Burime që mbeten konfidenciale bëjnë të ditur se ka nisur procesi mbledhjes së të dhënave dhe se fillimisht pritet të jenë objekt i prokurorisë së bashku me Ndreun edhe dy eksponentë të tjerë të portit dhe konkretisht Mehmet Borshi dhe Agron Çopja. Emrat e tyre kanë dalë disa herë në pah dhe që lidhen me firmosjen e disa tenderave të cilat do të verefikohen nëse janë mbështetur në ligjet, vendimet dhe udhëzimet përkatëse. Çdo gjë lidhert me kohën kur ata kanë qenë pjesë e kupolës në port dhe ushtrimi detyrës së tyre ka të bëjë me një sërë nënshkrimesh për rpokurime, tendera, koncensione. Materialet e Kontrollit të Lartë të Shtetit dhe investigimet e tjera kanë shtyrë prokurorinë të ndjekë me precedencë aktivitetin e të tre emrave të mësipërm. Për shkak të pozicionit që secili prej tyre ka pasur në port, mbeten emra shumë të lakuar, ndërsa nuk është thënë ende zyrtarisht nga prokuroria se cilat janë arsyet që po e shtyjnë organin e akuzuës të “gërmojë” në dosjet e tyre. Hera e fundit dhe që është bërë e njohur është denoncimi i bërë në mënyrë publike nga administratorë të firmës REAR sh.p.k lidhur me skualifikimin e tyre nga tenderi. Bëhet fjalë për tenderin e privatizimit të shërbimit elektrik në portin e Durrësit tender që është zvarritur herë pas here nga drejtori portit të Durrësit Eduart Ndreu me qëllim favorizimin e një firme tjetër. “Në mos sot, një ditë Eduart Ndreu, Mehmet Borshi, Agron Çopja dhe antarët e tenderit do të shkojnë në burg”.-ka thënë administratori firmës së penalizuar. Pas deklarimit gjërat në port kanë nisur të ndryshojnë, por kjo duket se nuk ka pasur ndonjë ndikim në organet e prokurorisë institucion që heton pavarësisht nëse ka apo jo denoncime zyrtare. Por Ndreu dhe vartësit e tij kanë edhe shumë gjëra të mbetura pezull. Fakti se pak javë më parë ministri Transporteve dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto u shpreh se do të rishikojë të gjitha tenderat dhe koncensionet e dhënë në port nga Eduart Ndreu ka lënë shtegun e hapur për mundësinë e nisjes së hetimeve. “Të gjitha koncensionet dhe kontratat e lidhura jashtë interesit ekonomik dhe në dëm të qytetarëve do të rishikohet”-pati deklaruar Haxhinasto. Porti aktualisht gjendet në ditët e tij më të zeza përsa i përket të ardhurave. Sipas burimeve zyrtare me shumë vështirësi është bërë e mundur gjetja e fondit për pagat e administratës, ndërsa shpenzimet për energji elektrike, ujë të pishëm si dhe dhjetra fatura detyrim ndaj të tretëve kanë mbetur stok në tryezat e drejtuesve të portit. Gropa e madhe prej më shumë se 16 milion euro ka shumë të ngjarë të ketë provokuar organet e drejtësisë për të investiguar se çfarë realisht ka ndodhur në portin më të madh në Shqipëri dhe shkaktarët.

Short URL: http://bulevardionline.com/?p=8287

Der neue Regierungs Chef Edi Rama, wird erst im Februar 2014, die Schwaegerin der Frangaj Brueder, als Chefin der Alb Tours Tourism Agentur entfernen, einem Langzeit kriminellen Enterprise der jeweiligen Minister, und seit der Ilir Meta Regierung als System und Langzeit Partner der korrupten GTZ Vertreter, bei jedem Betrugs Unfugs Projekt. Rama largon kunatën e Frangajt nga Agjencia e Turizmit, emërohet Juljana Dhamo ! Selbst die Mitarbeiter erzaehlten die wildesten Storys, welche Idioten zu Chefs bestimmt werden. Seit 12 Jahren werden die Leiter, wegen Geld Unterschlagungen angeklagt.

hafen Durres
Kein Schiff ist angemeldet, noch liegt Eines auf Reede fuer den Durres Hafen, mit Ausnahme der Tages Faehren. Das letzte Schiff, aus Libyen, holte Schrott ab, fuer eine tuerkische Firma.

Ein Chaos Hafen, der Opfer der Korruption und Dummheit wurde, aber schon vor 10 Jahren.

2/24/2014

Im Lande einer Mafia Justiz: Der Bauschrott des Sokol Olldashi und der EBRD / 7 Versprechen von 17 hat bis jetzt die Regierung erfuellt

Filed under: — Balkansurfer @ 11:58 am

 

 

Der normale Bauschrott, der EBRD, EU, KfW Mafia finanziert mit den kriminellen Sokol Olldashi Syndikat und ohne Bau Ausschreibung. 8 Monate nach der Einweihung, muss der Tunnel von Krrabes geschlossen werden, wegen Renovierung. Bechtel Manager stehen in den USA wegen Bestechung vor Gericht. Deutsche Politiker und Diplmaten sind Straffrei bei Auslands Bestechungs, Visa Betrug, was bei Frank Walter Steinmeier anfaengt. Falsche Beratung, durch selbst ernannte Betrugs Consults auch rund um die Bestechungs Orgien mit den Hafen Durres, zeigen wie es geht.

Man landet bei Betrug und Bestechung immer automatisch bei US, Deutschen und Oesterreichischen Bestechungs Lobbyisten der Betrugs Mafia rund um Wirtschaft Verbaende.

Bechtel Manager wegen Bestechung, Geldwäsche, Steuer Betrug in den USA vor Gericht

Langzeit kriminelle Cosntrukte des Betruges, der falschen Beratung rund um die WEltbank, EBRD, der Deutschen wie der Deutsche DIWI Consult, wird in einem Bericht für Betrug und Bauschrott, rund um den Hafen extra erwähnt werden, unter der neuen Regierung, was das normale Betrugs Desaster ist, bei Deutschen Baufirmen von Düsseldorf, Hamburg bis Nigeria im Ausland. DIWI Consult, finanziert direkt die Albaner Mafia
Erneute Schiesserei mit der Mafia Familie des Sokol Olldashi: Zenaldo (Aldo) Mamaqi

Aktualitet
24 Shkurt 2014 - 07:06

Mbyllet 11 orë tuneli i Krrabës punime 8 muaj pas zgjedhjeve

TIRANE- Gati 8 muaj pasi qeveria e kaluar e drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha inauguroi tunelin e Krrabës, pjesë e autostradës që lidh Tiranën me Elbasanin, ky aks rrugor do t’i nënshtrohet rikonstruksionit.

Policia rrugore njofton se asnjë automjet nuk do të qarkullojë sot në aksin e ri rrugor Elbasan-Tiranë për 11 orë, duke filluar nga ora 7 e mëngjesit deri në 18:00 të pasdites së sotme, për shkak të punimeve që do të kryhen.

“Drejtoria e Policisë Rrugore, informon përdoruesit e rrugës se, ditën e nesërme, (sot) datë 24.02.2014, nga ora 07:00 deri në orën 18:00, aksi rrugor në autostradën Tuneli i Kërrabës-Bradashesh dhe anasjelltas do të bllokohet plotësisht për shkak të shtrimit të një shtrese asfalti. Policia Rrugore, bazuar në kërkesën e Autoritetit Shtetëror Rrugor, do të marrë masat përkatëse për mos lejimin e kalimit të mjeteve në këtë fashë orare. Policia Rrugore lutet për mirëkuptimin e bashkëpunimin qytetar në këtë drejtim", thuhej dje në njoftimin e Ministrisë së Brenshme.
- See more at: http://www.shqiptarja.com/home/

7 Versprechen von 17 der Regierung wurden realisiert, was in kurzer Zeit sehr gut ist, aber das Volk ist ungeduldig, das nicht genuegend passiert.Mjaft ist eine vom Westen auch mit Deutschen Geldern aufgebaute Organisation, welche durch ihren langjaehrigen Idioten Erion Velija auffiel, der heute trotz Null Bildung Minister ist. Viele Millionen wurden dort versenckt, auch von den ueblichen Deutschen Stiftungen, welche Geldwaesche betreiben und die dubiosten Leute schon finanzierten.

 

23 Shkurt 2014 - 11:17
Mjaft: Në 100 ditët e qeverisë
nga 17 premtimet PS realizoi 7

TIRANE- Në 100 ditët e para të qeverisë nga 17 premtimet elektorale që deklaroi PS gjatë fushatës zgjedhore, 7 premtime janë realizuar, 7 nuk janë realizuar, 2 janë premtime të realizuar pjesshëm dhe një është i pamatshëm.

Lëvizja Mjaft prezantoi sot raportin “Vertetëmatësi” ë vlerëson punën e qeverisë në 3 muaj e parë. Mjaft në raport argumenton se ka një balancë mes premtimeve të mbajtura dhe atyre që sjanë plotësuar në 100 ditët e para. Aldo Merkoci dhe Gjergj Erebara, paraqitën edhe gjetjet e këtij raporti.

Disa nga premtimet e realizuara
1-Ndalimi i importit të plehrave
2-Heqja e taksës 10 % e ilaçeve
3-Auditim ndërkombëtar i financave të vendit
4-Mbyllja e aktiviteteve të paligjshme të lojrave të fatit
5-Çdo mësuese do të fitojë një rrogë më shumë nga skema e re e tatimit mbi të ardhurat
6-Do të fillojmë procesin e transparencës për koncesionet dhe privatizimet
7-Verifikimi i objekteve pa leje ndërtimi dhe nisja e procesit për prishjen e tyre

Nuk është realizuar:
1-Vendosja nën kontrollin e parlamentit të Institutit të Statistikave
2-Heqja e taksës së biznesit të vogël
3-Ulja me 6 për qind taksën e faturës së energjisë elektrike për konsumatorët familjarë
4-Rikthimi i përfitimeve ligjore për njerëzit me aftësi të kufizuara
5-Do të flasim për rritjen e taksës 10 për qind mbi sipërmarrjen vetëm pas 100 ditëve të para, do ta vendosim në një nivel që do të dakordëzojmë bashkarisht
6-Anulimi i koncesionit elektoral në Portin e Durrësit
7-Paketa për lehtësimin dhe zhvillimin e fermerëve me qëllim uljen e kostos së prodhimit.

- See more at: http://www.shqiptarja.com/Politike

2/23/2014

Der Mord an Albert Kasalla und Shaban Babasi erinnert an den Mord an Iso Copa

Filed under: — Balkansurfer @ 12:50 am

Im Kathastrophen Gebiet der Kriminellen erneut: Shkozet und Kenete, geschah dieser Doppel Mord erneut.
Nieder geschlagen, erschossen und anschliessend zum Fahrzeug gebracht, wo Beide verbrannt wurden, wie bei dem Geheimdienst Offizier Iso Copa in 2011. Der schnelle Ermittlungs Erfolg, zeigt das die Polizei vollkommen Anders funktioniert, wie vor einem Jahr, als die Polizei ein Club von Idioten und Verbrechern wurde.


Festnahme des Moerders: Odisve Verbofsh, der mit Hilfe eines Freundes nach Griechenland wollte

Was beide Ermordeten in dem Kathastrophen Gebiet der Kriminellen Nachts machten, hat wohl wie so oft mit Betrugs Grundstuecks Geschaeften zutun, was Haupt Grund fuer Morde ist, oft innerhalb der Familien. Finanziert durch Drogen Handel.

21 Shkurt 2014 - 10:00
Durrës, vriten e digjen në makinë 2 djem nga Fushë Kruja Të tjera rreth shkrimit
FOTO/
/ Makina e djegur ku u gjetën viktimat
DURRES- Trupat e dy djemve nga Fushë-Kruja, janë gjetur të karbonizuar brenda një automjeti, edhe ai i djegur i cili u gjet tek zona e ish-Kënetës, pranë tregut të makinave në zonën ku para viteve 1990 kanë qenë ish-vaskave e peshkut.

Makina tip Mercedez Benz’ me targa AA930BJ është gjetur e shkrummbuar rreth orës 22:45 minuta të mbrëmjes së të enjtes (20 shkurt 2014).

Nga të dhënat e para të policisë, dy djemtë, të identifikuar si Albert Kasalla dhe Shaban Babasi nga Fushë Kruja, janë ekzekutuar me armë në një banesë në Shkozet dhe më pas janë transportuar me makinën e tyre drejt zonës ku dhe i është vënë flaka makinës. Trupat e djemve, janë gjetur të shkrumbuar njëri në sediljen e pasme të mjetit dhe tjetri në bagazhin e makinës.

ORA 10:05 SAKTESOHEN EMRAT E VIKTIMAVE
Mjekët në morgun e spitalit të Durrësit saktësojnë se emrat e viktimave janë Albert Kasalla dhe Shaban Babasi, përkatësisht 34 dhe 27 vjeç.

ORA 09: 48: DY TE SHOQERUAR, NJE NE KERKIM
Policia ka shoqëruar dy persona, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim.

ORA 08:45 POLICIA GJEN BANESEN NE SHKOZET KU NDODHI EKZEKUTIMI
Sipas policisë dy djemtë janë vrarë armë me zjarri në banesë në Shkozet dhe më pas janë dërguar me automjet në zonën e ish Kënetës, ku i është vënë flaka makinës. Në banesën në Shkozet janë gjetur edhe gjurmë gjaku dhe gëzhoja. Makina ishte në pronësi të viktimave.

ORA 08: 40 IDENTIFIKOHEN VIKTIMAT, SHABAN KASALLA DHE ARTUR BABASI
Policia thotë se viktimat janë Shaban Kasalla dhe Artur Babasi nga Fushë Kruja. Policia thotë se kemi të bëjmë me një konflikt mes dy palëve njihen nga ana e policisë si problematikë. Duket se ka pasur sherr mes dy palëve, ndoshta për prishje pazaresh, që ka nisur disa kohë më përparadhe që ka precipituar në ngjarjen e djeshme.

ORA: 08:15 DY KUFOMAT MENDOHET SE JANE NGA FUSHE KRUJA
Policia thotë se dy kufomat janë të dy qytetarëve nga Fushë Kruja por nuk bëhen të ditur emrat për shkak të verifikimeve të fundit hetimore. Ndërkohë që familjarët janë thirrur për të bërë kqyrjen në morg. Më vonë policia pritet të japë edhe emrat e 2 djmeve të ekzekutuar.

ORA 07:00 EKSPERTET PATEN TE VESHTIRE NXJERRJEN E TRUPAVE
Makina është dërguar në pjesën fundore të një rruge që lidh plazhin e Durrësit me zonën e Porto Romanos. Ekspertëve i është dashur më shumë se dy orë për të nxjerrë nga makina trupat e karbonizuar. Madje ata kanë përdorur kazma e lopata. Po kështu puna e ekspertëve ka qenë e vështirë për shkak se kemi të bëjmë me një zonë të errët dhe pa ndriçim. Pas orës 01:00 të mesnatës është bërë e mundur nxjerrja e trupave nga automjeti.
- See more at: http://www.shqiptarja.com/home/

Der Moerder wurde nun verhaftet, ein Ex-Polizist der Berisha militanten Banden, wo es um Abrechungen im Drogen Handel und den illegalen Grundstuecks und Bau Geschaeften ging

durres mord drogen
aus Drogen finanziert, diese illegalen Gebaeude in der Kenete, was normal ist und von den kriminellen Richtern in Durres wie Dhurata Bilo, mit organsiert wird, durch gezielten Grundstuecks Raub mit nicht legitimen Grundstuecks Raub Geschaeften. Das eine Richterin Grundstuecks Raub Geschaefte organisiert ist eine Art Welt Premiere.

durres mord

Police identifies the author of Durres double murder
22/02/2014

Police identifies the author of Durres double murder
Police is looking for the suspected author of a macabre crime that took place today. A 32 year old from Durres, Odisve Verbofshi, is on the run, fleeing from the police. The 20-year-old Gazep Pili has been arrested for helping him to dispose of the body.

2/22/2014

Gazmed Oketa wird der neue Geheimdienst Chef und Vertraute der NATO: und Zana Xhuka wurde abgesetzt

Filed under: — Balkansurfer @ 9:55 am

Gazmet Oketa, wird der neue Albanische Geheimdienst Chef, der in den USA eine Spezial Ausbildung erhaelt, nach der peinlichsten NATO und CIA Pleite, mit Albanien, welche es je gab. Vor ueber 10 Jahren, hatten die Kameraden schon eine eigene CIA Schule ein Plepa bei Durres, ebenso geheime Vertraege, welche auch den Deutschen vorlagen. Ende März 2014 wird der SHIS Agent: Julian Binaj, in Italien festgenommen, mit falschen Biometrischen Pass, der in Italien zu 4 Jahren Haft verurteilt ist. Berisha, Sokol Olldashi, Bujar Nishani live, wie auch wikileaks in vielen Details berichtete. Es erinnert an die Leibwächter des Ilir Meta, welche mit Diplomaten Pässen in Italien in 2001 verhaftet wurden, als Drogen Partner der “Donna” des Spartak Braho und seiner Söhne, befördert im September 2013, natürlich zu einem Staatsanwalt.

Gazmend Oketa, wird diese Meldung dementierten, einige Tage spaeter, aber es gibt hierfuer etliche Quellen.

Besonderes Entsetzten herrschte in NATO Kreisen, als NATO Geheimnisse, die einlogg Daten an Dritte weiter gegeben wurden, so das niemand in Albanien, heute eine NATO Freigabe hat, fuer die Informationen.

Gazmet Oketa, ist einer der wenigen Politiker, welche auch im Albanischen Volke einen guten Namen hat und in seiner Minister Zeit, serioese Arbeit und keine Skandale ablieferte.

Mit seiner Idioten Truppe aus primitiv Kriminellen konnte der jetztige uralt Kommunisten Geheimdienst Visho Ajazi Lika nicht einmal Vorab Informationen fuer die Demonstration am 20.2. in Tirana liefern. Ueber Hintermaenner, wenn 22.000 illegale Grundstuecks Urkunden in Verbots Zonen ausgestellt wurden, verweigert er jede Info, obwohl schon die damaligen Berichte in 2011, sehr deutlich waren und vor dem Chaos warnten.

Geschützt durch den Mafia Präsidenten Bujar Nishani: das NATO Debakel mit den Albanischen Geheimdienst SHIS

shis Albania

Die wikileaks Cables aus 2007, sprechen deutliche Worte

NATO Debakel: Der Albanische Kommunisten Geheimdienst Chef: Visho Ajazi Lika, berichtet nur dem Mafia Präsidenten

22 Shkurt 2014 - 07:03

Oketa trajnohet nga siguria në
NATO, për të drejtuar SHISH

TIRANE- Mungesa e garancisë për informacionin sekret në Shqipëri, për shkak të rrjedhjes së tij drejt vendeve jo mike apo armike, duke qënë se Shqipëria është vend partner i NATO-s dhe ka dijeni për dosjet sekrete të këtij organizmi global mbrojtjeje, strukturat e Sigurisë janë duke menduar për një projekt afatgjatë në Shqipëri. Pjesë e projektit është dhe trajnimi i elementëve të besueshëm për këtë organizëm, për të drejtuar në vitet në vijim Shërbimin Informativ Shqiptar, që me ardhjen në krye të tij të Visho Ajazi Likës, ish-nënkryetarit të këtij shërbimi në kohën e Gazidedes e një kamikaz në dorën e ish-kryeministrit Sali Berisha, ka humbur besimin e partnerëve në NATO.

Duke qënë se largimi i Visho Ajazit nga drejtimi i SHISH, e paralajmëruar jo vetëm nga mazhoranca por dhe nga kreu i grupit parlamentar të PD Edi Paloka që e paraqiti si shqetësim, gjithë vëmendja është përqëndruar tek njeriu që do pasojë atë në krye të shërbimit sekret shqiptar. Vetëm pak kohë sapo numri dy i FRD, njëherësh ish-zv.kryeministër e Ministër Mbrojtjeje në periudhën e vështirë për Shqipërinë pas shpërthimit të Gërdecit dhe rrezikimit të anëtarësimit në NATO, një ndër më të besuarit e SHBA e Brukselit, Gazmend Oketa u lakua si njeriu adapt për të marrë drejtimin e kreut të SHISH në Shqipëri, lajm që nuk u kundërshtua nga Oketa apo mazhoranca, menjëherë vjen ftesa nga NATO për trajnim të tij në strukturat e sigurisë në një nga vendet më të fuqishme anëtare të Aleancës. - See more at: http://www.shqiptarja.com/home

Der peinliche Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla, macht Dumm Theater Show ueber einen Kampf gegen die Korruption. Der peinlichste Generalstaatsanwalt den je Albanien hatte, denn er macht kurz gesagt gar Nichts, noch saeubert er die Staatsanwalt (welche nicht mehr existiert) von Verbrechern und den Gestalten, welche nicht einmal Gesetze kennen.

21 Shkurt 2014 - 14:12

Llalla: Ka shtim dosjesh për korrupsion, prokurorët ta luftojnë - See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/

8/12/2013

Fehl Besetzung Adriatik Llalla, der Generalstaatsanwalt der schläft und Nichts macht

Geldwäsche aus Drogen-, Waffen-, Menschen Handel und aus Betrug haben mit Sicherheit die Rekord Marke von 70 % des BIP in Albanien erreicht.

Nun in 2014, wird der Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla massiv angegriffen, weil er Nichts tut, Nichts zur Anklage bringt, hier von , ebenso von Spartak Ngjeles, Spartak Braho. Vor den Augen der Welt, ist die Staatsanwalt zu einer Comedy Veranstaltung verkommen. Die Verantwortlichen der Justiz Mafia, feiern sich sogar auf Staatskosten.
9 Janar, 2014
Aktualitet / Flash | nga AMA-News
Braçe sulmon Llallën:Dosjet kapicë në Prokurori, por kjo nuk lëviz as gishtin!

Fatos Klosi, über den Kollaps der Justiz und einem Generalstaatsanwalt, als Schutzherr, krimineller Politik Clans
Mafia Durres Richterin: Dhurata Bilo und Bujar Nishani ernannte ohne Transpareny 16 weitere Richter

Das Albanische Justiz System, kann man so erklären, weil es sowas gar nicht gibt. Eine Show Spiel Truppe, die sich die Posten in kriminellen Regierungen zusammen gekauft hatte, wobei es früher durchaus in Funktion war, bis eben erneut Salih Berisha kam. Elvis Cefa, Bujar Nishani, machen Hirnlos ihre eigene Klientel Vorstellung zur Justiz, als Hirnlosen Construct von billigen Banditen.

Justiz Albanien
Justiz auf Albanisch

Der neue Generalstaatsanwalt ist auch nur eine Pleite Veranstaltung, weil Nichts macht, ausser schönen Erklärungen. Die Grundfrage ist eigentlich immer: ist die Person Strohdumm, oder will einfach auch Nichts ändern.

Parlament Absetzung, der Klientel Inkomptenz von Zana Xhuka, der Chefin der Vermoegens Kontrolle

Ein weiterer Militaer Skandal, des Arben Imani, waren die 9 Radare an der Kueste, wo wie in allen Minsterien, Alles ausser Kontrolle geriet, vor lauter Diebstahl und Banditentum.

15 Shkurt 2014 - 07:11
Sot provat gjenerale, do të
ndizen 9 radarët e mbrojtjes
TIRANE - Nëntë radarë të ushtrisë shqiptare që kanë dalë jashtë funksionit të gadishmërisë, pritet të vihen në shërbim të plotë brenda javës që vjen. Sot është dita kur eskspertë të ushtrisë dhe ata të kompanisë që ka marrë përsipër rregullimin e sistemit mbrojtës, të kryejnë provën gjenerale të 9 Pikave Radio Transmetuese, që Shqipëria ka të dislokuara në bregdetin Shqiptar.

Lajmi për gazetën “Shqiptarja.com” bëhet i ditur nga burime pranë ministrisë së Mbrojtjes të cilat thanë se i gjithë sistemi është vënë në shërbim dhe se pritet që sot të kryhet një provë gjenerale, ku të gjithë radarët të transmetojnë informacione mbi trafikun dhe lëvizjen e anijeve brenda hapësirës detare Shqiptare.

Kjo provë, kryhet dy vjet pas daljes nga shërbimi të Pikave Radio Transmetuese, duke bërë që Shqipëria të jetë “qore” për sa i përket vëzhgimit të sigurisë në hapësirën detare. Për vënien në punë të këtyre radarëve, Ministria e Mbrojtjes zhvilloi pak ditë më parë një tender 600 milion lekë të vjetra, me qëllim rregullimin e programave dhe dëmtimeve që janë hasur në çdo Pikë Radio Transmetuese.

Gadishmëria
Gazeta “Shqiptarja.com” disa ditë më parë publikoi rastin e daljes jashtë gadishmërisë dhe shërbimit të sigurisë kombëtare, të nëntë radarëve të Flotës Detare. Bëhet fjalë për, PRT-11 Ksamil, PRT-13 Porto Palermo, PRT-14 Llogara, QOV Zvërnec, PRT-20 Durrës, PRT-22 Shëngjin, Monitorët SVH - See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/sot-provat-gjenerale-do-t–ndizen-9-radar-t-e-mbrojtjes-200854.html#sthash.0Sz0ThgY.dpuf

2/18/2014

Die Mafia Richter von Durres: Neritan Tabaku mit 60 falschen Gerichts Entscheidung und Frau Dhurata Bilo

Filed under: — Gjoka @ 11:12 am

Wegen 60 vollkommen falschen Urteilen, wurde der Richter Neritan Tabaku entlassen, weil nun eine eine Gerichts Begruendung vorliegt. Sein kurzes Richter Leben, nur auf Wunsch Urteile konstruiert und Gesetze braucht man dazu nicht kennen, wobei praktisch nie eine Urteils Begruendung vorhanden war.
Justiz normal in Albanien, wo Richter und Staatsanwaelte keine Gesetze kennen, wie der US Department of State Report feststellt.

Bujar Nishani
Patron der Albanischen Justiz Mafia: Bujar Nishani - Patrone, der Mord- Drogen- und Waffen Mafia, welcher jedes Verfahren, wegen Geldwaesche ebenso verhindert und Anklagen, krimineller Richter. 2007 trug er eine extrem teure Rolex Uhr, dem Eintritts Geschenck der Albaner Mafia, wo sein Bruder Sokol Nishani, ein Mafia Staatsanwalt in Durres ist, der den Mord von Iso Copa versuchte zuvertuschen. Die Staatsanwalt in Durres, ein kriminelles Enterprise, wo niemand Gesetze kennt, wie die beiden hier genannten Richter.

Gross Landraub, mit gefakten Dokumenten, Mafia Richtern wie Dhurata Bilo, Zerstoerung Antiker Staettten, Parks, Kueste als groesstes Betrugs- Erpressungs- und Mafia Projekt Europas. Dhurata Bilo, gab vor allem illegale Kompensations Papiere fuer Grundstuecke, wo ein Strassen Bau geplant ist. Dann konnte die Bau Mafia des Salih Berish, Sokol Olldashi, bei einem EU finanzierten Strassenbau Entschaedigungen kassieren, fuer Nichts.

Die Co-Richterin Dhurata Bilo, fuer die Freilassung des Polizei Praesidenten Adem Tahiri, war aber die viel schlimmere Richterin Dhurata Bilo in Durres, welche vollkommen gedeckt und geschuetzt wird durch das Verbrecher Kartell des Bujar Nishani, Salih Berisha, Sokol Olldashi, Elvis Cefa, Eduard Halimi und heute Nasiq Naco. Das Verbrecher Construct Sokol Olldashi, wo mehrfach wikileaks berichtet, allgemein bekannt, war guter Partner der EBRD und Weltbank Verbrecher, rund um Betrugs Strassenbau, Landraub, Geldwaesche und den Hafen Durres. Heute hat die Durres PD, nicht einmal Anhaenger, noch einen Partei Vorsitzenden, noch gibt es Partei Veranstaltungen, nachdem Alles durch den Westen gruendlich ruiniert wurde.

Es geht um die grossen Landraub Geschaefte mit Phantom Gestalten, durch illegale Gerichts Entscheidungen, welche die Salih Berisha Banden raubten. Man hat die Kompensation Urkunden verschwinden lassen, was Richter in Albanien wieder illegal organisierten, im Auftrage der duemmsten Regierung der Welt und einem Mafia Justiz Minister und heute Praesident.

Eine der ueblesten Richter Gestalten, wie man leicht vor Ort nachfragen kann und aus Skrapari, wo nur Schrott kommt, der u.a. von Martin Schulz, dem Taxi Fahrer Joschka Fischer und der AA Banden als neues kriminelles Enterprise aufgebaut wurde, obwohl Ilir Meta, nur ein billiger “Sigurime: Hilfs Polizist war, zuletzt ein uebler Studenten Kommissar der Kommunisten an der Uni Tirana. Aber die Auslaender suchen gezielt kriminelle Partner fuer ihre Geschaefte.

Wenn der Westen Milliarden im Ausland fuer Justiz Aufbau verpulvert, sieht das so aus!

Die reichen Albanischen Richter am Falle: Fatos Lulo

Fuer Salih Berisha und Ilir Meta waren die Justiz immer ein kriminelles Enterprise, fuer die eigenen kriminellen Clans. Bujar Nishan - Eduard Halimi, schützen das Justiz Verbrecher Kartell in Albanien

Der nun hoechste Richter am Obersten Gericht Xhezari Zaganjori , gehoert direkt zur Justiz Mafia, und hat ja als Richter auch einer Wieder Aufnahme des verurteiltlen Moerders Y. Xhaka zugestimmt, wo dann Neritan Tabaku spaeter als Richter suspendiert wurde und Xhezari Zaganjori darueber richten soll. Einmalig was Alles ueber die Justiz sagt, welche durch die auslaendischen Geld Geber und Justiz Missionen vollkommen ruiniert wurde, rund um die Betrugs Privatsierungen, welche nur kriminelle Auslaender nach Albanien und in den Balkan brachte.

Der Interessen Konflikt des Präsidenten des Obersten Gerichtes Xhezair Zaganjori, mit dem Fall: Neritan Tabaku

Der Name des Xhezair Zaganjori, taucht in Bestechungs- und Erpressungs Video’s im TV in Albanien auf

Betrug ohne Ende, wobei Lulzim Basha einen betruegerischen Bankrott der Belle Air organisierte um mit dem gestohlenen Geld, eine neue Airline aufzubauen. Einmalig wie Bestechungsfirmen, betruegerische Consults den Hafen ruiniert haben.
Mafia Durres Richterin: Dhurata Bilo und Bujar Nishani ernannte ohne Transpareny 16 weitere Richter
Februar 13th, 2014

Der primitiv Kriminelle: Richter Dhurate Bilo, ist im Amte, so das sich Alles mit Sanktioniernung durch das HCJ mit Elvis Cefa, und Bujar Nishani als das uebliche Schmieren Theater darstellt. Es ist ein Fall, wo es Hundert solcher identischer Faelle gibt.

Eine erste Regierungs Reaktion auf diese Terroristen Mafia der Justiz gibt es>

18.076 ha Grundstücke ehemalige Staats Grundstücke, werden der Verfügung der AKKP – Grundstücks Agenturen entzogen.

Amtlich: Die KLD/HCJ (PËR KËSHILLIN E LARTË TË DREJTËSISË) Schmieren Komoedie der ueblen Art, gedeckt vom korrupten EU Botschafter Ettore Sequi, wo ebenso schon der EU Rechenschaftshof ermittelt. Der EU Botschafter Ettore Sequi, findet es auch noch toll, wenn man mit EU Millionen Aufwand, inkompetende Spanier nach Albanien entsendet, die nur ihre Reise Tourismus Show in Tirana mit der Mafia pflegen. Die als Deutschen Mafia Justiz Construkte der KAS und FES, machen da wie immer mit und immer mit den selben absurden Leuten und Nonsens Professoren. Den Reise Tourismus krimineller ausl. Justiz Aufbauer mit funcionalen Analphabeten, der Albaner Mafia ist eine Legende in Tirana. Was diese EU Justiz Mission ueberhaupt macht, wissen die wohl selber nicht, weil es ja nur um Geld Unterschlagung geht.

Ettore Sequi Welche Interessen vertritt der EU Botschaft in Tirana?

Die Kick Back Geschäfte des EU Botschafters, wo “Bloom Consulting” einen Auftrag erhielt

Direkt geschuetzt durch die Salih Berisha, Oerd Bylykbashi, der ja selbst wegen Grundstuecks Urkunden Faelschungen angeklagt wurde, wo nie etwas geschieht. Die Agim Hoxha Verbrecher Familie aus SHIAK, ist Partner der Richterin Dhurata Bilo ebenso.
Justiz ist eine Art Comedy Show fuer Kriminelle, wobei die Richterin Dhurata Bilo, nur ein besonders Beispiel ist fuer Gross Grundstuecks Diebstahl, Freispruch fuer verurteilte Moerder und Drogen Bosse. Schutzherr: Bujar Nishani und sein Bruder Sokol Nishani, der auch als Staatsanwalt in Durres, selbst bei Mord nicht ermittelt. Der Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla, steht in der Kritik ist eine Fehlbesetzung, kritisiert aber heute Richter und Staatsanwaelte, was wohl eine Comedy Show ist.

Faksimile

18 Shkurt 2014 - 04:02

Vendimi: 60 dosje pa zbardhur Neritan Tabaku prishi imazhin

TIRANE- Ish-gjyqtari i Durrësit Neritan Tabaku, s’ka zbardhur vendimet e 60 dosjeve penale dhe civile, për një afat kohor që varion nga 69 ditë afati më i shkurtër, deri në 301 ditë afati më i gjatë.

Shifrat e sakta qartësohen në vendimin e zbardhur të Kolegjeve të Bashkuara të Gjykatës së Lartë, të cilat në mujin Dhjetor 2013 vendosën të shkarkojnë nga detyra e gjyqtarit Neritan Tibaku.

Vendimi i Gjykatës së Lartë linte në fuqi vendimin e Kontrollit të Lartë të Shtetit, i cili me shumicë unanime urdhëroi shkarkimin e Tabakut, pasi nuk kishte zbardhur 60 vendime gjyqësore, të cilat ai i kishte gjykuar për rreth dy vite. Rasti më flagrant i shkeljes së ligjit është ai i mosbardhjes së vendimit të pafajësisë së Ilir Xhakes, i akuzuar nga prokuroria e Durrësit për vrasjen e shtetasit Qerim Maloku.

Xhakja për këtë ngjarje është shpallur i pafajshëm, por gjyqtari Tabaku nuk e ka zbardhur vendimin për një periudhë kohe prej 1 vit e 7 muaj e 5 ditë. Xhakja është i pari gjyqtar që është shkarkuar nga Gjykata e Lartë.

Imazhi i drejtësisë - See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet

Das EU Desaster mit der Justiz und Polizei in Albanien und die Beerdigung des erschossenen Polizei Chef: Adem Tahiri

Absolut identisch auch in Elbasan, wo die Deutschen vor über 10 Jahren mit derm Korruptions Projekt: Berlinwasser, der GTZ und KfW tobten.
Bürgermeister, Richter, Justiz, Politiker stehlen Grundstücke und machen was sie wollen. Die Fakten Lage, zeigt ein kriminelles System was Ilir Meta ab Ende 1999 zelebrierte und Salih Berisha als Chef Mafia Boss, dann weiter entwickelte, als Geldwäsche und Betrugs System der Albaner Mafia. Ortsfremde Verbrecher Banden übernahmen die Stadt Verwaltung, wo ja die GTZ 2,5 Millionen einmal bezahlte um 8 Kommunale Experten über die GITEC GmbH auszubilden. Nur weiß niemand im Selbst Bedienungladen der Entwicklungshilfe, wo diese Experten sind und wie sie heissen.

Ja si i pajisi Kryerregjistruesi, mashtruesit me tapi

Posted By Gazeta Telegraf On 01/04/2014 @ 11:32 In Aktualitet,Kryesore | No Comments

Elbasan tjetërsohet prona, pajisen më tapi mashtruesit

Problemi i pronave edhe në qytetin e Elbasanit ka qenë, dhe mbetet, një fenomen që ka marrë përmasa të jashtëzakonshme korruptive. Falsifikimet, ryshfetet, zvarritjet, apo edhe grabitja e trojeve, dhe pronave të tjera me vendime gjykate dhe tapi të paligjshme, janë disa prej veçorive të problemit të korrupsionit, që ka mbërthyer prej vitesh institucionet e shtetit në Elbasan, duke nisur nga ish-AKKP e duke përfunduar tek gjykata dhe ZRPP. Kjo e fundit, pra Hipoteka, mbetet institucioni që akuzohet nga familjet autoktonase elbasanase, lidhur me paligjshmërinë dhe aferat korruptive. Janë deri tani dhjetëra familje e individë që kanë nisur denoncimet e tyre të përsëritura drejt Prokurorisë dhe Drejtorisë Policisë Qarkut lidhur me fakte skandaloze për paligjshmërinë ndaj pronave të tyre. Me certifikata pronësie të falsifikuara, të dyshimta dhe korruptive, janë pajisur nga dy ish-kryeregjistruesit e Elbasanit dhjetëra persona që nuk kanë lidhje fare me pronësinë. Njëra prej këtyre familjeve, ajo me mbiemrin Harri, e cila ka mbi 20 vjet që rropatet gjykatave dhe zyrave të ZRPP-së dhe AKKP-së, është denoncuese e përsëritur ndaj ish-kryeregjistruesve në vitet 2005 – 2013, të cilët në periudha të ndryshme kohore, kanë vonuar, falsifikuar dhe tjetërsuar pronat e tyre. ZRPP në Elbasan, ashtu si edhe zyra të tjera të regjistrimit të pronave në rrethe, mbetet institucioni që rezulton me shkelje ligjore të zbuluara dhe konstatuara nga ekipet e kontrollit të KLSH-së dhe Prokuroria. Por fatkeqësisht, e ndërsa KLSH ka rekomanduar ndjekje penale për përgjegjësit e shkeljeve ligjore dhe abuzimet, organi akuzës ka mbetur në heshtje duke mos hapur, ose duke mbyllur hetimet, pa arritur t’i dërgojë ato si dosje penale në gjykatë. Ish-kryeregjistruesit e Elbasanit, (sipas burimeve nga organi akuzës dhe denoncimet e familjeve, të cilat pretendojnë abuzime me pronat e tyre), kanë bashkëpunuar edhe me gjyqtarë të këtij rrethi dhe noterë në veprimtarinë e tyre antiligjore. Bëhet fjalë për troje në qytetin e Elbasanit, objekte të cilat me tapi të 78 viteve më parë u përkasin familjeve autoktone, që janë sorollatur dhe denigruar duke kërkuar të drejtën e tyre ligjore, pronën e trashëguar. Përfaqësuesit e familjeve Harri shprehen se: “kemi mbi 20 vjet që bëjmë gjyqe, harxhojmë para me seanca pa fund dhe avokatë, dhe nuk po arrijmë të marrim atë çfarë është e ligjshme, sepse ZRPP e Elbasanit, ka bërë lëmsh të pazgjidhur dhe tjetërsuar pronat tona, ka punuar duke shkelur ligjin, dhe ne kemi ngritur ndaj ish-drejtuesve të saj padi penale, organet e drejtësisë duhet të zbulojnë skandalet me pronat e elbasanasve dhe jo të bëhen palë me ish-zyrtarët e akuzuar”. Pothuajse çdo ditë të javës regjistrohen në Prokurori e Gjykatë çështje e padi mbushur me akuza ndaj ZRPP-së, AKKP-së, por nuk kanë munguar edhe denoncimet ndaj ndonjë gjyqtari apo noteri. Madje një prej gjyqtarëve të Elbasanit, prej kohësh ndodhet nën hetim dhe proceset gjyqësore ndaj tij akoma nuk janë mbyllur. KLD ka marrë me qindra denoncime nga familjet e ish-pronarëve të Elbasanit, lidhur me korrupsionin me pronat, duke akuzuar ZRPP-në, Gjykatat dhe AKKP-në, zyrtarë dhe ish-zyrtarë për grabitjen e trojeve të tyre, por deri sot Presidenti i Republikës, si kryetar i saj, nuk ka penalizuar dhe përjashtuar askënd nga organet e drejtësisë së këtij rrethi. Elbasanasit, që disponojnë dokumentacion të rregullt zyrtar me vulat e ish-Mbretit Zog, ku nuk mungojnë edhe ato me vula të Turqisë, mbeten edhe sot pas 23 vitesh të papërkrahur nga shteti dhe organet e tij, në rrugëtimin e gjatë të marrjes së asaj çfarë atyre u takon, pronës së ligjshme. Grabitja e pronave me vendime gjykate, me tapi të paligjshme, është një krim i shëmtuar që duhet të kryqëzojë para ligjit çdo zyrtar, apo ish-zyrtar që sot po tenton t’i shmanget ndëshkimit të drejtësisë. Ish-pronarët e Elbasanit, i bëjnë thirrje Presidentit të Republikës dhe Ministrit të Drejtësisë, të mos heshtin dhe të mos lejojnë që abuzimet e drejtuesve, dhe atyre që kanë drejtuar institucionet e përfolura, t’i shpëtojnë ndëshkimit të ligjit, pasi vetëm kështu drejtësia do të jetë e besueshme jo vetëm para opinionit publik shqiptar, por edhe në sytë dhe vëmendjen e ndërkombëtarëve.

Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/ja-si-i-pajisi-kryerregjistruesi-mashtruesit-me-tapi/

2/17/2014

Die Rashbulli Mafia und die geplanten Unruhen vom 20.2. in Tirana

Filed under: — Gjoka @ 12:01 pm

Die Plaene des Salih Berisha, mit seinen militanten Banden, waren vor den Wahlen im Juni 2013 bekannt, wenn korrupte Internationale wie der EU Botschafter, damals OSCE und Co. das Verbrecher Kartell nicht an der Macht bestaetigen. Viel wird nicht passieren am 20. Februar, weil man keine Anhaengerschaft mehr hat, aber fuer mlitante und kriminelle Aktionen, wie auch rund um die Ermordung des Azem Hajdari ist Salih Berisha und sein Anhang bekannt.

Am 21 Februar sprachen der US Botschafter Alexander Arizu und der OSCE Botschafter Raunig mit Basha, das die militanten Aktionen nicht akzeptiert werden.

aus 2010, was wir versagten, wo Profi kriminelle Stiftungen, weiter machten, als fester Partner bei den Geld Unterschlagungen, wie EBRD, Weltbank die KfW sowieso.

Albanien marschiert erneut in den Abgrund eines Null Rechts Staats

berisha demonstraction

Hirnlos, Kopf los, nachdem kriminellen EU und US Zirkel die Unterstuetzung des kriminellen Enterprise und Terroristen einstellen mussten, darunter die Deutsche KAS, krimnielle OSCE Zirkel und die Profi Verbrecher u.a. der Justiz Bringer und des DAW Wirtschafts Lobby Vereines.

Der primitive Mafia Praesident Bujar Nishani, der sich mit seiner Malok Truppe im Praesidenten Palast einigelt, Schutzherr der uebelsten Justiz Richter Mafiosi und Staatsanwaelte, plant aktiv mit Salih Berisha Unruhen.

Organisieren die Verbrecher Unruhen, u.a. weil sie Angst weiterer Sprengungen ihrer gerauben Häuser und Lokale an der Küste fürchten?

seine Justiz Mafia, wird auch nicht ewig bleiben können, was die Internationalen mit korrupten Justiz Ministern der Inkompetenz aufgebaut haben.

Der Hass und die Verachtung der Bevölkerung gegen die Durres Richter und Staatsanwälte

Eigentlich bedarf es nur einer kleinen gut geschulten Eingreif Truppe der Polizei, um die wenigen Raedelsfuehrer zu verhaften. Eine Anhaengerschaft hat die PD nicht mehr nur die militanten Dumm Verbrecher Banden, welche sich immer noch Direktoren nennen in Albanien und die Institutionen blockieren mit ihren gefaelschten Diplomen, vor allem auch in den Krankenhaeusern, Schulen, Gerichten, Finanzaemtern usw..

Mit gefaelschten Grundstuecks Urkunden hat man Landesweit versucht die Verbrecher der PD bei der Stange zu halten, einem Modell des Bujar Nishani, Eduard Halimi, heute von Nasiq Naco die in einem Club arbeiten des Verbrechens.
berisha

16 shkurt 2014

Noch peinlicher der Adviser des Praesidenten: Ylli Asllani, der in der Mafia Hochburg Fiere wieder einmal Partei Sitzunen organisiert und militante Kriminelle anheuert fuer Demonstrationen am 20.2. in Tirana, wobei die kriminellen Umtriebe der Berisha Minister rund um die Justiz auch hinreichend bei wikileaks dokumentiert sind.
16 Shkurt 2014 - 05:16

Këshilltari i Nishanit rekruton militantë për në protestë

TIRANE- Këshilltari i Nishanit rekruton militantë PD-je për protestën e 20 shkurtit.

Ylli Asllani, i cili është edhe i deleguari i Partisë Demokratike për zgjedhjet e brendshme në strukturat e PD-së në Fier ka bërë thirrje dje që anëtarët e kësaj force të vijnë në Tiranë ditën e protesës së organizuar nga PD.

Por kjo deklaratë e tij bie në kontradiktë me funksionin që ka. Pavarësisht se është edhe një funksionar politik i PD-së, ai është edhe këshilltar i Presidentit të Republikës, çka do të thotë se kjo shkon në diçka të pa kuptimtë.

Vetë insitucioni i Presidencës është mbi politikën dhe mbi çdo insitucion tjetër pasi presidenti përfaqëson shtetin shqiptar dhe veprimet që po bën këshilltari i Nishanit janë në kontradiktë me funksionin që ka ky insitucion.

Sipas një njoftimi të Partisë Demokratike dega Fier thuhet se Asllani i ka kërkuar militantëve që të vijnë në Tiranë në datën 20 shkurt për të demostruar madhështinë e Partisë Demokratike. “Ju kujtoj se më 20 shkurt të gjithë bashkë do të shpalosim madhështinë e forcës së Partisë Demokratike në sheshin ‘Skënderbej’”,- ka theskuar Ylli Asllani përpara militantëve të PD-së në Fier. - See more at: http://www.shqiptarja.com/home

Bujar Nishani und seine Mafia Richter und Staatsanwaelte, sind Schutzherr von Moerden, Drogen Bosse, Land Raeubern, mit gut bekannten Verbrechern, welche sich Richter nennen.

15 Shkurt 2014 - 13:53

Kapet banda e shqiptarëve dërguan në Itali 40 kg kokainë - See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet
Mafia Durres Richterin: Dhurata Bilo und Bujar Nishani ernannte ohne Transpareny 16 weitere Richter
Februar 13th, 2014

Der primitiv Kriminelle: Richter Dhurate Bilo, ist im Amte, so das sich Alles mit Sanktioniernung durch das HCJ mit Elvis Cefa, und Bujar Nishani als das uebliche Schmieren Theater darstellt. Es ist ein Fall, wo es Hundert solcher identischer Faelle gibt.

Eine erste Regierungs Reaktion auf diese Terroristen Mafia der Justiz gibt es>

18.076 ha Grundstücke ehemalige Staats Grundstücke, werden der Verfügung der AKKP – Grundstücks Agenturen entzogen.

Amtlich: Die KLD/HCJ (PËR KËSHILLIN E LARTË TË DREJTËSISË) Schmieren Komoedie der ueblen Art, gedeckt vom korrupten EU Botschafter Ettore Sequi, wo ebenso schon der EU Rechenschaftshof ermittelt. Der EU Botschafter Ettore Sequi, findet es auch noch toll, wenn man mit EU Millionen Aufwand, inkompetende Spanier nach Albanien entsendet, die nur ihre Reise Tourismus Show in Tirana mit der Mafia pflegen. Die als Deutschen Mafia Justiz Construkte der KAS und FES, machen da wie immer mit und immer mit den selben absurden Leuten und Nonsens Professoren. Den Reise Tourismus krimineller ausl. Justiz Aufbauer mit funcionalen Analphabeten, der Albaner Mafia ist eine Legende in Tirana.

Der EU Botschafter finanziert kriminelle Zirkel und wird seit Jahren kritisiert, seit kurzem auch von der EU.
Ettore Sequi Welche Interessen vertritt der EU Botschaft in Tirana?

Die Kick Back Geschäfte des EU Botschafters, wo “Bloom Consulting” einen Auftrag erhielt

Direkt geschuetzt durch die Salih Berisha, Oerd Bylykbashi, der ja selbst wegen Grundstuecks Urkunden Faelschungen angeklagt wurde, wo nie etwas geschieht. Die Agim Hoxha Verbrecher Familie aus SHIAK, ist Partner der Richterin Dhurata Bilo ebenso.
Justiz ist eine Art Comedy Show fuer Kriminelle, wobei die Richterin Dhurata Bilo, nur ein besonders Beispiel ist fuer Gross Grundstuecks Diebstahl, Freispruch fuer verurteilte Moerder und Drogen Bosse. Schutzherr: Bujar Nishani und sein Bruder Sokol Nishani, der auch als Staatsanwalt in Durres, selbst bei Mord nicht ermittelt. Der Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla, steht in der Kritik ist eine Fehlbesetzung, kritisiert aber heute Richter und Staatsanwaelte, was wohl eine Comedy Show ist.

Justiz Albanien
Justiz auf Albanisch

Comedy Show des Bujar Nishani: Richter Ernennungen, für seine “Justiz der Inkompetenz”, wo Kriminelle das Sagen haben

Vollkommen illegale Richter Dekrete des sogenannten Präsidenten Bujar Nishani

Typisch die dumm Mafiosi des Salih Berisha, vereint mit dem hoch kriminellen Sokol und Bujar Nishani

Salih Berisha ruft inzwischen zum Sturz des Edi Rama auf, zum Bürgerkrieg, weil auch gegen seinen Kabinetts Chef Ourel Bylykbashi, einem Dumm Ganoven die Anklage fertig ist, das er Grundstücke im Bezirk Durres an der Küste, gestohlen hat und seine Banden.

Oerd Bylykbashi Mafia: drugs, money laundering, fals documents
Oerd Bylykbashi Mafia: drugs, money laundering, fals documents

Oerd Bylykbashi Mafia: die letzten Bäume an der Küste, müssen vernichtet werden, welche die Lehmberge zusammenhalten und stabilisieren. Hier sind es die PD Banditen: Sokol Kazazi, Agim Hoxha in der Currilla – Durres mit dem Bürgermeister, der noch nie ein Gesetz kannte!
Bledar Shuiapi drug mafia, bari, shabani mafia, shiak durres
Bledar Shuiapi drug mafia, bari, shabani mafia, shiak durres

Heute am 14.12.2013, wurde der Mafia Bau seines Langzeit Partner auch schon bei der VEFA Betrugs Pyramid Firma in die Luft gesprengt.

Der Mafia Bau in Vlore, der Familie Lulzim Basha – Yaferrie / Erion Isufi wurde gesprengt

Keine Justiz fuer die Rashbulli Mafia der PD, welche wahllos illegale Grundstuecks Papiere am Fels von Kavaje ausstellt, einem der groessten Problem im Distrikt Durres, wo nur Kriminelle des Bujar Nishani das Sagen haben.

Vazhdon betonizimi i bregdetit, ngushtohet sipërfaqja e plazhit

Posted By Artur AJAZI On 04/02/2014 @ 11:32 In Rrethet | 1 Comment

DURRËS/Nga Ura e Dajlanit-Plepa janë ndërtuar shumë pallate e lokale pa projekt urbanistik, heshtin bashkia dhe institucionet

Vija bregdetare në Durrës, po betonizohet çdo ditë dhe kjo në sytë e zyrtarëve vendorë dhe drejtuesve të institucioneve. Ndoshta sezoni veror 2014 (ndryshe nga ai i kaluari) nuk do të rezervojë për mijëra pushuesit që mezi presin të vijnë në Durrës, hapësira rëre për të kryer shëtitjen e mëngjesit apo dhe darkës. Shëtitorja e ndërtuar përgjatë vijës bregdetare nga Ura e Dajlanit deri në Shkëmbin e Kavajës, po përjeton procesin më të pamëshirshëm të betonizimit të saj. Realisht kjo vijë bregdetare, ku shtrihet edhe shëtitorja për pushuesit, po përjeton “sulmet” nga betonieret pasi edhe ajo pjesë e mbetur e rërës po mbushet me beton. Betoni po mbulon gjithë hapësirën deri pranë rërës, ndërsa Inspektorati Ndërtimor ka zgjedhur të heshtë përballë masakrës së madhe. Shëtitoret janë copëzuar, ndërkohë qindra metra kub rërë janë hedhur mënjanë në breg të detit për t’i lënë vend ndërtimit të objekteve disakatëshe dhe pallateve, hoteleve e restoranteve. Një burim nga bashkia tha se: “Prishja e tyre në disa vende është bërë, po ashtu disa pallate janë ndërtuar në brezin e parë të detit duke zvogëluar dukshëm sipërfaqen e rërës, ndërsa në gjatësinë e vijës bregdetare nga Ura Dajlanit deri në Plepa janë shumë zona që themelet janë hedhur në det duke zhdukur përfundimisht brezin e rërës”. Ndërtimet e para në rërë kanë nisur në vitet 1998 dhe që nga ajo kohë pallatet, hotelet, restorantet dhe ndërtimet e ndryshme kanë ardhur duke zvogëluar vit pas viti sipërfaqen e rërës. Protestat e banorëve dhe urbanistëve dhe ambientalistëve janë ndeshur në indiferentizmin e qytetarëve, të cilët rrallë herë, vetëm kanë denoncuar ndërtimet në brezin e rërës. Komisioni i Kthimit dhe Kompensimit të Pronave në Durrës mundi të justifikojë disa nga këto sipërfaqe të pushtuara me pretendimet se janë bërë në kuadër të kompensimit të pronave, ndërsa në pjesën tjetër pushteti lokal ka vendosur të heshtë. Pak vite më parë Bashkia e Durrësit vendosi të shpenzojë disa miliona lekë për të ndërtuar shëtitoren bregdetare. Disa kantiere ndërtimi u rrethuan me rrjeta, mure e llamarina për të penguar pamjen, ndërsa lartësimi i objekteve në rërë ka shkaktuar reagime të forta tek qytetarët. Tashmë në Durrës dhe sidomos në plazh nuk gjenden më qytetarë, të cilët të thonë se çfarë realisht po ndodh në bregdet se ata janë ndeshur edhe me veprime të dhunshme. Pallatet e hotelet në bregdet kanë bërë që pushuesit vendas dhe ata nga Kosova e Maqedonia të ikin nga bregdeti i Durrësit për t’u vendosur në bregdetin e Golemit, Vlorës dhe Sarandës. Për sezonin veror 2014, sipërfaqja e rërës për pushues do të jetë më e paktë se sa një vit më parë dhe disa herë më e vogël krahasuar me vitet e kaluara, ndërsa plazhet publike kanë pushtuar rërën e mbetur. Plazhi duke qenë afër qytetit ka bërë që persona të ndryshëm të shfrytëzojnë këtë rast duke nxjerrë përfitime të mëdha, ndërkohë që nuk bëhet më fjalë për pushime në rërë. Edhe ajo pak sipërfaqe rërë e mbetur e pa betonuar është parcelizuar nga hotelet dhe lokalet në brezin e rërës. Rruga Ura Dajlanit-Plepa deri në brezin e rërës janë ndërtuar disa radhë pallatesh e lokale të ndryshme pa ndonjë projekt urbanistik, me leje të dhëna nga komuna e Rrashbullit apo edhe bashkia. Në këtë pjesë të bregdetit rrallë shikon lulishte apo park lojërash.

 


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/vazhdon-betonizimi-i-bregdetit-ngushtohet-siperfaqja-e-plazhit/

2/16/2014

Gibt es eine Amnestie weil es Tausende beschlagnahmter Bankkonten gibt

Filed under: — Gjoka @ 12:14 pm

Bussgelder und Bankkonten Beschlagnahme, waren eine Art Anarchie Projekt der Steuer Behoerden des Ridvan Bode, fuer Alle die nicht Hurra Salih Berisha riefen. Nun soll es eine Amnestie geben, weil auch viele Bankkonten beschlagnahmt sind.

Der ehemalige Raiffeisenbank Direktor lendi Topalli und seine Mitarbeiter haben 2,9 Millionen Euro gestohlen,mit fiktiven Kunden. Beteiligte Mitarbeiter: Fioralba Andrea, Julian Kosho, Kimet Hoxha dhe Loren Ballço. Ein normaler Fall in Albanien auch schon vor 20 Jahren.

 

14 Shkurt 2014 - 04:53
Drafti i financave, u hiqen gjobat “elektorale” bizneseve
TIRANE- Qeveria po përgati një draft që parashikon faljen e gjobave, të cilat janë vënë nga Tatimet dhe Doganat, gjatë periudhës 1 mars e deri në 31 gusht të vitit 2013.

Kjo periudhë kohore përkon me fillimin e fushatës zgjedhore të vitit të kaluar e deri në dorëzimin e mandatit të administratës “Berisha”, e cila humbi ndaj koalicionit të majtë me votë plebeshitare.

Miratimi i nismës për faljen e gjobave, të vëna ndaj sipërmarrjeve gjatë periudhës kohore të lartpërmendur, është firmosur nga ministri i Zhvillimit Ekonomik, Sipërmarrjes dhe Tregtisë, Arben Ahmetaj. Tashmë ky proces është në formën e një drafti, për të cilin po konsultohet edhe Ministria e Financave, së bashku me subjektet e biznesit.

Arsyeja
Gjatë fushatës zgjedhore, administrata fiskale ka gjobitur pa të drejtë dhe në mëyrë abuzive, biznese të ndryshme, për t’u bërë atyre persion politik. Kështu e kanë argumentuar hartimin e këtij drafti, zyrtarë nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Sipërmarrjes dhe Tregtisë. Pritet që në një kohë të shkurtër Qeveria të bëjë zyrtare draftin për faljen e gjobave ndaj bisneseve, të vendosura nga Tatimet dhe Doganat, në mënyrë të padrejtë.

Kjo nismë është në sintoni me premtimin elektoral të PS-së, gjatë të cilës, atëherë lideri i opozitës, Edi Rama, denoncoi publikisht gjobitjet abuzive, sipas socialistëve, të administratës “Berisha”, duke shtuar se ato nuk do të njiheshin nga Qeveria e majtë.

Konsultimet
Për hartimin e këtij drafti po konsultohet edhe Ministria e Financave. Këtë e konfirmuan për “Shqiptarja.com” burime nga Financat. Nga ana tjetër, sipërmarrje të ndryshme, të cilat i kontaktuam, pohuan se edhe ato ishin pjesë e konsultimeve të këtij drafti.

Shkrimi u publikua sot (14.02.2014) në gazetën Shqiptarja.com (print)
- See more at: http://www.shqiptarja.com/Ekonomi/2733/drafti-i-financave-u-hiqen-gjobat-elektorale-bizneseve-200697.html#sthash.2zLDwt7N.dpuf

Amnesty for fines from March to August 2013
All fines given from March 1st to August 31st 2013 will be pardoned. The Ministry of Economic Development planned a special draft that pardons fines on businesses during the electoral campaign and until the creation of the new government.

2/15/2014

Gerichts Titel gegen den Mafia Hafen “Porto Romana”

Filed under: — Balkansurfer @ 12:00 pm

Inzwischen setzte auch die Italienische ENEL das Projekt aus, einer Pipeline zum Hafen Porto Romana, was auch der Grund Gedanke ist, dort alle Grundstücke zustehlen auch für die Salih Berisha Verbrecher Kartelle und Damir Fazllic. Wie bei der TAP Gas Pipeline platzen diese Geschäfte, welche nur Bestechungs Lobbyisten reich machen, wie die NABUCCO, oder TAP Pipeline, weil keine Zustimmung der Regionen zuerhalten ist. Aufgeblasene Luft Geschäfte, der Consult und Lobby Mafia sind es in der Regel.

Mit 450 Millionen LEK = 3,5 Millionen Euro offene Kredite, wird ein Gerichts Beschlagnahme Beschluss gegen den “Porto Roman” erwirkt, einem typischen Idioten Projekt der Albaner Mafia, mit den Dulaku Bruedern, Spiro Bare, der Gas- und Oel Schmuggler Mafia.
15 Shkurt 2014 - 07:26

Del vendimi, banka sekuestro “Port Romano"-s për borxhin

Të tjera rreth shkrimit

TIRANE- Gjykata e Tiranës vendos të nxjerë urdhër-ekzekutimit lidhur me kredinë bankare prej 450 milion lekë të marrë nga biznesmeni shumë i përfolur kohët e fundit Piro Bare. - See more at: http://www.shqiptarja.com

Faksimile

 

Rund um Auftragskiller und Morde: Die Intesa SanPaolo versucht die faulen Kredite fuer den Hafen Porto Romana zu pfaenden

Neuer Artikel mit vielen Details, ueber Russische Immobilien Firmen in Albanien und Geldwaesche von Lukoil und Gazprom in Albanien

Treibstoff LKW der Firma Roksped (auch VW-Audi Vertretung) in Durres,welche zumMafia Clan Stanaj gehoert, welche Lukoil Vertraege hat und Lukoil Tankstellen in Montenegro.
Praktisch loesen sich alle Projekte und Investitionen in Albanien in Luft auf, weil Kredite immer mit gefakten Dokumente beantragt wurden. Nachdem Pleite Hafen Orikum, die naechste Insolvenz, wo die Kredit Sicherheiten gepfaendet werden!

Einen Hafen kann man nur bauen, wenn Stroemung, Wind, Wind Richtungen, Sturm zuvor beurteilt wird. Dazu muss man die notwendige Erfahrung haben, die Hydrograhphischen Seemanns Buecher studiert haben. Dieses Wissen hatte der Adviser der Albanischen Regierung Roberto Semeni, der 1996 verstarb und seine erfahrenen Ingeniuere, ebenso dann 1997 auswanderten.

Ein Italienisches Yachthafen Projekt in 1995 und in 2000 das Projekt neuer Fischerei Hafen, wurden genau an der selben Stelle abgebrochen, wegen den hohen Kosten, welche sich nie amortisieren konnten.

Wie in vielen anderen Bestechungs und Betrugs Projekten, ist auch hier die Weltbank als Motor der Mafia und des Betruges aktiv gewesen in der Porto Romana, wo dreimal Alles schon von Chemie gesaeubert wurde auch von der Deutschen GTZ. Einer bezahlt, macht die Arbeit, die Anderen betreiben das selbe Programm als Unterschlagung und Betrug, ein Modell des Frank Walter Steinmeier in Afghanistan ebenso.

Ana Gjokutaj, Communications Officer in the Tirana Office, offers this story.

A poster at the entrance of Porto Romano’s abandoned chemical plant warning inhabitants “… do not trespass for any reason” is the only reminder aus http://go.worldbank.org/GWEVRKEPI0

Also werden Gutachten gefaelscht, wobei dann eine Unfugs Consult aus Holland vor Ort war, einer Uni sogar, welche dringend von einem Hafen Bau auf total offener Adria zu den Haupt Wind Richtungen abraten sollte, aber nicht tat, weil es inkompetende Spinner sind. Es gab dort schon 1994 Projekte welche deshalb eingestellt wurden, wegen zu hohen Kosten.

An diese Stelle kann man nur einen Hafen bauen, wegen den hohen Kosten, wenn sehr hohe Einnahmen und ein hoher Waren Umschlag, besteht. Als Schmuggler Hafen geplant, kann das nie funktionieren, fuer die Albanischen Verbrecher Kartelle. Von Beginn an, ein Idioten Projekt, was z.B. oestlich von Cap Rondodit, in der Naehe der Lana Muendung besser angesiedelt gewesen waere, weil es dort sogar eine alte grosse Militaer Mole noch gibt. Ein Betrugs Projekt von Beginn an, wie die Industrie Zone dort, die Industrie Spitale ebenso, wo ja die GTZ aktiv mitmachte, bis zu den bekanntesten Verbrechern.

intesa_logo

Die Intesa San Paolo Bank, versucht die faulen Kredite des Mafia Hafens Porto Romana zu realisieren, wo dann weitere bekannte Baufirmen in Tirana gepfaendet werden. Eine der vielen Betrugs Kredite des Michael Granoff, der USAID und Geldwaesche Bank: American Bank of Albania, eine Gruendung des AAEF, der direkt auch mit Deutschen am Flugplatz eine Partnerschaft eingegangen ist. Bekannt wurde die US Bank, als Geldwaesche Bank fuer Drogen und fuer den Bin Laden Financier: Yassin Kadi, der heute die Terroristen in Syrien finanziert mit Recep Erdogan. Insgesamt sollen 6 grosse Kredite gepfaendet werden.

Gas Monopole: Der Geschäftsmann: Ilir Karcini, wurde als Auftraggeber für Morde verhaftet

: American Bank of Albania represented by Mr. Lorenzo Roncari – President & CEO; Emporiki Bank – Albania represented by Mr. George Caracostas – General Executive Director; and Tirana Bank represented by Mr. Bedri Collaku – Credit Division Director; as well as Mr. Artan Dulaku, Piro Bare and companies Inter-Gaz sh.a, Alba – Oil sh.a and Edil Al-It sh.p.k. The agreement was signed on the premises of the American Bank of Albania.

Das heisst, das auch die Baugruppe der Dulaku Brueder gepfaendet werden mit ihre Edilal Gruppe.

The placement and functioning of the jetty will be in accordance with the recommendations of the World Bank Group and IMF which advocate that oil and gas transportation jetty be constructed in well designated industrial zones. http://www.intesasanpaolobank.al

Aktualität von Elton QYNO
7. Februar 2014 – 07.52

Beschlagnahme “Romano Port”, die
Gerichts Pyro Bars, s’shlyen 6 Credits

Piro Bare, der sich im Moment ins Ausland abbesetzt hat

11/9/2011

Der neue Schmuggler Hafen “Porto Romana” und Italiens Anti Mafia Jäger Nr. 1 Pietro Grasso: Die Albanische Mafia kontrolliert den Balkan

update: 31.1.2014: der gefasste Auftrags Killer Julian Sinanaj, der mehrere Menschen ermordete, wurde gefasst, als er einen Geschäftsmann des Hafen Porto Romana (mehrere Schmuggler- und Zoll Betrugs Tankstellen und Treibstoff Tanker) fotographierte, wo er frü 120.000 € den Auftrag hatte, ihn zu töden.

Ergänzung: 8 Tage nach unserem Artikel, wurde der zuständige Inspektor des Hafens “Porto Roman verhaftet und am 19.11., sind immer noch 9 Direktoren und Inspektoren in Haft. Telefone wurden schon 6 Monate abgehört und der in Haft sitzende Inspektor, fälschte je nach Absprache und Bezahlung von Bestechungsgeldern, halt die Wiege Daten der LKW, und ebenso die Qualität Zertifikate.

update Juli 2013: Einer der wichtigsten Häfen inzwischen wo über 7 % des Öls und Gas angelandet wird. Durrësi, “kryeqyteti” i karburanteve

Die komplette Abteilung wurde erneut verhaftet, da sich die Ilir Meta Bande der LSI Partei, von den letzten Verhaftungen der Direktoren nicht abschrecken liess. Albanischer Artikel vom 19.11.2011 zum Thema mit Details.

17.11.2011: 14 leitende Direktoren des Wirtschafts Ministerium wurden festgenommen

Porto Romana Albania Öl

Reportage, ueber den Mafia Hafen, wie man auch ein Gas Monopol aufbaut.

1/15/2014

Der EU Botschafter in Tirana: Ettore Sequi, als Motor eines kriminelles Enterprise, stiehlt mit Fake Projekten, Phantom Verbänden hohe Millionen Summen

2/14/2014

Die Tirana Bus Linien und Taxi Fahrer streiken

Filed under: — Gjoka @ 11:54 am

Wegen unlauterem Wett Bewerb streiken die Verkehrs Betriebe in Tirana, wo Lulzim Basha, laengst zur Comedy Figur in der eigenen Partei verkommen ist.
Dann gibt es weitere Streiks, weil man die Gesetze von 2007 umsetzen will, das TÜV Kontrollen eingeführt werden und die Lizensen nur für den Ort gelten, wo man fahren darf.

Es gibt ueber 3.000 illegale Bus Unternehmen, welche das Geschaeft der legalen zerstoeren. Noch mehr illegale Taxi s gibt es in Albanien, oft von der Ex/Berisha Mafia Polizei und den Tropoje und Kukes Banden betrieben. Ein Langzeit Problem, was in Durres inzwischen etwas loesen konnte.


Die Öffentlichen wie lizensierten Bus Linien der Stadt Durres sind bankrott

Mafia Durres Richterin: Dhurata Bilo ist im Justiz System der Albaner Politik, weiterhin im Amte
14 Shkurt 2014 - 10:15
Nis greva 24 orëshe, paralizohet
transporti urban në Tiranë
Të tjera rreth shkrimit

FOTOLAJM/Qytetarët detyrohen të ndajnë taksinë
TIRANE- Transporti publik është paralizuar sot në Tiranë. Prej orës 05:00 asnjë autobus i linjave urbane që funksionon nëpër rrugët e kryeqytetit nuk ka nisur itinerarin e përditshëm të lëvizjes duke filluar grevën 24 orëshe që Sindikata e Transportit Urban kishte paralajmëruar para disa ditësh.

Në këtë situatë më të prekurit janë qytetarët të cilët në vend të biletës së urbanit i duhej të paguante tarifën e taksive e cila është disa herë më e lartë dhe siç thonë ata nuk justifikon ditën e tyre të punës.

Shoqëritë e transporteve kërkojnë rritjen e biletës nga 30 në 70 lekë pasi thonë se nuk kanë mundësi të paguajnë drejtuesit e autobusëve dhe fatorinove.

HAXHINASTO NE 12 TAKON PERFAQESUES TE TRANSPORTIT URBAN DHE TE FURGONAVE
Ministria e Transporteve informon se Ministri i Transportit dhe Infrastrultures z. Edmond Haxhinasto do te zhvilloj sot ne ora 12:00 tek Hotel Tirana (salla Teuta) një takim me përfaqësues të grupeve të interesit të transportit ndërqytetas dhe rreth qytetas të pasagjereve si dhe atyre te autoveturave 8+1.

ORA 09:00 GREVA E AUTOBUSEVE LULEZON SHERBIMIN E TAKSIVE PA LICENCE
Nga greva e transportit urban ato që janë më të goditurit sot janë qytetarët e kryeqytetit. Ndërkohë që kjo gervë lulëzoi sot edhe shërbimin e transportit taksi të palicensuar.

Shumë makina pa targa të verdha kanë transportuar qytetarët në destinacionin e tyre në mungesë të urbanëve. Meqë tarifa e taksisë nis nga 300 lekë (minimalja) dhe kjo tarifë rritet më pas në varësi të destinacionit qytetarët janë bashkuar në grup 3-4 dhe në marrëveshje me shoferin kanë ndarë shpenzimin e përbashkët për në destinacionin e kërkuar. Kjo me qëllim që secilit prej qytetarëve shuma që do të paguajë të mos jetë më e madhe se 100 lekë

SOT NË MESDITË, TAKIM NË MINISTRIN E TRANSPORTEVE PËR GJETJEN E NJË ZGJIDHJE - See more at: http://www.shqiptarja.com/home

illlegale Busse unterwegs, denn die lizensierten, haben gelbe Nummern! Einer der Pseudo Gestalten, der Institutionen, darf auch etwas zu den Umtrieben sagen. Es gibt Tausende von Gestalten, welche u.a. vom EU Botschafter mit Phantom Institutionen finanziert werden, einem reinen Mafioesen Umtrieb.

2/12/2014

Rechts steht die Toilettte mit den DP Partei Gaengstern in Albanien mit Salih Berisha

Filed under: — Zogaj Leku @ 11:45 am

Die Korce Drogen Mafia, organisierte eine Partei Versammlung fuer Berisha in 1991, wo er zum Vorsitzenden gewaehlt wurde, abserviert Azem Hajdari. Damit war von Beginn an, die DP Partei im Solde der Verbrecher Kartells, wo man Alles von Ridvan Bode schon vor 15 Jahren in vielen Details wusste. Damals zog dann Ridvan Bode, Dash Gjoka und andere Verbrecher Clans nach Shiak, fuer die grosse Drogen Verteil Stelle, des Dash Gjoka und dem Hasanbeliu Verbrecher Kartell.

Historic: 20 Jahre kriminelles Enterprise der Salih Berisha Gang

Das unglaubliche Mafia Zoll System in Albanien von dem Profi Gangster: Ridvan Bode

20 Jahre Albanische Justiz, im Dienste krimineller Clans in Albanien
LETËR E HAPUR: Kujdes gjysh, WC-ja është “djathtas”

Nga Fatmir Lamaj*

Postuar më: 8 Shkurt, 2014 tek Kopertina

08-shkurt-2014-724x1024

Ka kohë që lehjet dëshpëruese të Kryetarit real të PD-së ecin në një rrugë të errët. Kjo rrugë, fundin e saj e ka në greminën e kaosit civil, i cili mbetet mundësia e vetme për mos ndëshkimin e tij ligjor. Kur Roberspieri u shpëtua përkohësisht nga arrestimi i kundërshtarëve të vet, disa jakobinas e këshilluan që t’i bënte thirrje popullit kundër rrezikut që i kanosej Republikës, por ai duke e ditur se çfarë kishte bërë gjatë qeverisjes se vet gjakatare u tha atyre: “Në emër të kujt ta nënshkruaj këtë thirrje?”. Avokati nga Arrasi e kuptoi se fundi i tij tragjik ishte i pashmangshëm, ndërsa Doktori nga Tropoja akoma ngushëllon veten me ëndrrën e riciklimit.

Sali Berisha mbetet i vetmi rast në histori kur amerikanët sfiduan vetvehten e tyre duke e ricikluar Berishën në pushtet pas asaj që ndodhi në 97, por ajo ishte një sfidë e detyruar. Ata që hodhën poshtë Les Valesen, braktisën Pinoçetin e Suharton u detyruan ta pranonin riardhjen e Berishës në pushtet. Çdo gjë ndryshon në proporcion me kohën. Kanë ardhur kohët që politika shqiptare të çlirohet nga ankthet mbytëse të së kaluarës së saj. PS-ja dalëngadalë po i nënshtrohet suksesshëm këtij procesi ndryshimi, ndërsa PD-ja është ende larg, shumë larg, përderisa brenda saj vazhdon të sundoje fantazma imperiale e Sali Berishës. Ai bën thirrje për të përmbysur Ramën, duke spekulluar me disnivelet e pashmangshme që sjell periudha tranzitive e ndërrimit të pushteteve, duke kapërcyer kështu dhe kufijtë moralë të një ndjesie reflektimi që duhet t’i sillte largimi poshtërues nga pushteti i një vote mbarëshqiptare.

Fatmir Lamaj

Fatmir Lamaj

Shtylla vertebrale e PD-së ishin të persekutuarit politikë; ish-të burgosur politikë, që mbetën serish të burgosur në brengat e hallet e tyre të pazgjidhura; si dhe ish-pronarët, të cilët mbetën sërish ish-pronarë nga qeverisjet e derisotme që e kanë futur vendin në kolaps ekonomik e civil me pasoja shkatërruese për të ardhmen. Gjithë shqiptarët sot dergjen mbi shtresën vullkanike të një konflikti të pashmangshëm për çështjet e pronësisë, i cili një ditë mund e do të shpërthejë tragjikisht nëse nuk do ndërhyhet me përgjegjësi të lartë politike. Sot shqiptarët janë populli që flenë më pak gjumë në kontinentin Europian, se më shumë se gjysmës së tyre iu janë grabitur pronat, por edhe përfitues-grabitësit s’mund ta bëjnë të qetë gjumin e tyre.

Dhe pikërisht Berisha… Berisha bën thirrje për kryengritje…! Në emër të kujt? U bën thirrje të burgosurve politikë, atyre që i dogji dhe i poqi me urrejtjen e vet të trashëguar. Unë kam qenë pjesëmarrës i të gjitha grevave të urisë që kanë bërë të burgosurit politikë për çështjen e tyre të drejtë. Isha edhe kur Berisha bëri thirrje për të mbrojtur plepuristat në 1998-ën, por PS-ja e asaj kohe në pushtet, u tregua shumë dinjitoze në trajtimin e asaj greve duke u plotësuar kërkesat duke mos shpifur e fyer grevë-bërësit siç bëri Berisha në grevën e fundit Shtator-Tetor 2012. Ai angazhoi falangat perverse të spiunëve që aktualisht i ka akoma, përderisa nuk u janë hapur dosjet si langonjtë e vet besnikë.

Sali Berisha, unë jam nga Vlora dhe duhet ta dish se diferencat karakteriale të burgosurve politikë të Vlorës, gjatë gjithë kohëve që ekzistuan në burgjet politike në Shqipëri, me ata të nahisë tënde ndryshojnë shumë. Në qoftë se nuk e di, mund të pyesësh. Mos vallë larot e tu më ngatërronin kur unë isha në grevë me emrin me ndonjë pjesëtari të asaj greve që ishte i nahisë tënde?

lirakUnë po të shkruaj sepse dua të të them diçka fare hapur këtu në gazetë: Ti Sali Berisha, je një tranvestit politik që e ndërrove orientimin tënd në kujdesjen e një kirurgu satanik si Ramiz Alia. Shndërrimi yt ndodhi në pavionin ogurzi të Komitetit Qendror për të ardhur në krye të së djathtës shqiptare; më saktë për ta shkatërruar atë. Misioni yt ka mbaruar dhe ti bashkë me të. Mjerë ata që akoma s’e kanë kuptuar.

Sot që ti po lëngon në errësirën e egocentrizmit tënd të shfrenuar, kapluar gjithandej nga ethet e obsesionit të vetëm që ke, pushtet me çdo kusht e çdo mjet, bën thirrje për protesta e kryengritje…!

Po të pyes prapë: Në emër të kujt? Në emër të atyre që u rrëmbeve pronën dhe jetën, në emër te atyre që baltose e gënjeve për vite me rradhë? Ti sot je kthyer në një kufomë politike në dekompozim e sipër, që me kutërbimin tënd po ndot jo vetëm ajrin e zyrave të PD-së, por edhe të gjithë shoqërinë shqiptare. Atrofizimi politik i PD-së, për aq kohë sa ajo do të jetë domen i yti, nuk do të ndalet kurrë. Mjerë PD-ja me ty, lum PD-ja pa ty!

sali Zoti Rama! Krokodili Berisha noton dhe gjuan në ujërat e turbullta të politikes shqiptare vetëm nga moshapja e dosjeve. Vetëm dosjet janë prangat e trashëguara nga komunizmi. Ai i përdor me shumë sukses për të mbajtur rreth vetes, për të ushtruar pushtet edhe kur nuk është ën pushtet. Po u hapën dosjet, Berisha do të mbetet komandant pa ushtar, se të parët do të largohen Jozefinka Avdalli dhe Edush Halimi, i cili kur unë isha në greve, do të deklaronte se kisha privatizuar gjysmën e Sarandës, kur unë aktualisht edhe sot jam pa shtëpi dhe jetoj me qira. Kur këputen zinxhirët, langot e harrojnë të zotin e tyre.

Zoti Rama! Këputi zinxhirët dhe prangat e dosjeve. Bëje këtë që Shqipëria të hyjë në normalitetin e saj aq të nevojshëm për të tashmen dhe të ardhmen e saj. Bëje të lirë Shqipërinë dhe shqiptarët nga brengat e së kaluarës komuniste për të mbetur gjithmonë njeriu i ndryshimit të madh. Bëje që të bëhesh i tillë.

Kur të hapen dosjet, lukunia e langove që sot trimërohen e kapërdisen nëpër gazeta e televizione, do të tulaten njëherë e përgjithmonë, por edhe atyre do t’u bëhet mirë se do të shpëtojnë njëherë e mirë nga qehajaji i tyre i pashpirt dhe keqpërdoruesi Berisha. Ai do të mbetet përgjithmonë siç deklaroi Dostojevski për Bjelinskin kur u inaugurua monumenti i Pushkinit në Moskë, “fenomeni më i qelbur i jetës intelektuale ruse”, ndërsa Berisha do të mbetet dukuria më e shëmtuar politike e periudhës poskomuniste në Shqipëri.

Kur Napoloni u kthye nga Rusia i mundur dhe pa armatën e tij të madhe, Hygoi do të shkruante për të: “S’kish më Napoleon, kish mbetur Bonaparti si një romak i goditur nga shigjeta e një parti”. Kështu po ndodh dhe në Shqipërinë e sotme me Berishën:

Berisha ka vdekur

Gjallë është veç Saliu,

Si një lluc e mbetur

Që pret ta lajë shiu.

Tani lamtumirë podiume, lamtumirë mitingje ku çirrej pa reshtur komunisti i veshur me mantelin e demokracisë të vjedhur tinëz në altarin e ëndrrave tona, sipas skenarit katovician. Hape rrugën o gjysh, të kalojnë të tjerët. Dhe kujdes, se duke qenë i prostatëzuar mendërisht e fizikisht, mos harro se WC-ja është “djathtas dhe vetëm djathtas”, nga ajo e “djathtë” që e ideoi dhe projektoi, babai yt shpirtëror Ramiz Alia! Dhe një herë o gjysh kujdes: “WC-ja” është “djathtas”!

lamaj 33333

Fatmir Lamaj është një ndër ish-të burgosurit politikë më të njohur në vend. Ai është nga Vlora dhe pjesëmarrës në të gjitha grevat e urisë që kanë zhvilluar ish-të burgosurit politikë, përfshirë grevën e fundit që përfundoi tragjikisht. Kjo letër e hapur e dërguar prej z.Lamaj në DITA është opinioni i tij për atë që po ndodh në PD, por edhe një apel për hapjen e dosjeve të ish-Sigurimit…

http://gazetadita.al/letra-e-ish-te-perndjekurit-kujdes-gjysh-wc-ja-eshte-djathtas/

22 Jahre Mobbing System des Verbrechers Salih Berisha, gegen Politiker und Beamte in Albanien

Arben Imani, der Tropoje Tahiri Clan und das Albanische Militär

2/11/2014

Im Lande der Null Justiz: Tirana, Durres, Vlore das illegale Bauen, gefakte Dokumente und Justiz

Filed under: — Balkansurfer @ 11:18 am

Typisch sind die angeblichen Bau Genehmigungen fuer die Firma “En-Bjo Sh.p.k” des Gëzim Feta, und Deko System in Vlore einer Lulzim Basha nahen Firma. Eine bestehende Bau Genehmigung, fuer 7 Restaurierungen Strassen Bauten, wird einfach in eine private Baugenehmigung von Gëzim Feta und seiner Bau Firma: “En-Bjo Sh.p.k umgewandelt. Bau Polizei und Staatsanwaltschaft werden geschmiert, weil Geld muss verdient werden, was man die Bujar Nishani, Eduard Halimi Verbrecher Banden bezahlte.

Dann werden die besetzten Grundstuecke, illegalen Bauten, illegal errichteten Appartments schnell verkauft in einem spektakulaeren Betrugs System, was die Pyramid Firmen des Salih Berisha von 1996-97, bei weiten uebertroffen hat, weil aktiv Richter, Staatsanwaelte das System organisieren und schuetzen. Eine Folge des US - EU Justiz Aufbaues, der Null Funktion.

Kein Interesse hat die Justiz, noch Bau Behoerden welche fuer Geld diesem munteren Treiben, von billigst gefakten Dokumenten Tatenlos zusehen, denn die EU und US Justiz Aufbauer waren 20 Jahren vor Ort, mit dem Vorsatz, das man nur Geschaefte mit der Privatisierung machen kann, wenn kein Staat funktioniert. Liste der Justiz Verantwortlichen, welche sehr lang ist und je laenger, umso weniger funktionierte etwas.

68 Anzeigen liegen gegen den Bürgermeister von Vlore: Shpëtim Gjika vor

10/27/2013

Der grosse illegale Mafia Appartment Komplex “AULONA", am Strand von Vlore: “Skele", wurde gesprengt

11 Shkurt 2014 - 05:22

Dosja Gjika/Drejtori i Bashkisë: Lejet
e ndërtimit, më falsifikuan firmën

TIRANE- Dy lejet e ndërtimit për subjektet “En-Bjo Sh.p.k” dhe “Deco Sistem”, jo vetëm që janë miratuar me firmë të kryebashkiakut Gjika, por është shmangur totalisht dhe zyra e Drejtorisë së Planifikimit Urban. Drejtuesi i kësaj zyre Darjan Hudhra, emri i të cilit rezulton të jetë në dokumentat e falsifikuara, është shprehur në dëshminë e tij dhënë në prokurori, se ai gjatë kohës së miratimit të lejeve dhe projekteve, nuk ka qënë fare i punësuar dhe se nuk kishte dijeni se në çfarë rrethana është vendosur emri i tij, në planimetrinë e sheshit të ndërtimit, të lëshuar për subjektin ndërtimor “En-Bjo Sh.p.k”.

Gazeta “Shqiptarja.com” sjell të plotë dëshminë e Drejtorit të Planifikimit Urban në bashkinë Vlorë, Darjan Hudhra, i cili sqaron se ka mësuar për këto dy dosje, vetëm kur në bashki është paraqitur oficeri i policisë gjyqësore, ku ka kërkuar sekuestrimin e tyre. - See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet

shpetim gjika falsifikimet
(Në foto: Faksimile origjinale dhe e falsifikuar e vendimit të KRRT)Falsifikimi i dytë
E njëjta skemë si ajo e para duket se është përdorur në rastin e dytë. Sipas akuzës Gjika në bashkëpunim me të pandehurën Eleni Dardhaj, në vendimin me nr.4 të datës 15 korrik 2010, vendosin të shtojnë pikën (11). Menjëherë pas kësaj, pike është përpiluar një vendim “binjak” që mban të njëjtën datë, dhe numër vendimi,duke shtuar vteëm pikën (11), pra (4/11). Përmbajtja e këtij vendimi është e ndryshme me atë që është marrë në mbledhjen e anëtarëve të KRT Bashkisë Vlorë, ku ky ndryshim jo vetëm që dallohet, por përmbajtja dhe shkrimi është i ndryshëm me atë të vendimin origjinal. Ky dokument është firmosur nga kryebashkiaku Shpëtim Gjika.Ndërkohë gjatë marrjes në pyetje të anëtarëve të KRT Vlorë, asnjëri prej tyre nuk ka pranuar që gjatë këtyre dy mbledhjeve të jetë diskutuar për miratimin e dy vendimeve me nr.4/11 dhe 1/11, ku miratoheshin lejët e ndërtimit të dy pallateve 10 katëshe në zonën e portit të Vlorës dhe në një lulishte të qytetit.

shpetim gjika falsifikimet
(Në foto: Faksimile origjinale dhe e falsifikuar e vendimit të KRRT)

Dy pallatet nën sekuestro
Dy pallatet për të cilat Gjika ka miratuar lejet e ndërtimit, momentalisht janë sekuestruar me kërkesë të prokurorisë së Vlorës. Pritet përfudnimi i procesit gjyqësor me qëllim marjen e një vendimi për prishjen ose jo të dy objekteve të ndërtuara në Vlorë.

Shkrimi u publikua sot (09.02.2014) në gazetën Shqiptarja.com (print) - See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/dosja-gjika-zbulohen-vendime-t–falsifikuara-ja-dy-dokumentet-199926.html#sthash.HOmi0DOH.dpuf

35 Hektar gestohlen. Vielen Anzeigen kann man nicht nachgehen, weil die illegalen Erbauer, sel

Die Verantwortlichen der Grundstücks ‘Agenturen, stoppten und behinderten in Durres, die Ermittlungen der Staatsanwalt, um das eigene kriminelle Enterprise zuschützen, was der nächste Skandal ist. Oft sind es auch reine Idioten, welche nicht einmal die Grundlage einer Topograhie, von Dokumenten und Gesetze kannten, weil man Landesweit unter Salih Berisha diese Posten an Kriminelle verkauften, was auch noch u.a. von der Weltbank und anderen korrupten EU Zirkeln finanziert wird und wurde. 1.500 qualifizierte Anzeigen gibt es nur im Küsten Bereich in Durres.

Der Präfekt von Durres, bereitet mit 4 Arbeits Gruppen, die Anzeigen und den Abriss gegen die vielen illegalen Bauten vor

Skandalet me legalizimet e hipotekat, institucionet s’mbështesin Prokurorinë

Posted By Artur AJAZI On 08/01/2014 @ 11:32 In Rrethet | No Comments

DURRËS/Vetëm në zonën e ish-Kënetës, janë ndërtuar 1500 ndërtime pa lejë në një sipërfaqe 35 ha tokë

Duket se skandalet me trojet nuk kanë të sosur. Në Durrës sërish ALUIZNI ka zbuluar gjatë procesit të legalizimit se, ZRPP e qarkut, ka punuar me shkelje prej vitesh dhe me harta krejtësisht të gabuara. Harta dixhitale që disponon ALUIZNI, shpesh nuk ka asnjë përputhje me hartën e ZRPP, ndaj është kërkuar bashkëpunimi për njësimit të hartave, me qëllim realizimin e procesit. Sipas burimeve nga ZRPP dhe ALUIZNI (institucione këto të angazhuara në procesin e legalizimit) duket se me hartën e vjetër, gjatë 10 viteve të fundit janë kryer mjaft shkelje ligjore, duke krijuar me mijëra mbivendosje pronash në Durrës dhe komuna. Edhe pse ka kaluar më shumë se 5 vjet nga dita kur KRRTRSH vendosi të njohë 35 ha tokë në ish-Kënetë në të cilën janë ndërtuar mbi 1500 ndërtime pa leje, këto dy institucione mbeten sërish kaotike. Edhe pse ka nisur regjistrimi i këtyre banesave në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në zyrën përkatëse në Durrës, duket se pengesa e vetme e zbuluar ka qenë harta me të cilën është punuar gjatë 10 viteve të shkuara. Ka kohë që procesi i legalizimit të një pjese të ndërtimeve pa leje në ish-Kënetën e Durrësit e cila e ka kaluar kuadrin ligjor ka mbetur i bllokuar pjesërisht pikërisht për shkak të mospërputhjes së hartave, mes dy institucioneve të shtetit ALUIZNI-t dhe ZRPP. Burimet nga ALUIZNI thanë se, “ky proces është ngadalësuar prej 3 vitesh për arsye se Hipoteka disponon të tjera dokumente, dhe tjetër hartë për territoret për të cilat po flasim të cilat ndryshojnë nga matjet tona, pra nëse ne për 100 ndërtime pa leje kemi dërguar harta sipas të cilave rezulton se këto ndërtime kanë zënë dy ha tokë sipas tyre kjo sipërfaqe është 2,5 ha tokë, në këto kushte ne po presim rezultatet e verifikimit të tyre”. Në këtë përplasje institucionesh ata që e pësojnë janë banorët. Veç ndërtimeve në ish-Kënetë, të cilat ende vazhdojnë të qëndrojnë të pa legalizuara janë edhe 180 shtesa pallatesh të viteve ’90 banorët e të cilëve kanë aplikuar për legalizim e që vazhdojnë të qëndrojnë të bllokuar. Aplikim për të kaluar këto shtesa për legalizim ende nuk ka hyrë në axhendën e punës.

PROKURORIA:HIPOTEKA NA KA PENGUAR NË HETIME

Organi i akuzës është një tjetër institucion që lëshon akuza ndaj ZRPP. Burimet nga Prokuroria e Durrësit u shprehën se “gjatë vitit 2013 me gjithë volumin e madh të dosjeve dhe hetimet e tjera lidhur me zbulimin e veprimtarisë korruptive dhe shumë veprave penale një pengesë serioze në bashkëpunim mbetet ajo e ZRPP, pasi në të gjitha rastet kur ne duam informacione lidhur me persona nën hetim, ka qenë ajo që ka vonuar përgjigjet”.Sipas burimeve “sikur nga ana e Hipotekës së Durrësit të ishte gjetur gjuha e mirëkuptimit reciprok dhe institucional, puna do të kishte rezultate por që fatkeqësisht ka patur vonesa dhe zvarritje të pakuptimta”. Hetuesit kanë shprehur rezerva lidhur me punën e institucionit të ZRPP duke shprehur indinjatë lidhur me “mbajtjen pezull të hetimeve në mjaft raste dhe dosje problematike”. Nga ana tjetër hetuesit shprehen të kënaqur për bashkëpunimin me Drejtorinë e Policisë Qarkut, duke ndihmuar në hetimin e dosjeve për ti dërguar ato drejt Gjykatës”. Prej vitesh në Prokurori janë depozituar dhjetëra ankesa nga qytetarët , lidhur me vonesat dhe humbjet e dokumentacionit, zvarritjeve dhe mbivendosjeve. Burimet nga organi akuzës u shprehën se “janë mbi 1500 çështje penale të regjistruara dhe bashkë me ato të mbartura, por si pasojë e mungesës së autorit të shumë veprave penale ndër ato edhe mjaft të akuzuar për vjedhje pasurie dhe trojesh në zonat bregdetare, apo falsifikime të dokumentacionit në ZRPP, dhjetëra dosje mbeten akoma pa mbyllur”.

Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/skandalet-me-legalizimet-e-hipotekat-institucionet-smbeshtesin-prokurorine/

Korruption Albania
Nächste Runde im Show Spiel Theater einer billigen Idioten Truppe der Billig Mafia, der Albanische Politik und Justiz

1.000 neue illegale Bauten im Kombinat in Tirana: wo nur Kriminelle oft aus dem Kosovo sich angesiedelt haben ab 1997.

 

2/9/2014

11 Tode bei 2 Verkehrs Unfällen bei Kukes und Sarande

Filed under: — Zogaj Leku @ 10:05 am

Bus fahren ohne jeden Fuehrerschein, fuehrte erneut zu schweren Unfaellen, wobei viele Fuehrerscheine gekauft, oder gefaelscht sind.

Auch wenn es seit wenigen Monaten durchaus aktive Polizei Kontrollen gibt, auch Verhaftungen, Fuehrerschein Entzug bei Alkohol, sind die Jahrelangen Defizite, einer Verbrecher Polizei des Bujar Nishani, Lulzim Basha, Salih Berisha, Flamur Noka nicht zu reparieren. Heute ist Albanien in der Sicherheit im Strassen Verkehr, weit hinter 2001 zurueck gefallen, was auch bei einer besseren Polizei etliche Jahre braucht, fuer neue Standards in der Sicherheit.

Albanien ist zu einer Idioten Republik verkommen, wo man Alles kaufen kann, und die Bildung unter Salih Berisha und einem verrrueckten Kriminellen M. Tafaj vernichtet wurde.

2/4/2014
Gefälschte Diplome, Schul Zeugnisse finanziert von Österreich: Fate Velaj, Adviser für Kultur im Edi Rama Kabinett

Aktualitet
08 Shkurt 2014 - 17:20

Tragjedi në rrugë 6 të vdekur në Kukës, 5 të tjerë në Sarandë

KUKES- Tragjedia ka pushtuar sot rrugët e Shqipërisë. 11 persona kanë humbur jetën në dy aksidente tragjike të ndodhur në Kukës dhe në Sarandë ditën e sotme. Aksidenti i parë ndodhi në Kukës rreth orës 06:30, ku furgoni me pasagjerë i cili po udhëtonte nga fshati Shtrezë drejt Kukësit ka dalë nga rruga duke rënë në një greminë 150 metra poshtë, dhe si pasojë humbën jetën 6 persona, ndërsa 5 të tjerë janë plagosur. Por rreth orës 15:15 ndodhi një tjetër aksident tragjik në Qafë Botë të Sarandës, ku dy makina janë përplasur me pasojë vdekjen e 5 personave.

Mësohet se në aksidentin automobilistik të ndodhur në vendin e quajtur “Ura e Bogazit", e cila ndodhet midis Konispolit dhe Livadhjasë, u përfshinë 2 automjetet tip “Renault” me targa AA875BG, i cili po udhëtonte me drejtim Konispol-Sarandë dhe “Alfa Romeo” me targa AA493IE me drejtim Sarandë-Konispol. Si rezultat i aksidentit kanë humbur jetën 3 personat që ndodheshin në automjetin tip “Renault” dhe 2 personat që udhëtonin me mjetin “Alfa Romeo”. Nga drejtori i spitalit të Sarandës u tha se dyshohej edhe për një të plagosur tjetër që mund të jetë dërguar drejt Greqisë, në Spitalin e Filatit, por burime nga policia konfirmojnë se nuk ka të plagosur nga ky aksident.

Personat që kanë humbur jetën si pasojë e përplasjes së fortë të dy automjeteve janë dy vëllezërit Fejzo Sulo dhe Krenar Sulo; Petro Meçi dhe Kristaq Meçi, babë e bir; dhe Taip Madani, ish-valltar i Konispolit.
- See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/tragjedi-n–rrug–6-t–vdekur-n–kuk-s-5-t–tjer–n–sarand–199798.html#sthash.ZIHN1f0A.dpuf

Ermal Laçi wurde verhaftet, Bruder des Paro Laci im Mafia Fussball Verband von Albanien

Filed under: — Balkansurfer @ 9:54 am

Neue Identitaeten fuer gesuchte Verbrecher, eine Spezialitaet der Regierung Ilir Meta, Fatos Nano und immer dabei die Innenminister Mafia des Bujar Nishani - Salih Berisha.

Nun wurde von der Verbrecher Familie aus dem Kosovo ds Paro Laci, auch der Bruder Ermal Laçi, wegen Betrieb illegaler Spiel Casinos. Tausende illegaler Spiel Casinos wurden geschlossen, im kriminellen Construct des Bujar Nishani, Ridvan Bode und Salih Berisha. Bekannt ist die Familie fuer Drogen- Frauen Handel und Schiessereien und auch in der Drogen Metropole SHIAK angesiedelt, im Verbund des Salih Berisha, des Dash Gjoka Clan fuer die EU Drogen Netze.

08 Shkurt 2014 - 21:44

Arrestohet vëllai i Paro Laçit për
armëmbajtje pa leje dhe kanosje

LEZHË- Është arrestuar mbrëmjen e sotme vëllai i ish-presidentit të skuadrës së Partizanit Paro Laçi për armëmbajtje pa leje.

I arrestuai është Ermal Laçi, i cili ka qenë i shpallur në kërkim për armëmbajtje pa leje dhe kanosje nga Policia e Durrësit, ndërsa gjykata i kishte vendosur masën e “arrest me burg” në mungesë.

Ish-presidenti i ekipit të Partizanit, Paro Laçi është i dënuar me 10 vjet burg nga drejtësia italiane për trafik lëndësh narkotike dhe pjesëmarrje në një organizatë kriminale. - See more at: http://www.shqiptarja.com

Im korrupesten Fussball Verband Europas: wegen Drogen Handel: Fussball Präsident Paro Laci vom “Partizani” Fussball Club verhaftet

Die Mafia Familie des Paro Laci, ihre Bar “Select” in Durres, wo die Brüder nun wegen Schiessereien festgenommen wurden

Bujar Nishan - Eduard Halimi, schützen das Justiz Verbrecher Kartell in Albanien

Der Abgeordnete Mark Frroku in Tirana, in den Belgischen Medien, als verurteilter Mörder

Biometric Passports / Identity theft - Albania, where thoughts can be stolen

2/4/2014

CIA Dokumente: Das selbst ernannte Albanische Könighaus Zogu, dem Inzest mit der Schwester und im Solde der Serben

Filed under: — BuckZiesMutter @ 4:27 am

Das selbst ernannte Albanische Königshaus: Zogu, wurde direkt durch die Serben finanziert, kam so an die Macht, als billiger Mord und Banditen Clan. Per Vertrag, durfte das Könighaus nicht einmal eine eigene Aussenpolitik machen und zeigt wie korrupt damals die Herrscher waren und vor Mord nicht zurück schreckten. Alte geheime CIA Dokumente wurden nun veröffentlicht und das der selbst ernannte König Zogu, mit seiner Schwester Zenida, ein inzestösen Verhältniss hatte, sollte auch nicht überraschen, wer die merkwürdigen Traditionen der Nord Albaner kennt.

Sein Sohn war in Internatinalen Waffen- Drogen Schmuggel und Mord verwickelt und in Süd Afrika, wurde ihm deshalb der Diplomaten Status entzogen, so das er dann in Tirana 1997 auftauchte. Sein Sohn ist ein Bankrottuer, wo Vieles in Tirana beschlagnahmt wurde und verkehrt direkt mit berüchtigten Gangstern, wie Alban Xhillari, der Ali - Sokol Kazazi Mafia (auch unter Seferi Efendi bekannt, einem kriminellen Enterprise des Salih Berisha)

15. Zog’s sister, Zenida, is moroinic woman who has tremandous influence over her brother. Zog and Zenida are now having an incestuous affair about which Geraldine knows.

Bei einem kurzfristig angesetzten Reverendum, über eine Republik, oder Monarchie stimmen 40 % für eine Monarchie, nachdem die westliche Demokratie mit Salih Berisha vollkommen gescheitert war und sich später noch weiter versclimmerte, durch die Korrumpierung der Westlichen Institutionen und Privatisierer, wie in allen Balkan Ländern.

Geschichte in Kurzform:

 

„Ahmed Zogu war ein Feind des Volkes. . Leider wird er jetzt in Albanien und in Kosova geehrt. Viele Patrioten wurden durch Befehle von Zogu ermordet. Zogu bekämpfte die Patrioten des albanischen Vollen welche gegen die serbische Herrschaft in Kosova waren. Ermordet, wurden 36 Aktive Patrioten aus dem -Komitee für die Verteidigung Kosovos-. Ahmed Zogu, ließ Hasan Prishtina in Thessaloniki 1933 ermorden. ,Den Namen Hasan Prishtina trägt heute die Universität in Prishtina. ,Zogu ließ Avni Rrustemi in Paris ermorden. Rustemi liquidierte den Verräter, Esat Pasha, der genau wie heute Hashim Thaqi, Mitrovica verkauft, Zogu befahl die Ermordung von Luixh Gurakuqi in Bari in Italien Ahmed Zogu lies den Volkshelden Bajram Curri in Dragobia in Albanien töten. ,Zogu verfolgte und ermordete alle albanischen Patrioten, die Gegner der jugoslawisch serbischen Regimes in Kosova waren. Zogu bekämpfte die Bewegung die von Azem Bejta gegründet wurde. Ahmet Zogu schloss vor seiner Rückkehr nach Albanien Ende 1924 ein Abkommen mit e dem serbischen König Nikolla Pashiq und verkaufte Kosova an Serbien. Ahmed Zogu schloss einen Vertrag mit 16 Punkten mit Serbiens König Nikolla Pashiq ab. Daraufhin kam er mit Unterstützung der serbischen Armee nach Albanien zurück. Vor 1939 machte Zogu und seine feudale Clique Albanien faktisch zur italienischen Halbkolonie. Bei Beginn der faschistisch italienischen Invasion floh Zogu feige ins Exil und nahm jede Menge Devisen und Gold mit.“

Bank, beschlagnahmt dem Mafia Boss, “Prince Leka” sein Vermögen

“Prince Leka” wird Ritter im charitativen Orden des Hauses Savoyen: Santi Maurizio e Lazzaro

Ausstellung zur Gründung der Albanischen Monarchie

1997 in Albanien, mit einer bewaffneten Bande

Leka Zogu: Controversial ‘king of the Albanians’ who spent most of his life in exile

Als “selbst ernannter König” ist er wie als Waffen schmuggler in die Geschichte eingegangen.

Leka Zogu: Controversial ‘king of the Albanians’ who spent most of his life in exile
Thursday 01 December 2011

King Leka I Zogu, who has died aged 72, was the heir to the Albanian throne but never ruled the Balkan state, having been forced into exile as a two-day old baby and only returning when he was well into middle age.

Zogu (centre) flanked by bodyguards and supporters in Tirana's Central Square on his return in 1997Zogu (centre) flanked by bodyguards and supporters in Tirana’s Central Square on his return in 1997

Leka of Albania was one of the most colourful and controversial characters on the 20th century Balkan scene, and one of the la

der selbst ernannte Prince Leka, ein vollkommene unnütze Person, aber mit bester Brittischer Militär Ausbildung

Raporti shokues i CIA-s, 30 shtator 1949: Ahmet Zogu, incest me motrën

DITA

Postuar më: 28 Janar, 2014 tek Aktualitet

King Zog with His Three Sisters in Uniform

Një numër i madh dokumentesh dhe raporte “tepër sekrete” të CIA-s amerikane të viteve 1940-1960 tashmë janë de-klasifikuar. Mes këtij lëmi dokumentesh gjenden dhe raporte tepër interesante në lidhje me informacionet që siguronte në vitin 1949 Agjencia Amerikane e Inteligjencës për mbretin shqiptar të rrëzuar nga froni, Ahmet Zogu. Asokohe Zogu qëndronte më tepër në Egjipt,Aleksandri, nën mbrojtjen e mikut dhe mbështetësit të tij Mbretit Faruk të Egjiptit.

Por një avokat amerikan në Nju Jork, i quajtur Edgar M. Church mundi që të hynte në kontakt me familjen dhe oborrin e Zogut duke u bërë dhe përfaqësues juridik i interesave të Zogut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Avokati Church, e krijoi këtë lidhje falë gruas së tij Konteshës Margaret. Margareta ishte kushërira e gruas së Zogut, Geraldinës. Për shkak të kësaj lidhje krushqie, avokati u pajtua nga familja mbretërore për të mbuluar disa çështje të kësaj familje në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por paralelisht ai mbante në kontakt shërbimin sekret amerikan për të gjitha zhvillimet dhe informacionet domethënëse që ai mësonte në lidhje me Ahmet Zogun dhe oborrin e tij. Janë një numër i madh raportesh dhe informatash që avokati Church i ka kaluar CIA-s duke detajuar të dhëna mbi atë që ndodhte në oborrin e Zogut, tashmë në ekzil.

Raporti i parë, që po e botojmë sot, është hartuar nga avokati Church në mesin e Shtatorit 1949, është administruar zyrtarisht në rangjet më të larta të CIA-s në 30 Shtator 1949 dhe është de-klasifikuar në vitin 2006. Ky raport i hartuar nga avokati amerikan bën një përmbledhje tërësore të situatës financiare të Ahmet Zogut në SHBA, të implikimit të Zogut me nxjerrjen dhe përvetësimin e floririt të shtetit që asokohe ishte në vlerën e 3 milionë dollarëve si dhe për disa aspekte tronditëse në jetën private të Zogut. Krushku amerikan i Ahmet Zogut, njëkohësisht dhe agjent i CIA-s pranë tij, raporton ndër të tjera se mbreti shqiptar kishte një marrëdhënie incesti me njërën nga motrat e veta duke e identifikuar të motrën si Zenida, që korrespondon me Senijen.

Madje avokati amerikan i raportonte CIA-s se bashkëshortja e mbretit, Geraldina kishte dijeni të plotë mbi këtë fakt. Më pas avokati amerikan lë të nënkuptohet se vetë Geraldina ‘argëtohej” me një bashkëpunëtor të Zogut, të identifikuar si Alexander De Villa (a.k.a Skënderi). Në raportin e tij, avokati Church detajon dhe rrethin e ngushtë të bashkëpunëtorëve të Zogut dhe përshkruan edhe karakteristikat e tyre, ndërsa në fund të këtij raporti ai nënvizon se Zogu do e ketë shumë të vështirë të arrijë ambiciet e veta politike nëse nuk del nga influenca femërore. Më poshtë teksti i plotë i përkthyer në shqip dhe i marrë nga dokumenti autentik i CIA-s amerikane:

Klasifikimi SEKRET/ Vetëm për zyrtarë të Shteteve të Bashkuara

AGJENCIA QENDRORE E INTELIGJENCËS (CIA)

Raporti Nr. 00-B-8501-49
CD Nr. G-162
Çështja 2860
Data e Regjistrimit: 30 Shtator 1949
Nr i faqeve: 3

Shteti: Shqipëria
Subjekti: Mbi Statusin Personal dhe Financiar të Ish-Mbretit Zog
Vendi ku u sigurua:( ….)
Data kur u thith nga burimi: Në mesin e Shtatorit 1949

VLERËSIMI MBI INFORMACIONIN:
Gjykimi mbi zyrën nga ka ardhur: Nuk mund të gjykohet
Opinioni i burimit mbi përmbajtjen: Me shumë gjasa informacion i vërtetë

 

BURIMI: Një avokat i suksesshëm, i moshës 38 vjeç, i angazhuar me një zyrë ligjore shumë të njohur në SHBA. Nëpërmjet lidhjeve familjare, ai ndodhet shumë pranë mbretit Zog dhe vepron si përfaqësuesi i tij ligjor në Shtetet e Bashkuara.

Asetet e ish-Mbretit Zog përfshijnë:

a) 108 mijë dollarë në “National City Bank’ Ne$ York”

b) Afërsisht 5 mijë dollarë në “Garantee Trust Company”

c) Një ndërtesë dhe truall në Aleksandri, Egjipt, e vlerësuar 40 mijë Lira Egjiptiane

d) Bizhuteri të kurorës shqiptare që kapin një vlerë rreth 100 mijë dollarë, ndoshta dhe më tepër.

e) Rreth 450 mijë dollarë, të mbetura nga rezervat e arit të cilat Zogu i mori nga Shqipëria dhe i çoi në Egjipt dhe që në total vlerësohen si 3 milionë dollarë.

2. Zogu ka një farë detyrimi moral për t’iu gjendur gjyshes së gruas së tij, duke i dhënë çdo muaj një shumë prej 115 dollarësh. Ai nuk ka detyrime të ngjashme në Shtetet e Bashkuara me sa kam unë dijeni. Në shtete të tjera, ai ka përgjegjësinë dhe kujdestarinë për gruan e tij, katër motrat e tij dhe kunatin e tij, John Apony, i cili është i shtruar në një sanatorium për tuberkulozin në Siçili. Përveç këtyre detyrimeve, unë nuk mendoj që Zogu mund të ketë të tjera detyrime. Miku i tij i ngushtë, Mbreti Faruk, nuk do ta lejonte asnjëherë që ai të hynte në borxhe në Egjipt.

3. Zogu nuk ka burim të ardhurash në SHBA përveçse interesit që përfiton nga llogaria e tij bankare. Nuk mendoj se ai merr ndonjë të ardhur nga shqiptarët në Shqipëri apo në SHBA.

4. Të vetmet pagesa që ai i kryen rregullisht janë për gjyshen e gruas së tij. Këto pagesa ai i kryen çdo dy muaj ose çdo tre muaj.

5. Zogu nuk ka kryer asnjë tërheqje apo depozitim domethënës të ardhurash në llogarinë e tij bankare që prej Prillit të vitit 1949.

6. Në kuadër të grupimit të tij politik, çështjet financiare i janë lënë në dorë Kryeministrit të tij dhe Truprojës Sotir Martini. Martini rrallë herë largohet prej tij dhe mbikëqyr të gjitha bizneset e Oborrit. Punët e pista të Zogut i janë besuar kontit Alexander De Villa. Zogu përpiqet shumë me vetëmenaxhimin, ndërsa të gjitha përkthimet ia bën bashkëshortja e tij Geraldina.

7. Në kompaninë ligjore ku punoj, jam i vetmi që mbuloj bizneset e Zogut. Shumica e komunikimeve të mia me Zogun bëhet nëpërmjet letërkëmbimit me Geraldinën, asnjëherë me Zogun drejtpërdrejt. Çështjet urgjente komunikohen direkt me telegraf. Korrierët nuk përdoren asnjëherë ndonëse unë kam ngritur një sistem i cili mund të përdoret në raste urgjente.

8. Të vetmet kontakte aktive të Zogut në Shtetet e Bashkuara mbahen me gjyshen e bashkëshortes së tij, gruan time, me mua vetë si dhe me shtetasin John Blackburn i cili është bashkëshorti i Virginias, motrës së Geraldinës. Në një letër të fundit që Geraldina i ka dërguar gjyshes së saj, ajo i shkruan se Zogu është përqendruar fort në një grup shqiptarësh, ose disa grupe shqiptare, të cilët ndodhen aktualisht në SHBA. Një pjesë e kësaj letre thoshte:

“Bashkëshorti im i dashur është tepër i shqetësuar për çdo detyrë shoqërore. Gjërat, siç edhe mund ta kesh kuptuar, nuk është se po na shkëlqejnë, për më tepër atë e bluan fakti se fuqitë nuk kanë për ta dëgjuar atë, apo nuk kanë për ta përdorur fare atë; dhe se kanë formuar një farë Komiteti Shqiptar, i cili nuk ka lidhje fare me realitetin në Shqipëri, e që përbëhet nga ca marioneta që përplasen ndërmjet vetit. Gjithsesi ata po shkojnë në Uashington dhe të paktën Shqipëria do mund të përfaqësohet, pavarësisht nivelit të ulët të përfaqësimit. Kjo lëvizje mund të shkaktojë dhe shkëndijën për të plasur lufta apo trazira atje në tre javët e fundit, por nuk ka për të ndodhur nëse rusët tregohen më të fuqishëm se krahu tjetër. Financiarisht dhe ne nuk është se kemi përfituar ndonjë gjë”.

Në kontekstin e kësaj letre, unë besoj se Zogu mund të shtyhet për tu bërë më miqësor dhe i lidhur me grupin që përmend Geraldina në këtë letër.

9.Përfaqësuesit ligjorë të Zogut jashtë vendit, unë nuk i njoh. Unë e kam kuptuar se ai ka një avokat në Aleksandri i cili më pas shikon në mënyrë të hollësishme të gjitha dokumentet që unë përgatis për Zogun. Por unë nuk e di si quhet ky avokat.

10. As firma ime ligjore dhe as unë personalisht nuk kam kontakte në Shqipëri, por unë besoj se Zogu ka kontakte në vijimësi me nëntokën dhe rrjetin shqiptar. George Gog, i cili drejton policinë e pallatit të Zogut, mundet që të hyjë e të dalë nga Shqipëria. Anëtarët e rrjetit të tij shpesh lëvizin nga Shqipëria në Egjipt.

11. Nuk ka pikë dyshimi se regjimi aktual në Shqipëri, ka pretendime kundër Zogut, pasi e bëjnë përgjegjës se ka marrë nga Shqipëria 3 milionë dollarë flori’. Zogu nga ana e tij thotë se i ka shpenzuar këto para për mbajtjen e Oborrit të tij në ekzil dhe se i ka shpenzuar me korrektesën më të madhe. Vetëm 450 mijë dollarë flori’ i kanë mbetur tani. Askush nuk e ka të qartë atë që ka ndodhur vërtetë, si në kuptimin ligjor apo dhe të tjera aspekte.

12. Geraldina, gruaja e Zogut, është tërësisht e përkushtuar ndaj tij, pavarësisht veprimeve të tij të pamatura.

13. Kontesha Margaret Sherr-Thoss është një nga kushërirat e Geraldinës dhe vajza e nënës birësuese të Geraldinës. I ati i Margaretës ka qenë Shefi i Inteligjencës Ushtarake Gjermane gjatë Luftës së Parë Botërore dhe tani jeton në Klagenfurt, Austri.

Mamaja e Margaretës, ishte amerikane dhe u detyrua të bëjë vetëvrasje nga Gestapo, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Margareta është vajzë e lezetshme, por ajo s’mund të japë ndonjë ndihmë me aq gjëra sa di. Vëllezërit e saj, që të dy qytetarë amerikanë, janë shumë të pamatur.

14. Gjyshja e Geraldinës, Madame De Strahl d’Ekna, e moshës 82 vjeç, jeton në Shtetet e Bashkuara. Ajo nuk ka ndonjë ndikim mbi Zogun, por përpiqet vazhdimisht që të bindë atë dhe Geraldinën që të vijnë në SHBA. Ajo ka një imagjinatë të spikatur dhe sapo ka shkruar një libër mbi Zogun të cilin kërkon ta tregtojë si skenar për realizimin e filmave.

15. Motra e Zogut, Zenida (Senija), është një grua idiote e cila ka një ndikim të tmerrshëm mbi të vëllanë. Zogu dhe Zenida kanë një lidhje incesti aktualisht, lidhje për të cilën Geraldina nga ana e saj ka dijeni.

16. Konti Alexander De Villa, i njohur me nofkën “Skënderi”, është operatori i Zogut për punët e pista. Ai ka namin se është sjellë në Oborrin Mbretëror për të argëtuar Geraldinën, ndërsa Zogu nga ana e tij plekset me Zenidën. De Villa është gjysmë francez dhe gjysmë shqiptar, babai i tij ka qenë ambasador në Francë. Ai është një njeri shumë malinj dhe i pandershëm në kulm. Në vitet e kaluara ai ka trafikuar drogë në Francë , të cilën e fuste në valixhet diplomatike. Ai është një mik i ngushtë i Farukut dhe po përpiqet që të organizojë me të nxjerrjen jashtë Egjiptit të 450 mijë dollarëve flori’ të mbetur aty.

17. George Gog është Shefi i Rojave të Pallatit të Zogut, përgjegjësi për sigurinë. Ai është gjë e sigurt (siç e quajnë shqiptarët), i pashëm, tipik ushtarak dhe relativisht i ndershëm. Ai shkon e vjen nga Shqipëria dhe mban kontaktet me rrjetin atje.

18. Kemal Bej Mesari, është kujdestari i Oborrit. Ai mban një palë syze-teke, pëlqen veshjet sportive dhe vepron si spiun i Zogut. Kur e vizitova për herë të parë Zogun, Mesari më pa dhe më dëgjoi mua në hollin e hotelit për 2 orë përpara se të prezantohej vetë dhe të më shoqëronte për në pallat.

19. Planet e Zogut në të ardhmen përfshijnë marrjen e një shtëpie në Francë në verën e vitit 1950 dhe rikthimin në Aleksandri në dimër. Fiksimi i tij është të kthehet në Shqipëri dhe të dëbojë sovietikët. Ai kërkon mbështetje materiale ushtarake dhe këshilla nga SHBA, por mendon se mund të sigurojë edhe mbështetjen e arabëve të fuqishëm për të ngritur ushtrinë e tij. (Ai është shumë i afërt me Farukun dhe Ibn Saud). Zogu i ka përzemër çështjet ushtarake dhe do ishte shumë komod të diskutonte për to me një oficer ushtrie të rangut kolonel ose dhe më lartë. Nëse Zogu do të jetë efiçent, ai me patjetër duhet të shkëputet nga ndikimi femëror dhe të mendojë më tepër si të kryesojë ndonjë projekt ushtarak që do çlironte Shqipërinë. Ai më ka thënë se do të donte të luftonte për Shqipërinë, atje ku populli i tij po e kërkon. Më tej ai më tha se do përballej me një plebishit dhe se do të ikte jashtë Shqipërisë nëse do dilte i mundur.

 

(vijon nesër)

zogu me motrat

* * *

SHËNIM

Çfarë po botojmë dhe pse e botojmë

Habjon Hasani

Një numër relativisht i madh dokumentesh dhe raportesh sekrete të CIA-s amerikane janë de-klasifikuar dhe një pjesë e mirë e tyre pasqyrojnë aktivitetin zbulues të këtij shërbimi në Oborrin-Ekzil Mbretëror të Mbretit Zog nga viti 1949 e në vazhdim. Përmbajtja e informatave që u shkonte krerëve të shërbimit inteligjent amerikan mbi Mbretin Zog, familjen e tij dhe qerthullin e bashkëpunëtorëve të ngushtë në disa raste shfaqet tronditëse. Nuk e kemi pasur aspak të thjeshtë vendimin për botimin e këtyre materialeve. Dilema qëndronte në faktin se në raportet sekrete te CIA-s ka detaje dhe elementë të rëndësishëm mbi situatën financiare dhe politike të Zogut, por pjesë të raportit ishin dhe informacione të ndjeshme që lidheshin me aspekte intime të jetës së tij. Nëse do botonim një raport të cunguar dhe të censuruar atëherë më mirë të mos e botonim fare. Fundja një dokument sekret, i de-klasifikuar tashmë, e ka vlerën në tërësinë e informacionit të tij. Por duke disponuar këto raporte sekrete të shërbimit inteligjent amerikan dhe duke vlerësuar materialin në tërësinë e tij vendosëm ta publikojmë dhe këtë vendim e kemi marrë mbi disa arsye të cilat ja kemi borxh lexuesit për t’ia sqaruar. Së pari, nuk ka asnjë dyshim mbi autenticitetin e këtyre raporteve. Pra, nuk ka kurrfarë dyshimi, se këto materiale janë ofruar nga shërbimi inteligjent më i fuqishëm i planetit, CIA, si materiale të de-klasifikuara që dikur, sipas CIA-s, përbënin informacione të një rëndësie të veçantë. Së dyti, në njëfarë kuptimi, edhe nëse DITA nuk do i botonte këto raporte, ato do ishin dhe do mbeteshin publike, pasi mund të gjenden tashmë në bibliotekën elektronike të CIA-s, nga cilido qytetar i planetit që ka një kompjuter funksional dhe internet. Së treti, pjesa e raporteve ku jepet informacion mbi jetën intime të Ahmet Zogut, e cila është dhe pjesa që na shkaktoi dilemën, merr një tjetër përmasë kur është objekt i shërbimeve inteligjente. E thënë ndryshe, nëse për njerëzit e thjeshtë informacionet mbi jetën intime janë thjesht çështje kurioziteti apo “skandalesh”, nuk ndodh kështu për shërbimet inteligjente dhe kuadrot e tyre. Ata i shohin shumë më ftohtë këto lloj informacionesh. Për shërbimet sekrete, është pjesë e procedurës së punës që për cilindo subjekt që ata duan ta vendosin nën kontroll, të dinë çdo detaj, çdo intimitet, çdo dobësi, pasi në këtë mënyrë evidentohen më mirë edhe pikat e dobëta të subjektit dhe duke ia ditur këto dobësi kontrolli ndaj tij mund të shtohet dhe intensifikohet më tej. Së katërti, këto informacione CIA i ka marrë në rrugë operative, pasi kishte agjent të sajin një avokat amerikan të quajtur Edgar M.Church. Ky i fundit përveç lidhjes së krushqisë me Zogun, përfaqësonte interesat e Zogut në SHBA. Ndonëse vetë CIA nuk ofron publikisht nga ana e saj një analizë informacioni mbi besueshmërinë e këtij agjenti, është fakt se për vite me radhë i është referuar atij dhe se informacionet e dërguara prej tij mbi Mbretin Zog i kanë shkuar drejtuesve më të lartë të kësaj agjencie. Së fundi, me të dhënat e ofruara deri më tani e vetmja gjë që dimë të sigurt, është fakti se CIA ka vendosur të ekspozojë në formë të de-klasifikuar, disa dokumente dikur sekrete, që lidhen me aktivitetin e mbretit Zog në vitin 1949. Në filozofinë e shërbimeve inteligjente asnjëherë nuk mund të kesh siguri maksimale, shpesh ajo çka serviret nuk është ashtu siç duket. Por megjithatë, raporte sekrete të shërbimit inteligjent më të fuqishëm të botës mbi Mbretin Zog, nuk janë diçka që mund t’i neglizhosh dhe të bësh sikur nuk ekzistojnë ndërsa janë të ofruara faqebotës, publikisht.

 

 

Faksimile e raportit sekret të CIA-s

1

 

2

 

3

 

4

 

5

Raporti në fjalë mund të lexohet në anglisht, në linkun: http://www.foia.cia.gov/sites/default/files/document_conversions/1705143/OBOPUS%20BGFIEND%20%20%20VOL.%2014%20%20%28BGFIEND%20OPERATIONS%29_0037.pdf


 

Der Banditen Stamm Zogu, war aus dem Bergtal MAT, wo Alles vollkommen degeniert durch Inzucht ist und war, als Ursprungs Ort von 100 Leuten, von denen alle Albaner abstammen. Es gab nur 45.000 Albaner in Albanien im 15. Jahrhundert, und zugleich mit den Osmanen wurden erst damals der Kosovo besiedelt. Der Banditen Stamm Zogu, ging mit einem geheimen Vertrag mit dem Serbischen König Haus, zu 100 % finanziert nach Tirana um sich als König ausrufen zulassen, wo er vor allem durch seine Morde bekannt wurde. Das geheime Abkommen damals, im Solde der Serben und in seiner Banditen Kultur.

Das Abkommen zwischen Zogu und dem serbischen Ministerpräsidenten Pasic:

Hier mal alle Punkte des Abkommens zwischen Pasic und Zogu:

1. Shqipëria angazhohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
zu treten.

2. Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohë dinastinë Karagjorgjeviq.
2.Präsident des Albanischen Staates wird Ahmet Zogu sein, der später die Dynastie der Karadjordjevics anerkennen wird.

3. Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohë Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
3. Die jugoslawische Regierung, unter all ihren diplomatischen und militärischen Mitteln, erkennt Ahmet Zogu als Staatspräsidenten an und gesteht ihm ab sofort einmal im Jahr eine Staatsanleihe zu.

4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anulohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
4. Das albanische Kriegsministerium wird anulliert und Albanien nimmt Abstand davon, eine nationale Armee zu besitzen.

5. Shqipëria do të mbajë një xhandarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e shfarosur çdo lëvizje të ngritur kundër Ahmet Zogut dhe kundër regjimit të vendosur prej tij.
5. Albanien unterhält eine Gendarmiere, die nur ausreichend ist, um den inneren Frieden zu wahren sowie um jede Bewegung zu beenden oder vernichten, die sich gegen die Regierung Ahmet Zogu und dem von ihm ausgerufenen Regime auflehnt.

6. Në këtë xhandarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficerë rusë të ish ushtrisë të Gjeneralit Vrangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë xhandarmëri me mjete financiare dhe armë.
6. In dieser Gendarmerie werden auch russische Offiziere des General Vrangel teilnehmen, die sich momentan in Jugoslawien befinden. Die Jugoslawische Regierung wird diese Gendarmiere mit finanziellen Mittel und Waffen unterhalten.

7. Në xhandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerë jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranojë në interes të dy vendeve.
7. In der Gendarmerie können auch jugoslawische Offiziere eintreten und andere die die jugoslawische Regierung zu ihrem Interesse akzeptiert (damit waren die Russen indirekt angesprochen)

8. Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganor në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpërmes kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
8. Zwischen Albanien und Jugoslawien wird eine Zollunion stabilisiert, aufgrund welcher volle Freiheit für Importe und Exporte von Wahren für beide Länder erteilt wird.

9. Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllavë do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit.
9. Die Aussenvertreter Jugoslawiens werden auch mit den Interessen Albaniens beauftragt, welche davon Abstand nimmt eigene diplomatische Büros und Kunsulate ausserhalb des Staates zu haben.

10. Qeveria shqiptare duhet të deklarojë pranë Konferencës të Ambasadorëve në Paris që tërheq pretendimin e saj për sovranitetin mbi Manastirin e Shën Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit që mbeten në zotërimin e Jugosllavisë.
10. Die Albanische Regierung deklariert gegenüner der Botschafterkonfenret in Paris, dass sie ihren Anspruch über die Souverenität über das Kloster in Shen Naum sowie den Lokalitäten von Vermosh und Kelmend gegenüber Jugoslawien abtritt

(Shen Naum sollte an Serbien fallen, Vemosh und Kelmend an Montengero. Im Jahr 1913 war ein verherender Kampf zwischen dem albanischen Bergbewohnern und Montenegro um diese Gebiete ausgebrochen, woraufhin Montenegro ein blutiges Massaker an die Bewohner verübte und die Überlebenden ins restliche Albainen flüchten mussten)

11. Kisha Ortodokse Shqiptare do të tërhiqet nga Patriarku i Kostandinopojës dhe do t’i bashkohet Hierarkisë Ortodokse të Beogradit, kështu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do të varet nga ajo Jugosllave.
11. Die albanische othodoxe Kirche zieht sich vom Patriarchat Konstantinopel zurück und wird sich der Orthodoxen Hierarchie in Belgrad unterstellen, so wird auch die albanische muslimische Gemeinde von jugoslawien abhängig sein.

12. Qeveria shqiptare do të heqë dorë nga një politikë ngushtësisht kombëtare dhe nuk do të interesohet për elementin shqiptar jashtë kufijve të veta. Ajo angazhohet veç kësaj që të mos pranojë në tokën e saj kosovarët dhe elemente të ditur dhe të dyshimtë dhe segmentet e tyre kundërshtare të politikës jugosllave.
12.Die albanische Regierung nimmt von der engen nationalen Politik abstand und wird sich nicht für das albanische Element ausserhalb der Grenzen des albnischen Staates einsetzen. Sie setzt sich ferner dafür ein, dass keine Albaner aus dem Kosovo und ihre gegen die Jugoslawischen Politik verdächtigen gebildeten Elemente aufnimmt.

13. Për çdo koncesion që Shqipëria do të bëjë vendeve të tjera, ajo është e detyruar të marrë pëlqimin nga Jugosllavia.
13. Für jede Konzession, die Albanien mit anderen Staaten machen wird, ist sie verpflichtet die Zustimmung aus Jugoslawien einzuholen.

14. Në qoftë se Jugosllavia është në luftë me Bullgarinë dhe Greqinë, Qeveria Jugosllave, do të ketë të drejtën të rekrutojë në Shqipëri një ushtri prej 25 mijë vullnetarësh me qëllim për t´i përdorur në frontin bullgaro-grek. Në rast gjendje lufte midis Italisë dhe të Greqisë kundrejt Shqipërisë, ushtria, jugosllave do të ketë të drejtë të okupojë gjithë tokën shqiptare për t’i siguruar kështu Shqipërisë gjithë tokën e saj nga invadimi eventual italian ose grek.
14. Falls sich Jugoslawien im Krieg mit Bulgarien und Griechenland befindet, hat Jugoslawien das Recht in Albanien eine Armee von 25 000 Freiwilligen zu rekrutieren, mit der Absicht diese an der bulgarisch-griechischen Fronten zu nutzen. Im Falle eines Krieges zwischen Italien und Griechenland gegenüber Albanien, hat die jugoslawische Armee das Recht das ganze albanische Land zu besetzen, um ihr das ganze Land gegen eine mögliche italienische oder griechische Invadierung zu sichern.

15. Qeveria Shqiptare nuk mund t´i deklarojë luftë asnjë shteti pa pëlqimin preventiv të Jugosllavisë.
15. Die albanische Regierung kann keinem Staat den Krieg erklären, ohne die vorsorgliche Zustimmung von Jugoslawien zu holen.

16. Ky traktat është sekret dhe nuk mund të zbulohet e të shtypet pa pëlqimin e dy palëve”.)
16. Dieses Traktat ist Geheim und kann nicht ohne beidseitige Zustimmung veröffentlicht oder abgedruckt werden.

2/3/2014

Lotterie, wo nie jemand den Jackpot gewinnt - Ku është Çmimi i Madh i Lotarisë Kombëtare?

Filed under: — Insider @ 3:03 am

Die Österreichischen Spiel Casino und Lotterie Firmen, sind in einige Bestechungs und praktisch immer in Betrugs Geschäfte verwickelt. Der EU Botschafter macht es vor, wie man Millionen stiehlt.

Man wundert sich, das nie jemand den Jack Pot in Albanien gewinnt

Die Tropoje Mafia mit Salih Bersiha - Genc Ruli und die Lotterie Lizenz Ausschreibung

Der Mega Zoll- Steuer Betrug um die eingeschmuggelten Casino Spiel Automaten

Ku është Çmimi i Madh i Lotarisë Kombëtare?
Merkure, 22 Janar 2014 10:07 Shkruar nga Koha Jone Lexo 3582 herë
Vlerësoni këtë artikull

Nuk janë pak, por plot 39 shorte të hedhura deri më sot në Shqipëri në kuadrin e Lotarisë Kombëtare. Dhe çuditërisht në të gjithë këto shorte, asnjë shqiptar pjesëmarrës i kësaj loje fati që mban emrin “Loto 6 nga 39”, nuk ka mundur të shpallet fitues i Çmimit të Madh. Madje, as në rastin e festave të fundvitit, si një okazion special për të gjithë shqiptarët, nuk trokiti Çmimi i Madh. Loja e Jackpot-it me vlerën prej 36.5 milionë lekësh të reja bëri bujë para Vitit të Ri, por asnjë person nuk pati fatin ta fitonte. Kështu, teksa gjendet në prag të shortit të saj të dyzetë këto ditë rezulton se askush nuk është bërë super-milioner përmes Lotarisë Kombëtare. Kjo nuk ka ndodhur, ndonëse Lotaria Kombëtare ka pretenduar mes fushatave të saj promocionale dhe metodave nga më të sofistikuarat që ka vënë në përdorim, për t’i joshur qytetarët që të blejnë patjetër çdo javë bileta për lojën e saj të fatit “Loto 6 nga 39”. Një shans mesa duket ky i humbur për të gjithë pjesëmarrësit e kësaj loje, që nga data 21 prill e vitit të kaluar 2013, kur edhe është hedhur shorti i parë. E që duket se do të vijojë ndoshta “në pafundësi”, teksa edhe shortet e zhvilluara gjatë vitit 2014, respektivisht në datat 5, 12 dhe 19 janar kanë rezultuar gjithashtu zyrtarisht pa asnjë fitues të Çmimit të Madh. Argumentimi zyrtar nga Lotaria Kombëtare është dyshues që “nëse nuk ka fitues të Çmimit të Parë, atëherë vihet në funksionim sistemi i “Jackpot-it”, pra ai rritet në mënyrë progresive çdo javë të shorteut”. Pra të shikojmë javën tjetër! Por javët po ikin dhe asnjë shqiptar nuk paska fat për Çmimin e Madh! Duket sikur Lotaria Kombëtare e ka gjetur marifetin, edhe kur ky zinxhir javësh zgjatet e zgjatet pambarimisht, e bashkë me të, rritet pambarimisht edhe shuma e Çmimit të Madh, teksa nuk e fiton askush dhe ai mbartet në vazhdimësi. Thjesht nuk e merr Jackpot-in asnjeri dhe duke gjetur justifikimin se meqë nuk pati mundësi ta fitojë asnjë pjesëmarrës në lojë, atëherë ai u nda në shuma më të vogla, për kategorinë pasardhëse. Hajde e merre vesh këtë lojë të Lotarisë Kombëtare! Një skemë kjo, e cila u pa qartë nga të gjithë sesi u përdor pikërisht me ofertën e fundvitit, kur Jackpoti, i akumuluar nga java në javë që prej shortit të parë të 21 prillit 2013 kishte arritur deri në nivelin maksimal prej 36.5 milionë lekësh të reja dhe nuk iu dha asnjë shqiptari. Ose për të qenë edhe më të saktë, nuk ranë goglat fituese, siç thonë zyrtarët e Lotarisë. U hapën fjalë se dikush e kishte fituar dhe duhej pritur zyra e shtypit e Lotarisë të jepte emrin, por emri nuk doli asnjëherë, pasi nuk kishte “gogla” tek numrat e caktuar. “Në shortin e Lotos “6 nga 39” me datë 29 dhjetor të vitit sapo iku nuk rezultoi asnjë fitues me 6 numra të saktë dhe si rrjedhojë, e gjithë shuma e Jackpoti-t iu shtua dhe iu shpërnda kategorisë pasardhëse, me 5 numra të saktë. Në kategorinë e dytë kishte 24 fitues të cilët kanë përfituar nga 1.747.813 lekë të reja, secili”, kanë cituar në mënyrë zyrtare, drejtuesit e Lotarisë Kombëtare lidhur me këtë shorte të madh, pa fitues. Njerëzit filluan të dyshojnë se diçka luhet në këtë short dhe hamëndësuan se drejtuesit e Lotarisë Kombëtare po luajnë, duke mos dashur ta japin këtë shumë të Çmimit të Madh, ndonëse ata, drejtuesit në fjalë, justifikohen se nuk ka fat deri tani. Nganjëherë, kur fatin e pengon dikush, edhe nuk ta japin fatin! Pas skandalit mediatik të ngecjes së një gogle dhe mos-hedhjes së saj në vazon ku rrotulloheshin 38 të tjerat, gjatë realizimit të shorteut, përkatësisht më 23 dhjetor 2013, ai u anulua, e kësisoj, rezultoi pa asnjë fitues. Më pas? Lotaria Kombëtare e ka ripërsëritur atë, nën argumentin, për t’u dhënë gjoja “të gjithë lojtarëve mundësi të barabarta për të fituar”. Por çuditërisht edhe këtë herë nuk pati ndonjë fitues të Jackpot-it me vlerën super-milionere prej 36.5 milionë lekësh.

Me një fjalë, goglat sillen e nuk i bien, lekët merren prej Lotarisë Kombëtare nga biletat që blejnë shqiptarët me shumicë, por fati nuk qenka me këtë lojë! Atëherë njerëzit pyesin, si pa dashje: Pse ta blejmë biletën e Lotarisë Kombëtare?!

http://www.kohajone.com/index.php?option=com_content&view=featured&Itemid=101

2/1/2014

Gas Monopole: Der Geschäftsmann: Ilir Karcini, wurde als Auftraggeber für Morde verhaftet

Filed under: — Sarah_HrNje @ 9:15 pm

Teil III:

Ilir Karcini, ist festes Mitglied der Internationalen Gas Mafia, welche vor Mord nicht zurueckschreckt und wo die EU, Deutschland mit Vorsatz die Justiz in Albanien an Kriminelle ohne Rechts Kenntniss verkauft hat. Zoll Betrug im grossen Stile, illegale Transporte und Einfuhren, welche vor dem Gericht in Durres landeten, rund um die Ridvan Bode, Salih Berisha Zoll und Justiz Mafia. Der damalige Richter in Durres Neritan Tabaku, sprach Ilir Karcini frei in 2010, fuer den PD Mafia Familie Tabaku, auch wenn es um Morde ging als Partner von Sokol Olldashi.">Zoll Betrug, was ein Standard Verfahren auch rund um Morde ist und war bei der PD Mafia Familie Tabaku, auch wenn es um Morde ging als Partner von Sokol Olldashi.

Die “ROTARY” Geschäftswelt in Tirana, mit Auftrags Mördern, Gangstern, Betrügern und der Freundschaft mit Theodor Sollaku Kommentar: Auf Theodor Sollaku, muss man keine Rücksicht nehmen, denn wie diese Sache zeigt hat er und seine Ehefrau: Zegjine Sollaku (Richterin in Tirana), Langzeit Dreck am Stecken, weil er die Fatos Nano, Durres Drogen und Verbrecher Kartelle auch aus dem Kosovo deckte und sich u.a. mit einem Appartment in Golem bezahlen liess. Sein heutiger Luxus Mercedes, macht vor aller Augen eine deutliche Aussage. Spezialität: wie heute: Keine Anklage, Akten Schliessung auch bei Gross Drogen Schmuggel, Mord rund um Politiker und extrem kriminelle Clans.

Abteilung des Europarates Kriminalität Ivan Koedjikov: Europa fordert die Verhaftung krimineller Berisha Minister, Richter und Staatsanwälte

Auftrags Morde, Hinrichtungen, Sprengstoff Anschläge, Konkurrenten, Ehepartner, Geschäftspartner ermorden, sind eine Tradition in Albanien und der US Botschafter: James Jeffrey bezeichnete diese Leute in 2003 als: “Lord of the crime”. Die Internationalen, wurde Partner, inklusive der Weltbank, EBRD und KfW. Auftrags Killer erinnert an die Ermordung von Anuar Rizvik, rund um die Überkapazitäten, Monopole der Zement Fabriken, mit korrupten Griechischen Banken vor allem in Albanien.

Ilir Karcini, mit seinen Cousins Andon und Genis Mëhillaj in Vlore, organisierten das Geschäfts Modell der Albaner Mafia, das man Auftrags Morde, Handy Sprengungen in Auftrag geben konnte, um Konkurrenten auszuschalten: Ein Modell das 15 Jahre existiert.

Juljan Sinanaj Marjon Mitro
Verwandte des Ilir Karcini mit ihrem Mord Auftrags Bestellung Geschäft

Der Haupt Auftrags Killer und Vollstrecker für mehrere Morde war: Juljan Sinanaj und Marjon Mitro, welche festgenommen wurden, nachdem ein weiterer Auftrags Killer auspackte bei der Polizei in Durres, weil er die eigene Ermordung fürchtete.
Ilir Karcini, gehört zur Fiere Mafia, direkt mit Sokol Olldashi, Fatmir Mediu, Kajolli, Fatos Nano wie Berisha Mafia, verbunden als reiner Betrugs und Verbrecher Clan. Die Fiere Mafia, hat ihre Tentakel überall schon vor 20 Jahren, auch mit Kindes Entführungen und Gjnussi, die Hasanbeliu Mafia gehören zu den Banden und Berat ist nicht weit, wo Deutsche mitmischten für die Albaner Mafia auch im Visa Skandal.

Heute hat die dümmsten Mafia der Welt, auch die Justiz übernommen und das Präsidenten Amt, wie den Posten des Geheimdienst Chefs und der Generalstaatsanwaltschaft. Ilir Karcini, konnte eine der peinlichsten Betrügereien an Investoren (Griechischer Investor) in Albanien organisieren, mit Hilfe des damaligen Generalstaatsanwaltes Theodor Sollaku, und seiner Ehefrau Zegjine Sollaku, welche Richterin bis heute ist. Gefälschter Firmen Verkauf von 70% der Aktien, bis heute ein Non-Stop Intervention Thema der Griechischen Regierung. Kriminelle ausl. Lobbyisten, EBRD, KfW, Berufs Betrüger, Politiker, Diplomaten haben diese kriminellen Clans immer als Partner, wie es bei Rezart Taci auch war.

Der Mord an Piro Bare, war für den 25. Januar geplant. Ilir karcini, war schon 1995-96 unter der Alexander Meksi Regierung und dem StaatsPräsidenten Salih Berisha Geschäftspartner im Gas Geschäft mit einem Griechen. Ein alter Berisha Berater und Vertrauter.

Ilir Karcini, hatte eine wertlose Genehmigung des kleinen Mafia Ortes Komunës Katund i Ri vom 27.08.2010, das er im Porto Romana, Gas Tanks für Import errichten kann, was zu einer Klar Stellung des Ministeriums führte, das er Nichts hat. Ein Fall der Wett Bewerbs Behörde im vollkommen korrupten Wirtschafts Ministerium. Eine der vielen irrsinnigen Unfugs Dokumente rund um das Wirtschafts Ministerium, damals unter Dritan Prifti, Ilir Meta, Edmond Haxinashto, wo viel Bestechungsgeld bezahlt wurde. Piro Bare, war mit den Dulaku Brüdern, vor 10 Jahren die Haupt Investoren rund um den Hafen “Porto Romana", womit dann die ganz Grossen auch erwähnt sind. Piro Bare. Executive Director, des Porto Romana im Moment! Später gab es noch mehr Millionen für den Hafen Bau, aus Kuveit, welche über den Tisch gezogen wurden. Auf jeden Fall durfte Ilir Karcini, keine eigene Gas Leitung aus dem Hafen bauen, was verweigert wurde. Die Genehmigungen beschloß noch in 2004, die Fatos Nano Regierung. Praktisch sind viele Albaner so strohdumm wie Ilir Karcini, das man nicht versteht, das es Öffentliche und private Häfen gibt, identisch: private und Öffentliche Tourismus Zone, identisch Grundstücke und Parks. Als man es im Ansatz verstanden hat, wollte man den Konkurrenten ermorden.

Tief gehen diese Mafia Strukturen in die Albanische Justiz, die Weltbank Mafia mit dem TEC Gaskraft Werk in Vlore, dem Anlagen Bauschrott mit der Deutschen Firma: Firma Luthardt, in die TAP Gas Pipeline der Aserbeischanischen Mafia mit Berisha,

Lange Regierungs Protokolle des Wirtschafts Ministerium belegen, das die Hafen Behörde vertreten mit Piro Bare, jede Entladung von Gas durch die Firma des Ilir Karcini: “Prima Gaz, verweigerte, was 2010 schon ein grosses Problem war, rund um Monopole und den ständigen Eingaben. Die Wett Bewerbs Kommission, total korrupt entschied gegen die Eingaben, was den Sinn einer Wett Bewerbs Behörde in Albanien zeigt und die Skandale des METE Ministerium, beschäftigen seit Ilir Meta, wieder in die Regierung kam, das Land.

Jetzt hat er den Auftrags Mord bei Juljan Sinanaj bestellt, einem Serien Killer.
Ilir Karcini
Der Geschäftsmann: Ilir Karcini, der Auftrags Killer beschäftigte, um eine private Gas Leitung im Hafen der Porto Romana legen zukönnen, wo dann Zoll- Import Betrug automatisch kommt und die Grundlage bilden.

Hafen Kontrolle gilt als Basis Geschäft, auch wegen dem Zoll Import Betrug rund um Öl- und Gas, Schmuggel aller Art.

Dies zum Hintergrund, warum er den Executive Manager des Hafens: Piro Bare, zugleich Eigentümer einer Gas Firma, in die Luft sprengen wollte. Man ist “ROTARY” Club Mitglied und der erste Italienische Gas Firmen Inhaber, der bei Durres die Firma hatte, bis vor ca. 8 Jahren, wurde auch eliminiert.

Vor wenigen Tagen wurden Auftrags Killer, mit fern gesteuerten Bomben festgenommen, wobei Einer in Griechenland schon für 20 Morde verdächtig war.

Morde um Monopole und direkt in höchsten Wirtschafts Kreisen angesiedelt, mit dem Hintermann: die Familie Salih Berisha.

Etliche Prominente sind die Auftraggeber, wo Ilir Karcini (Eigentümer der Firma"Prima Gaz”) nur Einer ist, der jetzt als Auftraggeber verhaftet wurde, weil er einen Gas- und Öl Geschäftsmann: Piro Bare (Inhaber der “Y” SH.A), in die Luft sprengen wollte und 120.000 € dafür bezahlte.

Also eine ganz grosse Mafia Geschichte, rund um Bau- Gas- Öl Monopole und die Kontrolle des Hafens: Porto Romana, was direkt zu den Geschäften des Salih Berisha, Argita Berisha, wie Damiz Fazllic gehört. Wollte man die Urspungs Gründer in die Luft jagen?, denn die Dulaku Brüder sind eher Edi Rama Financiers, aber auch im Golf von Laze in Betrugs Grundstücks Geschäfte verwickelt gewesen mit der Familie Beriha, wo man sich aus diesen Betrugs Geschäften rund um gefälschte Grundstücks Urkunden vor ca. 2 Jahren vollständig zurückzog. Artan Dulaku, hat für jedes Projekt, ca. 3-5 Financiers aus Mafia Kreisen, welche z.Z. auch am Rondell bei Plepa wieder einmal ein Einkaufs Centrum bauen. Heute bietet an der Küste die Firma Dulaku weder Immobilien, noch Grundstücke an, weil eben Alles gefälscht. Die wenigen echten 7665 Dokumente, und Inhaber kennt die Familie Dulaku.

Die Regierung, will illegale bebaute Tausend Hektar Land im Golf von Laze, durch die Berisha Banden enteignen und zerstören

http://www.romanoport.com.al/templates/theme200/images/logoen-gb.jpg

Eine Geschäfts Übernahme, durch Hinrichtung und Auftrags Mord, man ist in Albanien!

: American Bank of Albania represented by Mr. Lorenzo Roncari – President & CEO; Emporiki Bank – Albania represented by Mr. George Caracostas – General Executive Director; and Tirana Bank represented by Mr. Bedri Collaku – Credit Division Director; as well as Mr. Artan Dulaku, Piro Bare and companies Inter-Gaz sh.a, Alba – Oil sh.a and Edil Al-It sh.p.k. The agreement was signed on the premises of the American Bank of Albania.

The placement and functioning of the jetty will be in accordance with the recommendations of the World Bank Group and IMF which advocate that oil and gas transportation jetty be constructed in well designated industrial zones. http://www.intesasanpaolobank.al

Ilir Karcini, war zumindest einer der engsten Salih Berisha Berater, und andere frühere Verbrechen wurden direkt von dem damaligen General Staatsanwalt Theodor Sollaku gedeckt, Gerichts Verfahren verhindert, wo die Ehefrau Zegjine Sollaku, bis heute Richterin in Tirana ist, obwohl sie in einem der grössten Wirtschafts Getrugs Geschichten in Albanien Dokumente fälschte. Ilir Karcini war Minderheits Aktionär bei dem Griechischen Geschäftsmann George Vourvachis 70 %, bei der Gas- und Öl Import Firma, wo durch Betrug die Anteile geraubt wurden, mit Hilfe von dem Ilir Karcini Freund: Skënder Moniku und seit 10 Jahren es Interventionen der Griechischen Regierung gibt, wegen diesem Betrug und Justiz Verbrechen. Für “Rotary” reichen aber solche Gestalten, denn man ist im Verbrechen dort in Tirana ziemlich unter sich. Lobby Clubs, Wirtschafts Vereine, viele Morde, viele Verbrechen als Magnet für korrupte und kriminelle Geschäft: Man ist in Albanien, inklusive der IHK Partner. . Alte Verbrecher Geschäfte rund um den Hafen Durres, der unter der Transport Ministerin Ingrid Shuli und ihrem Ehemann, vor über 10 Jahren, die ersten Höhepunkte hatte.

Betrug an Geschäfts Partner, ein 100 % Geschäfts Modell in Albanien, wo Alles gefälscht ist, wie sogar Banken bestätigen. Wirtschafts Wachstum aus Geldwäsche und Betrug durch Lobbyismus: eine Original Frank-Walter Steinmeier Politik und immer mit Kriminellen auch aus dem Drogen- und Waffen Handel.

Albanische Geschäftsleute, oder was sich so nennt. Die dümmsten Kriminellen, Politik Financiers, Öl und Gas sind rein kriminelle Enterprise in Albanien, wie alle sogenanten Baufirmen.

Der Gangster Ilir Karcini, wird mit seinem Auto (Britischen Kennzeichen, ein Markenzeichen der dümmsten Kriminellen und Mörder in Albanien) als er zur Polizei Station gebracht wird, wo er höchste Sicherheit Stufe erhält, weil höchste Politiker als Teilhaber vermutet werden.
Eine Albaner Tradtion, seine Geschäfts Rivalen zutöden und dann die Richter zuschmieren, das man nie angeklagt wird. Piro Bare,, hat die Gas Tanklager in der Porto Roman, was von Beginn an einer der grössten Mafia Geschäfte war, wo schon ein Italieneischer Erst Investor einen merkwürdigen Tod vor 10 Jahren starb, und gilt ebenso als Herr über den Mafia Hafen “Porto Romana”, wobei Alles was Häfen betrifft, im kriminellen Bereich liegt in den letzten Jahren erneut. Zoll Betrug als Betrug, in jedem Hafen Albaniens bis in die hohe Politik.

ilir karcini me logo

Juljan Sinanaj und Marjon Mitro, wurde in Rhinas verhaftet, verdächtigt 2 der letzten Sprengstoff Attentate organisiert zu haben

Teil II: Grosser Erfolg der Polizei zur Festnahme das Auftrags Killer Kartell der Politik: Juljan Sinanaj und Marjon Mitro .

Arrestohet Ilir Karçini, porositi vrasjen e biznesmenit të hidrokarbureve

Wirtschafts Monopole, durch kriminelle Clans, wo Mord zum Standard gehört

Straffreiheit auch bei Mord, gedeckt von einem kriminellen Geheimdienst Chef, korrupten Richtern und Staatsanwälten, einem Mafia Präsidenten Bujar Nishani und Ilir Karcini, ist direkt in Geschäften mit hoch kriminellen Geschäftspartner rund um Skhelzen Berisha verbinden, wo einer dieser Partner sofort ins Ausland floh, als die ersten Festnahmen geschahen. Die Familie Berisha ist direkt in Drogen- Waffen- Treibstoff Handel verwickelt, auch bekannt wie Dritan Berisha, wenn man als Polizei Offizier auf unbewaffnete Studenten zum Spaß schiesst, wie in 2006 in Vlore und nach Vlore führen auch diese Spuren.

Hafen Geschäfte, wo sich längst die Italienische, Griechische, Türkische wie Russische Mafia zurück gezogen hat. Deutsche mischen auch mit, ein identischen Modell wie es Ilir Karcini hatte, mit einem Griechen, 1000 andere Investoren, was Lebens gefährlich ist.
9/19/2012

Historic: 20 Jahre kriminelles Enterprise der Salih Berisha Gang

Der Ex-US Botschafter John Withers, sagte vor wenigen Tagen: Albanien ist wie Libyen, oder Ägypten, was noch sehr vornehm ausgedrückt ist.

Salih Berisha
Most criminal of the world: Salih Berisha und was der US Professor Shinas Rama, über diesen Banditen Clan sagt.

siehe auch balkanweb.com

E Shtune 1. Shkurt 2014

Informacione nga Rotari Nderkombetar

Nr Klubit 84597, Zona 055

1 Korrik 2013, deri me 1 Korrik 2014

 

President
Enver Doda
Sekretar
Edmond Sheshi
PostPresident
Sokol Nosi
Sekretar
Enver Doda
Klubi Rotari Tirana West ka nje anetaresi te larmishme. qe perfshijne nje sere kategorish te percaktuara ne manualin e procedurave te RI. Nje liste ebashkengjitur e anetarev dhe klasifikimit te tyre e keni bashkengjitur. Kliko per te hapur Listen e anetaresise
Ne liste do te gjeni te gjitha detajet e kontakti te cdo anetari duke filluar nga adresa, telefoni, biznesi, e-mail dhe detaje te tjera te nevojshme.
Gjate ketij Viti eshte larguar Rezart Taci jane pranuar te rinj Ylli Xhakollari si dhe rotariani i transferuar nga klub RC Tirana Idriz Balla.
Klubi Rotari Tirana West ka disa anetar nderi.
Anetaresia e nje Rotariani te ri ne klub realizohet mbasi kalohen procedurat standarte. Detyrim pranimit eshte 150 Euro ndersa Kuota vjetore eshte 120 Euro.Komisioni i AnetaresimitPranimi i nje anetari te ri ne Rotari PREZANTIM

LISTA ANETAREVE te RCTW 1/12/2013-31/6/2014
A

Alban Brati Albert Doja Arben Prrenjasi Ardian Alushi
Arta Gurabardhi Avni Ponari Bardhyl Kellezi Besnik Leskaj
Deniza Nushi Dhimitraq Stratoberdha Edlira Tartari Edmond Sheshi
Enika Abazi Enver Doda Ervin Pupe Ilirian Bushati
Ilir Karcini Kristaq Traja Lefter Sila Naim Hasa
Nestor Babameto Olda Cico Gjergj Frasheri
Sokol Beshaj Sokol Nosi Stefan Pinguli Viktor Nushi
Ylli Braka Zak Topuzi

Partner der Deutschen Berufs Ganoven Lobbyisten, auch dieses kriminelle Enterprise, welcher der Vorgänger der Tirana IHK war des heutigen Präsidenten Nikolli Jaka, der auch schon verhaftet war.

Ebenfalls Monopol für Treibstoff und Betrug, nun im Hafen Shengin und dem Schmuggel in den Kosovo, mit der Russen Mafia ebenso.

Tonin Uledaj
Tonin Uldedaj, leitet die Mafia Firmat, wie es Standard ist.

Ex-Abgeordneten und PD Vorsitzender in SkhoderGjoke Uledaj (Mitglied der Albanischen Muell Halde, der 10.000 Professoren und 1 Millionen Doktoren),

10/5/2013

Die neue Zoll Chefin Elisa Spiropali, beschlagnahmt die Mafia Firma: des Gjoke Uledaj - 4.400 Tonnen Treibstoff Schmuggel

Motor auch bei diesem Betruge: Die Firma Becker und die Vernichtung der EU-Förder Mittel, mit einer Müll Verwertung als Joint-Venture in Albanien

Aus den Sprüchen der Internationalen aus 2003 wurde Nichts. Die Internationalen, die Justiz Aufbauer, Polizei Aufbauer ab 2008, Weltbank, EBRD Bank wurden engste Partner der Albaner Mafia, denn bei einer Milliarden schweren Geldwäsche, gibt es auch für Deutsche Firmen viel zuverdienen.


U.S. Urges Gov’t to Keep Pressure on Crime Lords

Tirana, October 28, 2003 - The U.S. ambassador warned Albanian crime lords on Monday that the international community was hunting them down and urged Albania to continue to pursue them because crime would harm its bid to join the West.

Standard Leben in Albanien: Investoren werden ermordet, Staatsanwälte bestochen und neue Idenditäten sind kein Problem

In einem Skandal Video: Im Video werden auch die Namen Ilir Karçini und Pirro Bare, erwähnt, welche später rund um Auftrags Morde bekannt werden. Das Gespräch von Vize Wirtschafts Minister: Leonard Beqiri mit Dritan Prifti, während man Geld aufteilt. Kurz gesagt: Gas Geschäftsleute, bezahlen direkt im Ministerium.

Schwer Verbrecher Familien, wie auch Vokshi sind im Hafen, welche sich sogar für Morde brüsten und bei dem Treibstoff Schmuggel erwischt wurden. Ein Berisha - Enver Hoxha Verschnitt.

Eine echte Schwer Verbrecher Familie, wo geheime NATO Seiten darüber berichten und der Lebenspartner Tartari: Artan Tartari, in weitere grosse Betrügereien rund um Öl und Real Estage verwickelt ist. Treibstoff Betrug, mit gefälschten Qualitäts Zertifikaten, gehört ebenso dazu, seit Jahren bekannt.

Vokshi Besan, ist Chef der Besa Security,

Der hohe US Beamte: Jonathan Moore kommt nach Tirana

Filed under: — BuckZiesMutter @ 12:05 am

update auf februar 2014: Jonathan Moore, im Kinder Geplapper! Die Amerikaner haben kein Niveau, schwafeln immer das Selbe, oft auch wie die EU Spinner: “von Konsens” usw.. und die Albaner kapieren, wegen Verblödung nicht einmal was diese Leute meinen, oder haben Alles am nächsten Tag vergessen, wenn man auf einer der vielen sinnlosen Konferenzen und Workshop seine Zeit vertreibt, damit die Profil Neurose der Internationalen befriedigt wird und deren Spesen Kasse.

Moore: Cooperation between the government and opposition
01/02/2014

Moore: Cooperation between the government and opposition
The Director for Central and Southeastern Europe at the US State Department, Jonathan Moore, declared in a discussion for Balkan in Washington that the Albanian government and opposition need to cooperate for the Euro-Atlantic integration process.

According to Voice of America, Moore declared that it was important that the political rotation in Albania was concluded correctly, and underlined that the current government, same as the past government, are committed for Albania’s European Union integration.

“It was important for the heads of both parties, the opposition and the government, to make it clear that they would respect the elections’ result, and that’s what happened, although a huge amount of energy was spent by speculating that votes would be stolen by each of the parties”, Moore declared.
…………http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=10958

Transcript of Press Conference with Jonathan Moore, Department of State, Director Office of South-Central European Affairs (April 18, 2013)
Jonathan Moore
As I mentioned to some of you yesterday, when I was running from one meeting to the other, I’m very happy to be here in Albania. We are very proud to have Albania as a partner in NATO, and speaking as the Director of the Office that handles this region, we are happy to have Albania as a partner in this neighborhood.

Jonathan Moore. ist der Überbringer für schlechte Nachrichten, für den primitiven Verbrecher Bujar Nishani und dem Häuptling der Null Funktion Justiz in Albanien, der das Land ruiniert hat, mit seiner Zerstörung der Polizei und Justiz. Die Justiz ist praktisch vollkommen ohne Funktion in Albanien, Gesetze wurden nie implemtiert im Gangster Staat der Albaner Mafia.

Man kann nicht auf alle Ewigkeit, die kriminellen und terroristischen Aktivtäten vertuschen, denn überall in der Welt, floppt das kriminelle Partnerschaft Modell der Amerikaner und in Albanien vor allem mit Salih Berisha. Die Glaubwürdigkeit der Amerikaner ist längst auch bei den Albanern am Boden, was durch Steuer finanzierte Thinks Thanks, der Manipulation vertuscht wird.

Jonathan Moore, zeigt das er Geistig behindert ist: Er ist der Erfinder, das man Gift Gas in Albanien entsorgt, als einfaches Erpressungs Modell. Von dem Betrugs Waffen Geschäft mit alter Chinesen Muniton rund um die Gerdec Kathastrophe, einem Lupenreinen Pentagon Betrugs Geschäft mit Hilfe von korrupten CIA Gestalten ist eine Legende.

11/7/2013
Heftige Proteste, weil die Amerikaner den Syrischen Giftgas Müll in Albanien entsorgen wollen
Das US Department of State, hat offensichtlich inzwischen den letzten Verstand verloren.

Kommentar: Jonathan Moore, vertrat diese Idee, als hoher US Department of State Beamter, was über die Hirnlosigkeit dieser Leute Alles sagt und warum es Weltweit, trotz massiver Bestechungen und Erpressungen steil bergab geht.

Das was die Familie des Lulzim Basha - Isufi in Vlore drehte, wo 2 verstorbene Personen, plötzlich Grundstücke an der Küste verkauften und das mit der üblichen PD Mafia Notare, ist ein Super Skandal von primitiven Banditen, aber Salih Berisha, Bujar Nishani konform, denn er diese Art von Nonsens Notare ernannt, für ca. 30.000 €, welche er abkassierte.

Das die Peinlichkeit der Albaner Mafia mit dem “Sigurime” Mann Dritter Klasse: Bujar Nishani, jeden Neu Anfang verhindert und bis heute unseriös und ohne Kontrolle Richter ernennt offenbart nur, wie weit die Justiz zurück geworfen wurde, nachdem Bamir Topi als Präsident und Oberster HCJ ernannt wurde, und das komplette Richter Ernennung System, Überprüfungen unter Präsident Alfredo Mosiu vernichtete.

Jetzt wird die Prominenz des “Sigurime” auch zu Botschaftern ernannt und wo das Wort “Demokratie” einfach lächerlich wird.

Der Super Mafia Boss Ilir Gjoni der Oppositions Partei SP, meldet sich zum Thema dem neuen Albanischen Geheimdienst Gesetzes zu Worte
Dokumente: Ramiz Alia, entsandte Salih Berisha, zur Gründung der Kommunistischen Partei II, um den Westen zufrieden zustellen

Die Nationale Justiz Kathastrophe der Klientel Politik mit der Kanzlerin des Administrativen Gerichtes in Tirana: Lertida Balili

“Sigurime” Alt Mitglied, Uralt Kommunisten Familie: Chef der Polizei und Justiz Vernichtungs Schwadron: Bujar Nishani

Der Kommunistische “Sigurime” Präsident von Albanien: Bujar Nishani (Mehmeti) und sein Adviser: Amik Kasoruhos

Pantelij Majko der Ex-Premier Minister erklärt, das Albanien mit dem Aufbau der Justiz gescheitert ist, was auch ein desaströses Scheitern der EU und USA dokumentiert, mit ihren vielen korrupten Missionen der Inkompetenz und einer beispielosen Vernichtung von Geldern, durch diese Mafiös organisierten Justiz Missionen.

05 Dhjetor 2013 - 15:35

Jonathan Moore nesër në Tiranë
takohet me presidentin Nishani

TIRANE- Presidenti i Republikës Bujar Nishani pritet të takohet ditën e nesërme me Drejtorin për Çështjet e Europës Qendrore dhe Jugore në Departamentin Amerikan të Shtetit, Jonathan Moore.

Jonathan Moore vjen nesër në Tiranë, ndërsa pritet të takohet me presidentin Nishani.

Takimi do të zhvillohen në orën 14:30 në Presidencë.

Redaksia Online - See more at: http://www.shqiptarja.com/Politike/2732/jonathan-moore-nes-r-n–tiran–takohet-me-presidentin-nishani-190058.html#sthash.frjgVDaa.dpuf

Europa fordert die Verhaftung krimineller Minister, des primitiven Gangsters Salih Berisha, aber auch von hohen Staatsanwälten und Richtern.

Im kriminellen Construkt dieser Banden, wurden auch Millionen hohe Entschädigungen, nach den Urteilen des EU Menschen Rec hts Hofes unterschlagen und die Problematik war nicht neu, aber die extrem kriminellen und dummen Justiz Minister von Aldo Bumci, über Enkeled Alibeaj, Bujar Nishani, Eduard Halimi, haben Gesetze nicht einmal mehr verstanden, sondern nur ein Reform Theater vorgeführt um kriminelle Klientel Politik als Reform zuverkaufen.

Die Mafia Geschäfte rund um Grundstücke und illegaler gefälschter Bau Genehmigungen, entsprechen nicht den zuvor gemachten Auflagen des EU Menschenrechts Hofes, noch wurden Gerichts Entscheidungen, auf Kompensation von illegal bebauten Grundstücken vor allem in Tirana geleistet. Die Gelder wurden unterschlagen im Chaos der Grund STücks Eigentums Direktoren, einem aufgeblähten Apparat, wo jede Abteilung mit anderen Karten arbeitete, obwohl es ordentlich vermessene Urbanisatik Pläne immer schon vor 20 Jahren in Albanien gab, wo Alle von der Kommunistischen Regierung bereits vermessen war, inklusive der Küste.

Abteilung des Europarates Kriminalität Ivan Koedjikov: Europa fordert die Verhaftung krimineller Berisha Minister, Richter und Staatsanwälte

Ridvan Bode, Shaban Memia dhe Ardian Kollozi zhdukën 30 milionë USD të ish-pronarëve, drejt ndjekjes penale

Ridvan Bode, Shaban Memia dhe Ardian Kollozi zhdukën 30 milionë USD të ish-pronarëve, drejt ndjekjes penale

Zgjerohet rrethi i bashkëpunëtorëve të Sali Berishës të përfshirë në krime ekonomike. Emri i ish-ministrit të Financave, Ridvan Bode, del i implikuar në një aferë të rëndë financiare me paratë e taksapaguesve shqiptarë, por në skenë kanë dalë edhe bashkëpunëtorë të tjerë të ngushtë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Më konkretisht, ish-ministri i Financave, Ridvan Bode dhe dy ish-krerët e Agjencisë së Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të Zonave/Ndërtimeve Informale, Shaban Memia dhe Ardian Kollozi kanë zhdukur 30 milionë USD, para të cilat sipas ligjit duhet të kishin shkuar për kompensimin e ish-pronarëve. Treshja në fjalë, e njohur për lidhjet e ngushta me Sali Berishën, ka falimentuar ALUIZNI, duke e kthyer në një zgafellë korrupsioni. Skandali me paratë e ish-pronarëve është denoncuar nga kreu aktual i ALUIZNI-t, Artan Lame. Në një raport të posaçëm për situatën në këtë institut, Lame ka zbardhur të gjitha abuzimet me paratë e legalizimeve. …………….

- See more at: http://sot.com.al/politike/ridvan-bode-shaban-memia-dhe-ardian-kollozi

Tode verkauften die Grundstücke, in der Welt einmalig, in Albanien normal.

Der absolute Super Skandal ist inzwischen, nachdem auch die Notariellen Grundstücks Verkäufe überprüft wurden, wo ausdrücklich Lulzim Basha sagt, man hätte das Land in 2009 gekauft von den damaligen Eigentümern. Käufer war die “G.B-A Konstruksion”, in Besitz der Familie Isufi -Basha. Ein ganz normales und durchaus übliches Geschäft, auch in Durres, Sarande, Tirana. Peinlicherweise, waren beide angeblichen Grundstücks Eigentümer bereits damals verstorben und somit wurden wie es durchaus üblich ist, Notarielle Urkunden ebenso gefälscht, was durchaus konform ist, bei Banditen Clans, welche auch die Justiz kontrollieren. Nicht der Erste Fall, das Personen, die verstorben sind, oder im Ausland sind, bei Notaren angebliche Urkunden unterzeichnen, was von der Deutschen IRZ-Stiftung im selben Zeitraum erneut aufgebaut wurde.

Skandali i falsifikimit: Dy të vdekur i kanë shitur truallin vjehrrit të Bashës!

Der illegale Bau, der Langzeit Berufs Verbrecher Familie Xhafer Isufi, Schwiegervater des Lulzim Basha, wird enteignet in Vlore.
Bei der Betrugs Firma VEFA, zahlte er 200.000 LEK ein und kassierte eine Verzinsung von 1.750 %, kurz vor dem Zusammenbruch des Pyramid Systems.

Der Besuch von Jonath Moore, aus der Website des Präsidenten am 6.12.2013, wobei die Inhalte nie etwas über die echten Gründe von solchen Besuchen sagen.

Data: 06/12/2013

bl

President Nishani received and held e meeting with Mr. Jonathan Moore, Department of State, Director Office of South-Central European Affairs

Keine Info über das Gespräch, nicht einmal in der höflichsten Form!

1/31/2014

Durres Mafia Stadt, ohne Justiz, was die dümmste Mafia sogar kritisiert

Filed under: — Insider @ 8:46 pm

Kein Abriss erneut, nicht einmal die vielen Lokale, welche die neuen Parks im Stadt Zentrum besetzten, an der Rruga e Deshmoreve: Der Durres Bürgermeister Vangjush Dako, ein Dumm Mafiosi, der schon in 2000 als Bau Inspektor die Stadt verwüstete, für die Ilir Meta Verbrecher Bande, versteckt sich. Die komplette Stadt ist im Steuer Streik, bei so einer dummen Rathaus Mafia.
Der Bezirk Durres, ist Lieblings Stätte der kriminellen Politik Clans, für Grundstücks Raub und gefälschte Dokumente. In Durres demontrarien die Tabak Anbauer und Verarbeiter, weil es ebenso ein Mafiösen Monopol gibt.

Durch die illegale Bebauung, oft auch auf den Kanalisation Knoten Punkten, Parks, Stränden, erfolgte ein Milliarden Schaden, was in der Denkweise Antiker Bergstämme egal ist, weil die Internationalen dann neues Geld investieren. Deshalb braucht man keine Justiz, welche Anklage gegen diese Banden führt. Tourismus auf Albanisch: Beton und Umwelt Zerstörung, durch Ortsfremde Banden, die max. Bestechungs Geld bezahlen.

Warum sollen Hotels Abgaben zahlen, wenn die Stadt Mafia, den Tourismus mit Vorsatz zerstörte, bei einer Null Justiz. Korrupte primitiv Kriminelle, ziehen wie ein Magnet die korrupten Internationalen Geldgeber und Ratten an, für private Geschäfte, vor allem für Infrastruktur Geschäfte, wo in Folge auch jede Wasserleitung zerstört wird, die komplette Küste und alle Wälder.

Eines der vielen Versprechen, denn es gab sehr viele Abriss Akionen zur Show schon im Laufe von 15 Jahren, wo nur Bestechungs Gelder erpresst werden, wo Nichts abgerissen wird.
Chaos Grundstücks Agentur: Das Rathaus von Durres, will nun ab Anfang Januar mit einem Abriss illegaler Bauten beginnen

Das Helsinki Komitee kritisiert gerade, das es 331 fertige Anklagen für Straf Verfahren in Durres gibt, aber kein Einziges in Gerichts Verfahren mündete. Straf Verfahren werden verhindert, für Geld, die Akten geschlossen. Korrupte Richter und Staatsanwälte laufen frei herum, obwohl die Meisten keine Gesetze kennen, wie die US Department of State Berichte festhalten, 2/3 der Richter können nicht einmal technisch schreiben. Praktisch alle neuen Richter ab 2006, haben Berisha konform, von Mafia Universitäten die dubiosesten Diplome und gefakte Bildung und Schul Zeugnisse.
Eine Grundlegende Justiz Reform ist in diesem Verbrecher System notwendig,

Luxus Jeeps Richter in Durres in 2012

Luxus Jeeps Richter in Durres in 2012

Mercedes AA 558 EJ, Parkplatz Durres: “Institutione” reserviert für die Institutionen / Staatsanwaltschaft Richter! Natürlich mit getönten Scheiben, was per Gesetz in Albanien verboten ist.

Tirana - Durres: Selbst gemalte Landkarten, dienten den Grundstücks Agenturen ALUIZI, ZRPP als Grundlage der Arbeit
Bildung unerwünscht, denn man lebt gut, mit den Mafia Univeristäten, welche niemand kontrolliert.

Vollkommen korrumpiert von Ausländischen Organisationen, wo eine EBRD Kanalisation, ohne Anschluß ins Meer, die Stadt und Skhozet in ein Venedig verwandelt. Durres wurde durch die Internationalen Anarchisten in ein Chaos verwandelt, der Internationalen Aufbau Mafia, was mit Berlinwasser vor über 10 Jahren begann. aus 2008

Die merkwürdigen Mafiösen Geschäfte der Deutschen und der GTZ, DEG, DAW und Co. in Albanien

Die Spezialität der Albanischen Justiz ist, das die dümmsten Politiker Partner der Internationalen Aufbau Mafiosi wurden, besonders in der Justiz.

Die menschliche Müllhalde, wurde vor allem bei der OSCE und bei dem EU Botschafter sehr deutlich sichtbar. Die korruptesten EU Institutionen, wollen die Justiz Aufbauen, mit Profi Kriminellen, was nie funktioneren konnte.

Bertelmann’s Stiftung kritisiert, die Mafiösen Umtriebe der Inkompetenz der OSCE in Albanien

Der EU Botschafter in Tirana: Ettore Sequi, als Motor eines kriminelles Enterprise, stiehlt mit Fake Projekten, Phantom Verbänden hohe Millionen Summen

12/4/2013

“Pate von Durres” Spartak Braho, über das Krebs Geschwür der Albanischen Justiz

Der Stadt bekannte Kosovo Verbrecher: Skender Kapiti, über den total Bankrott der Justiz in Durres. Die Kosovo Mafia, ist ein Motor des Verbrechens in Albanien, der Geldwäsche, Drogen- Frauen Handels und der Produktion gefälschter Papiere. Die Zerstörung von Albanien geht vor allem auch in 1997, auf deren Konto, weil die International agierenden Verbrecher Banden, Umschlags Plätze vor allem in Durres, Plepa, Golem, Pista Illyria benötigten. Alle Albanischen Gangster Familien sitzen auch aus Mazedonien, den USA dort.

Skender Kapiti, älterer Bruder des Mörders Gani Kapiti, Ex-Eigentümer der Verbrecher Bar-Hotel: “DRENICA", vollkommen illegal ca. i 1998 in Durres gebaut, Mord Zentrale der Todes Schwadronen aus dem Kosovo “Drenica” Tal, als Extrem Verbrecher, bedrohte Skender Kapiti persönlich den Präfekten Petric in 2000, als seine Schrott Bar abgerissen werden sollte und der Bagger nebenan schon das Gebäude zerstört hatte, im Auftrage der Regierung.

Kosovo Gangster Gruppen schiessen wieder mal ihre selbst ernannten Grundstücke Rechte aus

Mord Drohungen gegen einen Präfekt, obwohl man nur ein Ortsfremder Gangster ist. Mitglied im Pyschopaten Club der Extrem Verbrecher, welche sich als Ehrenwerte Familien darstellen wollen, obwohl es niemanden gibt, der von diesen Ratten des Verbrechens etwas hält. Skender Kapiti, most criminell von Durres, kritisiert die Justiz, die nicht existiert, Muster Beispiel einer Kosovo Pyschopaten Familie rund um Mord, welche sich als Ehrenmann darstellen will. Und solche Mord Familie, sprechen von einem Rechts Staat, welche sich vollkommen illegal in Durres niederliessen und nur Verbrechen, Mord brachten rund um die Kosovo Todesschwadronen in Durres in 1998 bereits, als verlängerter Arm des Hashim Thaci.

 • Refuzimi i statusit, dëshmi e dështimit tonë si politikë, shoqëri dhe si shtet

  Posted by Editorial Friday, January 31st, 2014kapitiNga Skënder KAPITI / Arsyeja pse e ndërmora për ta shkruar këtë shkrim dhe me këtë titull është fakti i refuzimit nga BE për të 4 –ën herë statusin e anëtarit kandidat për në BE, që është rast unikal në historinë e BE për shtetet që aplikojnë për antarësim. Ndër shumë shkaqe që kemi dështuar si politikë,si shoqëri dhe si shtet është se ne nuk kemi ndërtuar akoma një shtet ligjor, dhe më e mirë është një diktaturë ku sundon ligji se sa një demokraci ku nuk funksionon shteti ligjor , pasi aty ku nuk sundon dhe nuk zbatohet ligji pavarësisht regjimit apo emërtimit të sistemit aty shoqëria është në anarki, dhe anarkia është gjëndja më e keqe ku bie shoqëria. Shëmbulli për këtë është Shqipëria , ku si rezultat i kësaj gjëndje, individi i shoqërisë sonë nuk ndjehet i kërcënuar vetëm nga shteti siç ishte në diktaturë po ndjehet dhe nga shteti(politika) po dhe më keq akoma dhe nga individi.. Demokracia keqfunksionale e tranzicionit ka çuar në krijimin e një sistemi korruptiv e paligjshmërie ku kulmi arrin deri aty kur një anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë deklaron se në këtë Këshill sundon paligjshmëria , duke vertetuar atë çfarë është perceptuar nga publiku se sistemi i drejtësisë ka falimentuar , dhe ai i opinionit nderkombëtar se korrupsioni në drejtësinë shqiptare është i kudondodhur . Po me rënda është ajo se ekspertë amerikanë propozojnë që në drejtësinë shqiptare duhen gjyqtarë dhe prokurorë të huaj pasi drejtësia jonë nuk bën dot drejtësinë dhe nuk lufton korrupsionin që është diçka tepër e rëndë, pasi në qoftëse në një vënd nuk sundon ligji e drejtësia dhe korrupsioni e krimi triumfon mbi to, atëhere sovraniteti i brëndshëm është i kërcënuar. Simbas këtij realiteti dhe faktin tjetër se duke qenë në NATO, gjë e cila na ka garantuar sovranitetin e jashtëm, atëhere çfarë i mbeti sistemit dhe shtetit tonë dhe a nuk është ky një Protektorat modern “i nevojshëm”. A nuk jemi gati pothuajse si në kohën e pas shpalljes së pavarësisë dhe a nuk janë aktuale dhe mesazhet që na ka lënë Ismail Qemali 100 vite më parë se: “ Të gjithë sa jemi shqiptarë, të mëdhenj dhe të vegjël, të pasur e të varfër,pleq e të rinj duhet të bashkohemi dhe të çojmë përpara vëndin në rrugën e qytetërimit dhe përparimit, duke i treguar Europës se shqiptari ka mbetur europian në gjak……sejcili prej nesh duhet të heqë dorë nga inatet, armiqësitë dhe dëshirat e hakmarrjes……….. mjerë ne , po t’i lëmë popujt e tjerëtë na kalojnë në rrugën e qytetërimit”. Këto fjalë të mënçura nuk kanë nevojë për koment dhe realiteti tregon se ne jemi atje ku kemi qënë të fundit dhe të mjerëv se kemi mbetur në fund në Europë si të pazhvilluar ,të përçarë, të varfër, të korruptuar dhe të paintegruar, dhe ky a nuk do te thotë dështim? Në këtë tranzicion çfarë pamë dhe çfarë realizuam? Pamë se si politika me grykësi të pangopur u turr për pushtet e për pasuri dhe me të famshmen shpërndarje e privatizime të pasurive vodhi, grabiti,dhe abuzoi me to dhe me gjakun , mundin dhe djersën e e popullit që i kishte krijuar ato; nën maskën e lirisë morën revanshin liritë negative dhe egoizmi negativ i uzurpimeve, kërcënimeve, dhunës e krimit, të trafikimit të qënive njerëzore, të drogës, bixhozit, të pargjegjshmërisë dhe pandëshkueshmërisë dhe të ligjërimit të çdo lloj mjeti për pasurim të shpejtë. Ligji dhe drejtësia u prangosën në letër dhe ligjin e bëri e paligjshmja dhe e palejuara dhe drejtësinë e bëri padrejtësia, politika ,korrupsioni dhe paraja. Faji për këtë dështim i faturohet politikës së korruptuar,pasi aty ku sundon politika e korruptuar aty korrupsioni montohet në system , dhe me montimin e sistemit të korruptuar më pastaj korruptohet gjithçka, korruptohet dhe shteti dhe individi dhe shoqëria. Me korruptimin e sistemit atëhere demokracia e korruptuar bën përzgjedhjen në elitat politike, profesionale, civile dhe intelektuale të njerëzve amoralë, të pandershëm, të korruptuar, të padhimbshëm, të papëgjegjshëm dhe antikombëtarë, dhe në këtë mënyrë korrupsioni është futur në një rreth vicioz dhe është bërë gjithsundues dhe kërcënues për jetën, pronen, lirinë, demokracinë dhe sovranitetin kombëtar dhe faktorë kryesor për mosintegrimin. ……………………

  Short URL: http://bulevardionline.com/?p=7941

Auch die Albaner haben begriffen, das wo die NATO auftritt und die Aufbauhelfer Alles zerstört werden muss, Alles korrumpiert werden muss. Parks, Wälder und richtige Schulen wie Krankenhäuser braucht man nicht.
Identisch in Afghanistan und dem Irka, oder dem Kosovo, wo sich die Lage erheblich verschlechert hat, seit den Zeiten von Jugoslawien und ebenso die Bevölkerung auswandert. Die EU, USA, Weltbank und Co. schaffen nur korrupte und kriminelle Strukturen mit den Dümmsten. Das die Privatisierung hoch kriminell ist in allen Bereichen, und zur Landes Zerstörung führte, wo Betrug Straffrei ist, haben die Albaner begriffen.

afghanistan 167

Fatmir Xhafaj, Vorsitzender der Juristisches Rechts Kommission des Parlaments, lehnt die neuen nicht transparenten Richter Bestellung des Mafia Präsidenten Bujar Nishani ab, weil beide Richter nicht einmal eine gesetzlich vorgeschriebene Vermögens Erklärung der Familie u.a. vorlegten.

“Pate von Durres” Spartak Braho, über das Krebs Geschwür der Albanischen Justiz

Seit Monaten, sucht die PD Mafia Partei in Durres einen neuen Vorsitzenden

Filed under: — CrniLabudovi @ 8:52 am

Artur Llanë, ist Redakteur der bulevarde Zeitung, welcher schwer die Misstände der DP Partei, der Inkompetenz, dem Betrug in Durres angriff. Er will nun auch für den PD Partei Vorsitz kanditieren. Man findet wohl niemanden mehr, der noch schreiben und lesen kann und über minimal Intelligenz verfügt, was bereits bei Oerd Bylykbashi, schon nicht mehr verhanden ist, der die Bildung nicht einmal eines Neanderthaler hat und Biotope an der Küste zerstörte, für seine gefälschten Grundstücks Urkunden, wo er angeklagt ist, aber durch die Immunität geschützt wird.

Man sucht und sucht, wo sich längst seit Jahren alle seriösen Personen zurück gezogen haben. Der Gangster Ferdinand Xhaferrie, schweigt auch dazu, obwohl er die Stadt und Antiken Stätten als Mafai Minister der Unterschlagung zerstört hat. Was will man auch erwarten, von solchen Leuten, welche das Sprachrohr der Kosovo Todesschwadronen gegen die Rugova Leute einmal war in allen Verbrechen, welche möglich sind, aktiv beteiligt sind und waren.

In der Verbrecher Stadt, der Idiotie Durres, wird man nie vergessen, wer durch Ortsfremde primitiv Verbrecher Banden die Stadt verwüstete und zerstörte. Am schlimmsten die Dumm Gangster Doklead Ademin, Oerd Bylykbashi, Genc Juka. Oerd Bylykbashi ist der Peinlichste Gangster in Durres, wie Albana Vokshi und Eduard Halimi, Alles Ortsfremde primitiv Verbrecher.

Es hat eigentlich keine Bedeutung, wer zum neuen Vorsitzenden gewählt wird, denn die Bevölkerung hat von der Verbrecher Bande, welche die Stadt in Anarchie umwandelt genug. Mit der PD Partei, einem Produkt der Deutschen KAS; und korrupter ausl. Institutionen, hat sich praktisch selbst vernichtet.

Etliche der Prominenz der dummen Banditen, welche seit 20 Jahren im Hinterzimmer den Vorsitzenden bestimmen stellen sich zur Wahl für den neuen Partei Vorsitzenden der PD. Ein unheimlich hohes Verschleiß Potential hat der Vorsitz der PD in Durres.

Die PD Ganoven Bande, welche nun die Vorsitz haben will, haben soviel Dreck am Stecken, viele Anzeigen, Profis im fälschen von Urkunden und Betrug ohne Ende. Die Sokol Olldashi Gruppe, wie der Gangster Teliti, Igli Cara, Berugs Verbrecher, haben sich wohl zurück gezogen.

Salih Berisha: SHIK Lakaj: Arben Ibroj einschlägig bekannt, soll die Wahl nun überwachen in Durres. Er gehört direkt zur besonders üblen Zoll Mafia des Ridvan Bode, ein Berufs Betrüger.

Die SHIK Pyschopaten des Salih Berisha: Arben Ibro und die KfW und Deutsche Bank
Doganieri Arben Ibroj, kreu i grupit të punës për kryetarin e PD-së së Durrësit. Rebelohet Arqile Gorea dhe Genc Juka
Posted by Slideri, Top Lajmet Tuesday, January 28th, 2014

pdPD-ja e Durrësit tashmë ka një kryetar grupi që do të drejtojë dhe menaxhojë procesin për zgjedhjen e kreut të ri të PD-së në Durrës. Lajmi është bërë zyrtar nga dega e PD-së dhe tashmë Ibroj është njeriu që pas kaq shumë vitesh do të drejtojë këtë proces duke qenë jashtë politikës dhe emër klanesh. Burime pranë PD-së kanë bërë të ditur se që dje Ibroj ka nisur punën në Durrës ku ka filluar kontaktet e para jo me ata që janë përgojuar si kandidatë, madje i ka shmangur ata, por me militnatë dhe njerëz me kontribut në PD-në e Durrësit. Ndryshe nga çfarë pritej ai është caktuar nga Basha për të monitoruar njërën prej degëve më të mëdha në vend dhe njëkohësisht njërën prej degëve më të kontestuara dhe të paragjykuara për pengmarrje nga klani i Igli Carës. Personi në fjalë ka qenë një nga njerëzit që ka drejtuar edhe doganën e Durrësit dhe kjo ka nisur një valë ftohje te demokratët të cilët e shohin atë si lidhje e ngushtë me Carën dhe Telitin që po ashtu kanë qenë doganierë. Por ndryshe nga sa pritej Ibroj ka bërë lëvizje ndryshe duke mënjanuar takimet me të përfolurit si kandidatë dhe duke e nisur punën nga ata njerëz që ai ka menduar se janë luftuar pikërisht nga klani i doganierëve që mori edhe pushtetin në Durrës mes të cilëve edhe Teliti dhe Cara të dy të njohur si punonjës dogane dhe drejtues partie që e ushtruan këtë funksion me mentalitet kontrolli financiar. Burime nga PD-ja kanë bërë të ditur se drejtuesit e degës ose më saktë klani aktual që menaxhon këtë degë me në krye Carën është befasuar nga personi që ka ardhur për të drejtuar fushatën e zgjedhjeve në PD. Edhe pse ai ka qenë doganier në Durrës, dy ish doganierët që e kanë drejtuar PD, Teliti dhe Cara janë, ndërsa për çudi agresiv janë treguar dhe Juka e Gorea. Të dy këta të fundit njihen për lidhje të ngushta me tenderat dhe abuzimet në detyrat që kanë marrë, ndërsa kjo i ka shërbyer edhe si një lloj mburoje për të bërë luftë politike duke marrë peng PD-në. Por mesa duket këshillat e para të deleguarit të Bashës kanë qenë të qarta. Asnjë nga emrat e lakuar nuk do të jetë kreu i ri i degës, ndërsa emrat janë të shumtë përfshi Arqile Gorenë, Genci Jukën, Erion Jakovën, Doklead Ademin, Oerd Bylykbashi, Ardian Mukën dhe të vetëshpallurin kandidat Artur Llanën. Të gjithë këta nuk do të jenë pjesë e procesit, edhe pse të gjithë kanë mundësinë për të dalë si kandidatura për zgjedhjet për kreun e partisë. Kjo ka qenë shprehja që ka thënë i deleguari i Bashës ndërsa rebelimi i Goresë dhe Jukës ka ndodhur menjëherë. Ibroj ka kërkuar që partia të hapet nga seksionet, ndërsa Juka dhe Gorea kanë marre peng seksionet duke tentuar të zgjidhin njerëzit e tyre. Gjithsesi burime nga PD-ja kanë bërë të ditur se është hera e parë që në Durrës një person e deleguar nga Tirana nuk është pjesë e klaneve dhe po tenton të bëjë një proces hapje. Risia në këtë drejtim është edhe për faktin se ka një numër të madh kandidatësh që kërkojnë të kandidojnë për kreun nëse gara bëhet e ndershme. Për herë të parë në këtë garë është edhe një gazetar, botuesi i gazetës “Bulevard” që ka qenë një nga zërat më kritik të PD për pesë vitet e fundit. Zoti Llana i ka kërkuar publikisht strukturave që të hapen për të gjithë njerëzit që e duan PD dhe ky është momenti që partia e idealeve të dhjetorit të marrë drejtimin e duhur, ndryshe nga çfarë bënë pinjollët e komunizmit. Zoti Llana është shprehur se nëse do të ketë një garë të ndershme ai do të jetë kandidat dhe do të respektojë votën e fituesit, po jo votën e blerë nga ata që kanë marrë pushtet në emër të PD-së. Ndërkohë ai ka nisur mbledhjen e qindra firmave deri tani dhe pritet që inisiativës së tij ti bashkangjiten edhe emra të tjerë të njohur në Durrës. Nëse Zoti Ibroj do të mbajë linjën e deklaruar në degën e Durrësit do të ketë surpriza në kandidatura. Nëse ai është dërguar si mercenar për të zgjedhur atë që duan, përsëri nuk do të mungojnë surprizat. Ndërkohë që pritet një garë e ashpër mediatike ku Gorea pronar i një televizioni, edhe pse jo në emrin e tij, dhe Juka një njeri që ka abuzuar turpshëm me pushtetin dhe fondacionet, të përballen me me faktet e një gazetari që ka tetë vite në sallat e gjyqit me akuza politike. Gorea do të japë shpjegime para militantëve të PD-së për tenderat e pullave dhe rezervuarin e Divjakës, ndërsa Juka akoma më shumë, për maunet që e bënë ta shkarkonte Genc Ruli nga drejtor i AKU-së.

Short URL: http://bulevardionline.com/?p=7898

Die Justiz in Durres, ist vollkommen durch die Berisha Banden ausgeschaltet, was das Helsinki Komitte ebenso kritisiert.

1/30/2014

Teil II: Grosser Erfolg der Polizei zur Festnahme das Auftrags Killer Kartell der Politik: Juljan Sinanaj und Marjon Mitro .

Filed under: — Zogaj Leku @ 7:11 pm

Teil II zur Festnahme von: Juljan Sinanaj und Marjon Mitro, wurde in Rhinas verhaftet, verdächtigt 2 der letzten Sprengstoff Attentate organisiert zu haben


Die Familie Genis Mehillaj, hatte erhebliche Probleme mit ihren illegalen Grundstücken in Vlore. Haupt Auftraggeber für viele Morde, mit eigenen Killern.

10-50.000 € für Mord

Julkan Sinanaj

Juljan Sinanaj und Marjon Mitro, wurde in Rhinas verhaftet, verdächtigt 2 der letzten Sprengstoff Attentate organisiert zu haben Die Spuren führen direkt zu Lulzim Basha - Isufi, den Salih Berisha militanten Banden, welche seit 20 Jahre Morde verüben.


Video des Innenministeriums

Der Präfekt zur Festnahme

Rudin Çalliku, von der gut bekannten Shiak Mafia, wurde verhaftet, wegen Verbrechen in Italien: das Übliche der SHIAK Bande, eng mit der heutigen Deutschen Hafen Mafia verbunden, schon im Visa Skandal: Frauen- Drogen Handel bis zu Mord in Genua diesmal. 24 Jahre Haft in Italien. Kommentar: Immer die selben Deutschen rund um den Lobby Verein DAW, sind Vorzeige Partner der Deutschen Politik und für seriöse Journalisten max. gut, wenn man Verbrecher kennen will und Mörder. Selbst ernannte Albanische Experten, aber nur für Bestechung und Betrug und die Leichen der Deutschen Investoren, säumen den Weg., des DAW, wie etliche Betrugs Projekte der Deutschen Entwicklungshilfe, und angeblicher Kommunaler Experten Ausbildung vor 10 Jahren schon.

Aktualitet
30 Janar 2014 - 16:23
Shijak, arrestohet i shumëkërkuarit i organizatës “Kanun”, Rudin Çalliku
SHIJAK - I dënuari nga drejtësia italiane pasi është i dënuar në gjyqin ndaj organizatës së njohur si “Kanun”, Rudin Çalliku është arrestuar ditën e sotme në Shijak.

Ndaj 40-vjeçarit Çalliku ishte lëshuar një urdhër-arresti ndërkombëtar nga Gjykata e Genovas në Itali, pasi është është akuzuar për një sërë veprash të rënda penale në Itali, si “trafik femrash", “trafik droge", organizatë kriminale, etj.

Sipas Policisë së Shtetit, Rudin Çalliku, banues në Shijak, ishte shpallur në kërkim nga “Interpol Roma", pasi autoritetet gjyqësore të Genovas në Itali kishin lëshuar ndaj tij një urdhër-arresti që në datën 18 mars 2002.

Ndërkohë që zyra qendrore Kombëtare “Interpol Tirana” kishte marrë njoftim në datën 26 qershor 2012

Ai akuzohej për veprat penale “trafik droge", “tentativë vrasjeje” dhe “pjesëmarje në organizata kriminale mafioze".

Sipas Policisë së Durrësit, maksimumi i dënimit për veprimtarinë kriminale në fjalë arrin në 24 vjet burgim.

Ndërkohë bëhet e ditur se Drejtoria e Policisë së Qarkut të Durrësit, është duke bërë procedurat me qëllim ekstradimin e 40-vjeçarit Rudin Çalliku drejt Italisë.

Redaksia Online
(bg/shqiptarja.com) - See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/shijak-arrestohet-i-shum-k-rkuarit-i-organizat-s-kanun-rudin–alliku-198408.html#sthash.arC3afRD.dpuf

Vor einer Woche hingerichtet, ein Extrem Verbrecher in Plepa, mit Ilir Meta verwandt.
Xhemal Cela
Eine der üblichen Baufirmen: “Enigma” Eigentümer Xhemal Cela, aus der berüchtigten Drogen Polizei Mafia aus Tropje, dem Cela Clan, welche wie 300 andre Appartment Häuser keine Baugenehmgiungen in Tirana haben, ebenso nicht im Bezirk Durres. Keiner will den Bauschrott kaufen, wobei Enigma, die ‘Appartments, wie saures Bier anbietet. Xhemal Cela, gehört zum Verbrecher Klan des Ilir Meta, heiratete eine Cousine von Ilir Meta, dem Frankenstein der Albanischen Politik und ein Produkt der Deutschen AA Inkompetenz und Betruges in 1999, vor allem von Joschka Fischer und den Verrückten Mafiosis der FES. Xhemal Cela, verstarb im Krankenhaus heute Nachmittag und war mit seiner “Enigma” Baufirma in unzählige Grundstücks Streitigkeiten verwickelt, weil er mit Politiker Protektion als Ilir Meta Verwandter, einen Farb Kopierer hatte, für gefälschte Grundstücks Urkunden und Lefter Koka der Partner im Bezirk Durres, auch mit anderen Verbrechern, wie den Tragaj Brüdern gut verbunden war. Ziegenhirte macht auf Gross Bauunternehmer, nur weil er die Cousine des Ilir Meta geheiratet hatte und verschuldete sich bei Mafia Geldgebern immer mehr, wo er keine Bau Aufträge mehr füllte ab 2012!

aus

1/24/2014
Die Aufbauhelfer, Demokratie Bringer mit der Mafia und 22 Sprengstoff Anschläge in 4 Monaten in Albanien


The Albanian killer Julian Sinanaj, one of the wanted in Greece, protagonist of some actions of Leftist Terrorist Organization in Greece, is arrested in Tirana, Albania today. The Greek Interpol, is working with Albanian partners, to explode an activity with dangerous criminal and terrorist actions both in Albania and Greece.http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/minat-me-celular-policia-aksion-ne-disa-rrethe-te-shqiperise-198267.htmlhttp://www.defencenet.gr/defence
Attentat gegen dei Italienischen Geschäftsmann: Lorenco Compagno in Tirana! Er gehört zur berüchtigten Chrom Mafia in Bulqize. Gross Drogen Geldwäsche ebenso, in einem Internationalen Kartell.
Kreu » Kategoria » Aktualitet

Shpërthimi tek Rruga e Kavajas, automjeti në pronësi të një biznesmeni italian

Shpërthimi tek Rruga e Kavajas, automjeti në pronësi të një biznesmeni italian

Policia ka zbardhur identitetin e pronarit të automjetit i cili dje në mbrëmje shpërtheu pasi i ishte vendosur një sasi eksplozivi. Sipas të dhënave nga policia e kryeqytetit në shënjestër të atentatit ishte mjeti tip “Fiat Punto” me targë AA501IC në pronësi të biznesmenit Italian, Lorenco Compagno, 35 vjeç. Ai eshte marre rreth 4 ore […]

Gazeta Panorama

30 Janar 2014 - 10:01
Atentatori i prefektit Dervishi i punësuar nga Shpëtim Gjika
Atentatori i prefektit Dervishi i punësuar nga Shpëtim Gjika

A1 Report transmeton pamjet filmike të siguruara nga kamerat e sigurisë së aeroportit “Nënë Tereza” të cilat kanë fokusuar momentin e arrestimit të Marion Mitros teksa tentonte të largohej jashtë vendit. 42 vjeçarika qënë njëri nga vartësit e kryebashkiakut Shpëtim Gjika.Mitro, njihet si militant i Shpëtim Gjikës, ndërkohë rezulton si pronar i një lokali në zonën e Ujit të Ftohtë në Vlorë, pikërisht në zonën kur vitin e kaluar u rrëzua me tritol kompleksi “Jon”, që ishte në pronësi të Xhafer Isufit, vjehrit të Lulzim Bashës. (Foto: Marion Mitro, i cili u arrestua nga policia kufitare)

- See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/0/1#sthash.Mg4nBA8T.dpuf

Die Justiz bis ganz oben, schützt diese Mord und Verbrecher Kartelle, schon vor 10 Jahren. Ex-Verfassungs Präsident Thimjo Kondi - Chef Mafiosi beim Grundstücks Raub in Durres und Albanien

Auftrags Killer, welche wie hier in Vlore, für 10 bis 20 Tausend Euro, Anschläge und Morde verüben, sind gut bekannt auch rund um den Visa Skandal, der Deutschen DAW Wirtschafts Lobbyisten, Politiker, Diplomaten, wo es etliche Deutsche Tode (BKA Bericht) gab (5 sind bekannt), welche dann als Herz Infarkte und Selbstmord getarnt wurden. Um Geschäfte zu decken, zu tarnen, wo man abkassiert hat, wurde das Modell damals von Ludgar Vollmer, Joschka Fischer und den Lobbyisten im Balkan überall eingeführt und praktiziert. Bei einigen Tonnen Drogen, gibt es als Partner der Politik in Deutschland, von Diplomaten, nun mal viel Potential. Die jüngsten Skandale mit der alten und identischen Mord- und Drogen Mafia im Hafen Durres, sprechen für sich.

 

Terrori me tritol, arrestohen Juljan Sinani dhe Marjan Mitro

Postuar më: 30 Janar, 2014 tek Kopertina

30-janar-2014-724x1024

Julian Sinanaj, “mjeshtër” i bombave celular, që të kujton personazhin e filmit ”Specialisti” akuzohet si ekzekutor i 2 personave në Vlorë, rreth 20 vrasje në Greqi dhe i atentateve me eksploziv kundër prefektit Besnik Dervishi, ish-deputetit Ardian Kollozi, kryekomunarit Fredo Berberi. Policia arreston edhe porositësin, një ish-punonjës i Bashkisë së Vlorës dhe shpall në kërkim dy të tjerë

julian-sinanajPolicia ka nisur një superaksion për arrestimin e autorëve të vendosjes së eksplozivëve. Sipas burimeve të policisë, ishin në vëzhgim të paktën 10 persona, mes të cilëve porositës së lëndëve eksplozive, vendosës, furnitorë të tyre si edhe autorët e prodhimit të mekanizmave eksplozive. Nje prej tyre, qe ka nuhatur vezhgimin policor ka tentuar te largohet nga Rinasi rreth ores 12:00 te mesdites se te merkures. Marjan Mitro u arresua ne Rinas, pasi dyshohet se eshte autori i vendosjes se lendes eksplozive te prefektit te Vlores, Besnik Dervishi, si edhe ka prova te mjaftueshme, se ka vendosur edhe lenden plasese ne automjetin e kryetarit te Komunes Qender ne Vlore, Fredo Berberi.

Rrjeti i zbuluar eshte pergjuar gjate diteve te fundit. Policia tha se se shpejti do te beje publike edhe arrestimet e tjera, aksione te cilat jane duke u kryer ne disa rrethe te vendit. Ne aksion jane duke marre pjese jo vetëm ekspertet e antikrimit, por nje sere forcash policore ne bashkëpunim edhe me Prokurorinë e Krimeve te Renda.

Drejtori i policisë së Tiranës, Ardian Çipa ka mbajtur pasditen e së merkures një konferencë për shtyp, ku ka bërë të ditur se autorët e atentateve bënin pjesë në një grup kriminal të organizuar, që i kryente atentatet në bazë të porosive. “Janë zbardhur një numër rastesh të porositjeve të vrasjeve. Hetimet u intensifikuan pas arrestimit të Julian Sinanit dy ditë më parë dhe të Marjon Mitros ditën e sotme”, ka deklaruar Çipa. Sipas numrit një të policisë së kryeqytetit, shtetasi Julian Sinani, 31 vjeç, dyshohet si autor i 20 vrasjeve me pagesë të kryera në Greqi. “Personat e arrestuar vepronin edhe në Vlorë dhe ishin nën vëzhgim. Policia ka prova për disa raste të vendosjes së eksplozivit, përfshirë atë në mjetin e prefektit të Vlorës”, ka shtuar Çipa.

Julian Sinani u kap në Tiranë. 31-vjeçari, i lindur në Elbasan dhe banues në lagjen “Çole” të Vlorës, dyshohet për vrasje të bujshme brenda dhe jashtë vendit. Fillimisht ka qenë një gjurmim dhe më pas shoqërim i rastësishëm, por më pas vetë ministri i Brendshëm dhe më tej drejtues të policisë, e deklaruan si arrestimin më të bujshëm të kohëve të fundit. Bashkë me Sinanaj u shoqërua edhe e dashura e tij, Denada Çuni, 21 vjeçe, nga Vlora. Në aparatin fotografik agjentët zbuluan edhe foto të disa personave që mendohet se kanë qenë shënjestra të tij. Ai jetonte në hotele, ose në banesa me qira për periudha të shkurtra. U kap në afërsi të zonës së “21 Dhjetorit” në Tiranë, me një armë zjarri tip pistoletë “TT” në çantë dore, 3 telefona, portofol, çelësa, karta bankare, aparat fotografik profesional dhe iPad. Po behet verifikimi i llogarive bankare dhe personat që kanë bërë derdhje.

Detajet si shkoi policia në gjurmët e Sinanit dhe Mitros, sot në DITA

Was im September schon deutlich wurde: In Durres funktioniert langsam wieder die Polizei, wobei die Defizire schwer aufzuholen sind, weil die Justiz Null ist und das Rathaus und die Justiz am Kopf Dumm Kriminelle sind, welche keine Gesetze akzeptieren und das sei 20 Jahren.

Was nützen Verhaftungen, wenn niemand verurteilt wird.

Gang of explosives at Court
31/01/2014

Gang of explosives at Court
The 31-year-old, Ndricik Gjokona, who was in fact that man who reported the Explosive Gang, appeared to the Court of Serious Crime for assassinations and collaborator of Julian Sinani.

Both of them are joined by the repented status, based on an agreement that protects them and their families, with the condition to talk about everything that they have done and for all the orders that they have received.

Both suspects say that they fear that their families will be harmed by the people who have not been arrested and who were their owners in the business they led.

While Anton Mehilli and Gential Mehilli are still at large, the Vlore cousins who are suspected of ordering a series of murders, another suspect is Marjon Mitro. He was left in prison until trial, during a process that was kept behind closed doors.

He’s charged with terrorizing acts against the Vlore prefect, Besnik Dervishi, for the purpose of spreading panic in the population and damaging private property; with illegal arm possession and illegal possession of explosives and attempted murder of J.M.

The Vlore Prefect, Dervishi, declared for the media that he doesn’t recognize Mitro. The latter declared that he’s a friend of Besnik Dervishi and Julian Sinanaj, and that he doesn’t understand what is going on. The same thing was declared by the lawyer decided by the state for his protection, Remzi Ponari.

“The defendant declared that he is friend of the people in question”, Ponari declared.

The Prosecutor declared that Mitro has paid Sinanaj with 20.000 EUR for blowing up the vehicle of Prefect Dervishi due to the destruction of a private business at the Uji I Ftohte.

Julian Sinanaj declared that he doesn’t know why he was asked to place an explosive at the house of Adian Kollozi, but he said that the order came from Erjon or Anton Mehilli, who paid 7500 EUR. The same citizen had asked for the murder of a gas businessman by the end of 2013, paying with 100.000 for that.

Sinanaj accepted to cooperate with justice for the other crimes ordered by the Mehilli cousins, including the murder of Sokol Veizi, for which he has been paid with a 50 square meter apartment in Vlore. http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=10944

1/29/2014

Juljan Sinanaj und Marjon Mitro, wurde in Rhinas verhaftet, verdächtigt 2 der letzten Sprengstoff Attentate organisiert zu haben

Filed under: — Balkansurfer @ 7:06 pm

Eine Schlüsselrolle für die Mord und Sprengstoff Anschläge dürften die Autraggeber spielen, die Vlore Familie: Anthony (Erion) Mëhillaj, Genis Bardhyl Mëhillaj als vorbestrafte Auftraggeber spielen. Es erinnert an die Killer der Familie Froku, wo Mark Frroku, Kosovo Killer Familie und mit neuer Identität ausgestattet, höchste Polizei Direktoren ermorden und die Ex-Parlaments Präsidentin Josefina Topalli aktuell bedroht.

er Haupt Auftrags Killer: Julian Siani, ist direkt der Sohn des Zhani Mehdiu, Bruder des bekannten Mafia Politiker: Fatmir Mediu, eng verbunden mit der US-Albanischen Mafia in der Politik.Fatmir Mediu, brachte die Prominenz der Verbrecher Famlien, auch in der Direktion in seinem Ministerium unter. Deutsche Firmen Inhaber, tauchten dort auch auf und direkt finanziert von der EU mit 140 Millionen € für Umweltschutz, welche auch verschwanden. Man ist ja Partner der EU und US Verbrecher Kartelle.

Julian Sinani eshte i biri i Zhanit, vellait te baxhanakut te Fatmir Mehdiu

Die “ROTARY” Geschäftswelt in Tirana der Familie Fatmir Mediu, mit Auftrags Mördern, Gangstern, Betrügern und der Freundschaft mit Theodor Sollaku

Ilir Karcini, mit seinen Cousins Andon und Genis Mëhillaj in Vlore, konnten das neue Geschäfts Modell der Albaner Mafia, das man Auftrags Morde, Handy Sprengungen in Auftrag geben konnte. Der Haupt Auftrags Killer und Vollstrecker für mehrere Morde war: Juljan Sinanaj und Marjon Mitro, welche festgenommen wurden, nachdem ein weiterer Auftrags Killer auspackte bei der Polizei in Durres, weil er die eigene Ermordung fürchtete.

1/30/2014
Teil II: Grosser Erfolg der Polizei zur Festnahme das Auftrags Killer Kartell der Politik: Juljan Sinanaj und Marjon Mitro . Juljan Sinani, hatte gerade den Auftrag, einen Geschäftsmann, mit Treibstoff Tankern imj Hafen Porto Romana, und Schmuggler Tankstellen in die Luft zujagen. Eine der Profi Killer Gruppen, rund um illegales Bauen und Grundstücks Raub, identisch wie Dritan Dajti., mit dem Sokol Kociu Verbrecher Kartell, des Dash Gjoka, der Hasanbeliu Familie. Das Gas Terminel in der Porto Romana, wurde schon vor 10 Jahren errichtet, eng mit Aserbeidschan verbunden und mit Argita Berisha Geschäften. Warum der Verbindungs Geschäftmann nach Aserbeidschan ermordet werden sollte, durch die Vlore Familie Andon Mëhillaj, Erjon, Genis Mëhillaj, ist wahrscheinlich mit dem Gas Terminal in Vlore und dem Skandal um das TEC Gas Kraftwerk der Italienischen Mafia dort verbunden. Das Projekt, wird vor ein Internationales Abitrage Gericht gehen in 2012. Marjon Mitro, hatte mit einer Gruppe von Politikern und Kriminellen, an der Küste Grundstücke illegal verkauft, oft in Verbots Zonen, wo der Anschlag auf den Präfekten ein Warnungs Signal sein sollte. Der Auftrags Killer Club, war durchaus schon länger bekannt, identisch wie die Mord “Eliten” Killer in Durres, oder Sarande.

INFORMATORI (njeriu që denoncoi i pari dhe një hetim që u dëmtua)

Eines der wichtigsten Polizei Erfolge (aktuelle EU Polizei Mission PAMECA IV), der letzten 15 Jahre, das man so schnell nun die Terroristen Gruppe fand, wo es wohl ein Netzwerk gibt, was bis in kriminelle Deutsche Lobby Gruppen reicht, in Mafiösen Land- und Grundstücks Betrug und welche der Motor in jedem Verbrechen waren in Albanien und durch den Visa Skandal gut bekannt. Akteure auch der “Sacra Corona Unita” in Vlore, mit Berisha Minister und höchsten Beamten, wie Adrian Kollozi. Wenn Profis erneut Polizei Missionen übernehmen, konnte das nicht verwundern, wo wir im September schon berichteten.

Festnahme des Marjon Mitro, am Flugplatz. Noch grossere Fragen tauchen rund um den Bürgermeister Shpëtim Gjika, von Vlore auf, der als Profi Mafiosi, praktisch überall abkassierte, illegale Bau Genehmigungen gab, und zugleich ein Killer und Mord Kommando bei der Bau Polizei beschäftigte mit dem Partner von Marion Mitro: dem Bau Inspektor von Vlore: Juljan Sinanaj. In Durres ist die Situation identisch, wo wie die Fakten belegen, die dümmsten Mafia Staatsanwaltschaft nicht einmal Anklagen, wegen illegalem Bauen vorbereitet. Auch das eine Traditon in Durres, seit 20 Jahren. Shpetim Gjika, ist Partner ebenso der übelsten Kosovo Terroristen und Mord Banden, wie er sich selber darstellt. Die Fakten der Verbindung der Mord- Drogen- Geldwäsche Banden sind seit 15 Jahren in allen Details bekannt und ein Produkt des Ilir Meta, einer Mafiösen Construktion des NATO Fund “Fund of Peace", mit dem Mentor der Verbrecher Banden: dem Taxifahrer Joschka Fischer.

Juljan Sinanaj
Juljan Sinanaj, Bau Inspektor in Vlore, Auftrags Killer von der Justiz geschützt, welche auch bei Verurteilung freigelassen werden, wie Shullazi ein anderer Auftrags Killer, durch Sander Simoni - Court of First Instance for Serious Crimes Tirana, einer Brittischen Justiz Mafia Abteilung, mit Fake Diplome, was nur abgeschrieben war. Juljan Sinanaj, machte Fotos von einem Öl Kaufmann (rund um die alte Berisha Polizei Mafia und der Albana Vokshi Mafia )in Durres, wo auch ein Hinrichtungs Auftrag vorlag.
Unverändert bleibt die grosse Frage, warum OSCE, Weltbank, KfW, EBRD, EIB, IFC, dubiose Ausländische Stiftungen und Wirtschafts Lobby Vereine, dieses hoch kriminelle Construct des Salih Berisha solange finanzierten, aufbauten, unterstützten. als Partner in einem Volks Terroristen Club, wo die unrühmlichste Rolle, korrupte US Beamte spielten bei dem Polizei Aufbau, für prmitive Banditen, oder die Deutsche IRZ-Stiftung und andere Deutsche Organisationen wie die DAAD, KAS und FES. Politiker führen mit höchsten Gehältern Polizei Missionen im Balkan, wo Deutsche Politiker auch schon ihre Verwandten im Kosovo unterbrachten, und genauso korrupt ist die erbärmliche Deutsche Aussenpolitik und die OSCE Kaspars. Warum man Dritt-klassige, extrem dumme Diplomaten und Politiker in die OSCE abschiebt, welche vor Ort ihre Suppe kochen, wäre auch eine Gute Frage.

Rückblick vor über einem Jahr: wo die Polizei und die Mafia eine Einheit bildeten, nachdem Versagen und der Korrumpierung der Albanischen Gesellschaft auf allen Gebieten, durch die NATO und EU Politischen Kreise. EU - USA - NATO: Debakel mit der “Police State” in Albanien - Policia e Shtetit nje fole e Mafia . Die Albanische Polizei und Staatsanwalt (Sokol Nishani, Bruder des Bujar Nishani), weigerte sich sogar in Mord zuermitteln, wie im Falle Iso Copa, oder festgenommen Personen, mit Schall Dämpfer und Bomben unterwegs, kamen schnell wieder frei, wie verurteilte Mörder als Partner der Verbrecher Polizei “Police State", welche als Terroristische Operations Zentrale der Tropoje - Kukes Banditen von Bujar Nishani und Salih Berisha agierten.

Der Präfekt B. Dervishi wird später über seinen verhafteten Mitarbeiter Marjon Mitro (Bau Polizei Vlore) sagen, das es ein Mafia Clan ist, ohne Namen zunennen, , der wo nur insgesamt 3 Personen festgenommen wurden. welche Attentate verübten. Bei dem ebenso verhafteten Kollegen Juljan Sinanaj , wurde eine Bomben Werkstatt gefunden. Juljan Sinanaj, gilt in Griechenland, als Verdächtiger von 20 Morden.

Terroristen Vlore http://gazetadita.al/30-janar-2014/

Marjon Mitro, wurde bei der Ausreise am Flugplatz Rhinas verhaftet. Er wird dafür verantwortlich gemacht, für 2 der Telekommando Bomben Anschläge, gegen den Präfekten von Vlore Besnik Dervishi und Fredi Berberi, der dabei starb. Die neuesten Informationen sagen sogar, das Marjon Mitro, Bau Inspektor in Vlore war, 2 weitere wurden festgenommen. Es erinnert an die verhafteten Gangster der Bau Polizei und des Chef Architekten von Durres: Die Italiener verhaften den Durres Stadt Architekten: Adlei Likmeta und das normale Chaos

Ebenso für andere Morde und Anschläge, im kriminellen Mileau, rund um illegales Bauen und Landraub wie Betrug.

Marjon Mitro, war 2004 schon Gerichts kundig, weil er illegal ein Grundstück erworben hatte, illegal eine Bar gebaut hatte an den Vlore Strände, welche jetzt alle abgerissen wurden. 10 fertige Bomben wurden bei einer umgehenden Haus Durchsuchung gefunden. Moderne Schall Dämpfer Pistolen und Waffen, wie bei den Froku Gangstern, wo Mark Frroku ja Abgeordneter ist.

Polizei Videos: unter Berisha, waren Polizei und Verbrecher eine Einheit. Jeder Polizist hatte einen Zweit Job, als Wächter, eines illegalen Verbrecher Lokales.

Policia zbardh zinxhirin e vrasjeve me pagesë
Baza e eksplozivit, Policia: U godit një grup kriminal
terrorist albania
Tiranë 29 Janar 2014 - Drejtori i Policisë së Qarkut Tiranë, Ardian Çipa ka dalë pak minuta më parë në një konferencë për shtyp ku ka përcjellë për opinionin rezultatet e operacionit të zhvilluar sot. Çipa ka dhënë hollësi dhe detaje për personat e arrestuar si dhe veprat penale që ata kanë kryer në vite, ndër të cilat edhe vënie eksplozivi në banesën e ish-deputetit demokrat, Ardian Kollozi. Për shtetasin Julian Sinanaj, i ndaluar pak ditë më parë, bëhet e ditur se ai ka banuar në shtëpinë ku u gjetën sot 10 bombat me celular, përveç faktit se aktualisht atij i faturohen 20 vrasje me pagesë. Më poshtë deklarata e plotë:
1) Murder of Sokol Veizi, August 26th 2012, Orikum, Vlore;
2) Murder of Agron Çela, August 20th, 2013, Vlore;
3) Placing explosive at the house of Ardian Kollozi, June 1st, 2013, Vlore.
4) Placing explosives at the Vlore Prefect vehicle
5) Besnik Dervishi, December 13th, Tirana;
6) Placing explosives in the motorcycle of E.B, at the Transbalkanic Road in Vlore, on October 24th, 2013
7) Placing an explosive under the vehicle of E.B in Vlore on August 31st, 2013.
………….
1. J.S., 31 vjeç, lindur në Elbasan dhe banues në Vlorë, i pa dënuar më parë.

2. N.Gj, 30 vjeç, lindur dhe banues në Vlorë, i padënuar më parë.

3. Genis Bardhyl Mëhillaj, 43 vjeç, lindur dhe banues në Vlorë, i pa dënuar më parë.

4. Andon (Erion) Ismet Mëhillaj, 39 vjeç, lindur dhe banues në Vlorë, i pa dënuar më parë.

5. Marion Kostandin Mitro, 42 vjeç, lindur dhe banues në Vlorë, i pa dënuar më parë.

…………. See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/policia-zbardh-zinxhirin-e-vrasjeve-me-pages%C3%AB#sthash.Az0eWGOa.dpuf">ttp://www.durreslajm.com/aktualitet/policia-zbardh-zinxhirin-e-vrasjeve-me-pages%C3%AB#sthash.Az0eWGOa.dpuf

Marjon Mitro

Eine Anarchie des Grundstücks Raubes, wo Nichts geschieht, diese Politik Verbrecher einmal hinter Gitter zubringen. Ein altes System des Berisha in 1997, das Sprengstoff Attentäter, gegen die neue Regierung aus Deutschland, Italien anreisen um Verbrecher und Politiker in die Luft zusprengen.

Ein grosser Polizei Erfolg, weil Zeitgleich weitere Banditen verhaftet wurde, welche gerade den Bus Überall organisiert hatten, mit einem Toden.

Durch Zufall wurde unter dem Auto des Präfekten von Vlore: Besnik Dervishi, ein Handy Bombe gefunden, als er auf dem Sitz des Premier Minister in Tirana fuhr. Ein andere Anschlag, eliminierte Fredo Berberi, einem PS Gangster des Salih Berisha, der an viele Leute, mit gefälschten Dokumenten Grundstücks Urkunden verkaufte, und die Familie Kollozi war ebenso daran beteiligt.
12/14/2013

Der Mafia Bau in Vlore, der Familie Lulzim Basha - Yaferrie / Erion Isufi wurde gesprengt

Heute wurde der illegale Bau auf gestohlenen Grundtstück, der Lulzim Basha - Erion / Yaferrie Isufi Mafia in Vlore gesprengt: Jeder Politik-Mafiosi, hat halt seine Baufirmen in Albanien: G.B-A Konstruksion. Tode verkauften das Grundstück bei der Notarin, was besonders dreist ist. Die illegalen Genehmigungen von Vlore, wurden in 2010 erpresst, weil die Regierung der Stadt Vlore, die Haushalts Zuschüsse verweigerte, was die Methoden des Lulzim Basha als Innenminister mehr wie deutlich macht und von Salih Berisha: Beschlüsse der Stadt Vlore, Fakten, Kopien der Baufirmen Registrierung und in Durres identische Fälle.

siehe die Sprengung des AULONA Komplexes, vor 6 Wochen. in der Nähe und ca. weitere 60 Abrisse inzwischen, wo man 200 Abrisse geplant hat.

Aktualitet
29 Janar 2014 - 14:10

Kapet në Rinas porositësi për atentatet e Dervishit e Berberit

TIRANE- Tenton të largohet nga Shqipëria nëpërmjet aeroportit “Nënë Tereza", Marjon Mitro, 42 vjeç i dyshuari si porositësi i eksplozivit C4 të vendosur ndaj Prefektit të Vlorës, Besnik Dervishi dhe atentatit ndaj kreut të komunës Qendër, Vlorë, Fredo Berberi.

Mitro aktualisht kryente detyrën e inspektorit të Inspektoriatit Ndërtimor Vendor në Vlorë.

Policia e kryeqytetit bën me dije se për Marjon Mitro, nga qyteti i Vlorës, Gjykata e Krimeve të Rënda kishte dhënë masën e arrestit burg në mungesë dhe në fshehtësi të plotë për arsye të hetimit.

ORA 17:01 MITRO INSPEKTOR I INSPEKTORIATIT TE NDERTIMIT NE VLORE
Marjon Mitro mësohet se aktualisht kryente detyrën e inspektorit të Inspektoriatit Ndërtimor Vendor në qytetin e Vlorës.

Burime policore kanë bërë të ditur se, arrestimi i Mitros është bërë gjatë operacionit me emrin e koduar “Mega Operacion".

Mësohet se, Marjon Mitro ka një biznes të tij në zonën e Ujit të Ftohtë, bar kafe dhe restorant.

Ndërkaq mësohet se në Vlorë është duke u zhvilluar një operacion i madh në lidhje arrestimet e autorëve të shpërthimeve me tritol, operacion që është zhvilluar në disa rrethe të vendit.

ORA 14:10 ARRESTOHET POROSITESI PER ATENTATET NDAJ DERVISHIT DHE BERBERIT
Marjon Mitro, 42 vjeç, u arrestuar ditën e sotme në Rinas, pasi është i dyshuar si porositësi i eksplozivit C4 të vendosur ndaj Prefektit të Vlorës, Besnik Dervishi dhe atentatit ndaj kreut të komunës Qendër, Vlorë, Fredo Berberi. - See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/kapet-n–rinas-porosit-si-p-r-atentatet-e-dervishit-e-berberit-198249.html#sthash.Brj4Z8lw.dpuf
Rinas, arrestohet autori i dy atentateve me eksploziv

Policia arreston një të dyshuar si autor i të paktën dy atentateve me tritol të ditëve të fundit. Policia e Shtetit njofton se ka arrestuar shtetasin Marjon Mitro, nga qyteti i Vlorës, i cili nga hetimet paraprake dyshohet se ka marrë pjesë në atentatin e dështuar ndaj prefektit të…

3 Komente

MPB letër AKEP: Të mbyllen numrat telefonikë pa pronar të individualizuar

Postuar më: 27 Janar 2014
Ministria e Punëve të Brendshme kërkon mbylljen e menjëhershme të numrave aktivë të telefonisë celulare, për të cilët nuk ka një pronar të individualizuar si dhe mbylljen e menjëhershme të numrave të tepërt të regjistruar në emrin e të njëjtit person.

Die Verantwortlichen bei einem Bus Überfall (Athen-Tirana) mit einem Toden, wurden ebenso verhaftet

Polizei Kontrollen, gegen Waffen und fern gesteuerte Sprengstoff Bomben
Kavaje bomben
10 Bomben wurden geschlagnahmt, bei einer Kontrolle in Kavaje


Abteilung des Europarates Kriminalität Ivan Koedjikov: Europa fordert die Verhaftung krimineller Berisha Minister

Waffen und Morde ohne Ende, was nur mit Politischer Polizei Deckung von Oben moeglich ist und war unter Salih Berisha, Bujar Nishani, Flamur Noka.

Staatlichen Komitees für Nationale Sicherheit - Spartak Braho: Die Opposition kennt keine Gesetze

Filed under: — Super Visor @ 12:02 am

Das Langzeit Justiz Mitglied im Albanischen Staats Justiz und Sicherheits Apparat erklärt: Die Opposition (Salih Berisha, Lulzim Basha,) kennt keine Gesetze, rund um die Aufgaben von Abgeordneten, und er sei auch kein Damir Fazllic (Protege der Argitan Berisha und von Salih Berisha, wie Lulzim Basha). Spartak Braho, erklärt den dummen Kriminellen, welche sich Opposition nennen, einige wichtige Punkte der Verfassung.

Sowas wurde von der NATO, Europa, hoch kriminellen Banden aus den USA installiert, weil man ein Rechtslosen Loch in Europa benötigte, für kriminelle Geschäfte auch rund um den Waffen Handel, mit Original Chinesischen Waffen Weltweit, um Bürgerkriege zu organisieren und finanziert über den Drogen Handel: Salih Berisha, waren historisch gesehen, nur dumme Banditen Banden, wo max. die linke Gehirnhälfte mit dem Sprach Zentrum funktionert. Die Dümmsten sind heute überwiegend die Repräsentanten des Staates im Parlament, weil die Intelligenz ausgewandert ist. Ein Produkt der Deutschen KAS und FES, einer idiotischen Idee! Höhepunkt war 1999, dann das primitiv kriminelle Enterprise des Taxifahrer Joschka Fischer, der das kriminelle Enterprise des Ilir Meta auch noch als “Reformer” verkaufte.

Folge eines Mafiösen Justiz Aufbaues, der EU und USA, das nur noch die Dümmsten Kriminellen, Richter und Staatsanwälte wurden, aus sogenannten privaten Universitäten der Albaner Mafia, wo es keine Kontrollen, für den Bildungs Murks, u.a. der Deutschen DAAD ebenso gibt.

Einzige Tätigkeit: im Sinne des Partners, der Georg Soros Drogen und Verbrecher Kartelle, ermöglicht man es Regierungs nahen Verbrecher Clans, welche funktionale Analphabeten sind, über Stipendien, einen Aufenthalt in Deutschland, wo die einzige Bedingung ist, das man besonders dumm sein muss. Letërkëmbimi Bregu – Harito: Je analfabete funksionale

Das die PD Partei im freischwebenden Fall ist, nachdem die Besten längst die Partei verlassen haben, Viele auswanderten und nur noch ein Club von extremen Idioten ist, konnte jeder live erleben in Albanien. Zu dumm einfache Gesetze oder die Aufgabe eines Abgeordneten zuverstehen.

“Pate von Durres” Spartak Braho, über das Krebs Geschwür der Albanischen Justiz

Functionale Analphabeten, bilden heute die Opposition, welche vollkommen verblödet und primitiv sind. Vollkommen Gehirn geschädigt, wo nur die linke Gehirn Hälfte max. funktioniert mit dem Sprach Zentrum und Albanische Professoren, schon im Bereich der Idiotie sind, wenn sie nur etwas vorlesen können.
Jod und Eisen Mangel bei Kindern in Albanien und das Problem mit Diabetes

Vollkommen vom Ausland korrumpiert, wie Griechenland ist Albanien, mit unzähligen unnützen Schwätzer NGO’s, wo die schlimmsten Organisationen die Lobbyisten, Delegationen und der Schwachsinn der OSCE ist, wie dem Justiz Aufbau ebenso mit der EURALIUS EU Mission, oder der IRZ-Stiftung aus Deutschland. Diese Justiz Missionen, dienen als Vorlage für Camorra und Co. denn soviele Millionen zustehlen, mit dem Resultat, eines rein kriminelles Enterprise der Justiz ist eine Premiere des ordinären Betruges und Bestechung, wo Deutsche und Österreicher, neben den Amerikaner führend sind im Balkan.

Bertelmann’s Stiftung kritisiert, die Mafiösen Umtriebe der Inkompetenz der OSCE in Albanien

NATO Debakel: Der Albanische Kommunisten Geheimdienst Chef: Visho Ajazi Lika, berichtet nur dem Mafia Präsidenten

Der Albanische Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla, best bezahlter Mafia Schutzschirm im Balkan

Braho: Unë nuk jam Fazlliç

Postuar më: 27 Janar, 2014 tek Aktualitet

braho

Deputeti Spartak Braho në një deklaratë për mediat u ka sugjeruar drejtuesve të opozitës që të lexojnë Kushtetutën e Shqipërisë dhe statusin e deputetit, pasi kanë treguar se nuk kanë njohuri nga ligjet.

“Meqenëse janë shtuar qëllimisht kërkesat që dëshmojnë padijeninë e ligjeve, të cilat rregullojnë detyrat dhe funksionet e deputetit, të disa prej drejtuesve të Partisë Demokratike si edhe të ndonjë media që ka hyrë në rol zhurmuesi, ju sugjerojmë që të lexojnë Kushtetutën e Shqipërisë, formulën e betimit të deputetit dhe posaçërisht ligjin për statusin e deputetit”, tha Braho.

Ndër të tjera z. Braho ka cituar edhe nenin tre të ligjit për statusin e deputetit që saktëson edhe kompetencat që i jep ligji për të kërkuar shpjegime nga organet shtetërore dhe ekonomike në rastet kur vëren se nëpunësit shkelin ligjin.

“Në nenin 3 të ligjit shkruhet se deputeti kërkon shpjegime nga organet shtetërore e ekonomike dhe ndërhyn pranë tyre për zbatimin e përpiktë të dispozitave kushtetuese dhe të akteve ligjore e nënligjore. Kur vëren se nëpunës apo punonjës të ndryshëm nuk i kryejnë detyrat apo shkelin ligjet ose aktet nënligjore, deputeti kërkon nga organet kompetente marrjen e masave përkatëse ndaj personave fajtorë. Këto organe janë të detyruara që brenda 15 ditëve të shqyrtojnë kërkesën dhe të njoftojnë deputetin për masat që kanë marrë”, është shprehur deputeti duke iu referuar dispozitave kushtetuese.

Sakaq, Braho ka shtuar se çdo deputet në zbatim të ligjit është i obliguar të shkelë në çdo hallkë të pushtetit, veçanërisht kur vihet në dijeni të tentativave apo veprimtarisë kriminale. Ai ka theksuar se nuk është Damir Fazlliç, njeriu të cilin Berisha e futi dhe e uli në krah të tij në mbledhjet e Komitetit Shtetëror të Sigurisë Kombëtare.

“Lus që pas kësaj të mos mbeten më në mjerimin e padijenisë së ligjit e të kuptojnë se jo vetëm Spartak Braho, por çdo deputet në zbatim të ligjit dhe funksioneve të përgjegjshme që duhet të kryejë është i obliguar të shkelë në çdo hallkë të pushtetit, veçanërisht kur vihet në dijeni të tentativave apo veprimtarisë kriminale. Unë nuk jam serbo-boshnjaku Damir Fazlliç, të cilin Berisha e futi dhe e uli në krah të tij në mbledhjet e Komitetit Shtetëror të Sigurisë Kombëtare. Do ta shohim edhe këtë skandal”, ka përfunduar deputeti Spartak Braho. http://gazetadita.al/braho-une-nuk-jam-damir-fazllic/

Wild West in Albanien: Das Albanische Innenministerium verbietet nicht registrierte SIM Karten, wegen den vielen Sprengstoff Anschlägen mit Handys.

Das merkwürdige ist, das die Händler und Mobil Funk Betreiber, nur eine SIM Karte verkaufen dürfen, bei Vorlage mit Ausweis.

Total Skrupelos und Kriminell: Bujar Nishani Elvis Cefa, kennt keine Gesetze, ernennt Richter per Dekret, welche nicht einmal die vorgeschriebene Vermögens Erklärung bei der HIDAA je abgaben. Die Leiterin der Vermögens Kontrolle wurde als Schutz Schirm der Verbrecher gerade abgesetzt. Mazhoranca çliron ILDKP nga kamikazja e Sali Berishës, Zana Xhuka shpëton nga ndjekja penale, ja si e përdhosi institucionin
Elvis Cefa, Bujar Nishani, machen nun derart Mafiös weiter, und ernennen neue Richter an das Oberste Gericht, welche engste PD Leute sind, einschlägig negativ bekannt als korrupt: Richter Gjovalin Përnoca, und Petrit Çeno. 22 Nëntor, 2013 Skandali/ Nishani dekretoi dy miqtë e tij për Gjykatën e Lartë (Faktet)

1/27/2014

NATO Debakel: Der Albanische Kommunisten Geheimdienst Chef: Visho Ajazi Lika, berichtet nur dem Mafia Präsidenten

Filed under: — Zogaj Leku @ 12:36 am

Der Albanische Präsident, Bujar Nishani heisst richtig: “Mehmeti", als Familien Name, und wie der jetztige Geheimdienst Chef heisst, weiß eigentlich niemand, denn sein Lebenslauf ist komplett gefälscht.

Eine notwendige Sicherheits Zertifizierung besitzt Visha nicht, weil er von der NATO ebenso nie eine bekommt. Also hört er die Minister, Polizei, Zoll Chefs ab


Ein einmaliges Verbrechen in einem Staat, der von EU Geldern lebt und von einem primitiv kriminellen Präsidenten geschützt wird.

Er hat die alten Verbrecher des Berisha-Gazidede um sich gesammelt und einen eigenen Staat im Staate gebildet. Salih Berisha und sein Langzeit kriminelles Enterprise: Albanischer Geheimdienst, wo er seine dümmsten Banditen unterbrachte auf wikileaks: * Im “Sigurime - Theater, tritt er natürlich für das kriminelle Enterprise der Inkompetenz des SHIS Leiters ein, als Schutzherr: 28 Janar, 2014 Nishani mbron kreun e SHISH: Visho Ajazi ka punuar mirë dhe me rezultate:

Bujar Nishani und Visho Ajazi Lika
, ist eine Art Anarchisten und Volks Terroristen Club, mit dunkler Vergangenheit und gefälschten Lebensläufen. Gesetze, die Verfassung kennen und kannten diese Gestalten noch nie. Eine US Experten Delegation besucht gerade Tirana.

Besonders peinlich für die NATO, den CIA (CIA Schule gab es in Plepa viele Jahre), das Bamir Topi, die Fakten deutlich ausspricht, das der Geheimdienst ein Komplot gegen die Regierung ist, was durch das gezielt abhören vom 21.1.2011, vom Staatspräsident, den Oppositions Politikern und der Generalstaatsanwältin Ina Rama gut dokumentiert ist und die Machenschaften rund um abhören auch von Botschaften etc..

Suela Topi -Shërbimi Informativ Shtetëror vazhdon të jetë në shërbim të ish-kryeministrit Sali Berisha për të

Wer trägt für diese Zustände Verantwortung, sind vor allem die Politischen Zirkel, Personen, welche Geschäfte machen wollen und krankhaft jedem primitiv kriminellen Albaner Politiker hinterher hecheln. Martin Schulz, gehört ebenso dazu, wie Gernot Erler, Frank-Walter Steinmeier, Österreicher, oder gar die christliche US Mafia, wie der Profi kriminelle Senator Eliot Engel, mit seinen Drogen Partnern. Haupt Aufgabe: Bestechung, für Geldwäsche Geschäfte durch Lobby Vereine, als Lebensinhalt.
City investigators shut out of Rep. Eliot Engel’s illegal apartment building

Fehl Funktion NATO, was bereits damit begann, das man die Militär Pflicht abschaffte, denn seitdem ziehen die Arbeitslosen Banden, ohne jede Schule durch das Land: NATO Land Albanien ist Banditen Land, ohne Bildung, wo Busse sogar überfallen werden, auf den National Strassen und korrupte ausländische Consults und Institutionen, das Land ruiniert und korrumpiert haben, wie Griechenland und andere Länder. Albanisches TV, zeigt wie das Justiz Mafia System mit Bujar Nishani in Albanien funktioniert

Geschützt durch den Mafia Präsidenten Bujar Nishani: das NATO Debakel mit den Albanischen Geheimdienst SHIS

Fatos Lubonja: Albanien ist in Hand primitiver Banditen

Drejtori-i-ri-i-SHISH-Visho-Ajazi-Lika-faqe-6
Der absurdeste Albaner: SHIS - Geheimdienst Chef: Visho Ajazi Lika, wo niemand weiß was er in Canada viele Jahre machte.
Albanien ist NATO Mitglied, die gesamte CIA Ausbildung hat sich in Luft aufgelöst, und der Zugang zu den NATO Servern ist für Bujar Nishani und seine Banden gesperrt, wegen Geheimnis Verrat.
Nun berichtet der Geheimdienst Chef nur dem Präsidenten: Bujar Nishani und Salih Berisha.
Der Albanische Bandit, mit gefälschten Lebenslauf, wie der frühere Geheimdienst Chef Fatos Klosi outet, alter Hasser der Amerikaner berichtigt im uralten “Sigurime” Verbrecher Kartell, des Enver Hoxha.

Die alten Verbrecher Zeiten leben auf, die guten Bin Laden Zeiten, rund um Schmuggel und Verbrechen in Albanien als einer der höchsten damaligen SHIK Direktoren, in einem rein kriminellen Enterprise, welche auch mit Sokol Kociu, Europa weite Drogen Netze aufbauten.

Gut das man die Deutschen CDU Gestalten hat, mit der KAS; welche das Verbrecher Kartell, bis zuletzt aufbauten und unterstützten, bis es implodierte, wegen Verblödung. Vielleicht kann hier Doris Pack Auskunft geben?

Der Kommunistische “Sigurime” Präsident von Albanien: Bujar Nishani (Mehmeti) und sein Adviser: Amik Kasoruhos

Salih Berisha Kommunist
Ausweis des Kommunisten Salih Berisha, wo “Demokrat” nur ein billiges Schlagwort ist

Politike Nga JAKIN MARENA
26 Janar 2014 - 14:11

Në dorë të Nishanit, dosja e kreut të SHISH-it, Visho Ajazi Lika

TIRANE - Kryetari aktual i Shërbimit Informativ Shtetëror Visho Ajazi Lika nuk e ka ndryshuar me sa duket personin tek i cili raportonte të gjitha informacionet që kur ish-nënkryetar i këtij shërbimi në kohën e Bashkim Gazides dhe tashmë që ka gati një vit në këtë detyrë. Ai raporton vetëm tek një njeri: Ish-presidenti dhe ish-kryeministri Sali Berisha, mirëbërësi dhe njeriu që e ndihmoi të arrinte në shkallët më të larta të karrierës.

Për ngarjet më të rëndësishme, që nga trafiku i drogës, trafiqet e tjera si dhe për informacionet për botën e errët të krimit, lëvizjen e njerësve në kërkim, celulave të terrorizmit islamik dhe elementëve të tjerë, të cilët SHISH i ka pjesë të punës së tij, Visho Ajazi “troket” në fillim në derën e Berishës, dhe më pas me korrekturë të plotë i dërgon dhe tek kreu i mazhorancës. - See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/n–dor–t–nishanit-dosja-e-kreut-t–shish-it-visho-ajazi-lika-197776.html#sthash.QGTlwMcE.dpuf


Ex-Geheimdienst Chef Fatos Klosi zum neuen Geheimdienst Chef: Visho Ajazi Lika, der bestätigt, das sein gesamter Lebenslauf gefälscht ist und er auch nie im Auswärtigen Amte gearbeitet hat. Lika hat Kanadischen Pass und warum er zurück gekommen ist aus Kanada, liegt im Dunkel der Albanischen Mysterie.

Simon Stefani, Salih Berisha
“Sigurime” : Simon Stefani und Salih Berisha und es gibt verschiedene Fotos, mit den berüchtigsten Mord Anklägern, wie Freisler. Salih Berisha sagte in einem sehr alten Spiegel Interview vor 20 Jahren: Die Akten des “Sigurime” werden nie geöffnet. Inzwischen dreimal gesäubert und praktisch Nichts mehr zufinden.

Sigurime, SHIK, SHIS, die alte Kommunisten Verbrecher Garde des Salih Berisha bis zu Bujar Nishani
Die Dritt klassigen Kommunisten von damals, inklusive dem damaligen Hilfs Polizisten Ilir Meta, und den Gestalten von Tritan Sehuu, Josefina Topalli bis Tritan Shehu, sind Langzeit Partner der Deutschen KAS, welche sich selbst damit disqualifiziert. Lustig als Terror Instrument ist die Justiz, ein Haufen von Voll Idioten mit gefakten Diplomen, von der Deutschen Justiz Aufbau Mafia der IRY-Stiftung gedeckt, denn man kann so lustig und munter hohe Millionen Summen umleiten in rein Mafioese Strukturen.
Visho Ajazi Lika, der Albanische Geheimdienst Chef als NATO Partner?
Rhetoric Staatsanwalts Anwaltschaft und Institutionen: “We have made several reports, but no one does anything”

9/23/2012

NATO Desaster mit der Mafia Gruppe des Salih Berisha und dem neuen “Geheimdienst Chef des SHIS": Ajazi Lika

Visho Ajazi Lika, der Albanische Geheimdienst Chef als NATO Partner?

 

shis Albania

Die wikileaks Cables aus 2007, sprechen deutliche Worte

Berisha und Hysni Kapo, dem Todes Staatsanwalt des Enver Hoxha, wobei selbst der Spiegel vor [ber 20 Jahren schon schrieb in einem Berisha Interview: die alten Kommunistischen Akten der Sigurime werden nie geoeffnet, was viele Fragen heute erneut bei der KAS aufwirft, welche dreist Betrugs Konferenzen verantstaltet und die Prominenz der Gangster von damals wie auch Dritan Sehu, erneut der Partner ist.

Der Innenministerium suspendiert die Polizei Abteilungen: gegen Wirtschafts Kriminalität

Rückblick, auf die kriminelle Bande, mit den Total Idioten Flamur Noka am Schluss!

Wenn Berufs Krmiinelle, Innenminister werden, wie Sokol Olldashi, Bujar Nishani, Lulzim Basha und am schlimmsten nun erneut: Flamur Noka, der nicht einmal den Verstand einer Ente hat mit seiner Mannschaft.

Flamur Noka terror në Kukës, arrestime dhe bastisje në shtëpitë e anëtarëve të PS-LSI

Club der Kriminellen und Maloks: Das Albanische Innenminsterium (bis 9.9.2013), wobei die höchsten Polizei Direktoren eine Sonder Marke sind und Hsyni Burgaj, von Geistes gestörten Britten als Polizei Partner installiet wurde. Irgendwie muss ja der Drogen Schmuggel und die Geldwäsche funktionieren, worin die SAS schon in den Skandal der 8 Tonnen Kokain rund um Sokol Kociu, Ferdinand Durda in 2001 aktiv verwickelt waren.

* E.O. 12958: DECL: 12/06/2017
TAGS: PINR PGOV PREL AL

SUBJECT: OVERVIEW OF THE ALBANIAN INTELLIGENCE
SERVICES

REF: TIRANA 949

Classified By: CHARGE D’AFFAIRES STEPHEN A. CRISTINA
FOR REASONS 1.4 (B), © AND (D).

2007-12-31 15:06 SECRET
Key Performance Measures ————————
4. (S) Organized crime: The SHISH has made excellent progress against organized crime (OC)
targets but is hampered by legal constraints, chiefly Albania’s broad legal immunity for government officials.
The SHISH is aggressive in targeting organized crime suspects, but many times mustt cease investigations that are tied to officials
with immunity.
(NOTE: All members of Parliament, Ministers, Judges (trial, appellate, Constitutional, and Supreme Courts),
Central Election Commission members, the People’s Advocate, and the Chairman of the High State Control (an independent body) enjoy
Constitutional immunity from prosecution for all criminal offenses. END NOTE.) Because of this, there is great incentive for OC figures to obtain
positions of power in government. SHISH is limited to information gathering and has no arrest authority. SHISH gathers and passes information on OC
and narcotics trafficking to the Albanian State Police for further investigation and arrest.
7. (S) Known militants of the governing Democratic
Party (DP) with direct ties to the Prime Minister were appointed as the current SHISH Chief of
Personnel and in the Office of Inspector General (OIG). The Personnel Chief has orchestrated certain
appointments and hirings that do not meet SHISH’s professional development goals, although Director
Shaqiri theoretically has the final decision on all hiring. On-going financial cuts, recently drastic in
nature, have inhibited SHISH’s ability to conduct its work and are perceived by some in the agency as an
attempt to influence its behavior. Despite these challenges, there is little evidence that the
majority of SHISH personnel have succumbed to specific political influence. The two overt
political appointees in SHISH (OIG and Personnel Chief) do not have access to operational information.
……………..

¶9. (S) Penetration: The SHISH and SHIU are not known to have any high level penetrations, despite wide
public perception among Albanians that the SHISH is “full” of members of the former communist
intelligence service (the “sigurimi") and OC figures. From a USG perspective, there are few individuals
that have remained with the organization after the end of the communist period, and those that have are
generally capable partners. There are several incidents where investigations on OC have stalled due
to unknown circumstances or have not turned up evidence that was suspected, suggesting that there
may be some low-level penetration of the SHISH by OC elements, but we are unable to detect any suggestions
of this above low levels. …………..

ttp://wikileaks.org/cable/2007/12/07TIRANA1090.html

1/26/2014

Der Albanische Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla, best bezahlter Mafia Schutzschirm im Balkan

Filed under: — Sarah_HrNje @ 4:20 pm

Die Titel Story heute: über 20 prominente Fälle der Staatsanwaltschaft, wo absolut Nichts passiert, wie u.a. rund um das illegale Bauen, Notar Beurkundungen durch Tode und Dokumenten Fälschungen, rund um den Mafia Bau des Lulzim Basha -Isufi Verbrecher Clan in Vlore!

Bekannt wird, das Adriatik Llalla, 3 hoch rangige Ermittlungs Akten persönlich blockiert.
Kryeprokurori Llalla bllokon dosjet e Imamit, Ponit dhe Burgajt, shpëton Zana Xhukën

Die Titel Seite spricht für sich! Noch auffälliger ist, das Adriatik Llalla, nicht zur Anti Mafia Centrale nach Lecce eingeladen wurde, es keinerlei Presse Konferenz gibt, noch einen offiziellen Besuch, obwohl sich fast so viele Italienische Sicherheits Leute wie in 1997-99, nun erneut in Albanien aufhalten.

Im Gegensatz zu den korrupten EU - US Politikern, verzichten die Italienischen Anti Mafia Einheiten, andere hoch karätige Sicherheits Leute auf ein Gespräch mit dieser Gestalt, wo jede Operation und Info Inhalt, sofort an die Hintermänner weiter gegeben wird.

Adriatik Llalla
Adriatik Llalla Justiz ist in Albanien unerwünscht, bei dem Diebstahl von Tausenden von Hektar Land sowieso, ebenso komplette Gebäude des Militärs, wie jüngst u.a. !

Kommentar: Die einzige Aufgabe der lukrativen Staatsanwalt Posten in Albanien ist: über die Einstellung von Verfahren zuverhandeln, keine Anklage zuerheben, Beweise verschwinden zulassen und in die eigenen Auslands Konten und Immobilien zuinvestieren. Es gibt einige Hunderte von Verfahren mit besten Beweisen, für Gross Drogen Schmuggler, Mörder, Frauen und Waffen Händler wie Millionen schweren Steuer- und Zoll Betrug: —-> Einstellung der Verfahren, oder keine Bearbeitung, was ebenso wie im Visa Skandal der Deutschen Politik Mafia, dann zu einer Verjährung führt. Oft kennt man im System des Bujar Nishani auch keine Gesetze, hat gefälschte Schul Zeugnisse, als Standard Modell des Ilir Meta und Salih Berisha vor allem.

Adriatik Llalla, hat ebenso wie Theodro Sollaku, direkt ein Appartment von der Albaner Mafia geschenckt bekommen und agiert nur als Schutzherr, der dreisten Geldwäsche Verbrecher Banden. Gegen keine einzige Baufirma und deren Hintermänner hat er Anklage erhoben, obwohl 10-Tausende von Anzeigen vorliegen, ebenso aus Tirana im Tausender Paket.

8/12/2013

Fehl Besetzung Adriatik Llalla, der Generalstaatsanwalt der schläft und Nichts macht

Fatos Klosi, über den Kollaps der Justiz und einem Generalstaatsanwalt, als Schutzherr, krimineller Politik Clans

Wir schrieben schon vor einem Jahr: “Guter Wille ist zwar vorhanden, aber der neue Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla, wird Nichts aendern”,

Show Spektakel der primitivstem “Berisha” Mafia beim “Gala” Abend des Bujar Nishani mit Xhezari Zaganjori
Pirgu i Tikut!

Artur Qoraj / Erion Habilaj

Postuar më: 26 Janar, 2014 tek Kopertina

gazeta dita cover

Redaksionale

Prokuroria e Përgjithshme ndodhet në muajt e sprovës së madhe. Numërohen 24 kallëzime penale të bujshme në harkun kohor të dy viteve në Prokurori, ku mbi 80 për qind e tyre i përkasin pesë muajve të fundit. Por ajo që bie në sy, është fakti se disa prej dosjeve që konsiderohen ‘patate e nxehtë’ janë rikthyer në padi penale për të dytën, apo të tretën herë. Kurse gjykimi, pa asnjë lloj zvarritjeje, ka nisur vetëm për kryebashkiakun e Vlorës, Shpëtim Gjika, për 2 leje ndërtimi. Hetimet u mbyllën brenda disa muajsh, madje brenda afateve. Bie në sy dosja e ‘pallatit të Bashës’ me 3 denoncime radhazi, çështja e “Albpetrolit” po me kaq kallëzime penale dhe ajo e Ministrisë së Mbrojtjes, ndaj ish-ministrit Imami. Vihet re se aty ku ka përsëritje denoncimesh, më parë kanë qenë të depozituara nga ish-opozita dhe aktualisht në rrugë zyrtare prej saj, pasi PS erdhi në pushtet. Për rastin e ‘pallatit të Bashës”, prokuroria i ka djegur të paktën dy herë afatet e hetimit, ndërsa ndodhet në limitet e saj për denoncimin e fundit më 3 dhjetor. Edhe për “Albpetrolin”, janë djegur afatet e hetimit dhe mbyllur dosja për dy denoncimet e para, ndërsa janë nën hetim dosjet e fundit që përfshijnë evazionin dhe veprimtarinë e “Taçi Oil”.

Dosje të pushuara, ose ku nuk është nisur fare hetim, janë edhe ato të denoncimit të vajzës së ish-kryeministrit Berisha, Argita Malltezi, për aferën e dyshuar me biznesmenin Ansar, që e denoncoi publikisht. Në të njëjtën mënyrë është vepruar me çështjen e “Sheshit Skënderbej”, ku akuzohej kryebashkiaku Lulzim Basha dhe çështjen e parkimit të nëndheshëm te “Sheshi Italia”, po me objekt akuze kryebashkiakun, dosje që u mbyllën nga prokuroria. Por ka edhe dosje penale, të cilat prokuroria i ka ndjekur dhe dërguar në afat për arrestim, hetim apo dhe gjykim, si rasti i kryebashkiakut Xhelal Mziu, apo skandali i Gjykatës së Pukës. Aktualisht, dosjet e depozituara nga shtatori, deri në dhjetor, kur daton e fundit, kanë kohë edhe 1-5 muaj afat hetimi. Duhet theksuar se në dosjet e mëparshme me emra VIP-ash në politikë dhe biznes, kryeprokurori Adriatik Llalla dhe vartësit e tij, nuk kanë qenë në gjendje të mbajnë peshën e presionit të brendshëm dhe të jashtëm politik apo publik, duke i lënë të zvarriten apo në heshtje, disa prej çështjeve që konsiderohen si problematike. Ndaj këto dy muajt e ardhshëm, konsiderohen si sprova më e vështirë për të. Sepse dosjet që ka aktualisht institucioni i akuzës, përfshijnë emra të tillë si vjehrrin e kreut të opozitës Lulzim Basha, për çështjen e pallatit, ish-ministrin Arben Imami, ish-zëvendësministrin Ferdinand Poni, manjatin e naftës Rezart Taçi dhe familjen e tij, krerë të PD-së në rrethe që mbanin poste të larta, kryebashkiakë, ish-drejtorë policie, gjyqtarë, prokurorë dhe zyrtarë të tjerë. Mes dosjeve edhe ajo e 21 Janarit, e ringritur nga e para.

Me siguri që as mund të imagjinohet një “dorë e fortë” nga ana e prokurorisë muajt në vazhdim. Adriatik Llalla e ka humbur ritmin, ose për hir të së vërtetës duhet thënë se e ka ruajtur ritmin, prokuroria shqiptare prej më shumë se një dekade vuan stanjacionin dhe mbart vetinë e paaftësisë së goditjes në rangje politike.

Duket se dhe vetë politika ka qenë e interesuara e parë që ky ritëm të mbetet kështu, pasi Kuvendi ka të gjitha instrumentet që të monitorojë dhe të mbikëqyrë punën e prokurorisë, ekzekutivi nga ana e tij ka pasur edhe zyra të posaçme që si rregull duhej t’i kishin audituar këto dosje të prokurorisë. Por nuk ka ndodhur.

Përtej dosjeve të bujshme, prokuroria shqiptare ka çeduar sidomos edhe në deformimin e sistemit të karrierës brenda saj. Prokurorë që kanë çuar në gjyq ish-ministra dhe kanë qenë përcaktues në hetimin e tyre sot rezultojnë të zhgraduar dhe të ulur në detyrë. E kundërta ka ndodhur me ata prokurorë që kanë “dyllosur” dosjet e korrupsionit, ata bëjnë lart e më lart.

Asnjë hetim parlamentar nuk është ndërmarrë për mënyrën se si promovohen prokurorët dhe si gradohen ata.
Por prokuroria nuk është e painfektuar as nga një simptomë që ka kapur me kohë dhe gjykatat shqiptare: Tolerimin e korrupsionit të zyrtarëve të lartë shoqëruar me shtrëngimin dhe shpesh gjobëvënien ndaj qytetarëve të thjeshtë që u bie halli tek dera e prokurorisë.

Sot, “dosjet e Tikut” janë pirg, por nuk janë këto dosje problemi, e gjithë ngrehina e prokurorisë shqiptare ka mbetur pirg prej më shumë se një dekadë. Reformimi i saj kërkon një vullnet të hekurt, sidomos politik, do ishte e padrejtë t’ia kërkonim akoma Adriatik Llallës këtë rezultat që do duhej ta shkundte organin e akuzës. Ai është aty për të mbajtur ritmin, kur ritmi të ndryshojë, ai me siguri do e kuptojë i pari se një prokurori profesionale “nuk është vallja e tij”.

* * * *

24 dosjet VIP të korrupsionit të zyrtarëve të lartë që testojnë Prokurorinë

Organi i akuzës ka në dorë ‘patatet e nxehta’ që në sytë e opinionit publik mund ta shndërrojnë në heroinë ose të dështuar në hetimin dhe dërgimin para gjykatës të emrave të njohur të politikës, administratës dhe jetës publike. Shumë dosje të ish-qeveritarëve janë mbyllur, në gjyq vetëm socialisti Gjika, të tjerat në proces. Ja afatet që kanë denoncimet, kush akuzohet dhe për çfarë. Basha u fal dy herë, edhe Argita. Albpetroli u zvarrit. Cili do jetë fati juridik i ish-ministrit Imami, zëvendësministrit Poni, vjehrrit të Lulzim Bashës, kryebashkiakut Mziu, “Belle Air”, ish-drejtorit të Policisë së Shtetit, dosjes së 21 Janarit apo manjatit të naftës Rezart Taçi?. A do dërgohen në gjyq zyrtarë të lartë të ish-qeverisë?

Fluks i madh dosjesh të depozituara në Prokurori për akuzat e korrupsionit dhe shpërdorimit të detyrës nga zyrtarët e nivelit të lartë, përfshirë edhe biznesmenë të njohur apo njerëz të politikës. Numërohen 24 kallëzime penale të bujshme në harkun kohor të dy viteve të fundit, ku mbi 80 për qind e tyre i përkasin pesë muajve të fundit. Të denoncuarit janë emra VIP në politikë, administratë, biznes dhe jetën publike. Disa dosje janë mbyllur, disa ripërsëritur kallëzimet penale, të tjerat në limitet e afateve dhe disa të finalizuara. Kurse nga këto, vlen të përmendet se për gjykim nga të 24 dosjet, gjyqi ka nisur për kryebashkiakun e Vlorës, Shpëtim Gjika, për dy leje ndërtimi të lëshuara, që dyshohen si të paligjshme dhe me falsifikime dokumentacionesh.

31 tetor 2011, padi për sheshin Skënderbej

Punimet në sheshin “Skënderbej” kanë përfunduar në dyert e prokurorisë. Kjo pasi këshilltarët socialistë në Këshillin Bashkiak të kryeqytetit kanë paditur kreun e bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, për shpërdorim të detyrës dhe abuzim me prokurimet publike. Por në kohë rekord, prokuroria nuk e mori parasysh denoncimin, duke vlerësuar se nuk ka elementë të veprës penale dhe dosja u mbyll.

 

2 korrik 2012, kallëzim Bashës për ‘Sheshin Italia’

Kreu i grupit të këshilltarëve socialistë në Bashkinë e Tiranës dorëzoi një tjetër padi ndaj kryetarit Lulzim Basha, për shkelje të ligjit në dhënien me koncesion të truallit në sheshin “Italia”, ku do të ndërtohet parkingu nëntokësor. Prokuroria e mbylli këtë dosje me procedurë, në kohën që u bë gati thirrja në pyetje e kryebashkiakut të Tiranës.

 

2012, INUK denoncon ‘pallatin e Bashës’

Pas një kontrolli të ushtruar në terren dhe dokumentacion në Ujin e Ftohtë, godina që po ndërtohej nga Isuf Xhaferi, vjehrri i Lulzim Bashës, dhe ortaku i tij, kreu i INUK, Gjergj Bojaxhi, paditi në prokurori ndërtimin e paligjshëm dhe me shkelje të shumta të “Kompleksit Jon”. Por pas pak muajsh, në 2012, dosja u mbyll nga Prokuroria e Vlorës pa autorë, duke thënë se nuk ka shkelje në ndërtimin e objektit. Afatet për këtë dosje kanë kaluar…………………….http://gazetadita.al/26-janar-2014/

Spartak Ngjela Interview: Die Albaner Mafia installierte Bujar Nishani und Adriatik LLalla

Diese Art von Peinlichkeiten der Albanischen Staats Kontrolle und des Generalstaatsanwaltes kann man vergessen, wenn die Generalstaatsanwaltschaft schweigt und praktich überall auch fast keine Verfahren gegen illegales Bauen eröffnet, obwohl fertige Unterlagen, der Phantom Bauten auf gestohlenen Grundstücken, Antiken Stätten und vor allem an der Küste, deutlich sichtbar ist. Eine Säuberung der Staatsanwaltschaften geschieht ebenso nicht, weil das wie die Richter ein kriminelles Enterprise ist. Man wird sehen, was geschehen wird! Der sogenannte Staatspräsident Bujar Nishani, im Volke verachtet, tritt nur als Schutzherr, der kriminellen Richter und Staatsanwälte auf, wobei seine Klientel Politik 2007, schon als Innenminister gut dokumentiert wurde.

gazeta dita cover

Es gibt keine Justiz, mit diesem Präsidenten, Staatsanwälten und General Staatsanwalt. Sie verspotten die Menschen und Internationalen, mit dem Geschwafel seit 8 Jahren von Reformen

8/29/2012

Geldwäsche: Adriatik Lalla, und die Vermögens Kontrolle der Beamten, durch das ILDKP

 

Geldwäsche ohne Ende, wie der frühere PAMECA Leiter schon outete.
“Lalla, Staatsanwälte, Albanien” />
Schlagzeile: die reichen Richter und Staatsanwälte, welche keine Gesetze kennen, lt. neuesten US Bericht. Peinlich, wenn für eine vermurkste Justiz, auch noch die verantwortliche Amerikanerin

EU-Kandidaten Status?!: Das Justiz Reform Theater in Albanien und Nichts passiert

1/25/2014

Der entflohene Häftling Ilir Kupa, wurde in Tirana verhaftet

Filed under: — Balkansurfer @ 9:06 pm

Das einzige erfreuliche ist, das die Albanische Polizei, wieder viele Erfolge hat, wo vorher mit den Berisha Tropoje Verbrecher Banden, die Polizei erneut nur ein kriminelles Enterprise war, unter der Schirmherrschaft des Bujar Nishani und Lulzim Basha. Wahrscheinlich steht nun der Überfall auf das TEC Centrum vor der Aufklärung, aber woher die Infos für die Überfälle kommen, wird wohl im Dunklen liegen. Interview des Innenministers: Samir Tahiri


Die Salih Berisha Verbrecher Regierung, verweigerte Festnahmen, sondern stattete viele Verbrecher gegen Geld mit neuen Identitäten aus, vor allem aus dem Kosovo.

Nachdem der Chef der Sicherheits Firma Arben Gropa, vor kurzem verhaftet wurde, weil er in Italien zu 32,5 Jahren Haft verurteilt wurde, damit die besten Vorausserzungen für die EBRD Bank und Samir Mane hatte, wurde auch einer der Rädelsführer im kriminellen Enterprise verhaftet: Ilir Kupa, der aus Griechischen Gefängnissen ausbrach, einen Polzisten erschossen, und im Weihnachts Geschäft den Juwelier Laden, wohl als Komplize von Arben Gropa, vor den Augen der Sicherheits Leute ausraubten. Weitere Überfälle kommen auf sein Konto und er schoss mit einer Waffe in die Luft, als die Polizei kam, im Vorort Kashar.

Arrestohet grabitësi ‘babagjysh’, Ilir Kupa ishte arratisur nga burgu i Trikallas në 2013

Arrestohet grabitësi ‘babagjysh’, Ilir Kupa ishte arratisur nga burgu i Trikallas në 2013

| Policia e kryeqytetit ka vënë në pranga njërin nga të arratisurit nga burgu i Greqisë, ndërkohë që vijojnë kërkimet për të arratisurin tjetër. Ilir…

Albanische Banditen und Terroristen überfallen wieder Griechische Dörfer in Albanien und Griechenland

Der Eigentümer des “Pelikan” Sicherheits Unternehmen wurde am 20.1.2014 verhaftet: Arben Gropa, 42 Jahre, in Italien zu 32,5 Jahren Haft verurteilt, wegen Gross Drogen Schmuggel.


4 Weihnachts Männer überfielen im TEC Einkaufs Centrum, der Balfin Gruppe ein Gold Geschäft

Agron Gropa

1/21/2014

Agron Gropa verurteilter Chef des Patos - Fiere Mafia Clans und der “Pelikan Security” Interpol gesucht und nun verhaftet

Greek police kill prison escapee after manhunt

Staff reports Modified: July 21, 2013 at 4:07 pm • Published: July 21, 2013

ATHENS, Greece (AP) — Greek police say they have killed Marian Kola, the Albanian mastermind of a daring prison escape, in an intense firefight after a four-month manhunt.

Kola and fellow escapee Ilir Kupa clashed with a police patrol near the border with Albania, in northwest Greece.

According to a police statement, Kola and Kupa used AK-47 assault rifles and pistols and a police officer was wounded in the leg during the encounter Sunday. Police are still searching for Kupa.

Kola, Kupa and nine other Albanians escaped from a central Greece prison on March 22.

Since then, in several clashes with police, three of the escapees and an outside accomplice were killed.

Also killed were a police officer in June and a 25-year-old female bystander in April. The other escapees have been arrested.

Arratia nga burgu i Trikalas, Ilir Kupa kapet në Tiranë. Dyshohet si një nga ‘Babagjyshët’
Ilir Kupa së bashku me 7 shqiptarë të tjerë arriti të arratisej më 22 mars 2013 nga burgu i Trikalas në Greqi. Mediat greke shkruajnë se arrestimi i Kupës u bë i mundur falë ndjekjes 8 ditore, që policia i bëri gruas së tij. Kupa është një nga të dyshuarit kryesorë për grabitjen e famshme në Qendrën Tregtare. Tahiri: Operacioni sukses, pres zhvillime të reja. Sipas medias greke, ekspertë grekë do të marrin pjesë në hetime bashkë me autoritetet shqiptare (I perditesuar)
VIDEO: Arratiset nga burgu i Trikalas, Ilir Kupa në Tiranë, pamje nga arrestimi
The escape of 8 Albanians from prison, Greek police publishes names and photos
Published: March 24,2013 - 18:01
Trikala - The Greek police publishes the photos and names of 8 Albanians who have escaped from Trikala prison several nights ago in Greece.
They are: Flaulant Luli, Edison Lika, Ilir Kupa, Marjan Kola, Klement Cala, Admir Murataj, Ermal Lita and Fatos Sulaj.During the clashes, two guards were injured, while 11 prisoners have escaped.
More than 10 people have participated in the armed assault according to police data. 400 AK-47 cartridges were found in the scene and 6 craters of grenade explosion. Only in one corner of the prison were found the signs of 74 bullets.Greek police is searching for the escapees and road blocks have been set throughout the country to catch them as well as the persons who helped them to leave the site with vans. Searches have been conducted through air also, especially alongside the Albanian-Greek border. Policy states that the escapees are all foreigners among which 8 Albanians sentenced for robbery and theft.

Thimi Samarxhi

1/24/2014

Theater Show, wenn Bujar Nishani neue Richter ernennt, welche keine Gesetze kennen

Filed under: — Super Visor @ 11:14 pm

Bujar Nishani verteilt neue Papiere in der korrupten Justiz Mafia Klasse an die Klientel. Eine Überprüfung auf Qualifikation, Kenntnisse der Rechtskunde gab es nicht, sondern Klientel Politik der Albaner Mafia pure.

Praktisch alle neuen Richter, kennen weder Gesetze, 2/3 können nicht technisch schreiben. Eine Fortsetzung, von Gerichts Urteilen, wo nie eine Urteils Begründung geschrieben wird, mangels Intelligenz und mit den gefakten Diplomen und Schul Zeugnissen auch nicht möglich.

Zur Show schwafelt man etwas bei der Ernennung neuer Richter (bis zu 200.000 € werden für solche Posten bezahlt), das die Justiz den Kampf gegen die Korruptions gewinnen muss.

Erneut uns ständig versucht der Mafia Präsident von Albanien, 2 Richter für das höchste Gericht selbst zubestimmen und ernennen. Bujar Nishani ist so primitiv kriminelle, das er seine Mafiöse Klientel Politik weiter betreibt.

“Kandidaturat e Petrit Çenos dhe të Gjovalin Përnocajt, të propozuara nga Kreu i shtetit, janë depozituar në parlament më 22 nëntor 2013.”

Real, ist Albanien inzwischen so verseucht, das selbst ehrliche Leute, korrumpiert werden. Von 100 korrupten Personen,sind nach einem Jahr 80 % korrumpiert. Und wer käuflich wird, ist erpressbar, ebenso im Club der Korrupten und Kriminellen schützt man sich, weil es ja noch die Blutrache gibt und Auftrags Killer, wenn man einem der Bande, seinen Posten wegnimmt.

Neue Mafia Richter, wo sich Clans in nicht transparenten Verfahren die Posten erkauft haben, erhalten ihre Ernennungs Urkunden. Die Meisten haben Diplome des Nonsens von Mafia Universitäten der Berisha Familie, wie die bekannten privaten Universitäten: Kristal, Luarasi, UFO, usw.. 2/3 dieser Leute, können weder technisch schreiben, die Meisten kennen keine Gesetze, noch haben Berufs Erfahrung.
Korruption Albania
Nächste Runde im Show Spiel Theater einer billigen Idioten Truppe der Billig Mafia, der Albanische Politik und Justiz

10/10/2013

Neu Anfang in der Justiz: Mafia Deal des Ilir Meta das ein prominenter Verbrecher: Seferi Braho nun Staatsanwalt in Durres ist

1/17/2012
Die Peinlichkeit im Null Funktion Staat, wenn die Ilir Meta / Spartak Braho uralt Mafia, die Justiz kauft

Der Ex-General Staatsanwalt Arben Rakipi, fordert: die Richter und Staatsanwaelte zu entfernen mit Neu Anfang

Der Ja-Sager Präsident Bujar Nishani, der mit Vorsatz die Justiz und Polizei zerstörte - nun gibt es Entführungen in Tirana

 

New appointments in government administration Rama: Reforms in justice and HCJ
“We will not clean administration from people, but from corruption”
siehe US Department of State Report, uber die Albanische Justiz, welche nicht mehr existiert.

Ilir Meta, der “Frankenstein” der Albanischen Politik

Für 255.000 € wurde dieses kleine Motor Boot von dem Energie Erzeuger. KESH angeschafft, von der Direktion am Stausee Komani.
Für 38.000 € importiert, gebraucht wohl unter 25.000 € nur wert, also hängte man wieder einmal wie bei Grundstücks Urkunden und bei jedem Betrug, noch eine 0 an, und teilte sich das Geld auf. Der normale Staats Betrug in Albanien und Straffrei. Niemand ist in den letzten Jahren ebenso verurteilt worden, den Schaden auszugleichen, wenn man Geld gestohlen hat.
“Superskafi” i HEC-it të Komanit
24/01/2014

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare ka çuar për ndjekje penale ish-drejtorin e hidrocentralit të Komanit, Arben Cani dhe gjithë kastën drejtuese të këtij HEC-i për abuzim me tenderin për blerjen e një mjeti lundrues.

Bëhet fjalë për blerjen e një skafi, i cili rezulton të jetë prokuruar nga HEC-i i Komanit me vlerë 7 herë më të lartë nga çmimi i zhdoganimit. Kjo është konstuar pas një auditi të brendshëm të urdhëruar nga KESH gjatë muajve të parë të këtij viti.

Auditi ka konstatuar një sërë shkeljesh të rënda ligjore dhe administrative nga drejtuesit e këtij HEC-i, mes të cilave edhe ajo e prokurimit të skafit, për nevojat e vetë


Sipas dokumentave, rezulton se skafi i tipit “Marinko Cruiser 222”, i importuar fillimisht nga një subjekt privat është zhdoganuar në doganë me vlerë 38 mijë e 150 euro.

Por vetëm pak muaj më vonë i njëjti skaf është blerë nga HEC-i i Komanit për shumën 35.7 milionë lekë, ose rreth 255 mijë euro.

Pas këtyre konstatimeve KESH ka urdhëruar shkarkimin e menjëhershëm nga puna të 6 funksionarëve të lartë në HEC-in e Komanit, përfshirë ish-drejtorin dhe ka dhënë masë disiplinore ‘vërejtje me paralajmërim’ për katër të tjerë.

Paralelisht materialet e tenderit i kanë kaluar prokurorisë për të hetuar përgjegjësitë e mundshme penale të autorëve. / Top Channel

Die Aufbauhelfer, Demokratie Bringer mit der Mafia und 22 Sprengstoff Anschläge in 4 Monaten in Albanien

Filed under: — Sarah_HrNje @ 4:35 pm

Praktisch alle Anschläge in Albanien, haben Nichts mit Politik zutun, sondern mit Verbrechen und Betrug rund um die Geldwäsche, aber von Politischen Kreisen. Man schaltet Mit-Wisser und Konkurrenten aus. Die einzige Ausnahme, dürfte wohl der Mord am SecCement Haupt Eigentümer gewesen sein, wo Albanische Verwandte / Partner, an das Vermögen wollten, was eine Tradition ist, wie in Asien und man durch “Berisha” Freunde, die Sache erledigen liess.

Der uralt Investor Anuar Rizvik, wurde in Tirana - Albanien in die Luft gesprengt

Identische Anschläge auch gegen Hochspannungs Masten, organisierte das vom Westen, der KAS aufgebaute Verbrecher Kartell, von Salih Berisha in 1997-2000 vor allem. Videos aus Tropoje aus der Zeit, belegen, diese primitiven Banditen, welche sich auch in Deutschland tummeln. Idajet Beqiri, schreibt das Selbe, das Berisha Militante überwiegend hinter den Anschlägen stehen, aber oft wegen geschäftlichen Gründen, was zuvor von einer Verbrecher Polizei geschützt wurde. Tritoli që bie era Berishë Publikuar më 25.01.2014 | 13:42 Av. Idajet Beqiri

Artan Didi: Shpërthimet me tritol organizohen në një qendër të fshehtë, atentatet të nxitura politikisht

Das Westliche Modell der “Schock Therapie", welches die Wirtschaft zerstörte, Parnter des Westens, überall nur die dümmsten Kriminellen wurden, für dubiose Bestechungs Geschäfte rund um Privatisierung, und Lizensen. Deutsche als Bestechungs Motor vorne weg und in Folge gab es allein 8.200 Tode nur um Grundstücks Schiessereien der selbst ernannten Land Banditen, wo es 4.000 Tode in 45 Jahren des Steinzeit Enver Hoxha Kommunismus nur gab. Mit Morden im Ausland, 1997-1998 hat Albanien inzwischen ca. 12.000 Tode, in nur guten 20 Jahren, dank dem westlichen Modell, den Tourismus zerstört und die Intelligenz ist überwiegend ausgewandert. Normal:

Destan Gjeta, mit Interpol Haft Befehl festgenommen: Salih Berisha’s Man bei der Bulqize Chrom Mafia

Nach Drogen, Waffen Handel ist die Nr. 3 die Pharma und Arzt Mafia in Albanien

Verurteilte “Most Wanted” als Partner des Westens, rund um Frauen- Drogen- Waffen Handel und ordinär kriminell: Muster Beispiel: 2 aktuelle Geschäfte des Westens, der Österreicher und Deutschen, mit der übelsten Langzeit Mafia, welche im Detail bei uns vor Jahren geschrieben steht, ebenso bei wikileaks auftaucht. Die Intelligenz wandert gezielt aus, weil die westlichen Lobbyisten und Firmen nicht ihre Korruptions Partnerschaften mit den übelsten Clans beenden.

Erpressung, Deutscher Bestechungs Lobbyismus und alle Lizensen im Debakel rund um die Hafen Durres werden überprüft

Agron Gropa verurteilter Chef des Patos - Fiere Mafia Clans und der “Pelikan Security” Interpol gesucht und nun verhaftet

Die Fakten der Zusammenarbeit, mit primitiven Clans, in der Politik ist überall identisch, was Abzocker, Berufs Lobbyisten beteiben, welche schlimmer wie die Camorra im Balkan hausen. Der Kosovo ein totales Debakel der UN, wobei die komplette UNMIK Leitung die Verantwortung hat, für die übelsten Korruptions Geschäfte, und später die Kosovo Regierung. Auch hier vorneweg Deutsche, wie Joachim Rückers, oder Michael Steiner, wie Graf Lambsdorf (siehe auch mit der Russen Mafia, Schweizer Banken usw). Die OSCE Botschafter wie Eugen Wohlfahrt, Wolfgang Grossruck, werden massiv von der Bertelsmann’s Stiftung sogar kritisiert, welche total versagt haben. Diese Staatlich finanzierte Stiftung, braucht dazu etliche Jahre länger, als wir um diesen korrupten Sauhaufen, der von der Mafia übernommen wurde, so zubeschreiben.

 

Direkt in Plepa bei dem Militär Stützpunkt, wo im Umkreis, die komplette Prominenz der Kosovo, Albanischen, Mazedonischen Verbrecher Banden, illegal auf gestohlenen Grundstücken bauten, inklusive den US Gangster wie Sahit Muja, oder auch die Albanische Dulaku Gruppe und der Umschlags Platz für gestohlene Autos war natürlich auch nicht weit. Zum akutellen Anschlag dort.

Eine der üblichen Baufirmen: “Enigma” Eigentümer Xhemal Cela, aus der berüchtigten Drogen Polizei Mafia aus Tropje, dem Cela Clan, welche wie 300 andre Appartment Häuser keine Baugenehmgiungen in Tirana haben, ebenso nicht im Bezirk Durres. Keiner will den Bauschrott kaufen, wobei Enigma, die ‘Appartments, wie saures Bier anbietet. Xhemal Cela, gehört zum Verbrecher Klan des Ilir Meta, heiratete eine Cousine von Ilir Meta, dem Frankenstein der Albanischen Politik und ein Produkt der Deutschen AA Inkompetenz und Betruges in 1999, vor allem von Joschka Fischer und den Verrückten Mafiosis der FES. Xhemal Cela, verstarb im Krankenhaus heute Nachmittag und war mit seiner “Enigma” Baufirma in unzählige Grundstücks Streitigkeiten verwickelt, weil er mit Politiker Protektion als Ilir Meta Verwandter, einen Farb Kopierer hatte, für gefälschte Grundstücks Urkunden und Lefter Koka der Partner im Bezirk Durres, auch mit anderen Verbrechern, wie den Tragaj Brüdern gut verbunden war. Ziegenhirte macht auf Gross Bauunternehmer, nur weil er die Cousine des Ilir Meta geheiratet hatte und verschuldete sich bei Mafia Geldgebern immer mehr, wo er keine Bau Aufträge mehr füllte ab 2012!


das brennende Auto in Mitten von Hunderten von extrem kriminellen Clans, welche dort illegal bauten, was im Vasil Hila Skandal vor 10 Jahren auch schon bei Gericht dokumentiert war, wo es bis zu 15 Jahren Haft gab. Heute ist die Justiz vollkommen ruiniert, durch die Justiz Aufbauer der EU und der Deutschen und Nichts existiert mehr, ausser Idiotie.


Das Auto von Xhemal Çela , direkt verwandt mit dem Tropoja Cela Polizei und Drogen Clan, des Salih Berisha. Unweit davon an der Nord Seite des Militär Stützpunktes, befand sich der Super Mafia Stützpunkt Nr. 3, Nr. 1 in der Rruga Taulantia, und Nr. 2 ein Lokal, wo die Lulzim Berisha Bande wohnt, bei dem Bahnhof. Partei übergreifender Verbrecher Clan, des Landraubes und der Geldwäsche, was wohl jetzt ihm zum Verhängniss geworden ist.

Seinen Bruder: Stadt bekannter Durres Verbrecher als Vize Bürgermeister und Chef der Landraub Mafia.

Adrian Cela

Adrian Cela, hat man in Durres angeklagt: Handlanger der Mafia: extrem kriminell und korrupt. Als Vize-Bürgermeister zerstörte er die Durres Küste, indem er Verbrecher in die Stadt und Bau Polizei einsetzte, wobei der Bürgermeister Vangjush Dako, selbst Bau Insepktor im kriminellen Enterprise des Ilir Meta, mit seinem Bürgermeister Miri Hoti vor über 10 Jahren war.
Der Durres Vize Bürgermeister: Adrian Cela, Profi Gangster im Langzeit Betrieb, Vertretet der Mafia Familien Gjoka, Hasanbeliu, Koka! Betonierung der Innenstadt, der Küste und Öffentlichen Strände wie illegalem Grundstücks Handel, Betrug an der neuen Promenande und rund um die illegalen Appartmen Blöcke der Neu Zeit in der Rruga Taulantia.

Einem der Partner im kriminellen Enterprise, hatte man einen der höchsten Posten im Rathaus Durres gegeben: in 9/2013

Die Italiener verhaften den Durres Stadt Architekten: Adlei Likmeta und das normale Chaos

Typischer Anschlag vor 2 Tagen: gegen einen Berisha, Orts Vorsteher: Fredi Berberi, der überall grosse Grundstücke verkaufte, ohne jede Gesetzes Grundlage, an die Partei Gänger, wie in einem Vandalen Land Raub Modell. Lt. Gesetz Alles wertlose Grundstücks Urkunden an der Küste, weil so ein Ortsvorsteher, keinerlei Kompetenz dafür hat. Folgen einer kriminellen EU Politik, mit der Dezentralisierung.

9/2/2013

Die EU Dezentralisierungs Programme haben Albanien vernichtet: Auran Tare über die Kultur-, Tourismus und Umwelt Vernichtung

Der EU und USA, reichte es aber nicht nur die Administrationj durch die Dezentrlaisierung zuzerstören, sondern, ebenso die Justiz, Bildung und Krankenhäuser, denn nur dann gibt es billige Privatisierungs Profite. 90 % der Gelder in Haiti wandern in die Taschen der Helfer, denn es ist das grössten Mafiöse Construkt der Welt, neben den Betrugs Bankern. Aufbau- und Entwicklungshile wird direkt unterschlagen, mit den dümmsten Partner der jeweiligen Regierungen, was die echte Mafia seit Jahren erblassen lässt, und selbst Terroristen Zirkel, haben inzwischen Hilfs Organisationen gegründet, so lukrativ ist dieses Geschäft der EU, USA und deren Organisationen. 6 Milliarden € war dr Profit in die Consult Taschen der SPD unter Heidemarie Wieczorke-Zeul, und eine Grüne Uschi Eid durfte bei dem Raubzug in Afrika auch nicht fehlen.

Kush fshihet pas 22 sulmeve me tritol dhe zjarr në 4 muajt e fundit

Kopertina e DITA-s

Postuar më: 24 Janar, 2014 tek Kopertina

Kush fshihet pas 22 sulmeve me tritol dhe zjarr në 4 muajt e fundit

gazeta dita cover

Redaksional

Ka nisur të bëhet e rrezikshme. Dje kishte një tjetër shpërthim tritoli të telekomanduar në Durrës, në automjetin e një biznesmeni. Shpërthimi i radhës. Nëse hedhim një vështrim në 3 muajt e fundit, kuptohet lehtësisht se intensiteti i akteve dhe shpërthimeve të tilla në këto muaj është i pakrahasueshëm. Asnjëherë më parë në dekadën e fundit nuk ka pasur një numër kaq të dendur shpërthimesh të telekomanduara apo kërcënimesh të ngjashme të kryera me djegie.

Objektivi i sulmeve të tilla në tre raste kanë qenë zyrtarë dhe përfaqësues politikë, Besnik Dervishi, Prefekti i Vlorës, Fredo Berberi, kryetar komune në Vlorë dhe kryetari i PD-së së Pogradecit Luan Lipo. Pak ditë më parë, Gjergj Bojaxhiut, një ish zyrtar i lartë i qeverisjes së PD-së i dogjën 2 automjetet në oborrin e shtëpisë.

Atentatet kanë pasur objektiv edhe një kategori tjetër personash që janë kryesisht biznesmenë si dhe shtyllat e tensionit të lartë.

Sikundër rezulton në të paktën 3 raste objektivat kanë qenë rangje dhe përfaqësues politik. Kjo është një e dhënë shumë e rëndësishme. E cila ngre teorikisht dy opsione logjike: Ose kriminelët apo organizatat kriminale kanë fituar një vetëbesim të fortë (që nuk e kanë pasur më parë ) për të ngritur dorën ndaj përfaqësuesëve politikë. Ose kriminelët dhe organizatat nuk veprojnë thjesht si të tillë por kanë dhe prapavijë apo orientim të qartë politik në aktet e tyre, pra krimi është zbatues i një skenari dhe jo urdhërues i tij.

Duhet një hetim i gjithëanshëm dhe rast pas rasti për të bërë këtë ndarje, por ajo që ne dimë me siguri sot është fakti se tre politikanët që kanë rënë pre e këtyre atentateve apo mesazh-atentateve, kanë një të përbashkët: Ata kanë deklaruar përpara hetuesve se nuk kishin asnjë ide se kush mund të ishte autori apo personi i interesuar në eliminimin e tyre fizik. Të tre personazhet nuk kanë identifikuar një rrezik potencial për të cilin ata kishin dijeni, apo ndonjë konflikt. Është një përkim interesant pasi u jep ngjarjeve dhe një tjetër të përbashkët: Autorët kanë avantazh elementin e befasisë dhe të imunitetit ndaj çdo lloj dyshimi të arsyeshëm ndaj tyre.

Nga ana tjetër konteksti në të cilën kanë ndodhur ngjarjet nuk flet për ndonjë vullnet apo sipërmarrje të njëanshme të ndonjë grupimi kriminal. Asnjë goditje e rëndësishme e ndonjë grupimi kriminal nuk ka ndodhur në 3 muajt e fundit. Për më tepër, organizatat kriminale kanë një tipar dallues, kur ato nisin goditjet dhe ndihen të kërcënuara nga hetimi i aktivitetit të tyre, nuk i japin menjëherë mesazhet në rangjet e politikës, por fillimisht ato çojnë mesazhe kërcënuese tek drejtuesit e policisë, prokurorisë, gjykatat, e më pas kur rrethi shtrëngohet edhe më shumë ato godasin dhe në nivelin më të lartë, në nivelin “TABU”, atë politik.

Policia, prokuroria, gjykatat duken shumë larg suazës së këtyre kërcënimeve dhe duket se goditjet janë të përqëndruara qartësisht si mesazhe në nivel politik në të paktën tre raste shtuar dhe rastin e katërt me Gjergj Bojaxhiun.

Këto katër ngjarje flasin për 4 atentate dhe sinjale dërguar personave me valencë politike. Në të katërta rastet objektivi i atentateve nuk ka humbur jetën por është e qartë se mesazhi është dhënë. Të para në kontekst këto ngjarje janë shoqëruar edhe me atentate të natyrës strategjike terror-mbjellëse siç ishin edhe atentatet ndaj shtyllave të tensionit të lartë dy javë më parë. Gazeta DITA risolli në vëmendje ngjashmërinë e këtyre atentateve ndaj shtyllave me periudhën 1999-2002 kohë kur eksponentë të PD-së u angazhuan në kryerjen e akteve të tilla, gjatë opozitës së atëhershme të kësaj partie, ku Riza Mala ishte atentatori tipik i lidhur me demokratët.

Sikur të mos mjaftonin shpërthimet, reagimet e PD-së për të gjitha rastet kanë qenë tepër të egra duke akuzuar apriori për autorësinë e tyre qeverinë ndërsa kjo parti si rregull duhej të bënte thirrje për identifikimin e autorëve dhe jo paragjykimin e tyre. PD-ja menjëherë pas atentateve në mënyrë të pabazuar paragjykon autorët duke krijuar një mjegull të panevojshme, që vetëm zbardhjes së ngjarjeve nuk i shërben, në mos, ngatërron më keq hetimet dhe krijon imunitet në distancë për autorët, cilëtdo qofshin. Këtij qëndrimi të PD-së i shtohen dhe deklaratat e përditshme ku kjo parti kujdeset me sa mundet që të krijojë idenë se situata e rendit është jashtë kontrollit. Nga ky vështrim i përgjithshëm i ngjarjeve që kanë ndodhur bëhet e qartë se goditjet po vijnë në nivel politik, po kombinohen me goditje tipike terroriste në hedhjen në erë të shtyllave të tensionit të lartë dhe po shoqërohen me qëndrimin mjegull-krijues të opozitës dhe sidomos PD-së e cila vetëm sa shton klimën e terrorit dhe krijon amulli në popull por krijon dhe siguri në distancë për autorët e ngjarjeve.

Goditjet dhe mesazhet me tritol kanë kapur nivelet politike por nga ana tjetër po shoqërohen dhe me solidaritet politik. Duket sikur vala e terrorit ka tashmë dhe aleatët e saj në rangje politike.

E gjithë kjo klimë mund të jetë çdo gjë, përveçse klima e një shteti normal dhe shteti të së drejtës. Policia, prokuroria dhe sidomos Shërbimi Inteligjent, kanë për detyrë themelore, kushtetuese të analizojnë ngjarjet dhe të shquajnë qartë kush dhe pse po jep mesazhe me tritol në rangje politike dhe jo vetëm.

Ka nisur të bëhet shumë serioze, ndaj dhe reagimi duhet të vijë i tillë, tashmë jo vetëm jetojmë në një klimë terrori, por nëse organet ligjzbatuese nuk bëjnë dot gjë për të identifikuar dhe ndëshkuar autorët dhe frymëzuesit, kemi për të kaluar në institucionalizimin e terrorit.

Kjo do ishte një dhuratë e hidhur dhe një fatkeqësi për të gjithë shqiptarët, pavarësisht se politikisht dikujt mund t’i leverdiste.

 

* * *

Në katër muaj, 22 atentate me eksploziv

Rriten frikshëm atentatet me eksploziv, kryesisht të telekomanduar, ndaj zyrtarëve të lartë të shtetit, policëve dhe biznesmenëve. Në shumë prej tyre duket qartë dora e profesionistëve të një grupi të organizuar kriminal dhe të strukturuar, që vepron me skenar të parapërgatitur në çdo detaj. Qëllimi është i qartë, eleminimi i shënjestrës. Kurse në të tjerat, janë kallëpe tritoli të hedhura nxitimthi me fitil zjarrpërcjellës, që sipas ekspertëve, janë shenja paralajmërimi apo shantazhi. Kurse në një rast, atë të Gjergj Bojaxhi, shantazhi është bërë nëpërmjet djegies së dy makinave që ishin parkuar në oborr. Në katër muaj e gjysmë, ose më saktë që prej 8 shtatorit të vitit të kaluar dhe deri ditën e djeshme, kur u regjistrua sulmi i fundit profesionist, numërohen 22 atentate me lëndë plasëse dhe shumë pak ngjarje të zbardhura dhe me autorë të arrestuar. Ekspertë të Policisë së Shtetit mendojnë se ose është një grup i vjetër kriminal i njohur për atentatet me mina të telekomanduara, një celulë e vjetër e grumbulluar dhe organizuar, ose mund të jenë edhe njerëz që dikur kanë punuar në polici dhe i njohin shumë mirë eksplozivët. Aktet më të rënda njihen ato të hedhjes në erë të shtyllës së tensionit të lartë në Milot me parulla politike, atentati ndaj kryekomunarit Fredo Berberi, atentati i dështuar ndaj prefektit të Vlorës, Besnik Dervishi dhe ai i djeshmi ndaj biznesmenit të ndërtimit, Xhemal Çela. Atentatet më të bujshme kanë gjurmët e eksplozivit C4 të telekomanduar. Mesatarisht numërohen mbi 5 atentate në muaj, ose një çdo 6 ditë.

8 shtator, eksploziv emigrantit për hakmarrje

Një automjet ka shpërthyer në ecje e sipër ndërsa në të gjendeshin katër persona, mes tyre edhe një fëmijë. Akti i rëndë ndodh në mes të ditës dhe në mes të Tiranës. Shënjestër e atentatit të telekomanduar ishte emigranti i kthyer nga Belgjika, Petrit Marku, nga Mirdita, që mbeti i plagosur rëndë. Shkak u dyshua hakmarrja për një vrasje të vjetër, por nuk ka ende të ndaluar.

 

12 shtator, atentat edhe shefit të Komisariatit nr. 1

Persona të panjohur kanë vendosur një sasi eksplozivi në makinën e shefit të krimeve të Komisariatit numër 1 në Tiranë, Artur Hyka. Makina ka shpërthyer në orët e para të mëngjesit të sotëm, por fatmirësisht pa shkaktuar të lënduar. Policia po heton në disa pista, ndërsa dyshohet se ngjarja ka ndodhur për shkak të detyrës. Edhe për këtë ngjarje nuk është bërë identifikimi i autorëve.

 

16 shtator

Një sasi e konsiderueshme eksplozivi i telekomanduar, i është vendosur brenda në makinë efektivit të policisë rrugore të qarkut të Lezhës, Kujtim Çardaku. Shpërthimi u shënua rreth orës 18:30 minuta në qendër të qytetit të Shkodrës, afër sheshit “Luigj Gurakuqi”. Shkak dyshohet detyra që ka kryer efektivi më parë në qytetin e tij, ndërsa mbeti i plagosur rëndë nga atentati. Nuk ka asnjë të arrestuar.

 

24 shtator, hidhet në erë makina e biznesmenit

Automjeti i një biznesmeni është përshirë nga flakët si pasojë e një shpërthimi të ndodhur pranë Kodrave të Liqenit Artificial, në Tiranë. Mjeti luksoz “BMË X6” ishte në pronësi të biznesmenit Andrea D., dhe ishte parkuar pranë një lavazhi që prej mëngjesit, në një ndër zonat më të frekuentuara nga kryeqytetasit. Fatmirësisht nga shpërthimi i automjetit nuk ka të lënduar, ndërkohë që janë dëmtuar dy automjete të tjera.

 

24 shtator, dështon atentati ndaj kryekomunarit

Persona të panjohur kanë vendosur një sasi tritoli poshtë automjetit të kryetarit të komunës së Golemit, Agron Agalliu. Fatmirësisht lënda plasëse, e mbështjellë me një qese plastmasi, ka rënë nga makina dhe nuk ka shpërthyer. Banorët e zonës kanë njoftuar policinë, e cila konfirmoi se bëhej fjalë për një sasi tritoli, të cilit ishte vendosur një mekanizëm që komandohej me telefon, por rënia shmangu atentatin.

 

1 tetor, i hedh kallëpin ish të fejuarës

Ndarja e një çifti të fejuarish është bërë shkak që djali të hakmerret duke hedhur eksploziv te shtëpia e prindërve të saj. Tritoli i shpërthyer dëmtoi banesën e familjes Nikolli në Krujë dhe për fat të mirë nuk pati të lënduar. Policia hetoi ngjarjen dhe dy ditë më pas arrestoi si të dyshuar 24-vjeçarin Ardit Roshi, kurse motivi i krimit është hakmarrja e të riut për ndarjen.

11 tetor, tritol avokatit dhe parukerisë

Një shpërthim i fuqishëm shkatërroi pjesërisht zyrën e avokatit Shkëlqim Frangu, në qendër të qytetit të Krujës. Ndërsa shpërthimi tjetër me tritol ndodhi mëngjesin e së mërkurës në parukerinë e Rajmonda Shegës nga fshati Nikël (disa kilometra larg prej qytetit Krujës). Pas kryerjes së veprimeve hetimore paraprake, hetuesit e çështjes deklaruan se dy shpërthimet me eksploziv nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën.

24 tetor, tritol makinës së policit

Dy të rinj u arrestuan dy ditë pasi makina e një efektivi policie në Kombinat shpërtheu i parkuar pranë komisariatit. Renato Kazani dhe Shaban Lami janë në qeli pasi akuzohen se në një sherr të ditëve më parë, janë hakmarrë me lëndë eksplozive ndaj makinës së Shkurt Toplanit. Një prej të ndaluarve mësohet se është edhe efektiv policie (Lami). Nga shpërthimi pati vetëm dëme materiale.

 

27 tetor, eksploziv shefit të Policisë Gjyqësore

Persona të paidentifikuar kanë vendosur poshtë makinës së shefit të Policisë Gjyqësore Sarandë një sasi eksplozivi. Ngjarja ka ndodhur lagjen numër 3 në qytetin bregdetar. Mësohet se lënda plasëse është vendosur në makinën e shtetasit Altin Abduli. Nga shpërthimi i lëndës plasëse nuk pati persona të lënduar. Nuk ka ende një të arrestuar për krimin dhe shkak dyshohet detyra që ushtronte i dëmtuari.

 

10 nëntor, atentat kreut të FRESSH-it

Një sasi tritoli i është vendosur makinës së kreut të FRESSH-it në Elbasan, Vangjel Ranxha. Lënda eksplozive ka shpërthyer, por fatmirësisht nuk ka shkaktuar të lënduar. Mësohet se automjeti me targa angleze ishte i parkuar pranë banesës së tij në lagjen “Syrja Dylgjeri”, në kohën që ka shpërthyer. Nga shpërthimi automjeti ka pësuar dëmtime në pjesën e përparme. Policia ka nisur hetimet, por nuk ka të arrestuar.

 

23 nëntor, atentat shefit të Klubit Elbasani

Një sasi e vogël eksplozivi u vendos pranë banesës së shefit të Klubit Sportiv Elbasani, që shkaktoi dëme të shumta materiale dhe panik te banorët e pallatit që ndodhet përgjatë bulevardit “Aqif Pasha”. Tritoli është vendosur para derës së banesës së Erjon Sqapit. Ish-tekniku i klubit ka deklaruar se ka marrë kërcënime për të cilat dhe ka denoncuar. Dyshohet se autorët e kërcënimeve janë prindërit e futbollistëve.

 

3 dhjetor, përgatisnin eksplozivin, plagosen vetë

I vendoset tritol një automjeti në zonën e Vaqarrit në kryeqytet, mbetet i plagosur një person. Ngjarja është shënuar në afërsi të zonës së njohur si “Ish-pularia” dhe u plagos Roland Cakërri. Por nga hetimet e mëvonshme rezultoi se kanë qenë dy të rinj që në makinën e tyre mbanin eksplozivin që shpërtheu aksidentalisht dhe policia i arrestoi pasi hetoi ngjarjen. Fillimisht u dyshua për atentat.

 

13 dhjetor, C4 prefektit Dervishi

Mëngjesin e 13 dhjetorit, pak sekonda pasi prefekti i Vlorës, Besnik dervishi zbriti nga vetura e tij personale, efektivi i Gardës në kontroll rutinë te hyrja e Kryeministrisë, zbuloi kallëpin me 200 gramë C4 të telekomanduar, që për fat të mirë nuk shpërthehu. Për ngjarjen ka dy të dyshuar si përdorues të kartës e telefonit, por asnjë të ndaluar. Ngjarja u dyshua se kishte si motiv detyrën.

 

18 dhjetor, tritol lokalit pas plagosjes së pronarit

Një sasi eksplozivi ka shpërthyer në orët e para të ditës në një lokal pranë “Shkollës së Baletit” në kryeqytet. Por fatmirësisht si pasojë e shpërthim ka pasur persona të lënduar, vetëm dëme materiale.
Policia mbërriti menjëherë në vendngjarje dhe nisi hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes. Vetëm disa muaj më parë, kur ky lokal ishte duke u ndërtuar, është plagosur shtetasi Fatjon Dauti, pronar i lokalit.

 

28 dhjetor, tritol makinës së kreut të Ujësjellësit

Një shpërthim i fuqishëm me tritol në qendër të Ersekës ndodhi teksa pronari i mjetit të dëmtuar, drejtori i Ujësjellësit Oresti M., ka qenë duke festuar me kolegët e punës me rastin e fundit të vitit. Autorët e paidentifikuar hodhën kallëpin drejt mjetit dhe u larguan. Për fat të mirë dëmet ishin në materiale. Dyshohet se shkak i sulmit ka qenë detyra, por ende nuk ka një të arrestuar për ngjarjen.

 

31 dhjetor, hidhet në erë shtylla e tensionit

Persona ende të panjohur, vendosën natën e Vitit të Ri, nga 16 kallëpe tritoli në secilën këmbë të shtyllës së tensionit të lartë të Interkonjeksionit Tiranë-Podgoricë, në Milot, me qëllim për ta rrëzuar. Ka shpërthyer vetëm një pjesë dhe shtylla nuk u rrëzua. Akti u cilësua terrorist dhe me motive politike, për shkak se u gjetën edhe dy parulla ku shkruhej “Taksat” dhe “Nafta”, referuar rritjes së tyre.

 

6 janar, granatë kreut të PD-së Pogradec

Shpërthim granate në banesën e kreut të Partisë Demokratike në Pogradec. Shpërthimi ka ndodhur gjatë orëve të vona, duke zbardhur 6 janari, në lagjen nr. 1 të qytetit. Luan Lipo tha se shkak është posti që mban si kreu i PD-së, por policia tha se dyshohen edhe konfliktet banale. Nuk ka asnjë të arrestuar. Lipo dhe familja e tij u morën në mbrojtje. Shpërthimi shkaktoi dëme materiale.

 

19 janar, Gjergj Bojaxhiut i djegin 2 makinat

Persona ende të paidentifikuar, kanë depërtuar në brendësi të shtëpisë së Gjergj Bojaxhiut, ish-drejtorit të KESH-it dhe INUK-ut, ndërsa spërkatën me benzinë dy veturat “Fiat” të tij të parkuara në oborr dhe më pas i vunë zjarrin. Flakët shkrumbuan mjetet dhe Bojaxhi denoncoi ngjarjen në policinë e Tiranës. Ngjarja ndodhi në Farkë, ndërsa dyshohet se sulmi ka qenë i qëllimshëm.

 

20 janar, atentat kryekomunarit Berberi

Atentat kreut të komunës Qendër në Vlorë, Fredo Berberi. Ngjarja ndodhi në bulevardin “Ismail Qemali”, pasdite, teksa zyrtari lëvizte me fuoristradën e tij. Shpërthimi i telekomanduar shkaktoi plagosjen e tij të rëndë. Autorët mbeten të panjohur, kurse policia po heton në disa pista, si detyra që ushtronte dhe konfliktet e pronësisë me banorët e komunës për tokat e bregdetit.

 

20 janar, tritol komisariatit Fushë-Krujë

Një sasi e vogël eksplozivi ka shpërthyer mbrëmjen e kësaj date në ambientet e policisë së Fushë-Krujës. Persona ende të paidentifikuar, por që mund të jenë të pakënaqur nga aksionet e fundit në këtë zonë, sulmuan me tritol dhe dëmet ishin materiale. Megjithëse u shoqëruan disa kontigjente të krimit në zonë, që njohin dhe lëndët plasëse, nuk është bërë asnjë arrestim për ngjarjen.

 

21 janar, tritol kryegardianit të Fushë-Krujës

Një sasi eksplozivi tritol ka shpërthyer mëngjesin e kësaj date në Kamëz, te dera e familjes së shefit të Policisë së Burgut Fushë-Krujë, Lulzim Haxhia. Dëmet ishin vetëm në materiale dhe panik tek pjesëtarët e familjes. Policia nisi hetimet, por nuk ka të arrestuar për ngjarjen. Kryegardiani ka thënë se nuk ka konflikte, por dyshohet se atentati ka ardhur nga burgu.

 

23 janar, plagoset në atentat biznesmeni

Xhemal Çela, një ndërtues i njohur në qytet prej vitesh, ndodhet në gjendje kritike për jetën në Spitalin Ushtarak. Po udhëtonte me veturën e tij afër Plazhit Iliria, kur ndodhi shpërthimi i telekomanduar i eksplozivit C4. Makina shkrumbohet plotësisht, dëshmitarët e shpëtuan. Kryhen 20 shoqërime, nuk kishte precedentë dhe konflikte. Hetohet konkurrenca nga rivalët dhe ndonjë borxh për biznes.

http://gazetadita.al/24-janar-2014/

visa Tirana FAZ und Co., als Otto Schily, Joschka Fischer und Co. im Dienste der Albaner Mafia mit vollen Wissen standen und Nichts gegen kriminelle Diplomaten dort unternahmen, weil man ja. u.a. das Flugplatz Geschäft mit Hochtief machen wollte und noch mehr Bundesdruckerei Geschäfte mit der Albaner Mafia, wobei bis heute die SPD Fuzzis und FES, mit der Prominenz der Verbrecher Cooperationen hat und auch finanziert.

 

Klaus Mangold
Profi im Lobbyismus, wie man an Griechenland, Serbien, dem Balkan sieht: Prof. Dr. Klaus Mangold
Prof. Dr. Klaus Mangold – ehemal. Vorstandsmitglied Daimler AG (Daimler musste 2010, eine 185 Millionen € Strafe bezahlen und hat für 3 Jahre einen FBI Aufpasser akzeptiert, u.a. wegen Bestechung ausl. Regierungen auch auf dem Balkan, wo man wie VW, seine Partner direkt im Drogen Handel hat.)
Die Geschichte der Internationalen Mafia!
Ost Ausschuss der Wirtschaft
Kompetenz Center bedeutet in diesen Kreisen. Know-how für Bestechung ausländischer Regierungen mit Hilfe und finanziert von der GTZ und KfW. http://www.ost-ausschuss.de/

aus Balkaninfo

So wurde der Ferronikei-Komplex, zu dem Minen und Metallgewinnungsanlagen zählen, gegen den Willen der Arbeiter für nur 33 Millionen Euro quasi verschenkt, obwohl auch höhere Gebote vorgelegen haben sollen. Nutznießer war das kasachische Unternehmen Alferon, an dem wiederum die deutsche Thyssen-Krupp beteiligt ist.
……………………………………………………….
Die deutschen Interessen vertritt dabei vor allem die Südosteuropa-Gesellschaft, deren Mitglieder einem Who is who der deutschen Wirtschaft gleichen. Man findet dort führende Finanzinstitute wie die Deutsche Bank, die HypoVereinsbank und Konzerne wie Siemens. Deren Fürsprecher im Kosovo war Michael Schäfer, ehemals Politischer Direktor im Auswärtigen Amt. In dieser Position hat sich Schäfer auch für den ehemaligen Premierminister des Kosovo, Ramush Haradinaj eingesetzt, der vom Internationalen Gerichtshof in Den Haag als Kriegsverbrecher angeklagt wurde wegen Verbrechen gegen die Menschlichkeit und Verstößen gegen das Kriegsrecht.
………………….
Frühzeitig haben sich auch deutsche Politiker immer wieder für eine Unabhängigkeit des Kosovo ausgesprochen. Gernot Erler (SPD), Staatsminister im Auswärtigen Amt, erklärte 2001 gegenüber dem Deutschlandfunk in Bezug auf den Kosovo, dass die Grenzen nicht unantastbar sind.
………………………
http://www.wsws.org/de/2008/feb2008/koso-f26.shtml

Kommentar: Die Privatisierung des Ferronikei-Komplex, gilt als kriminellsten Geschäft im Kosovo, wo einwandfrei auch nicht die besten Bieter zum Zuge kamen, und die Verbrecher Firma Thyssen (siehe Schreiber, U-Boote nach Athen mit faulen KfW Krediten usw..) erneut über Tarn Firmen auftrat. Natürlich immer dabei: Kriminelle Deutsche Diplomaten, welche die Kosovo Mafia, wie bewiesen Stapelweise mit Visas versorgte um Geschäfte zu machen.

Gut geschmiert und bestochen, dann wird man China Botschafter: Michael Schäfer im Kosovo, im Sinne von Frank Walter Steinmeier! Irgendwo müssen ja die 600 Milliarden € im Ausland verschwunden sein, wo der Thyssen Lobbyist: Michael Schäfer, eine wichtige Rolle spielt.

Michael Schäfer, ist ein Muster Beispiel, wie Politik und das Auswärtige Amt , von einer hoch kriminellen Mafia übernommen wird, nur um Geschäfte zu machen. Visa Besorgung für die Drogen Mafia, damit hatte Michael Schäfer nie ein Problem, weil die General Staatsanwaltschaft Berlin, Partner der Internationalen Mafia ist und solche Leute deckt. Aus der Körber Stiftung und heute Botschafter in China. Deshalb geht es halt mit solchen Leuten auch mit dem Export überall stark bergab, wobei dann die Export Garantien die Alternative ist, welche der Steuerzahler dann bezahlen muss, u.a. bei 400 Milliarden € fauler Kredite im Osten und im Balkan.
Rudelweise, werden Leute finanziert, die nur Eines kennen! Alles korrumpieren und Mafiöse Strukturen pflegen.aus

Das System des Hashim Thaci und als Lehrmeister Deutschlands grösste Verbrecher Organisation, die FES (Friedrich Ebert Stiftung – Berlin) Michael Schäfer der heutige China Botschafter lässt grüssen

Sowas ist heute Botschafter in China, ein Profi Krimineller, der für Thyssen unterwegs war! Hinzu kommt die Visa Geschäfts Beschaffung für die Albaner Mafia und Drogen Bosse, damit man Geschäfte machen kann, als Teil des Bestechungs System: Der Schaden geht in die Milliarden + hohe Kosten für den Ermittlungs Aufwand der Jusitz! Derartige Praktiken, werden siehe Visa Skandal direkt von der General Staatsanwaltschaft Berlin und den Korrupten Richtern des 27. Senates unterstützt, weil ja direkt erneut Deutsche Minister und andere Kriminelle in Berlin daran beteiligt sind.

Staatssekretär Ludger Volmer und seine Visa Skandale und Bestechungs Skandale mit der Bundesdruckerei in Albanien, Asien und Afrika

Ein Bomben Anschlag, in Lezhe gegen einen Klein Buss, wo die Bombe nicht explodierte, ein Konkurrenz Geschäft, wo die Berisha Leute, nicht mehr ohne Lizenzen fahren können.

noch ein grosser Anschlag, gegen einen Gangster in Skhoder

1/23/2014

Destan Gjeta, mit Interpol Haft Befehl festgenommen: Salih Berisha’s Man bei der Bulqize Chrom Mafia

Filed under: — Zogaj Leku @ 7:17 pm
Destan Gjeta, wichtiger Berisha Mann der Chrom Mafia von Bulqize, konnte erst jetzt festgenommen werden, mit der neuen Regierung und dem Innenminister Samir Mane, weil Salih Berisha den Verbrecher, trotz Internationalen Handel mit Militär Waffen schützte, wie andere Polizei Direktoren ebenso.
Deutsche Betrugs Lobbyisten, Politiker unterstützen bis zuletzt das kriminelle Enterprise des Salih Berisha, Sokol Olldashi und erkauften sich Lizensen der üblichen Bestechungs Orgie, im Hafen, wo nur noch Chaos herrscht. Wichtiger Mann von Berisha, ebenso die Hysenbelliu, wo Wolfgang Wohlfahrt so korrupt war, das er Schweigen musste zu den Parlaments Wahlen am 23.6.2013, und sich zur Hochzeit des Sohnes der Hysenbelliu einladen liess, ebenso Bier Reklame für die Bande machte.
Der Rdivan Bode, Salih Berisha Verbrecher, Destan Gjeta, wurde erst jetzt festgenommen, weil er Vollstrecker des Salih Berisha und der
Aktualitet
23 Janar 2014 - 15:49

“Kromi i përgjakur”, në pranga “i forti” i Bulqizës, Destan Gjeta

TIRANË - Arrestohet në Tiranë “i forti” i Bulqizës Destan Gjeta, pasi ishte i kërkuar për një vrasje dhe një plagosje të ndodhura në janar të vitit 2011. Burime nga Policia e Dibrës, kanë bërë të ditur se, gjatë ditës së sotme në Shkozë të Tiranës, në kuadër të operacionit policor të koduar “Krom i Përgjakur”, është bërë kapja dhe arrestimi e Destan Gjeta-s, 34 vjeç.

I arrestuari, është vënë në pranga pasi, akuzohet se në datën 5 janar 2011, ka qëlluar dhe ka vrarë Fehmi Kurçanin, ndërsa i plagosur ka mbetur edhe një person tjetër.

Sipas policisë, kapja e këtij personi të shumëkërkuar dhe me rrezikshmëri të lartë, është realizuar nga Drejtoria e Policisë Dibër në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, gjatë një operacioni të mirëorganizuar.

Destan Gjeta, akuzohet për veprat penale “vrasje në rrethana të cilësuara, kryer në bashkëpunim” , “armëmbajtje pa leje” dhe “shkatërrim prone me dashje”. Ai ishte i shpallur në kërkim pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Dibër ka caktuar ndaj tij masën e sigurisë “arrest me burg”.

Ngjarja për të cilën akuzohet ky shtetas, ku për për pasojë është vrarë një person dhe janë plagosur dy të tjerë ka ndodhur më datë 05.01.2011 në qendër të qytetit Bulqizë, ku u vra Fehmi Kurçanin dhe ka patur për motiv konfliktet për shfrytëzimin e galerive të kromit në mënyrë të paligjshme.

destan gjeta in me logo

(Në foto: Destan Gjeta, i kërkuar nga Interpol) - See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/kromi-i-p-rgjakur-n–pranga-i-forti-i-bulqiz-s-destan-gjeta-197268.html#sthash.aeOEzVCl.dpuf

System Betrug ohne Ende:
Samir Mane, übernahm die Firma der Österreicher

EU Debakel: Die Albanische Regierung erklärt die Dezentraliserung als vollkommen gescheitert

Das Albanische Volk: “Die Troika hat für Chaos und Null Justiz: Schuld”

 

Die Geld Vernichtungs Maschine OSCE in Tirana

 

Von der EU - USA korrumpiert - CoE Calls for Reform of Albania’s Judiciary

 

Gesundheits Minister Ilir Beqaj, über das Chaos der “Privatisierungs” Betrügereien, uralte Medikamente wurden eingekauft

1/22/2014

Nach Drogen, Waffen Handel ist die Nr. 3 die Pharma und Arzt Mafia in Albanien: Pharma Mafia: Clan Arben Imani

Filed under: — BuckZiesMutter @ 9:06 am

Das System wurde oft durch ausländische Organisationen aufgebaut, wobei bei der berüchtigten Kosovo Organ Klinik “Medicus", ein Deutscher Professor eingetragener Geschäftsführer und Haupt Anteils Eigner war. Die Italienische Mafia mischte auch kräftig mit mit Katholischen Hilfs Organisationen, welche direkt mit der Mafia Alles, während dem Kosovo Krieg in Dunkle Kanäle verschoben, bis die Leiter verhaftet wurden. Vor allem während dem Kosovo Krieg, war es lukrtaiv für die Pharma Mafia, uralten Müll in Albanien als Spende zu entsorgen, Steuer Vergünstigt natürlich.

Wenn man Tatenlos das muntere Treiben der Berisha Leute in den Krankenhäusern, vor 20 Jahren tolerierte, erhielt man wie ein Österreicher, den höchsten Orden von Berisha, inklusive Club Besuch, weil alle Disco’s, Bordell der Frauen Handel, fest in Hand der Berisha Polizei Direktoren.

Besonders beliebt ist bei Ausländischen Geldgebern, das man sogar Millionen spendiert, für Phantom Krankenhäuser, welche nie gebaut wurden.
Arben Imani, Fatmir Mediu, gehört zur ältesten Verbrecher Gang in Albanien, Aufbau Partner der PD von Salih Berisha, Partner der NATO, krimineller US- EU Politik Zirkel, man nennt sie die christliche Mafia in den USA. Nun wurde Badhyl Imami, 50 Jahre festgenommen, Sohn des Onkels, des Ex-Verteidigungs Minister Arben Imani, mit geschmuggelten Medikamenten, ca. 11.000 € umgerechnet ebenso, mit eigenem Schmuggler Pharma Ring, wo es wohl ca. 50 solcher Familien Construkte rund um Politiker gibt. Man beobachtete Badhyl Imami, schon 3 Jahre und seinen illegalen Handel und die Albanische Mafia, ist immer überrascht, wenn einer ihrer kriminellen Ringe enttarnt ist, weil in ihrer Dummheit die Banden, eigentlich Alles unterwandert haben, inklusive des NATO Generalstabes, wie die IEP Kosovo Militär Studie 2007 auf 124 Seiten festhält. Für Ratten der Politik und für Betrugs Firmen, das richtige Geschäftsfeld.


Në cilësinë e provave materiale u sekuestrua një sasi e konsiderueshme ilaçesh të ndryshme për shërimin e diagnozave të diabetit, zemrës, tensionit, syrit, antibiotik etj, medikamente të cilat arrijnë e vlerën e 11 mijë eurove.

700 mijë lekë të rinj ; 5500 Paund ; 7500 euro ; 100 Dollarë si dhe një automjet në pronësi të tij.

Geldwäsche für Terroristen, Drogen- Waffen- Pharma Handel - man ist in dem NATO Staat Albanien, der als Drogen Verteil Stelle der NATO aufgebaut wurde, mit dem Kosovo, aus dem NATO besetzten Afghanistan. Sicherung der Haupt Handels Wege und verkauft es mit Demokratie bringen und Wirtschafts Entwicklung.

Nach Drogen, Waffen Handel ist die Nr. 3 die Pharma und Arzt Mafia in Albanien, wobei viele Ärzte in Albanien nicht einmal studiert haben, weil sie dazu einfach zu dumm sind. 70 % der angeblichen Ärzte im Mutter Theresa Krankenhaus in Tirana, haben nicht einmal eine Lizenz. Wenn man einen Arzt aufsucht in Durres, kann man froh sein, wenn er lesen kann. Er muss selbst eine einfache Wund Behandlung erst einmal in einem Buch nachlesen was zutun ist. Teure ausl. technische Ausstattung, wandert in die Privat Kliniken der Ärzte, wobei die Privatisierung das dümmsten kriminelle Instrument des Westens in Albanien war, was die Verbrecher Umtriebe nur noch steigerte.

Alle Gesundheits Minister mit Ausnahme von Anila Godo, waren Dumm Kriminelle, reine Mafiosi und haben das Gesundheits System zum schlechtesten der Welt umgewandelt mit aktiver Hilfe u.a. der Deutschen KAS Vertreter. Ein Artikel gibt Auskunft.
Das Alles im Sumpf untergeht, auch die Medizin vor allem, hat Namen aus dem Ausland, wo sogar Krankenhäuser nur auf dem Papier entstanden. In den Krankenhäusern verrecken die Leute, weil auch über 50 % der Ärzte, nicht einmal eine Lizenz, oder Diplom haben. Natürlich ist man mit Langzeit uralt Kommunisten und Verbrechern unterwegs auch in 2013, wie Tritan Shehu, denn Kriminelle, arbeiten nur mit Kriminellen.

Albanische Krankenhaeuser: schlimmer als am Ende des 2 WK

Miliardat e kontrabandës së ilaçeve, do i kishin zili edhe trafikantët e drogës kolumbiane

Posted By Gazeta Telegraf On 21/01/2014 @ 11:32 In Kryesore,Politike | No Comments

Implikimi i strukturave shtetërore dhe mekanizmi i grabitjes së 6 miliardë lekëve çdo vit nga insulinat

Masakra e hajdutëve dhe e horrave me shëndetësinë, vazhdon të marrë përmasa të niveleve të mëdha me pasoja të rënda për qytetarët, por me mjaft fitime për mafien e bluzave të bardha dhe kollareve të skuqura nga gjaku i fukarenjve shqiptarë. Një specialist i farmaceutikës shqiptare deklaroi se, “nëse vetëm një hallkë të mos funksionojë, kriminaliteti bën punën e tij”. Sipas tij, pas drogës dhe armëve, farmaceutika është biznesi më fitimprurës dhe më i rrezikshëm. Në Shqipëri të gjithë këto hallka që funksionojnë sepse mafia ka uzurpuar dhe ka përzierë edhe barnat me leje dhe pa leje, por edhe lëndët narkotike. Shteti hesht sepse ata kanë uzurpuar shtetin dhe strukturat e tij. Deklarata e ish-kreut të Shërbimit Farmaceutik, se ky shërbim duhet vendosur mbi baza të reja ligjore-pasi ligji ekzistues që është në fuqi duhet bërë nga e para- tregon se ky institucion ka nevojë për njerëz që të rilindin këtë shërbimin dhe jo njerëz që kanë ardhur me thasë dysheku me vete, për t’i mbushur ato me paratë e taksave të qytetarëve. Dje gazeta “Telegraf”, botoi skandalin “e një kompanie farmaceutike, e cila ka deklaruar te ISKSH-ja dhe te Ministria e Shëndetësisë se ka futur 10 mijë insulina dhe janë rimbursuar 16 mijë, e ka rimbursuar për depo dhe ende asgjë për këtë. Kjo sepse ka humbur identiteti i farmacistëve. Farmacist mund të bëhet kushdo, kur do dhe si do. Ka rënë garancia e shërbimit farmaceutik”. Por kjo ishte vetëm maja e ajsbergut, pasi sot në redaksinë e gazetës, ka mbërritur një tjetër skandal i përmasave që do ta kishin zili edhe bosët e mafies kolumbiane të drogës. Sipas tyre thuhet se, artikulli tek gazeta “Telegraf” ishte shumë interesant. Kompania u shpreh e shqetësuar duke thënë se: “Por, ju bëjmë me dije, se edhe kompania jonë si një nga tre kompanitë importuese të insulinave ndihet tejet e shqetësuar pasi për një vit kalendarik, me insulinat tona diferenca (fiktiviteti) është 1.8 milion euro, ose rreth 2 miliardë e gjysmë lekë”.

Por, si qëndron e vërteta e insulinave që futen dhe tregtohen në vendin tonë?

Në Shqipëri janë tre kompani që sjellin insulinën dhe janë ndër tre kompanitë më prestigjioze dhe më me peshë në botë. Ato janë “Eli-Lili”, “Novonordis” dhe “Sanofi”. Këto tre kompani e fusin mallin në dogana dhe e shpërndajnë nëpërmjet distributorëve. Janë pikërisht disa nga distributorët dytësorë, të cilët në bashkëpunim me mjekun e familjes, farmacistin bëjnë masakrën më të madhe dhe që do e kishin zili edhe trafikantët e hashashit të Lazaratit. Nëse shteti do të gjejë se si ndodh ky abuzim, mjafton të marrë recetat e mjekëve dhe të kontrollojë farmacitë, ku janë shitur insulinat. Dhe do të shohë se një farmaci është furnizuar nga “X” distributor dytësor, fjala bie me 100 insulina me faturë. Duhet theksuar, pasi farmacitë, megjithëse të implikuaka, e duan faturën për justifikim. Na rezulton se farmacia ka shitur 100 insulina. Në këtë rast farmacia është në rregull dhe kontrolli verifikon Depon (Distributorin) dytësore. I kërkon se sa insulina ka blerë nga këto tre depot që e sjellin? Na del që depot e mëdha dhe kryesore e kanë furnizuar me 80? Atëherë, përse ti zotëri ke lëshuar faturën për 100 insulina?! Ose i ke marrë kontrabandë, ose ke prerë fatura fiktive. Nëse ka marrë kontrabandë do mbajë përgjegjësi për kontrabandën, për faturat, për insulinat e pakontrolluara nga qendra e kontrollit dhe laboratori. Në rastin e zakonshëm sikurse dhe ndodh që i pretë faturë farmacive për 100 dhe i jep 80, do të kontrollohet kartela e të sëmurit që ka mbushur mjeku dhe nëse ky person vuan vërtetë nga diabeti dhe ku i ka bërë analizat; kush e ka përcaktuar diabetik dhe me çfarë mjekimi është trajtuar? Pra, do na dalë se mjeku dhe farmacisti kanë mbushur recetën, ku gjithmonë, farmacisti ka rolin e ndërmjetësit kryesor midis mjekut që lëshon recetën dhe depos që e furnizon në mënyrë fiktive. Dhe kjo gjë del lehtë nëse specialistët e ISKSH-së janë në pozita të pa implikuara për veten e tyre, si dhe bëhet kryqëzimi i faturave të atij që i sjell, atij që i shpërndan, atij që shet dhe atij që rimburson. Kaq mjafton dhe shteti është në pozitën që i takon. Por, kjo nuk ndodh sepse hajdutët ordinerë vjedhin ditën dhe natën, pa ju nxirë faqja dhe pa pasur aspak mëshirë për qytetarët e varfër. Fillimi i hetimeve, dërgimi në qelitë e burgut, si dhe sekuestrimi i pasurive e vëna me gjakun e shqiptarëve janë e vetmja rrugë për abuzuesit dhe të gjithë ata politikanë që fshihen dhe drejtojnë këtë maskaradë. Deklarata tronditëse e ish-kreut të Urdhrit të Farmacistëve dhënë në TV, se: “Rreth 200 mjekë të ISKSH-së zotërojnë nga një farmaci që vetë i lëshojnë recetat, vetë i shkruajnë, vetë i ekzekutojnë. Ata kanë marrë nga një diplomë te “Kristali”, kanë marrë dhe provimin e shtetit dhe bëjnë dy punë, edhe mjekë edhe farmacistë. Kështu që, këto janë problemet sepse mbyllin ciklin dhe ISKSH duhet të merret me këto”. Vetëm për muajin tetor 2013 ISKSH ka rimbursuar rreth 1 miliard lekë për insulinat. Po ta llogarisim për 12 muaj mesatarisht, bie rreth 12 miliardë lekë rimbursime, ose rreth 8 milionë euro në vit vetëm për 1 artikull. “Vetëm unë,- tha dje për “Telegraf”, një nga tre përfaqësuesit e kompanisë,- humbas nga kjo shumë 1.8 milion euro. Të tre kompanitë humbasim rreth 4.5 milionë euro, të cilat ose duhen konvertuar në insulina ose janë para të grabitura me fatura fiktive që duhet të kthehen në arkën e shtetit shqiptar”. Mos të harrojmë se po flasim dhe po llogarisim vetëm për 1 artikull mjekësor. Por, skandali vazhdon edhe me tej kur institucionet, spitalet dhe ISKSH-ja nuk bëjnë transparente detyrimin e tyre institucional, ku të ketë shifra publike se sa rimbursime janë bërë dhe të cilës firmë apo kompani. Në këtë mënyrë edhe vetë kompanitë janë të interesuara të kontrollojnë artikujt e tyre dhe ato të konkurrencës. Të fituar janë pacientët, shteti dhe vetë bizneset e ndershme. Por, ky akses nuk bëhet i mundur, me qëllimin e vetëm sepse do u dalë boja hajdutëve të ISKSH-së, mjekëve batakçinj, grosistëve të distributorëve dytësorë dhe falsifikatorëve të farmacive. Ne përsëri do të japim fakte tronditëse për insulinat dhe artikujt e tjerë, një pjesë e së cilës kanë çmime 500% më të shtrenjta se vendi i origjinës.


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/miliardat-e-kontrabandes-se-ilaceve-do-i-kishin-zili-edhe-trafikantet-e-droges-kolumbiane/

Damit Idioten, die sich nun Ärzte und Krankenhaus Direktoren nennen, aber dümmer wie Analphabeten sind (“functional illiterate”), etwas kostenlos zum Essen bekommen, organisiert man diese Konferenzen, obwohl jeder weiss, das die Gestalten, sowieso Nichts kapieren.

Ebenso vollkommen sinnlos, schlecht organisiert die Tourismus Konferenz in 2011, wo Deutsche Professoren, jede Kooperation anschliessend ablehnten.

Gemeinsames Seminar mit Krankenkasse Albaniens

Auch verfügbar in shqip

Die Konrad-Adenauer-Stiftung in Zusammenarbeit mit der staatlichen Krankenkasse Albaniens, organisierte am 10. November 2011 im Hotel Sheraton in Tirana, ein Seminar zum Thema: „Krankenhausreform im Zentrum der Diskussionen um die Gesundheitskosten in Albanien”.

http://www.kas.de/albanien/de/pages/10725/

Die Bildung ist so schlecht in Albanien, das man von dem schlechtesten Bildungs System der Welt sprechen kann, weil Idioten Professoren, Dozenten, Lehrer werden, über ein Partei Buch.

Alles ist von der Berisha Mafia unter Kontrolle, die viel Geld verdient


Salih Bersiha’s University and education Mafia in Tirana, with Genc Pollo and Tonin Gjuraj

Part I: Der Betrug an Tausenden von Studenten mit ungültigen Diplomen, durch Betrugs Universitäten in Albanien

Auch am Fachbereich Informatik fehle es an allem: “Wir lernen nur Theorie. Es gibt überhaupt keine Computer.”…Fachkräfte verließen in Scharen das Land, es gab Schattenwirtschaft und Korruption. 1997 brach das Finanzsystem zusammen, in Albanien gab es Bürgerkrieg… aus dem Spiegel: Albanien: “So bekommt ihr nur Esel”

In allen Institutionen sind in Durres, inkompetente Gestalten mit falschen Diplomen

 

http://www.kas.de/albanien/de/pages/10725/

Ãrzte fordern die Ablösungs des Krankenhaus Direktors und prominenten Verbrechers: Genci Sinojmeri

Die totale Mafia Kontrolle, des Krankenhauses in Gjorokastre, durch die Sinomeri Mafia und von dem Kathastrophen Minister Vasili, dem die Weltbank einen Tender stornierte, wegen Betrugs Manipulationen.

Sowas gibts nur in Albanien und bei allen Behörden inzwischen!

Chaos Stadt Tirana: 60% der Ärzte in den Krankenhäuser haben keine Lizenz = LSI Analphabeten werden eingestellt!

Ab 2009, durch die Ilir Meta LSI Banden: Beherrscht von krimiellen und dummen Krankenhaus Direktoren, Pseudo Ärzten, die Strohdumm sind, konnte der neue Gesundheits Minister Vangjush Tavo, absolut Nichts mehr retten im Gesundheits Wesen von Albanien. Das war vor Monaten bekannt, das wie bei der Justiz, Polizei, allen anderen Institutionen mit dieser Regierung der Klientel Wirtschaft, Nichts mehr zuretten ist.

Die Krankenhaus Direktoren, identisch die Universitäts Rektoren, sind so strohdumm, das man die einfachste Verwaltung nicht mehr organisieren kann. Über 30 % der Patienten holen sich eine Infektion inzwischen, weil man sich ebenso verweigert, Krankenhaus Abfall zuentsorgen, oder man wirft Spritzen einfach aus dem Fenster.

Jedem Migrant und auch Ausländer, fällt sehr schnell auf, das die Zustände reine Anarchie sind, wobei es durchaus vo r10 Jahren noch gute Ärtze gab, welche mit einfachen Mitteln die Bevölkerung versorgte. Das Krankenhaus Wesen, ist wie in Griechenland ein Privatisierungs Opfer, wo dann Nichts mehr funktioniert.
>Italien und die verschwundenen Millionen für Fake Krankenhäuser in Tirana
Der Italienische Rechnungshof hat festgestellt, das 10 Millionen € in Tirana verschwanden für einen angeblichen Krankenhaus Bau, andere Gelder und Vermögen, bei den dubiostesten Grundstücks Geschäfte, wo 100.000 qm für 0,01 € pro qm verkauft wurden usw.. Und damals wurde ein 100.000 qm grosses Grundstück, für dieses “Mutter Theresa”Krankenhaus einer Hilfs Organisation übergeben. Die meisten Hilfs Organisationen und NGO’s, oder fast Alles sind von der Mafia unterwandert, was Nichts Neues ist.Das wertvolle Grundstück, wurde für 1.000 € verkauft und der Journalist Ilir Yzeiri fand heraus, das Verantwortliche und von der Justiz praktisch nicht belangt werden.

Ilir Yzeiri, fand heraus, das Verantwortliche für einen der grössten Betrügereien der Hilfs Organisationen in Albanien nicht belangt werden und das Vertrauen von der damals lebenden Mutter Theresa missbraucht wurde, wobei der Grundstücks Verkauf, wohl die dreisteste Frechheit ist.

Ministero degli Esteri

Dieci milioni in Albania per l’ospedale mai finito
Un altro spreco di dimensioni colossali citato dalla Corte dei Conti del Lazio è quello dei 20 milioni di euro stanziati dal ministero degli Esteri per la costruzione dell’ospedale “Nostra Signora del Buon Consiglio” a Tirana, Albania. Ospedale che non è stato completato: dei 20 milioni stanziati dalla Farnesina 10 sono andati persi prima che il progetto venisse revocato per impossibilità di essere portato a termine.
http://www.repubblica.it/politica

Nach den Richtern gelten Ärzte als die korrupteste Klasse in Albanien und sogar die Spanien sind entsetzt, wo ein Partei Buch Führungs Personal, die Krankenhäuser vollkommen abgewirtschaftet haben, obwohl sowieso Alles vom Westen gezahlt ist. Schlechter als zum Ende des 2 EK, ist die Gesundheits Vorsorge und die Krankenäuser. Die Ilir Meta Bande, hat gründlich gearbeitet, wie in 2006 der sogenannte Gesundheits Minister Nard Ndoka: Dummheit und Idiotie, wie überall in Albanien.

Angeblich gibt es seit 3 Monaten keine Medizin in den Kinder Krankenhäusern

Kommentar: In Deutschland gibt es keinen Rechnungshof, sogar Poltische Korruption ist strafbar. Also hat sich eine rein kriminelle Entwicklungshilfe entwickelt, als Vorbild für Mafiöse Zirkel der Consults und Verbrecher Banden der Politik und Stiftungen.

1/16/2014

68 Anzeigen liegen gegen den Bürgermeister von Vlore: Shpëtim Gjika vor

Filed under: — CrniLabudovi @ 8:57 am

Fakt ist heute nun im April 2014, das Shpëtim Gjika illegale Baugenehmigungen mit gefälschten Dokumenten, unterschrieb für 3 Firmen, wo die Firmen erst nach der Baugenehmigung gegründet wurden, was wohl Standard ist, diese Phantom Betrugs Firmen, welche plötzlich Grund Eigentümer sind und Baugenehmigungen erhalten. Der Präfekt von Vlore Besnik Dervishi, Ex-Bau- und Tourismus Minister, bezeichnet Shpëtim Gjika, als Mafia, was besonders deutlich wird, wenn man die Fakten rund um den verhafteten Super Mafia Boss: Albino Prudentino in Vlore kennt.

Alle Anzeigen (auch gegen die Grundstücks Direktoren und Planungs Direktoren der Stadt), wegen illegalen Bau Genehmigungen, oft in Verbots Zonen, anderen echten privaten Grundstücken und Duldung von gefälschten Urkunden, wie bei dem Lulzim Basha - Isufi Bau, wo Verstorbene wieder einmal die Notariellen Grundstücks Urkunden unterzeichneten, was unter dem den Berisha Justiz Ministeren mit Bujar Nishani erneut System wurde, das Kriminelle Klientel Notare wurden. In Durres wurde der Stadt Architekt verhaftet, ein gesuchter und verurteilter Drogen Boss und Verbrecher: Adlei Likmeta Man verkauft die Posten an Kriminelle, wie auch den verhafteten Skender Koni, was normal ist und erhält private Beteiligungen.

Etliche andere Bürgermeister sind angeklagt, wo es vor 8 - 10 Jahren noch bis zu 15 Jahren Haft gab, u.a. in Durres Skandal rund um Vasil Hila, sind solche Gerichts Verfahren heute eine Theater Show.

68 Anzeigen liegen gegen den Bürgermeister von Vlore vor, darunter mit vollen Wissen, illegale Baugenehmigungen für die Lulzim Basha- Isufi Mafia, welche die Bau Genehmigungen erpressten, weil man die Staats Zuschüsse für die Stadt Vlore, an diese Bau Genehmigung in der Verbots Zone koppelte. Heute kassiert, was morgen ist interessiert niemanden. Wie man Geld stiehlt zeigen die Internationalen mit Phantom Betrugs Projekten und der Finanzierung von unnützen Instituten und Vereinen.

Jetzt müssen die Top Sicherheits Experten wieder auftauchen, um einige schwere Fälle der Kriminalität vor Gericht zubringen.

Lehrmeister des Betruges, die vielen ausl. Institutionen, Lobbyisten und manchmal auch Botschafter und Diplomaten, welche zeigen, wie man mit gefakten Vereinen Geld verschwinden lässt.

Der EU Botschafter in Tirana: Ettore Sequi, als Motor eines kriminelles Enterprise, stiehlt mit Fake Projekten, Phantom Verbänden hohe Millionen Summen

12/14/2013

Der Mafia Bau in Vlore, der Familie Lulzim Basha - Yaferrie / Erion Isufi wurde gesprengt

Heute wurde der illegale Bau auf gestohlenen Grundtstück, der Lulzim Basha - Erion / Yaferrie Isufi Mafia in Vlore gesprengt: Jeder Politik-Mafiosi, hat halt seine Baufirmen in Albanien: G.B-A Konstruksion. Tode verkauften das Grundstück bei der Notarin, was besonders dreist ist. Die illegalen Genehmigungen von Vlore, wurden in 2010 erpresst, weil die Regierung der Stadt Vlore, die Haushalts Zuschüsse verweigerte, was die Methoden des Lulzim Basha als Innenminister mehr wie deutlich macht und von Salih Berisha: Beschlüsse der Stadt Vlore, Fakten, Kopien der Baufirmen Registrierung und in Durres identische Fälle.

siehe die Sprengung des AULONA Komplexes, vor 6 Wochen. in der Nähe und ca. weitere 60 Abrisse inzwischen, wo man 200 Abrisse geplant hat.

Wurde eine Anklage gegen den Bürgermeister von Vlore: Shpëtim Gjika konstruiert?

Die Mafia Berisha Richter und Mafia Justiz in Albanien: Abriss Aktionen in Llogara, Drymades, Himara Region

Dosja Gjika, 68 kallzime penale

Merkure, 15 Janar 2014 20:33 Shkruar nga Lexo 348 herë

Në adresim të kryebashkiakut të Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjika,të depozituara në organin e prokurorisë rezultojnë të jenë gjashtëdhjet e tetë kallëzime penale, që e implikojnë atë me konsumimin e veprimtarisë antiligjore të falsifikimit të dokumenteve zyrtare. E kanë bërë të ditur këtë fakt për gazetën “Koha Jonë”,burime konfidenciale të prokurorisë, të cilat kanë precizuar se, gjithsej, numri i zyrtarëve vlonjatë të vënë nën hetim nga prokuroria e Vlorës, e që kanë lidhje me dosjen “Gjika", është tetë persona. Saktësimi i faktit ka ardhur menjëherë pasi në Gjykatën e Qarkut të kryeqytetit është hedhur shortipër shqyrtimin e dosjes “Gjika”, e cila, pas vendimit të Gjykatës së Lartë dhe asaj të qarkut të Vlorës, është transferuar sakaq në Tiranë.

Sipas shortit elektronik të hedhur në datën 15 janar 2014, dosja e hetimit i ka rënë për shqyrtim gjyqtarit Arben Micko, i cili do të jetë dhe gjyqtari që do të ndajë shapin nga sheqeri, jo vetëm për kryebashkiakun Shpëtim Gjika por edhe për punonjësen e Drejtorisë së Planifikimit të Territorit pranë bashkisë Vlorë, Eleni Dardhaj, si dhe shtetasit Gezim Feta, Gentjan Sherifaj, Blerdi Liçaj, Mustafa Tartari, Artan Ferati e Aleks Ahmataj. Që të gjithë të akuzuar për kryerjen e veprës penale: “Falsifikim i dokumentave”.Vepër kjo, sikurse vlerëson prokuroria, e kryer në bashkëpunim më shumë se një here. Deri më tash në adresë të grupit të zyrtarëve vendorë janë zhvilluar dy seanca gjyqësore, në Gjykatën e Shkallës së parë Vlorë, ndërkohë që, referuar vendimit të Gjykatës së Lartë,të muajit dhjetor 2013, për transferimin e çështjes penale nr. 1532 në Tiranë, në ditët e ardhshme seriali i shqyrtimit të saj do të vazhdojë të jetë atribut i gjykatave të kryeqytetit.

Komenti i gazetës:

Transferimi i dosjes, hapi i parë për drejtësi

Duke qenë se dosja Gjika & Co është tepër e ndjeshme për opinionin publik vendimi i marrë nga Gjykata e Lartë, dhe ajo e faktit Vlorë, për transferimin e saj në kryeqytet është mëse i drejtë. Sepse edhe sikur gjyqësori vlonjate të ishte njëqind përqind i paanshëm në shqyrtimin e kësaj çështjeje e të ndiqte veç parimet e një drejtësie të paanshme, përsëri do të ishte e pamundur ta ndalte dyshimin. Nuk duam të profetojmë me këtë faktin për tësiguruar se shqyrtimi i dosjes Gjika, nga gjykatat tiranase do t’ia mbyll portën ndërhyrjeve,por transferimin e konsiderojmë si hapin e parë drejt dhënies së drejtësisë së merituar.Sikurse është deklaruar dje zyrtarisht,përzgjedhja e gjyqtarit shqyrtues të dosjes Gjika është bërë me short elektronik dhe do të dëshironim që i gjithë procesi i mëpasëm të vazhdonte i tillë, pra si në një lojë elektronike. http://www.kohajone.com/politika/item/3437-dosja-gjika,-68-kallzime-penale.html

Man hat zumindest einige angebliche Genehmigungen gefaelscht.

Inzwischen nun im Februar 2014, werden Dokumente im Rathaus beschlagnahmt bei den Mafia Baufirmen und Verantwortlichen.
Dokumente der Rathaus Beschluesse, wurden durch Faelschungen geaendert und aus einem Beschluss des Rathauses, wird nachtraeglich eine Baugenehmigung kontruiert, was Standard ist in Albanien, weil keine Justiz funktioniert. Oft sind diese gefakten Dokumente extrem primitiv zusammen gefaelscht. Deshalb laufen ueberall Gestalten herum, suchen Original Papiere und faelschen dann den Rest, wobei Mafia Richter und Notare, jeden Muell beglaubigen.
Aktiv dabei: der hoechste damalige Richter in Albanien, himjo Kondi, hoechste Richter wie Fatmir Hajdari oder Bamir Topi.
Aktualitet Nga ELTON QYNO
09 Shkurt 2014 - 07:24

“Dosja Gjika", zbulohen vendime të falsifikuara, ja dy dokumentet

TIRANE- Zbulohen dy vendimet e falsifikuara të KRT të bashkisë Vlorë, ku janë miratuar në mënyrë të paligjshme dy leje ndërtimi për subjektet “En-Bjo Sh.p.k” dhe “Deco System” sh.p.k”, ku e para administrohet nga shtetasi Gentjan Sherifaj me detyrë Drejtori i Infrastrukturës dhe Zbatimit të Projekteve në bashki. Gazeta “Shqiptarja.com”, zotëron dy vendimet që prokuroria ka nxjerrë të falsifikuara si dhe dy vendimet që realisht janë marrë në datat 15 korrik dhe 24 mars 2010 në mbledhjen e Këshillit të Rregullimit të Territorit në bashkinë e Vlorë, ku tregohet ndryshimi i destinacionit.

Në total të katër vendimet që mbajnë dy data të njëjta, janë firmosur nga kryebashkiaku i Vlorës Shpëtim Gjika. Sipas prokurorisë së Vlorës, firma e Gjikës e hedhur në këto vendime është ekspertuar,ku ka rezultuar se është e njëjta, duke provuar se kryebashkiaku ishte personi që kishte firmosur katër dokumentat, dy të falsifikuarit dhe dy jo të falsifikuar.

Falsifikim i parë
Katër vendimet e siguruara nga gjykata e Tiranës kanë të njëjtat data, të njëjtin person që firmos, por ndryshojnë vetëm përmbajtja e tyre dhe vendimeve që u është shtuar pika 11. Sipas akuzës një veprim i tillë është bërë nga sekretaria Eleni Dardhaj, ndërsa në anën e djashtë të dokumentit ndodhet firma e kryebashkiakut Gjika. Në të dy vendimet me nr. 1 dhe 4, të datave 24 mars dhe 15 korrik 2010, është shtuar pika (11), veprim i cili sipas prokurorisë së Vlorës, i ka hapur rrugën falcifikimit të vendimeve, duke miratuar dy lejë dhe sheshe ndërtimi, për llogari të kompanive “En-Bjo Sh.p.k” dhe “Deco System” sh.p.k” dhe pronarëve të truallit.

Gjithashtu në vendimet e flasifikuara, duket qartë ndryshimi i shkrimit me atë të vendimit që është marrë realisht në mbledhjen e KRT Vlorë. Në vendimin nr. 1 të datës 24 mars 2010 anëtarët e këshillit kanë miratuar rehabilitimin e 5 rrugëve të Vlorës, sheshit Pavarësia dhe rreth rrotullimin e Skelës. Mirëpo pikërisht në këtë datë dhe në të njëjtin vendim, por duke shtuar pikën (11), kryebashkiaku Gjika ka firmosur miratimin e sheshit të ndërtimit për pronarin e truallit Gëzim Feta dhe lejën e ndërtimit për kompaninë “En-Bjo” Sh.p.k,që zotërohen nga vartësi i tij Gentian Sherifaj.
shpetim gjika falsifikimet
(Në foto: Faksimile origjinale dhe e falsifikuar e vendimit të KRRT)

Falsifikimi i dytë
E njëjta skemë si ajo e para duket se është përdorur në rastin e dytë. Sipas akuzës Gjika në bashkëpunim me të pandehurën Eleni Dardhaj, në vendimin me nr.4 të datës 15 korrik 2010, vendosin të shtojnë pikën (11). Menjëherë pas kësaj, pike është përpiluar një vendim “binjak” që mban të njëjtën datë, dhe numër vendimi,duke shtuar vteëm pikën (11), pra (4/11). Përmbajtja e këtij vendimi është e ndryshme me atë që është marrë në mbledhjen e anëtarëve të KRT Bashkisë Vlorë, ku ky ndryshim jo vetëm që dallohet, por përmbajtja dhe shkrimi është i ndryshëm me atë të vendimin origjinal. Ky dokument është firmosur nga kryebashkiaku Shpëtim Gjika.

Ndërkohë gjatë marrjes në pyetje të anëtarëve të KRT Vlorë, asnjëri prej tyre nuk ka pranuar që gjatë këtyre dy mbledhjeve të jetë diskutuar për miratimin e dy vendimeve me nr.4/11 dhe 1/11, ku miratoheshin lejët e ndërtimit të dy pallateve 10 katëshe në zonën e portit të Vlorës dhe në një lulishte të qytetit.

shpetim gjika falsifikimet
(Në foto: Faksimile origjinale dhe e falsifikuar e vendimit të KRRT)

Të mërkurën, Gjika gjyq në Tiranë
Kryebashkiaku i Vlorës Shpëtim Gjika dhe 7 të pandehurit e tjerë të kësaj dosje, pritet të përballën të mërkuarën në gjykatën e Tiranës me akuzat e prokurorisë. Seanca gjyqësore është parashikuar të zhvillohet në orën 10:00. Kjo do jetë seanca e parë gjyqësore që do zhvillohen në Tiranë, pas vendimit të Gjykatës së Lartë, që transferonte dosjen penale nga Vlora në kryeqytet. Ky vendim erdhi pas kërkesës së prokurorisë, pasi grupit hetimor në Vlorë ndihej i kërcënuar.

Rama: Inkurajojmë prokurorinë
Teksa prokuroria njoftoi se kishte marrë të pandehur dhe dërguar në gjyq kryebashkiakun e Vlorës Shpëtim Gjika për abuzim me lejet ndërtimore, kryeministri Edi Rama në daljen publike të tij, inkurajoi akuzën për hetimen e çdo rasti abuzimi, qofshin të implikuar dhe njerëz të PS.

Dy pallatet nën sekuestro
Dy pallatet për të cilat Gjika ka miratuar lejet e ndërtimit, momentalisht janë sekuestruar me kërkesë të prokurorisë së Vlorës. Pritet përfudnimi i procesit gjyqësor me qëllim marjen e një vendimi për prishjen ose jo të dy objekteve të ndërtuara në Vlorë.

Shkrimi u publikua sot (09.02.2014) në gazetën Shqiptarja.com (print) - See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/dosja-gjika-zbulohen-vendime-t–falsifikuara-ja-dy-dokumentet-199926.html#sthash.HOmi0DOH.dpuf

1/15/2014

Der EU Botschafter in Tirana: Ettore Sequi, als Motor eines kriminelles Enterprise, stiehlt mit Fake Projekten, Phantom Verbänden hohe Millionen Summen

Filed under: — Zogaj Leku @ 8:34 pm

up 1.1.2011, a new ! Info Website // http://news.albania.de/

Eine Schlüsselperson, für den Niedergang von Albanien und der Albanischen Justiz, womit Alles über diese Art von EU Politik gesagt ist, was sich in der Idiotie und peinlichen Inkompetenz, mit der Ukraine Politik der Welt offenbaren wird.

Motor der Korruption, der Bestechung, der Unterschlagung und des Betruges: Es ist nicht der Erste in Albanien, nur einer der Peinlichsten Gestalten. Der EU Botschafter war im geschichtlichen Rückblick, eine Schaltstelle der Albaner Mafia und begleitete die Zerstörung von Albanien, der Gesellschaft und sogar dem Betonieren von Antiken Stätten, mit weiteren Finanzmitteln, für die üblichen undurchsichtigen NGO’s, Stiftungen und Institute der Albaner Mafia.

Die Kick Back Geschäfte des EU Botschafters, wo “Bloom Consulting” einen Auftrag erhielt

Über die vielen Betrugs Projekte im Strassen Bau, Infrastruktur Projekte EBRD Non-Stop Betrug wie der neue Tunnel von Vlore, schwiegen der EU Botschafter. Die gestohlenen Gelder, Material wurde direkt in den illegalen Appartment Bau von Lulzim Basha-Isufi investiert, der im Dezember gesprengt wurde. Das Alles oft von EU Institutionen, US Gangster Frank Wisner korrumpiert wird, wo sich Alle nur selbst bedienen, dazu schweigt der Botschafter. siehe auch die Kritik der Bertelsmann Stiftung an dem kriminellen Sauhaufen der Korrupton OSCE in Tirana, was einmalig ist.

“Clubo Bordello", ein Lehrstück, warum Internationale so einen schlechten Ruf in Albanien haben.

Ein normales Lehrstück, der Klientel Politik und wie man hohe Geldsummen an die Mafia überweist: EU ! Und je dümmer die Geld Empfänger sind, umso besser. Noch peinlicher ist es ebenso wenn Ettore Sequi, seine vermurksten Gestalten der EU Justiz Mission EURALIUS IV, mit Null Kompetenz auch noch als Theater Truppe der Geld Vernichtung zelebriert. Der Albaner Mafia versprach er auch wohl Nachts in einem Club, den EU-Kandidaten Status nun im Dezember 2013, obwohl keinerlei Justiz existiert und sich die Zustände weiter ins Bodenlose Nichts entwickelt haben. Auch hier hat Ettore Sequi, die Verantwortung, in welche Kanäle hohe Millionen Summen flossen, Zeitgleich die Justiz von inkompetenden und kriminellen Bersiha und Bujar Nishani Clans übernommen wurde. Nils Muižnieks, EU Menschenrechts Kommissar, kritisiert diese Zustände der Justiz, wo Mörder gedeckt werden und Drogen Bosse nicht angeklagt werden, oder sich freikaufen. Der Bericht. Das Parlament soll die Mitglieder des Hohen Gerichts Rates bestimmen, was einer Entmachtung des Bujar Nishani und des als kriminelles Enterprise fungierenden HCJ, mit Elvis Cefa gleich kommt.

Irgendeinen korrupten Diplomaten findet man immer, der gut versorgt sein will und Etliche mussten vorzeitig das Land verlassen, inklusive der Britten. Es gab vor über 10 Jahren sogar einen jungen Deutschen Diplomaten, der Partys oft feierte (jede Frau erhielt Visa’s als Gegenleistung), während der Botschafter sich am Abend ins Rogner Hotel fahren liess, wo er sich von den Leiden mit seiner Ehefrau vollaufen liess.

Vor 20 Jahren, war das eine normale Methode, auch bei der Deutschen Botschaft, das Leute kamen, und sagte, sie brauchen Geld, für Medikamente! Statt Geld gab es dann vorhandene Pharma Mittel. Geld verschwand damals zu 100 % in privaten Taschen unter Berisha und mit Hilfe der Internationalen, verlangt man nun Geld für fiktive Sport- Kultur Verbände oder Phantom Institute. Deshalb können die Albaner weder arbeiten noch planen, denn Selbst Bedienung und Betrug, wird durch die Internationalen zum Kultur Projekt gefördert. Damit man Geld erhält, werden die Verantwortlichen gezwungen, wie bei den Erpressungs Banden der Mafiosi, das man bestimmten Consults, hier aus Spanien, Aufträge erteilt.

Die Kick Back Geschäfte des EU Botschafters, wo “Bloom Consulting” einen Auftrag erhielt Bei den Deutschen Camorra Systemen, heisst es dann: “Vereinbarung für einen Work Shop” - “Auf Grund, einer Bitte, oder Auftrag aus dem Ministerium” wie es die Ober Justiz Bringer praktizieren, die IRZ-Stiftung. Bei der Deutschen Justiz, siehe Visa Skandal, ist Alles Straffrei, wie bei der Albaner Mafia.

Vollkommen von der Albaner Mafia übernommen ist die EU Botschaft in Tirana, wie die Weltbank und EBRD Büros: Das ist normal, denn die IEP Kosovo Miiltär Studie 2007, stellt auf 124 Seiten fest, das im Kosovo auch alle Institutionen sogar die NATO Stäbe von der Albaner Mafia unterwandert sind.

Ettore Sequi Welche Interessen vertritt der EU Botschaft in Tirana? Nur die Interessen der Albaner Mafia, obwohl keinerlei Justiz mehr in Funktion ist und Straffreiheit für alle Verbrechen: Programm ist, inklusive der eigenen Unterschlagung und Umleitung von hohen Millionen Summen mit der Albaner Mafia. Ein Debakel der EU und mit solchen Leuten wird es noch schlimmer, denn es noch viel mehr Leichen im Keller, wie EU Abkommen, Master Pläne des Hafens aus 2008-2009 mit Vorsatz durch eine Bestechungs Mafia ausgehebelt wurde und der EU Botschafter schweigt zu den Desastern seit Jahren und machte sich zum Partner von Volks Terroristen.

Hier ist eine kleine Auflistung, wo private Personen bis zu 500.000 € erhielten, ohne das diese Verbände, Vereine, Stiftungen eine Registrierung haben. Gefälschte fiktive Ausgaben, wurden zum System und von der EU erstattet. Oft werden nur Projekte erfunden um lukrative Reise Spesen abzurechnen. Der EU Botschafter ist gerne behilflich, bei Tag und Nacht, wenn er 140 Millionen € mit dem Mafia Boss Fatomir Mediu stiehlt, für Nichts, und obwohl Fatmir Mediu ein Dauer Skandalist, und die Umwelt Kathastrophe sogar zuverantworten hat.
Umwelt, Forst, Fischerei Gesetze, hat das kriminelle Enterprise ausser Kraft gesetzt, dafür mit der Italienischen Mafia, Müll Importe vereinbart. Mit 10 Millionen € (inklusive sämtlicher Kosten) hätte man überall die alten Forst Schulen einfach reaktivieren können, aber das ist in der Entwicklungshilfe zubillig. Statt erfahrene Leute als Projekt Partner zu beschäftigen, erhalten Gehirn geschädigte Dolmetscher hohe Posten, obwohl nur die linke Gehirn Hälfte funktioniert, bei den funktionalen Analphabeten.

Einem Schwer Verbrecher, wie Fatmir Mediu, 140 Millionen € zu geben (persönlich im TV sogar bestätigt), das ist Welt Rekord der Dreistigkeit im EU Korruptions Spektakel im Balkan. Wo soll denn diese Aufforstung stattfinden?. Fatmir Mediu hatte als Welt Rekord der Idiotie: eine TV Show gemacht: angebliche Experten, welche im TV, eine Chemie Säuberung der Strände im Beisein des Ministers zeigten. So einem Idioten kann man doch nicht nochmal einen einzigen Euro geben, bei soviel Skandalen schon vor 20 Jahren und seinen Mafia Kontakten auch im Drogen- Frauen Handel.

Fatmir Mediu, im Luxus Auto, bekannter Mafia Boss im Drogen Handel und der Geldwäsche
Vorbild: Die Mafia MTKRS Minister: Bujar Leskaj, Ferdinand Xhaferi, Ylli Pango, überwiesen 6 Millionen $ an Phantom Sport Verbände Ohne EU Botschafter, ohne OSCE Botschafter funktionierte besser, denn diese Institutionen, arbeiten wie im Kosovo nur zum Zwecke der totalen Korrumpierung einer Gesellschaft, was ein uraltes Thema ist,

Ein kriminelles und vollkommen unnützes Enterprise, die EU Justiz Mission IV, mit Gestalten, ohne jede Verwaltungs Erfahrung und Auslands Erfahrung. Umleitung an die eigenen Klientel aus Spanien: Lehrmeister für Mafia Geschäfte und Geldwäsche, wenn der Super Mafia Boss Fatmir Mediu, für Umwelt Schutz 140 Millionen € erhält durch den EU Botschafter, ohne jeden Nachweis der Gelder.

Gefordert waren 2010, 200 Millionen €, für einen Sääuberung und Schutz der National Parks: Der Umwelt Minister Fatmir Mediu dreht nun vollkommen durch! Er will 200 Millionen € von der EU

Das Fatmir Mediu ein extrem kriminelles Construct ist, zeigte nicht nur der Gerdec Skandal, sondern er ist mit vielen prominenten Verbrechern verbunden als Partner, wo zuletzt Agron Duka zu seiner Drogen Mafia Partei dazu kam. Seine Betrugs Waffen Geschäfte beschäftigten den US Kongreß, aber diese Erfahrung ist die besten Voraussetzung, für eine Partnerschaft eines kriminellen EU Botschafters, um schnell Geld zu unterschlagen. Viele dieser Gestalten sind auch erpressbar.

Rückblick, über die Verbrecher Organisation des Sokol Olldashi, Fatmir Mediu, was seit Jahren bekannt ist, und auch bei wikileaks in etlichen Details beschrieben ist, das man sich bei diesen Ministern des Salih Berisha, wie bei den Mafia Justiz Ministern, selbst verurteilte Mörder aus dem Gefängniss freikaufen, Drogen Bosse, nie angeklagt werden, denn die Justiz sieht ihre Aufgabe darin, das Beweis Mittel auch aus den Asservaten Kammern verschwinden und die Handy’s sowieso.

Der Schwer Verbrecher Fatmir Kajolli verhaftet: guter Freund der Minister: Fatmir Mediu, Sokol Olldashi, Enkeled Alibeaj

weitere enge Partner, wo Fatmir Mediu, vor über 10 Jahren in Italien festgenommen wurde. Kasem Mahmutaj und Gazmend Mahmutaj, Direktor des Militär Kombinates, wegen Drogen Schmuggel in Italien festgenommen

Der Super Skandal: Albanische Militär geben die Schuld, für die Kathastrophe von Gerdec dem zurück getretenen Verteidigungs Minister Fatmir Mediu

Fatmir Mediu Geschäfte International gut bekannt. Camorra, Sacra Corona Unita, Ndrangheta - Albanische Politiker: eine Einheit auch im Muell Geschaeft

Der Umwelt Minister Fatmir Mediu, als Partner der Italienischen “Camorra", will Müll Import Geschäfte machen

Das erneute Debakel des Umwelt, Forst und Fischerei Ministerium rund um die Feuer in Albanien

Duldung von Phantom Projekten, wo man Geld nur stiehlt, ebenso wie es die GTZ vor Jahren vorführte, u.a. mit dem Projekte “Industrie Zone Sptiale"! Im Kosovo das selbse Spektakel der Inkompetenz und Selbst Bedienung, wo in Haiti ebenso 90 % der Gelder in den eigenen Taschen nur landet. Die Ehefrau von dem Volks Anwalt: Marta Onorato, erhielt 500.000 €! Man erfindet eine angebliche Stiftung, oder einen Verein (natürlich oft wie im Sport Ministerium mti den Phantom Sport Verbänden) und erhält ohne jede Kontrolle viel Geld. Die meisten Personen und Institutionen braucht auch niemand, sind praktsich Phantom Institute, die max. itgendetwas abschreiben und verbreiten.

Ettore Sequi, Night Club mit der Mafia Lady: Majlinda Bregu, der Gangseter Familie Aldo Bumci (Zhulali Familie), welche bei wikeleaks als Pudel von Berisha bezeichnet wird und für viel Geld, gestohlene Grundstücke im Raum Tirana legalisiert, was Gerichts bekannt ist.

Mafia Lady: Majlinda Bregu, mit ihrem teuren Jaguar Luxus Auto - direkte Vertreterin der Apulischen Mafia u.a. mit Albino Prudentino und der Spiel Casino Mafia
EU Justiz Experten Jochen Abr. Frowein – Joaquin Urias ? und die Luft Nummern, der Gesetze in Albanien
BE mburret për fondet me mjedisin, miliona euro zhduken në xhepat e shoqatave fantazmë dhe klienteliste

BE mburret për fondet me mjedisin, miliona euro zhduken e xhepat e shoqatave fantazmë dhe klienteliste
Merr të tjera përmasa skandali i përvetësimit të donacioneve të Bashkimit Evropian në Shqipëri. Është një formë unike e shpërdorimit të parave të BE në vendin e varfër të Ballkanit. Milionë euro, të akorduar nga Bashkimi Evropian vetëm për mjedisin, kanë përfunduar në duart dhe xhepat e shoqatave anonime. Paratë janë zhdukur në emër të mbrojtjes së mjedisit në Shqipëri dhe me miratimin e heshtur të donatorëve, një pjesë e të cilëve janë ngatërruar me fije të shumëfishta interesash në Tiranë. Paratë e akorduara në emër të përmirësimit të mjedisit në Shqipëri, kanë avulluar me projekte fantazmë, fatura fiktive dhe bilance të rreme. Skema model e shpërdorimit të donacioneve të huaja është historia tashmë e njohur me tre protagonistë kryesorë; Avokati i Popullit, Igli Totozani, bashkëshortja e tij, Marta Onorato dhe ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Etore Sequi. Ky trekëndësh apo trinom ka sot monopolin e thithjes, qarkullimit dhe menaxhimit të grandeve të Brukselit. Çarë mbetet jashtë duarve të çiftit Igli Totozani-Marta Onorato, shkon në formë qokash për organizata të tjera fantazmë dhe anonime. Në vend që paratë të adresoheshin në projekte konkrete dhe me impakt real në mjedis, paratë kanë shkuar për të ushqyer rrjetin e klientelës së disa organizatave në Shqipëri. Para për mjedisin kanë marrë edhe universitete private, të cilat nuk kanë asnjë lidhje me mjedisin. Rasti flagrant është akordimi i një shumë prej 90.148 euro për Universitetin Marin Barleti, Bëhet fjalë për projektin “CBC AL-MNE 2008-09/ “Arts, plastics and recycling”. P